tecrübe

ihtiras limani
tecrübe yenilmiş el yumruğudur. hangi alanda kimden yendiği fark etmez. hayatın pratiğini Öğrenme süreci ile ilgili bir şey. Dücane cündioğlu siyaset ile felsefenin veya ahlakın farklarını anlatırken, siyaseti matematiksel olarak bir formüle uydurmazsın, var olanı gözlemleyip kurallarını koyarsın der. siyaset biraz daha insanın ve toplumun davranışlarını öğrenerek, tecrübeyle şekil alır . matematiğin ve ahlakın kuralları ise yalın olarak orada durur.

artık nasihat dinlememizi istemiyorlar bunu da önyargıya dayandırıyorlar. her şeyi sen tat, tecrübe et, iyiyi de kötüyü de günahı da sevabı da. oysa insan için sihirli bir kelime vardır : empati. empati ve muhakeme yeteneği güçlü bir insan, dışkı yemeden de dışkının yenmeyecek bir şey olduğunu algılayabilir. hayatı ilk kez biz keşfediyormuşcasına özgür ve bağımsız olmamız söyleniyor bizlere. bizler ise trafik kazası görünce ben de bakıcam ben de görücem diye kıvranan insanlar gibi, kendi bencilliğimizi tatmin etmek adına başka hayatları taciz ediyor, adına da tecrübe deyip geçiyoruz.
pasaklikontes
Bir yerde okumuştum. Aynen aktarıyorumm ;
-*50 yaşından sonra harfleri yakından seçemiyorsunuz. Fakat dangalakları uzaktan bile seçebilirsiniz . *
Bukowski
ruzgara karsi iseyen adam
"Parayla satın alınamayacak tek şey tecrübedir" der ve tavsiyelerini dinlememi isterdi babam. Gençliğin verdiği gereksiz özgüven ve kibir ile pek anlamazdım onu, daha doğrusu anlamak istemezdim. ama şimdi, yaş ilerledikçe daha iyi anlıyorum. Keşke diyorum, zamanında bazı konularda dinleseydim, tecrübelerine kulak verseydim.