suriye

putintin
Dört parçaya bölünen ülke.

öso (nusra), ypg (pkk) ve IŞİD Suriye'yi dört parçaya ayırmıştır. Suriye rejimi meşru, diğer oluşumlar gayrimeşrudur ancak astana görüşmelerinde ÖSO'ya güvenli bölgeler vaadinde bulunulmasıyla Suriye'nin bölüneceği kesinleşti.
putintin
amerika'nın istediği gibi at koşturduğu ülke.

önce esad'ı devirmek için öso'yu kuran abd, sonrasında terör örgütü ışid ile mücade adı altında terör örgütü pkk'nın suriye uzantısı ypg'ye eğitim ve mühimmat desteği sağladı. abd ne esad'ı devirdi ne de ışid ile tam anlamıyla mücade etti. abd'nin ypg'ye destek çıkmasının tek gerekçesi ışid'le savaşacak başka bir gücün olmamasıymış. tabi yerseniz. türkiye, fırat kalkanı harekatı ile ışid'i cerablus, çobanbey (el rai), dabık ve el bab'dan çıkardı. yani ışid'le mücadele edebileceğini gösterdi ama bu abd için yeterli görülmedi. ypg toprak elde etsin diye rakka'ya onlarla gireceklerini açıkladı abd.

Birkaç gündür suriye'nin güneyinde çatışmalar yaşanıyor. abd ve ingiltere'nin ürdün sınırında eğittiği öso'cular deyr ez-zor'u almak için ilerleyince rejim ordusu müdahale etti, uçaklarıyla bombaladı... deyr ez-zor'da rejim ışid'in kuşatması altındadır. palmira yönünden kuşatmayı kırmak adına rejim ordusu ilerliyor...
abd ise buna karşılık ırak ve lübnan'dan rejime yardım etmek için gelen şii milislerin konvoyunu bombaladı. 27 zırhlı araçlarını yok etti... amaç ne? suriye'nin güneyini isral'İn güvenliği için hizbullah'a kapatmak. çünkü israil 2006'da Lübnan hizbullah'ı ile savaştı ve kaybetti. Suriye iç savaşı başladığında Hizbullah Esad'a destek vermek için Suriye'ye geçti. Hizbullah'ın 2006'da militan sayısı birkaç bin iken, şu an 20 bin militianı mevcut. 2006 yılında envanterinin 33 bin roket ve füzeden oluştuğu düşünülüyordu, şimdi bu rakamın 150 bin olduğu tahmin ediliyor. kısacası güçlenen Hizbullah'a karşı israil'in bir şeyler yapması gerekiyordu ve Amerika üzerinden yaptı...

amerika'nın suriye'de oluşturmak istediği harita tamamlanıyor.
putintin
Deyr ez-zor'daki en güçlü aşiretler terör örgütü ışid'e biat ettiklerini duyurmuş. Ortadoğu'da aşiretlerin etkisi çok ama çok fazladır. aşiret üyeleri alınan kararlara karşı çıkamaz. (Deyr ez-zor'a Amerikan ve İngiliz destekli öso'cular ilerlerken rejim kuvvetleri ile aralarında çatışma çıkmıştı) rejim veya öso burayı ışid'den temizlese bile ışid tabanını muhafaza edebilir... Zafere ulaşmak için karşıt fikri ve ona hizmet edeni de yok etmek gerekir. Düşmanın yeninden güçlenmemesi için strateji ve bürokrasi önemlidir...

zenginsozluk.com/foto
putintin
Rejim ordusu Amerikan bombardımanına rağmen Suriye'nin güneyinde ilerleme kaydediyor. Rusya'nın Hizbullah'tan daha fazla militan istemesiyle ve burada yaşayan dürzilerin rejime desteği ile İngiltere ve ABD'nin eğittiği öso'culara karşı ilerleme sağlanıyor. Amerika tekrar bombalar mı? Göreceğiz.
Çatışmaların yaşandığı bölge:
zenginsozluk.com/foto

Öso da rejim de ışid'in kuşatması altındaki Deyr ez-zor'a bir an önce ulaşmak niyetinde. Rejim ordusu bir yandan da tedmur (Palmira) yönünden Deyr ez-zor'a ilerliyor.

Yaklaşık son durum:
zenginsozluk.com/foto
putintin
15 Mart 2011'den beri iç savaşın yaşandığı ülke. 6 senedir devam eden iç savaşta Suriye rejimi birçok zırhlı araç kaybetti Ancak Rusya'nın rejime destek vermesiyle zırhlı araç temini tekrar sağlandı...

Şu ana değin rejimin kaybettiği zırhlı araçların listesi:
zenginsozluk.com/foto

Bu zırhlı araçları Nerelerde kaybettiği:
zenginsozluk.com/foto

Dipnot: yalnızca paylaşılan fotoğraflardan bu liste hazırlanmıştır. Kaybedilen zırhlı araç sayısı muhtemelen daha fazladır. Suriye anti tank füzeleri olan tow ve javelin mezarlığına dönüştü.

