türkiye cumhuriyet merkez bankası

siz hepiniz ben tek
banknot ihraç eden, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin para ve kredi politikasını yürüten, veznedarlık görevini üstlenmiş ve devletin iktisadi ve mali danışmanlığını yapan yasal olarak bağımsız bir ekonomik kurumdur.
avni
piyasa tarafından beklenen faiz artışını yine dolaylı yollarla yapan sözüm ona bağımsız kuruluş. bugün (25.04.2018) toplanan para piyasası kurulu görünen faizi aynı bırakarak geç likidite penceresi borç verme faiz oranını ise beklentilerin üzerinde bir artışla yüzde 12.75'ten yüzde 13.50'ye yükseltti.
özellikle döviz kurlarındaki artışın ateşini düşürmek için açıklanan bu kararın ardından bist 100 endeksi yüzde ikibuçuğu (% 2.5) aşan oranda düşerken döviz kurları bir miktar gevşemenin ardından tekrar yükselişe geçti. her zamanki gibi siyasi baskılarla geç kalan bu hamle nedeniyle kurlardaki artışın önü kesilemedi. aynı senaryoyu dolar 2.5 tl'yi, 3 tl'yi 3.5 tl'yi geçerken de yaşamıştık. örneğin 2016 yılında ülkemize benzer sıkıntılar yaşayan brezilya yerinde bir zamanlama ile faizlerini artırmış sonraki yıl enflasyonunu yüzde dörtler (% 4) seviyesine çekmiş ve uzun vadede parasının değerini de korumuştur. 2016 yılında brezilya reali tl'nin 2/3 değerindeyken bugün tl'den değerlidir. diğer bir ifade ile bounes airese gittiğimizde iki yıl önce bir tl vererek 1.33 real alabilirken bugün bir tl vererek 0.80 real alabiliyoruz. hasılı ülkeyi yönetenlerin başı bu kurumu yönetenlerden faizi düşürmesini istemesi nedeniyle eli kolu bağlıdır. faiz siz isteyince düşmez. düşmesini sağlayacak tedbirleri alınca düşer. nedir o da? bu kurumun yöneticilerinin özgürce kararlar almasını engellemezseniz kesinlikle düşer.