sokak köpeklerinin liseli genci öldürmesi

bakma ikinci nesil olduguma kolay lokma deglm
Kayseri'nin Hacılar ilçesinde okul çıkışında sokak köpeklerinin saldırısına uğrayan liseli 2 öğrenciden birinin ölüp, diğerinin ise yaralandığı olay...

Forumlarda, sözlüklerde hayvansever geçinen şovmenler yine kim bilir neler yaşadı o köpekler falan diye yazmaya başlamış yine mide bulandırıcı şekilde. Ölen genç umurlarında bile değil.

Köpekleri elbette suçlamayacağım ben. Ama uzay çağında yaşanırken, bir ülkede sokak köpeği saldırısı sonucu ölen gençlerin olması tam anlamıyla trajikomik.

Ülkede hayvanseverlerin çoğu bilimsellikten uzak ve tamamen romantik bir düşünce ile yaklaşıyor konuya.

Şunu aklımıza bir sokalım; Köpekler kurtlardan türetilmiş sürü hayvanlarıdır ve bu tartışmaya kapalıdır. Tartışmaya kapalıdır, çünkü; bu bir düşünce değil bilgidir. sürü halindeyken saldırı ve predatör güdüleri tepe noktasındadır.

Yani sizin sevgi kelebeği masal dünyanızın melekleri değildir. Onlara olmadığı bir şekilde yaklaşıp, onların gerçek doğalarını görünce apışıp kalırsınız böyle.

Umarım hepsi acilen toplatılır ve düzenli bir barınak hayatı yaşarlar. Şimdi bunu dedim diye 'kipikliri tiplittirmiciz' diyenler de çıkar elbet. Kusura bakmayın. Bir homo sapiens bireyi olarak, elbette ki homo sapiens türünün yanında olacağım. İnsanlık bugünlere kendisine zarar veren etkenleri uzaklaştırarak veya ortadan kaldırarak geldi.

Ölen gencin ailesine büyük sabırlar dilerim.
fall
vahim bir durumdur. allah ölen genç kardeşimize rahmet eylesin. sokak köpeklerinin bir insanı öldürmesi durumunda bir insanın ölümüne üzülmeyecek hayvanseverler olduğuna inanan ve sözde bilimsel açıklamalar yapanları görünce kara mizah kitabı okur gibi hissediyor insan kendini.

"köpekler kurtlardan türetilmiş sürü hayvanlarıdır ve bu tartışmaya kapalıdır. tartışmaya kapalıdır, çünkü; bu bir düşünce değil bilgidir. sürü halindeyken saldırı ve predatör güdüleri tepe noktasındadır." cümlesi tarışmaya kapalıdır çünkü tamamen bir yalandan ibarettir. içindeki tek bilimsel veri köpek familyasının(canidae) boz kurdun (c. lupus) alt türlerinden biri olduğudur.

bu olayın faili canlılar predetor (yırtıcı) değillerdir. evcilleştirilmiş (domesticated) bir türün çiğ etle değil pişmiş etle beslenen, vahşi ortamda (in the wild) değil, insan hegemonyasındaki şehirlerde sahipsizce yaşayan ve insan için yaratılmış ortamlarda hayatta kalmaya çalışan canlılarıdr. köpekler 12.000 yıldır insanla beraber yaşamaktadır. daha genetik bilimi bile yokken türleri ile oynanmış, manipüle edilmiş, insan tarafından doğaya uyumları bozulmuş, mecburen insana bağımlı hale gelmiş canlardır. sokak köpekleri insan avlayan predatorlar değildir, detayını bilmediğim vahim bir olay yüzünden hepsinin toplanıp, ölüme kucak açılan toplama kamplarında onları ölüme terk etmek vahşettir.

bunu talep eden sapienslerle türdeş olmaktan da utanç duyuyorum.

rene
Çok üzücü bir olay, olay nasıl oldu bilmiyoruz tam olarak. Köpekler geceleri grup halde dolaşıyorlar evet, ancak bunu bölgelerini belirlemek, yabancı köpekleri uzaklaştırmak, besin kaynaklarını başka köpeklere vermemek için yaparlar. İnsanlara havlarlar mı evet, bir motorcu olarak köpekler tarafından çok taciz edildim, dizimin dibinde nefes sesiyle sürdüğüm çok oldu ama ısırmadılar. Bu demek değil ki ısırmazlar. Bu hayvanlarda birer canlı ve ihtiyaçları var. Kar yağmış ve aç kalmış olabilirler, orada o hayvanlara bakan insan az ise, yeterli beslenemiyorlarsa, korkutmak veya grupta cesur olduklarını göstermek amaçlı çocuklara havlamışlar bu korkutma oyunu da birden açlığın verdiği dürtülerle saldırmaya dönmüş olabilir. Yaşadığımız ülkede her şehirde, köyde hemen hemen köpekler var. Bu şekilde vahim olayları da her gün duymuyoruz binde bir duyuyoruz. bir tek acı olay üzerinden hayvanlara not vermek doğru değil. Her gün taciz ve tecavüzler yaşanıyor, kadın cinayetleri yaşanıyor. O zaman erkekleri de toplayın uyutun hepsini öldürün madem?. Böyle mantık olmaz. Köpekler vahşi hayvanlar değildir yarı evcilleşmiş bir tür, doğada hayatta kalamazlar. Köpek ilk evcillleştirilen türlerden birisi, insanla ilişkisi yirmibin yıl öncesine dayanıyor. İhtiyaçtan evcilleştirilmiş. Evleri korumuş, avcılara rehberlik etmiş, insanlar için savaşmış, vahşi hayvanlardan canlarını ve mallarını korumuş yüzyıllardır.

Zaten yeterince ızdırap içerisinde bir yaşamları var. Bir de siz böyle acı ancak çok nadir olaylar üzerinden öfke ve nefret kusmayın onlara. bir köpeğe bilinçli suç işlemiş muamelesi yapılması abesle iştigal.