Esad Rejimi Suriye'nin yaklaşık yüzde 30'unu kontrol ediyor. Hakim olduğu bölgeler:
zenginsozluk.com/foto
putintin
(bkz:#9335) nolu girimde Suriye'nin güneyinde rejime bağlı Şii milisler (Hizbullah, Bedir tugayları, Zülfikâr Tugayı...) ile ABD ve İngiltere'nin Ürdün sınırında eğittiği öso'cuların çatıştığını, ABD'nin öso'cuların korumak amacıyla Şii milisleri bombalandığını belirtmiştim. Son bir ayda Şii milisler üç defa bombalandı. Yine belirttiğim gibi ABD, Suriye'nin güneyini Hizbullah'a kapatmak için öso'yu eğitiyor, kullanıyor. Halbuki Türkiye, ışid ve diğer terör örgütlerine karşı ÖSO'nun eğitilmesini teklif etmişti ancak bu teklif kabul görülmedi. ABD terör örgütü PKK'nın Suriye kolu olan ypg ile çalışmaya karar verdi. Neden peki? abd, Suriye'nin Güneyinde öso'yü eğitirken kuzeyde neden ypg ile çalışılıyor, neden Teröristlere her türlü imkan sunuluyor? Suriye'de Kürt oranı yüzde 6 civarındadır. Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı sadece iki il var: afrin ve malikiye. Bu iki ilde nüfuzları yüzde 50'nin üzerindedir... ABD, Suriye'yi nasıl şekillendirmek istiyorsa ona göre hareket ediyor. Kuzeydeki teröristler şu anda Suriye'nin yaklaşık yüzde 36'sına hakim. Bize karşı ypg'ye yardım ediliyor, İsrail için de Güneyde öso'ya yardım ediliyor. Hizbullah ile İsrail'in sınır olması istenmiyor. 2006'da İsrail ile Hizbullah arasında bir savaşın olduğunu, Hizbullah'ın galip geldiğini ifade etmiştim. Daha güçlü bir Hizbullah'a karşı güneydeki öso Kalkan olarak kullanılıyor.

İsrail istihbarat servisi MOSSAD'a yakınlığıyla bilinen Debka geçenlerde bir harita yayınladı. Haritada Suriye'nin Güney sınırı Hizbullah'a kapalı güvenli bölge ilan edilmiş...


zenginsozluk.com/foto
putintin
Dün gece Halep'in batısındaki fırat Kalkanı güçlerimize ve idlib'in kuzeyindeki muhaliflere yönelik afrin'den saldırılar gerçekleşmiş. Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı ypg, son bir haftadır muhalifler arasında yaşanan çatışmaları fırsat bilerek kazanımlar elde etmeye çalışmış. Ancak saldırıları muhaliflere verdiğimiz topçu desteği ile geri püskürtülmüş.

Çatışmaların yaşandığı bölge:

zenginsozluk.com/foto

İdlib, astana görüşmelerinde çatışmasızlık bölgelerine dahil edilmişti. Türkiye, İran ve Rusya bu bölgelerin güvenliğinden sorumludur. Türkiye'nin afrin'den gelen saldırılara Rusya ve iran'a danışmadan karşılık verme hakkı vardır.
putintin
Orijinal bayrağı:
zenginsozluk.com/foto
Suriye rejimine çalışan Şii milislerin oluşturduğu bayrak:
zenginsozluk.com/foto

Şii milisler kendi sembollerini Suriye bayrağına eklemişler... İran'a bağlı Şii milisler olmasaydı rejimin kara gücü kalmamıştı. Esad düşmek üzereyken İran yardıma koştu. Aynı şekilde Rusya'nın da Suriye iç savaşına dahil olması, rejimin hava gücünü tamamlamış oldu. Karada Şii milisler (Hizbullah, nuceba hareketi...) havada Rusya, rejimi yeniden diriltti.
turuncu gemi
kirli iç savaş başlamadan önce sık sık gittiğim güzeller güzeli ülke.

zalim esed çok zalimdir. ama öyle böyle zalim değil epey zalim. öyle ki temel gıda ürünlerinin hiç birin de doğru dürüst vergi olmadığından hayat sudan ucuzdu. sağlık ve eğitimin ücretsiz olmasına şaşırmama suriyeli arkadaşlarım benden çok şaşırırdı.

halk hem baba hafız esad'an hemde oğlu beşar esad'an razıydı. ama ülke yaklaşık kırk yıldır ohal ile yönetiliyordu. birgün herşeyin yoktan yere patlayacağını ve dış güçlerin de bu kargaşa da kendilerine yeni ileri karakollar kurmak için herşeyi yapacaklarını tahmin etmek için nostradamus olmak gerekmiyordu.

şimdi bizim ülkemiz de bir süredir ohal ile yönetiliyor. ohal ile bir ülkeyi rahmetli nemem de yönetir. ama bazen bardak öylesine boşanır ki işleri toparlamak çok uzun yılları bulur.