toplu taşıma vs hususi araç

azrailin regl donemi
hayırlı versuslar arkadaşlar..

gecenin bu saatine kadar beni uyutmayan şey saatlerdir internetten motosiklet hatta mobilet araştırması yapmamdır.

elbette vergisine, bakımına, yakıtına rağmen hususi aracın her türlü alacağı versustur.

bıktım ulan! hayatımda ilk defa bu kadar uzun süredir bir işte çalışıyorum.(9 ay)

bezdim bu toplu taşımadan.. 2 vasıta ile git ve akşam yine 2 vasıtayla dön. birer saatten toplam iki saat ve çektiğin zahmet. çalışma sürem maksimum 4,5-5 saat ama çalışırken trafikte yorulduğum kadar yorulmuyorum. ben ankaralıyım kardeşim! ankara dediğin şehirde her yer maksimum 30 dakikadır. ben yıllardır 1 saatlik mesafelere gidip gelmemişim öyle bir koyuyor ki ankara'ya isyan ediyorum.
ha bir de 2 ay önce gelen zamlar hepten içine etti. 15 lira yol parası veriyorum bir de üstüne zahmet çekiyorum. bir de bunun bir yere gezmesi var, ıvır zıvır için iş öncesi ya da sonrası bir yerlere uğraması var. işbu sebeple beraber son 4 günde yol masrafım 100 lira tutmuş. aylık şehir içi yolculuklar toplamda 750 lirayı buluyor ve üstüne trafik sayesinde zaman kaybı, ayakta gitme derdi insanın ağzına sıçıyor.

son günlerde bu konuda çok dertli olduğumdan her muhatabıma aynı meseleyi açıyorum. hatta bugün birisi dedi ki "gaza basıp gitmek güzel de bu pedala basmak da anamızı ağlatıyor."

neymiş efendim muayenesi, vergisi, sigortası, yakıtı ve bakımı hep masrafmış. hesapladık şekerim. yine aynı paraya denk düşüyor. yahu hadi ortalama aylık bin lira olsun. yakıtı da dahil. istanbul gibi bir cehennemde değil de ankara gibi büyük olmasına rağmen basıp gidebileceğin seri yolları olan bir şehirde yaşıyorsan trafik zahmetinden ve istediğin an istediğin yere yakıtın varsa anında gidebilme lüksüne sahipsen aylık bin liraya değer yahu. bu kadar mal olmayın sıçarım.

günlük cebimden 20 değil de 30 çıksa(hariçten yıllık vergi, sigorta, kaza ve bakım masrafları da) bile değer. toplu taşımaya 20 lira verip bir de rezil olmaktan kat kat iyidir.

şimdi siz diyosunuzdur ki "bize ne bundan yarrağım?"

yalnız öyle konuşmazsanız sevinirim.
esdemirei
istanbul için her ikisinin de boklu değnek olduğunu düşündüğüm bir karşılaştırmadır. ozan bingöl'e göre bu ülkede vergi rekortmenliği için sigara, telefon, araç gibi gereçlere sahip olmak gerekiyor. vergisi, sigortası, trafik stresi zartı zurtu derken toplu taşıma daha karlı gibi geliyor. toplu taşımada ise verdiğin paranın karşılığını alamıyorsun. dün (20 ekim 2019) benden yarım saat uzaktaki gaziosmanpaşa'ya gitmek istedim. otobüs 13.30 olmasına rağmen tıklım tıklım doluydu. ara ara “burada kendimi büyükbaş hayvan gibi hissediyorum, diğer insanlar da böyle hissediyor mu” diye sormadan edemiyorum. paranla rezil olmak bir dert, trafikte zaman kaybetmek bir dert, ne idüğü belirsiz insanlarla yolculuk etmek bir dert, hastalık kapmak ise ayrı bir dert. kısacası bu karşılaşmanın galibi bende yok.