the phantom of liberty 1974

indolentexistence
“Chance governs all things; necessity, which is far from having the same purity, comes only later. If I have a soft spot for any one of my movies, it would be for The Phantom of Liberty, because it tries to work out just this theme.”
– Luis Buñuel

Luis Bunuel'in ikinci son filmi her şeyi en iyi şekilde özetlediği filmini izlerken çok zevk aldım.

Sürrealizm artık eski bir kavram. Gerçekte Freud, bilinçsizliğe yaklaşımlarındaki farklılıklar nedeniyle gerçeküstücülerle savaştı. Louis Bunuel, gerçeküstücülüğün temel kavramlarından birini alır - bu, Özgürlük mitolojisidir - ve bu harika filmde birçok farklı yönünü sorgular. Gerçeküstücülüğün kiracılarından biri ve harika bir yapımcının sinemasal yaşamında heyecan verici bir doruk noktası olarak ekrana aktarmış. Çok geç de olsa, izleme fırsatı buldum.

Özgürlük Fantomunun en ilginç özelliği sıradışı anlatısı. Her biri bir tür küçük olayla bağlantılı on iki mini hikayeden oluşuyor. Film Napolyon savaşlarında bir sahne ile açıldı.Her biri, her şeyin tesadüflerle bağlantılı olduğu gerçeğini vurgulayan bir baston geçişi gibi, aslında tesadüf anlatının temel dürtüsü. Şans, anlatıyı yönlendirdiği için amaçsız, kontrol eden, rastgele bir dünya kavramı yüklenen film izliyorsunuz.

Daha yazarsam spoiler vercem. Şiddetle tavsiye ederim.

https://www.imdb.com/title/tt0071487/

bu başlıktaki tüm entryleri gör