suriyeli mültecilerin yerel seçimde oy kullanması

keskin nisanci
gerçi 24 haziran seçiminde de oy kullanmışlardı ama sayı artmış, 53 bin küsur olmuş. tabi bu oy kullanacak olanlar türkiye cumhuriyeti vatandaşlığına geçmiş olanlar, bir de türkiye'deki her şeyden faydanalanıp türkiye cumhuriyeti vatandaşlığını reddedenler var ama o ayrı bir tartışma konusu. neyse şimdi bunlar suriyeliler evlerine dönecekler demiyorlar mı? madem evlerine dönecekler o zaman neden türkiye'nin geleceğini ilgilendirecek seçimlerde oy kullanıyorlar? bu ne mantıksız hareket ama belli ki hükümet kanadı eski şaşaalı günlerinin geride kaldığının farkındalar ve bir oy bir oydur mantığıyla suriyelilere saldırıyorlar.

her zaman dediğim gibi biz üçüncü dünya ülkesi bile olamayız, belki dördüncü ki öyle ülkeler var mı bilemiyorum.
frante
türkiye için bir şanstır. keşke dünyanın dört bir yanından insanlar oy kullanabilse. göte bala 17 yılı bitirebilirler. belli olmaz. denemekten ne çıkar?
diko
Çalıştığım yerde üç tane suriyeli var. Bizden nefret ettikleri her hallerinden belli. Sürekli kendi aralarında Arapça konuşup bizden uzak durmaya çalışıyorlar. Avrupa'nın her yerindeler. Esad gitsin ülkeme geri dönerim diyerek bizi kandirdiklarini sanıyorlar. Burada hollanda devleti kimseye yapmadığı imtiyazlari bunlara vermis durumda. Ev için yıllarca sıra bekleyen insanların önüne geçip 3-5 ayda ev sahibi oldular. Vergiden kismen muaflar. Kılıç artığı pezevenkler hayatlarindan gayet memnunlar. Yani diyeceğim aslinda her yerde rahatlar. Oradakilerin salaklığı bunlar gibi yürümeye cesaret edememeleri. Adamlar yürüyerek Avrupa'yi ele geçirdiler. Günlerce aç susuz yol aldilar. Oy meselesine gelecek olursak. Bunlar daha iyi günlerimiz derim ben. Yakinda muhtatliktan baslarlar milletvekiligi bile alirlar. O yüzden cok da takmamak lazim. Suriyelilerin önlenemez yükselişi diyelim geçelim.
bouii
Siz o kadar insana savaştan kaçtıkları için kucak açıldığını falan mı zannediyorsunuz ki? Gittikleri her yere huzursuzluk, üst üste ürettikleri ve ortalarda dolaşan çocuklar dışında hiçbir şey getirmeyen bir topluluktan sadece oy beklentisi var.
Daha kendi vatandaşına sahip çıkamamış bir ülke bambaşka bir topraktan millete sırf iktidarda kalabilmek için bir sürü imkan sunuyor. Kendi ülkesine sahip çıkmamış insanlarda kendi rahatı için kime işine gelirse ona oy verecek. Gelsin yine başka ak saraylar... Yoksa kim takar Yalova kaymakamını.
avni
Geçimini geleceğini bu ülkeden başka yerde temin edip bu ülkede oy kullanandan farkı geçimini ve en azından yakın gelecegini bi şekilde bu ülkefe temin etmesidir.
Bu ülkede suriye benzeri içsavaş çıkıp soluğu komşu veya kaçabileceği ülkelerde alacakların bu drumdan şikayetçi olmadıklarını varsayarak. Savaş çığırtkanı herkesin yaşamı boyunca bir kez mülteciliği tatmasını temenni ediyorum.