sosyal medya

cihan yandi kanli nigar
İnteraktif iletişim aracı ve bilgi kaynağıdır.
Affedersiniz ancak boku çıkmış paylaşım ve arkadaşlık sitelerini içermektedir. Herkes mutsuzluktan yakınırken bu sosyal medyada ki mutlu insanlar nerden geliyor merak etmemek elde değil. Evet efendim böyle konuşuyorum. Ve hiç bir sosyal medya ağını kullanmıyorum. Bir kaç sözlükte hesabım var canım sıkıldıkça onlarla vakit geçiriyorum. Öyle dudaklarımı büzüp elimde kahve bardağı yanımda berkecan'la fotoğraf çekip atmıyorum. Bilgilerinize..
pasaj
sosyal mecraların ismini genel anlamıyla tanımlayan ifadedir... günümüzde etkisi bir hayli yüksektir. sosyal medya üzerinden gerçek hayatta harekete geçen, fikrini değiştiren, nitelikli bilgi sahibi olanlar mevcuttur. nitekim kitleleri harekete geçiren bir vasfının olduğunu birçok olayda göstermiştir.
indim derelerine
Akıllı telefon kullanma sebebi.
Normalde nokia 3310 yetip de artacakken , facebook , instagram twitterda iki fotoğraf koymak için deli paraların uçuşmasına sebeptir.
Yani birinin fotoğrafına tıklayıp , iki dudak büzmek için ortalama iki yılda bir yaklaşık 2000 tl masrafa giren bir milletiz.
fiorabella
dozunda kullanılmayınca rahatsızlığa neden olan platformlardır. evet internet çağın mucizesi ancak doğru kullanıldığında faydalıdır. sosyal medya, tablet, akıllı telefon sürekli kullanıldığında kişiyi yalnızlaştırıyor. insanlar kendilerine sanal bir dünya kuruyor. dijital oyunların, instagram, swam, foursquare gibi sitelerin, like butonlarının esiri olan büyük bir kesim de var.
wc ye gitse fotoğraf paylaşıp, yedikleri, içtikleri, giydikleri, her özel halleri belgelenmek zorundaymış gibi yazısız kurallar geliştirip, elektrik kesildiğinde ya da şarj bittiğinde ruh halleri endişe ve paniğe sürüklenir hale gelmişler.

kaliforniya üniversitesinin yapmış olduğu bir araştırmaya göre sosyal medya ve interneti sürekli kullanlarda
dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukuluğu
narsist kişilik bozukluğu
depresyon
beden dismorfik bozukluğu
şizoafektif ve şizotipal bozukluklar
obsesif konpulsif bozukluk
hipokondri
özel hayatı ihlal alışkanlığı
bağımlılık
gibi durumlar tespit edilmiş.
singur
Malumun ilanı olmuş.

----Özü kayıp sözler---

İçimiz ferah değil...
Emin değiliz halimizden tavrımızdan...
Eylemlerimizin rutininden, seçimlerimizin hakikiliğinden şüphedeyiz...
Ve güzel sözlerin imdadımıza yetişeceğini sanıyoruz.
Teselliyi onlarda arıyoruz.
Özü çoktan kayıp özlü sözler...
Gündelik hayata dair kolay bir reçete sunuyormuş gibi yapan ama kimseye temas etmeyen anlamlı öneriler...
Birbirinden veciz sosyal medya paylaşımları...
Aslında bensiz, sensiz, bizsiz, sizsiz...
Sonuç?..
Aforizmalar anaforunda boğulan milyonlar...
***
Mesela mesaiden eve döndükleri anda terliklerini giymeden facebook ya da instagrama giren ve oraya "aptal insanlar kişileri, akıllı insanlar olayları konuşur" sözünü koyanların hastasıyım.
Nasıl da farkındalar kendilerinin ve çevrelerinin!
Günün "aptalca" geçtiğini nasıl da biliyorlar!
Ama mesaj saçmaya doyamıyorlar.
Oysa gecenin bir vakti whatsapp mesaj gruplarında konuşulacaklar da belli.
Ahmet, Necdet, Leyla, Necla...
Kim, kimle ne yapmış; kim iyiymiş, kim kötüymüş...
Böyle yapmayanlar mı?
Onlar ya sıkıcı bulunuyor ya da tuhaf.
***
Zaten "olay" denilen şeyin tarifi değişeli çok oldu.
Muazzam egosantrik (benmerkezci) bir hayat kültürü ürettik. Herkes çaktırarak ya da çaktırmadan "benim varlığım olay, yokluğum koyar" iddiasında.
Eh, bu ortamda...
Gel de kişileri geri itip meseleleri öne çıkar!
Zor, çok zor.
Yine sosyal medyadan biliyorsunuzdur; biraz olsun maneviyattan nasibini almış olanlar bu ortama karşı "dervişane sözler"le direnmeye çalışıyor.
Oluyor mu? Genellikle olmuyor.
Nihayetinde söz işte!
"Hal" değil...
Tekrarlandıkça naylonlaşıyor, sakız gibi çiğnendikçe tatsızlaşıyor.
Dahası, bu yolla insanlar birbirine derviş gibi görünüp içinde yaşadığı hırs, haset dünyasının üzerini örtüyor.
Sanırım, en fenası da bu!
Haşmet Babaoğlu.

