tunceli tabelalarının dersim olarak değiştirilmesi

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
Tunceli Belediyesi meclis toplantılarında alınan kararla Tunceli Belediyesi'nin belediye hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı “Tunceli” ibaresinin değiştirilerek, yerine “Dersim” ibaresinin yazılması oy çokluğu ile kabul edilmesi olayıdır.

Kaynaklar:
1- Tunceli Belediyesi: “
Belediye Meclisimiz Tarafından Yapılan Toplantılarda Alınan Kararlar” (22 Mayıs 2019)
keskin nisanci
türkiye'de dersim diye bir il yok, bunlar hangi hakla böyle bir karar alabiliyorlar, bu açık açık türkiye cumhuriyeti devletine isyandır ama akp hükumetinin istanbul seçiminden önce oy uğruna bu densizliğe laf edeceğini sanmıyorum.
turuncu gemi
galilei'ye demişler ki ''eğer dünya yuvarlak değildir dersen seni işkenceyle idam etmeyiz.''
galile'de der ki cellatlarına ''sizin beni idam edip etmemeniz dünyanın yuvarlak olduğu gerçeğini değiştirmez''

akp'de seçim öncesi veya sonrası bu karara ister laf etsin, ister etmesin o bölgeye binlerce yıldır dersim demişse o bölgenin adı dersimdir.
rene
Adam ne yapsın daha imajı değiştirmek için, görmek isteyen görüyordur. Ulaşımı ücretsiz yapmış, bu basit geliyor size belki ama şöyle anlatayım; Bazı il ve ilçelerde, sırf minibüsçüler kazansın diye ücretsiz otobüs servislerini dahi kaldırıyor belediyeler. Evet vatandaşa sunulan bu hizmeti başkalarına rant oluşturmak için elinden alıyor. Ulaşım büyük bir rant kapısı Türkiye gibi az gelişmiş ülkelerde. Hatırlarsınız keko taksiciler nasıl yakalayıp dövüyordu ubercileri istanbul da. Yaşadığım ilde ki otobüs ihalesi iktidardan birilerinin damadının bilmemnesine verilmişti mesela.

Belediyeye ait arazilerde üretim yapmış, birebir çalışmış, internetten tüm türkiye ye satışını yapıyor, gençler için atölyeler yapmış, sanatı sevdiriyor müziği sevdiriyor. Daha ne yapabilir ki bu adam. Şimdi belediyenin önündeki tabelaya tunceli yerine dersim yazdı diye tu kaka olması manasız. Sonuçta tuncelili seçmiş bu abiyi, tuncelili ne diyor bu duruma, tepkisi varsa gider belediyeye konuşur. Tunceli'li olmayanın kendisine oy vermemiş olanın bu konu üzerinden sosyalizmi veya Fatih başkanı eleştirmesini yersiz buluyorum.
avni
Olaya resmi açıdan bakıldığında suç mudur? Değil midir? Tam olarak Bilmiyorum. Ancak Bence merkezi idarenin onayı yoksa suçtur. Öyleyse İçişleri Bakanlığı gereğini yapmalıdır. Yapmıyorsa olayın boyutları değişik demektir. Yenilenen istanbul belediye başkanlığı seçimleri sonrası durum netleşecek.
Bildiğim kadarıyla bir yerleşim biriminin adını değiştirmek merkezi idarenin tasarrufunda.
miyesmikcih
bence devrimcilerin oyuna geldiğinin resmidir tunceli-dersim olayı.
tkp/ml mi, ml/kp mi? bilemeyeceğim, ama sol bileşenler maçoğlunu provakatif bir olayın içine çekiyorlar. önce yaptığınız güzel işleri duyurun ülke sathına yayın, benimsenin ondan sonra isme sıra gelsin., zaten her yerde dersim yazısı mevcut, spor kulübün de var. biraz sabır. her ile gazi, kahraman, şanlı takılıyorsa dersim hayda hayda konulabilir.
şimdi egemenlere koz veriyorsunuz, gelin dersim'i yerle bir ettirme yolları açıyorsunuz. dersim'in tunceli'den başka bir ismi daha var, kalan.
bir refetandumla üç isimden biri tercih ederek sorunu çözebilirsiniz. dikkat! kayyıma teslim etmeyin ilk komünist şehri.