türk eğitim sistemi

blackandwhitememories
(bkz:türkiye'deki eğitim sistemi)

İnsanları gereksiz yere okuldan nefret ettirirler. O flüt olayına ben de katılıyorum. Ne berbat zamanlardı. Beden dersini de boş ders olarak görürdük, herkes kendi kafasına görer takılır öğretmen yan gelir yatardı. Öğretmenler arasında da sorun var. O kadar çok tanıdık öğretmenler içeri alınmış ki işini hakkıyla yapmak isteyen biri çıktı mı sanki öcü görmüşler de kovmaları gerekiyormuş gibi oluyor. Kitaplar dışında da öğrenmek ne mümkün. Şu an ne durumda bilmiyorum ama benim dönemim çok sıkıntılıydı. Bir tek lisedeyken edebiyat öğretmenimi hatırlarım çok kıyak adamdı. Resmen şiiri, edebiyatı sevdirmişti.
oblomov
"cehalet mutluluktur" şiarıyla hazırlanmış sistem. bir toplumu/sürüyü kolay yönetmenin en iyi yolu ve yöntemidir. canı sıkılan eğitim sistemine el atıyor.biri uzatıyor biri kısaltıyor, biri omzunda taşıyor biri etek giydiriyor. muz cumhuriyeti mi la burası?

(bkz:köle toplumlar)
ozgur jansenist
ezberci ve günü kurtarmak üzerine kurulu bir sistemdir. ötesi yok. çocuklara dua ezberler gibi saçma sapan formül ezberletirseniz mantığını anlamak için çaba sarf etmeyecektir. ilk alışılmadık durumda ortada kalacaktır.
olacak o kadar
Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan 'Eğitim Kalitesi 2018' isimli rapora göre 137 ülke arasında 99'uncu sırada yer alıyor.

Katar, Malezya, Endonezya, İran ve Pakistan'ın eğitim sistemi Türkiye'nin önünde, hani bu raporda şike var diyeceksek buna pek hakkımız yok gibi.

Listedeki birinci ülke İsviçre iken toplam bütçesinin %30'unu eğitime harcayan Singapur ikinci oldu. Listenin üçüncü ve dördüncü sırasındaysa Finlandiya ve Hollanda var. biz ise kamboçya, Mozambik, Nikaragua, Tanzanya, Etiyopya gibi ülkelerle ligde kalma yarışı veren mersin idmanyurdu konumundayız.