Ek olarak şu dikkatimi çekiyor; gittiği güzel yerler mekanlarda en güzel haliyle fotoğraf paylaşıp altına yalnızım, geziyorum ama içimi bilmiyorsunuz çok dertliyim, temalı yazılar döşeniyor çok samimiyetsizce. Daha ne yapıcan! Geziyon işte.
sos
yalan haber yayılımı da olmasa güzel medya aslında. her ne kadar doğru haberler hızlıca yayılıp insanları bilgilendiriyorsa, yalan haberler de aynı hızda yayılıyor. bilinçli olanlar yalan haberleri teyit ediyor fakat çok sayıda insan sazan gibi atlıyor habere.

edit: bir de tweet atıp attığı tweet'i silenler olmasa daha da iyi olacak. gerçi internet arşivi denen bir şey var tweet'ini silse bile orda kayıt altında oluyor fakat bunlar ne eder eder ona da "sahte o, montaj o" falan demeye kalkarlar...
elrond
fazla kullanıldığı zaman psikolojinize yazık edeceğiniz medyadır. ondan az yerde bulunursanız ve özellikle haber için doğru adresleri takip ederseniz sıkıntı olmaz. tek haber değil tabi, sevdiğiniz konularda doğru adresler önemli. gerisi çöp.
ihtiras limani
sosyal medyada hızlısın ve anonimsin, görebiliyor görünebiliyorsun. ama bunun bir yan etkisi, tıpkı küçük oyunlarda bilinmez kutuya tıklayınca içinden altın puan çıkması, onu toplayıp oradan uzaklaşman gibi; bir nicke tıklayıp hikayesini öğrenip sonra bir başkasına geçiyorsun. bazen bu aynı anda oluyor. böylece, her insan bir tür puan kapma yarışı veya aracına dönüşüyor. tüketip geçiyorsun. üstelik bunun senin için sıradan hikayeler biriktirmekten ötey geçmesi de az oluyor. ama hormonlarını harekete geçiriyor. yalnızlıktan uzaklaşıyor derdini anlatıyor heyecan ve tatmin duyuyorsun. çoğu kişi herhangi bir mecrada yerleşiklik hissi bulamadan geçip gidiyor. tüm bunların ruh üzerinde etkisi de donukluk. gerçek hislerden uzaklaşmak, insanları kavanozlar ya da kutucuklar gibi görmeye başlamak. ekran bağımlılığı, çok fazla klişeye aşinalık, hayata gerçek anlamda değmekten uzaklaşmak. bu anlamda sözlüklerde gerçek anlamda karakter sahibi bir hesap oluşturabilenleri takdir ediyorum. onun köşe yazarlığı gibi saygı duyulası bir yanı var.
koro sensei
hayata bu kadar etki etmesi oldukça tehlikeli olan şey. buram buram sahtelik kokuyor. her şeyi anladım da arkadaş o paylaştığınız kahvaltı resimlerindeki yumurtayı nasıl yapıyorsunuz ? o nasıl kusursuz bir lop yumurtadır ? bir sizin lopa bakıyorum bir de benim patlamış yan yatmış lop yumurtama.
sos
ünlülerin ünlülüğünü azaltan mecralar bütünü. eskiden ünlü "ulaşılmaz" bir şeydi. ancak magazin bültenlerinde görülürlerdi. artık ünlüler sürekli fotoğraf, video paylaşıyor. hepsinden daha önemlisi story paylaşıyorlar. artık neredeyse bir ünlülükleri kalmadı. yüzleri eskidi çoğunun.