türkçe ezan

hamlet
Okunsa da olur okunmasa da. Herkesin kolunda saati var.

ezanın komple gereksiz olduğu düşüncesindeyim. Kuran'da da ezanla ilgili bir şey olduğunu hiç hatırlamıyorum. Bu bir nevi pavlov'un şartlı refleks deneyi için kullandığı zil gibi bir şey olmuş günümüzde.
Ezan sanılanın aksine tamamen insanlara namaz vakitlerini hatırlatmak için okunan bir şey. Ulvi anlamlar yüklememek gerek. Ve namaz vakitlerini insanlar kendileri de takip edebiliyorlar günümüzde.

Ha yine okunsun tabi. her gün değişiyor namaz vakitleri. Herkes takip edeceğine sadece müezzin takip etsin. Fakat ezan okunurken bazı davranışların yapılmaması ya da ezana duyulan aşırı saygıdan ötürü pozisyon değiştirilmesi falan tamamen insanların uydurduğu saçmalıklar. Ne yani ezan okunmazken allah başka tarafa mı bakıyor da o zaman yapması ayıp değilken ezan okunurken ayıp oluyor?

Allah insan değildir. Misal sırf sen sevişmeyi ayıp bir şey olarak görüyorsun diye allah da ezan okunurken sevişmeyi ayıp olarak görecek değildir. Kendinize gelin.

Edit: daha da ayıp görülen bir eylemi tercih ettim.
siz hepiniz ben tek
İslam hakkında bilgisi olan hiç bir müslümanın istemediği ezan şekli.
İslam dini ile işi olmayanların, müslüman olmadığını söyleyenlerin, kendi dilinde ezan okunmasını istemesi biraz saçma değil mi?
He namaza başlayacaksanız sizin için birde türkçe okuturuz sıkıntı yok. :)
İslamda şiar konusunda bilgisi olmayanların yazdıklarına sadece gülüyorum. :) Muhalefet ettiğiniz kitabı okumadan gelmişsiniz. :)

Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağırıldığı (ezan okunduğu) zaman, hemen Allah'ı anmaya koşun ve alış verişi bırakın. Eğer bilmiş olsanız, elbette bu, sizin için daha hayırlıdır. Cuma9
rene
O yıllarda okunan ezanın kaydını dinlemiştim. Özellikle üzerinde çalışılıp hazırlanmıştı ve büyük bir özenle okunuyordu. evrensel bir dinin namaz çağrısının her dilde okunabilmesi insanları neden rahatsız eder hiç bir zaman anlamadım, zaten anlamadığınız için her söylenene atlıyorsunuz biat ediyorsunuz, burnumuz o yüzden boktan kurtulmuyor yıllardır.
shaman
Hani “ehl-i sünnetin yolundan giden Sünnileriz, ebu hanife bizim imam-ı azamımız” diyorsunuz ya, hah işte o ebu Hanife “kutsal kitabımız lafız (söz) değildir. O sözün taşıdığı anlamdır.” diyerek, kutsal kitabın başka dillerde okunmasını doğru bulur.

Sünniler imamlarının yolundan gittiklerine göre, arapçadan başka dillerde dua okunmasına, ibadet edilmesine karşı çıkmamaları gerekir. Çünkü akaitlerinde imama uymak farz bilinir.

Tarihte kendi dillerinde ibadet etmiş müslüman toplumlar da vardır.

Bugün dünyada Arapçadan başka bir dilde ibadet edilemiyorsa bunun iki nedeni olabilir.
1. Okunanın anlaşılması istenmiyordur.
2. Dini değerler kullanılarak halk sömürülüyordur.