turizm

parody
Dinlenme, görme, tanıma isteğiyle ve amacıyla yapılan geziler. Turist çekmeye yönelik alınan kültürel ekonomik, teknik önlemler ve buna yönelik yapılan çalışmalar bütünü.
turuncu gemi
30 yılda bir, benim de bir cinsiyetçi tanım yapasım tuttu, yapıyorum. türkiye'de her yanından anası çok fazla ağlatılan sektördür.

turizm deyince olayı salt sezonluk bir durum olarak düşünmemek lazım. ben mesleğe ilk adım attığım 2006 yılında 5 yıldızlı bir şehir oteli ortalama 150 personelle hizmet verirdi. bugünkü beş yıldızlı bir otel'in en fazla personel sayısı 50'dir.
bu da, insanların büyük bir sömürü cenderesinde yüzdüğü ucube bir alan haline getirmektedir sektörü. bizim gibi hiç bir nitelikli sanayi ürünü ihraç edemeyen geri kalmış ülkelerin en önemli istihdam alanını başta turizm olmak üzere hizmet sektörü oluşturur. tarımımız son 17 yılda salt gözle görülür değil, mideye dokunur halde geriledi. şimdi çıksın da her hangi bir akp'li dostum desin, ekonomi çok eyyi, işssizlik yok.

alanya, antalya taraflarında istihdam olayı daha içler acısı. zaten sezon boyunca personelin neredeyse dörtte üçü sömürülen öğrencilerden oluşur. kalan dörtte birin yarısı da, orta asya'dan gelmiş, rusça bilen, türkçeyi de hemen sökebilen insanlardan oluşmakta.

17 yıllık akp ekonomisi tit ekonomisiydi. açılımı, turizm, inşaat, tekstildir. tekstil ihracatı durma noktasındadır. tarım bitmiş, pamuk pahalıdır. sektördeki diğer ürünler de zaten ithaldir. inşaat sektöründe 2016'dan beri neredeyse çivi çakılmamaktadır. turizm de bu haldedir.

hayırlı cumalar efendim.