sözlük yazarlarının istekleri

ihtiras limani
Bir mağara istiyorum bazen sadece. içinde bir karanlık, İçimde bir karanlık, dizeleri rüzgar rüzgarları dize, bir denize komşu, içimde bir başka denize karışan. Ki bu denizin ufuklarında doğan güneş mavi, suyu siyah, derinliği hissedebildiğin kadar.

İstemiyorum sızmasın ışıkları insanı hayvan eden her neyse, her neyse insanı acıtan, ümitlerinden kanatan, boşluk boşluk gerçeğin üzerinde yaralar açan nefes aldığım yanlarımdan.

İstemiyorum başka ses bir sıcak sessizlikten başka, göğün göğsüne fırlattığım bir nidaydı anlaşılmaya çalışmak, anlamak ve anlaşmakta buluşmuş sıcak bir tebessümün sessiz suskunluğundan başka, istemiyorum başka ses.

İstemiyorum kuşanmak ümit diye, hırs diye, his diye, dürtü diye korkudan ve bencillikten mürekkep silahlar, kanatmak için bir başka insanı.kazanmak diye harcamak için. Tutsak etmek için tutsaklıklarıma. Bir başka düşüncede bir başka kalpte yara açmak hastalık olup..

Bazen sadece duyuyor musun demek istiyorum, görmeden, nerede olduğunu sadece onun bilmemi istediği için bilebildiğimin yanına gidip, dokunup dokunulmak isteyen benliğine, duyuyor musun ? sen beni duyuyorsun biliyorum, duyuyor musun diye sorarken ben.. çünkü bildiriyorsun bana beni duyduğunu.. belki de cevap vermemelisin, birbirimizi duyuyoruz, başka şey istemiyorum.
death is the bitch
konuşmadan anlatabileyim istiyorum. kendimi anlatma, ifade etme gibi sıkıntılarım yoktu benim. çok güzel kelimelere dökerdim hissettiklerimi, istediklerimi ve arzularımı ama yapamıyorum artık. zihnim okunsun istiyorum.

çok seviyorum. o da çok sevsin istiyorum. diğer parçam olsun istiyorum ama anlatamıyorum. beraber yaşlanalım istiyorum, ondan çocuğum olsun istiyorum. ona benzesin, kaşı gözü annesi gibi olsun istiyorum. boyunu da benden alsın ama gerisini anasından alsın istiyorum. kokusuyla uyuyup kokusuyla uyanmak istiyorum. kokusu üzerime sinsin, onunla yaşlanayım, o ben olsun ben o olayım istiyorum.

bazen ölmek istiyorum. her şeyi geride bırakmak ve sonsuz bir belirsizliğe adım atmak istiyorum. her şey çok zor geldiğinde, çıkmaza girdiğimde yapmak istiyorum bunu. kalp atışlarım hızlanıyor, derin nefes alıyorum ama dursun istiyorum. ne vücudumu kontrol edebiliyorum, ne hislerimi, ne hayallerimi kontrol altına alabiliyorum.

ben hiç koşulsuz sevilmedim. benim bildiğim dünya üzerinde koşulsuz seven tek canlı anne. annenin koşulsuz sevgisini istiyorum. ben iyi de olsam kötü de olsam sadece ben olduğum için sevilmek istiyorum. sevilemiyorum. herkesin bir yarası, herkesin bir eksiği, herkesin bir kusuru ve herkesin bir ihtiyacı var. bazen böyle biri olduğum için utanıyorum. bu dünyada olmak istemiyorum. gitmek istiyorum.

sonra o geliyor tekrar aklıma. kalp atışlarım hızlanıyor, derin nefes alıyorum. yıllar sonra sabah uyanıp bahçemizdeki domatesleri toplayışımızı düşünüyorum. mutlu oluyorum. hayallerimle mutlu ediyorum kendimi. tekrar hayata tutunuyorum, tekrar daha tatlı geliyor aldığım nefes. hep tatlı olsun, hep onlu olsun istiyorum.

kısır döngüde boğuluyorum. acı çekmekten korkmuyorum ama onsuz kalmaktan korkuyorum. başka bir tene dokunmak istemiyorum, başka biriyle göz göze gelmek istemiyorum. başkasıyla yaşlanmak istemiyorum. yaşlanacak kadar yaşamak istemiyorum.

çok şey istiyorum ama hiçbir şey istemiyorum da. mütevazi mutluluklar istiyorum. o kadar eksikmişim ki ben... eksik kalmak istemiyorum.