suriyeliler

bonnie
ülkemizde yaşayanların sayısı resmi rakamlara göre 3,5 milyon olan mülteciler.

ülkemizdeki durumları, nedenleri ve sonuçları ciddi anlamda tartışılabilir bir kitle haline gelmişlerdir.
diko
bir tanesiyle tanıştım. anlatayım.
öncelikle belirtmek icap ederse suriyelilerden nefret eden biri değilimdir ama onları misafirperverce karşılayan biri de değilimdir. bunun tek sebebi var o da türkiye'nin suriye politikasındaki yanlışları ve bu yanlışlarda ısrarcı olması sonuçta da yedikleri boku misafirperverlik kisvesi adi altinda sictik bari sivayalim siyasetidir. genelde insanların suriyelilerden nefret etmesinin altında da tayyip düşmanlığı yatar. malumunuz bu ülkenin sayıları azımsanmayacak kadarı kendi cumhurbaşkanını sevmiyor. neyse ben tanıştığım suriyeli ali'den bahsedeyim. ali Türkiye'den olmaktan zerre haz duymayan, biran önce ülkesine dönmek isteyen ama ülkedeki esad rejiminden muzdarip bir ademoglu. Türkiye'de sevilmediginin de farkında. aç acı sevmez diyebilecek kadar mantıklı düşünen biri. bu arada suriye'nin bir zamanlar birçok avrupa ülkesinden daha refah içinde olduğunu söyleyen de biri. ali'ye sordum. neden kalıp ulken için savasmadin dedim. o kadar çok düşman gruplar var ki hangi biriyle savaşacağız dedi. dış güçlerin oyunlarından bahsetti. turkiye'nin de bu savaşın müsebbiblerinden biri oldugunu da soyledi. esad'in diktatör olduğunu söyledi. en dikkat çekici olanı da paranın ab ülkelerinin fonundan aktarıldığını söyleyip size noluyor ki parayı veren avrupa sizin insaninin da ucuza bizi çalıştırmaya dünden raziymis demesi oldu. daha ilginci ise muhabbetin sonunda da bu iki tarafından memnuniyetsiz birlikteliğini "tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş" a getirmemiz oldu.
turuncu gemi
kitlesel olarak hiç bir sorunum olmadığı insanlar topluluğudur. zira ırkçı değilim. bireysel olarak da hepimiz kadar insanlardır, hepimiz kadar insan değillerdir.

fakat halkımızın bir yere kadar suriyeli dostlarımıza tepkisini anlıyorum. ülkemizin kıt kaynakları bize yetmezken, şehirlerin alt yapısından, eğitim sistemimizin 95 yıldır iyi veya makul bir düzeye getirilememesine kadar yüzlerce sorunumuz varken, bir yıl içinde sınırlarımızdan giren üç buçuk milyon insan çok fazladır. lakin benim tepkim bu halin sorumlusu iktidaradır. zira sığ düşünmenin kolaycılığında debelenen bir korkak değilim.

leş sosyal medya platformlarına günde onlarca asparagas haber düşmekte. vay efendim suriyeliler şunu kesimiş, bunu biçmiş. kaçı doğrudur kaçı yalandır bilmiyorum lakin bunlar kirli provokasyanlardır.

yazık ki kesin emin olduğum bir kaç konu var. geçen sene biz türklerden (bunu yapan hiç bir milettin veya insanlığın mensubu olamaz gerçi) suriyeli bir insanın karısına tecavüz ederek çocuklarını öldürmesi konusunun yargıda olması. yahut 2 sene önce yine adına türk denen birinin, 5 yaşında bir çocuğu 25 bıçak darbesiyle öldürme hadisesi.