soren kierkegaard

ontolojik sancilarimin merhemi
Danimarkalı filozof.

kierkegaard biraz dertli bir filozoftur. felsefesinin temel taşı olan öznelliği ön plana çıkarmak adına, birbirinden farklı müstear adlarla, rumuzlarla yazmış hep. dili de oldukça kapalı ve bunu da "her şeyin kolaylaştırılmaya maruz kaldığı bir dünyada geriye benim için sadece tek bir seçenek kalır: insanlar zorluk isterler." diye destekliyor. o cazibeli gizemi taşıyor kierkegaard anlayacağınız.


Bu sebeple kierkegaard'ı direkt okumaya başlamadan önce hakkında yazılanları okumaya başlayın ki, söylediklerini derinlemesine anlayabilin. bunu da school of life serisinde life lessons from kierkegaard kitabında bulabilirsiniz. bir sonraki basamak kahkaha benden yana olabilir
yevgeni onegin
Varoluşçu felsefenin kurucusu sayılan Danimarka'lı filozof .

Gerçekten çok değişik bir insandır . Kapalı cümleler ile okuru bambaşka dünyalara götürebilme yeteneğine sahiptir. Tabi kapalı olanı açmayanlar onu boş yazmış biri olarak görecektir; fakat onu anladıktan sonra güzellikler önünüze çıkmaya başlıyor.

Özellikle korku ve titreme adlı kitabında teolog yönü fazlasıyla ağır basıyor ve okuyucuyu cezbediyor. İbrahim peygamberi bu kadar olağanüstü anlatacağı belki onunda aklına gelmemiştir.