tsk'ya er olarak giren generalliğe yükselebilecek

esdemirei
21 Mayıs 2019 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı'nın düzenlediği iftarda yeni askerlik sistemine dair açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın kullandığı ifade. İfadenin tam hâli şu şekildedir: “Eğer ihtiyaç, istek, performans değerlendirmesine göre söz konusu Mehmetçik yeterli performansı, yeterli kriterleri sağlayabiliyorsa sözleşmeli erbaş ve er veya uzman erbaş olarak Türk Silahlı Kuvvetlerine katılacak ve sözleşme yapılacak. Bu sözleşmesinin sonunda maaş, OYAK, lojman, sağlık ve sosyal güvence ile ilgili bir takım haklardan yararlanabilecek. Bu gençler okul, bedeni performans, sicil gibi gerekli kriterleri sağlarsa belli bir kontenjan dahilinde bir sınavı müteakip astsubay olabilecekler. Astsubaylıktan belli bir süre geçtikten sonra belirlenen kriterleri sağlayanlar da subay olabilecek. Er olarak başlayacak, subay olacak belki de general olacak.”

Kaynaklar:
1- Sputnik Türkiye: “Bakan Akar, yeni askerlik sistemini anlattı: Bedelli ücreti 30 bin TL olarak sabit kalmayacak” (22 Mayıs 2019)
turuncu gemi
hadi her şeyi geçtim de arkadaş, dünyanın en sağlam hiyerarşik yapılarından biri olan tsk'nın yapısını bu kadar saçma şekilde oynayıp bu hallere düşürmeyi nasıl başardınız, niye yaptınız? tsk'da hiyerarşinin fena hallere düşmesi gerçekten de fetö'nün bu yapı içine yoğunluklu sızma zamanlarına rastlar. statü ve yasada baş çavuş olan bir personel, fetö hiyerarşinde subaylardan yüksekse, fiili olarak lider kabul ediliyordu.
bugün bu olay yıkıldı mı bilmiyorum. hala bağzı tarikatlere yakın olan alt derece subayların sözünün, yasada sorumluluğu olan lider personele üstlük edebildiği konusunda endişelerim mevcut.

bizim zamanızda ortaokuldan sonra bile tsk okullarına giriş çok zor bir süreçti. ve nispeten her kurumdan daha az torpil içerirdi.
daha sonrasında subay arkadaşlarımdan işittiğim kadarıyla ''kurmaylık'' sınavını kazanabilmenin, tıp fakültesini kazanmaktan daha zor olduğu kanaatine kapılmıştım. ve böyle de olması gerekliydi.

nereden nerelere geldik. bir yeri de iyi bırakaydınız olmaz mıydı yahu?


rene
Tüm bu değişiklikler bir yana, uzman çavuşların mağduriyetleri giderildi mi o daha önemli, uzman çavuş dediğin TSK'nın bel kemiği ara askeri gibidir, komutanın yardımcısı, eri erbaşı toparlayan adamlardır. Bu adamlar kısa süre öncesine kadar emekli olamıyordu sözleşmeli oldukları için, o durum giderildi mi ben onu merak ediyorum. Bedellinin sabitlenmesi tamamen ticari bir hamle, devlet kasasına yeni ve sürekli bir para kapısı yarattılar böylece. Eskiden olsa bu durumun duygusal, vatani yönü masaya yatırılıp tartışılırdı. Ama günümüzde hakim zihniyet bu olguları başka türlü ele alıyor artık.