st. valentine günü

fiorabella
tüm dünyada 14 şubat sevgililer günü olarak kutlanan gündür.
eski roma'da 14 şubat tanrı ve tanrıçaların kraliçeleri olan "juno" için tatil yapılır ve juno'ya saygı sunulurdu. 15 şubat günü ise "Lupercalia Bayramı" ilan edilmişti. eski roma'da birlikteliklerin yaşanması bazı kurallara dayanıyordu. bu bayram özellikle gençler için çok önemliydi. bayram boyunca birlikte oluyor ve çoğu bayram bittiğinde evleniyordu.
bayrama katılacak kızların isimleri yazılıyor bir kavanoza konuluyor ve katılımcı erkekler isim yazılı kağıtları kavanozdan çekip, ismi yazılı kız ile bayram boyunca birlikte zaman geçiriyor ve bayram bitişi evleniyordu.

roma imparatoru 2. Claudius orduda savaşacak erkek bulamıyordu. erkekler eşlerini, sevgililerini bırakıp savaşa gitmek istemiyordu. bu yüzden evlilik törenlerini yasakladı.

Aziz Valentine de Claudius'un hükümdarlığı zamanında Roma'da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte imparatorun yasaklarına rağmen genç çiftlerin nikahlarını gizlice kıyıyordu. bunu duyan imparator aziz Valentine'i tutuklattı ve sopa ile dövdürterek öldürttü.

Bu olaydan 226 yıl sonra Papa Gelasius Aziz Valentine'i onurlandırmak için Şubat 14'ü Aziz Valentine Günü olarak ilan etti.

dünyada ve ülkemizde sevgililer günü olarak kutlanır.