türkiye ekonomisini kurtarma yolları

turuncu gemi
aklıma dahiyane bir çözüm önerisi geldi arkadaşlar sıkı durun anlatıyorum. son günlerde bir çok haber sitesinde donalt trump'ın türkiye'yi sonbahar gibi ziyaret edeceği konuşuluyor. ülkeye girer girmez derdest etmeliyiz. sonra da bunun çok büyük bir anti emperyalist eylemsellik olduğu konusunda dünyada kamuoyu yaratmalıyız. zaten ben dahil ülkemiz kamuoyunun yüzde sekseni bu eyleme destek veririz. kemal kılıçdaroğlu hemen bu çok tutarlı milli politikanın arkasında yer alır. hdp itiraz edebilir bu politikaya. fakat onlar zaten emperyalist terör iş birlikçisi. kim takar onları.
peki trump'ı tutukladık ne yapacağız sarı bidona turşusunu mu basacağız ülkemizde? hayır tabii ki. onun da ülkesinde çoluğu çocuğu var, bu konuda vicdan yapacağız. fakat turpun büyüğünü öyle kolay vermek yok. diyeceğiz ki ''merkel ayağımıza kadar gelip, ara bulucuk ederse bakarız o zaman''
merkel türkiye'ye girer girmez onu da derdest edeceğiz. bu sefer vicdan, antiemperyalizm falan ayağı yok. direkt açık konuşacağız. abd devleti 50 milyar dolar, ab birliği 50 milyar avro verirse ikisini de salarız. ama tabii ki mahkemeleri devam eder o ayrı konu. lakin türkiye cumhuriyeti mahkemeleri herkesin bildiği üzere bağımsız kurumlardır. ona biz bir talimat veremeyiz.

peki bu para bizim ekonomimizi kurtarır mı? bu kadar çok borçla nah kurtarır. elimizdeki sıcak paranın bir kısmını acil borçlara dağıtırız. sayın cumhurbaşkanımız da beni danışman olarak işe alır. ben bir iddaa komüsyonu oluştururum. haftada 2-3 sağlam maça bir kaç milyar bastık mı, artık ekonomimizin sırtı yere gelmez.
miyesmikcih
önce amerikan halkı, bizi bu deli faşistten kurtardığınız için şükranlarını sunar, bilahare avrupa devletler topluluğu da rablerine şükreder. bırakılmasını istemezler, sıkı tutun, zincire vurun sakın kaçırmayın derler ve her iki devletler topluluğu türkiye'ye büyük paralar öderler. lakin bizim içerdeki emperyalizm uşakları trump'a kalkan olur, hatta 60'larda solcuların saldırdığı altıncı filo gibi korurlar trump'ı. ve dahi önünde domalıp secde ederler.
içimizdeki ülkücü ve dinci emperyalist yalayacılar geçmişte olduğu gibi yine devrimcileri öldürür, trump'a kadın temin eder pezevenkler.
kısacası dünya bir musibetten kurtulduk diye sevinirken, bizim ak ve boz tilkiler her zaman olduğu gibi emperyalizmin uşakları görevlerini yerine getirir.
hayal bile olsa güzel be.
esdemirei
Kendi ekonomi geçtim (bu ekonomimi etkileyen başta ülke ekonomimiz) ülke ekonomisi için yararlı ve yenilikçi bir model için gerekli yollardır. Ben bir ekonomist değilim. Ara ara siyasete bakarak ülke ekonomisi için bir fikir yürütebilirim (eksikler olursa bildirmenize).

1- Ülkemiz aşırı dışarı bağlı bir ülke. Her şeyi dışarıda temin ediyoruz. Kendimiz üretmiyoruz. Üretenin önüne taş koyuyoruz. Bununla ilgili girişimlerin yapılması gerekiyor. Üreticiyi zararının kârdan fazla olmaması yönünde girişimler başlıca olmalı.
2- Din adı altında kendileri lüks yaşam süren hükûmet yetkililerinin orta ve altı insanları fakirliği öğütlememesi gerekiyor. Ülkeden toplanılan vergiler bunların keyfi harcamalarına gidiyor. Siz keyif süresiniz diye mi vergi veriyoruz diye sorarlar. Bir de vergiyi tabana yayıyorlar. Olan ise üç kuruş para kazanan insana oluyor.
3- Agresif siyasi politikalar sergilemek yerine yerinde politikalar sergilenmeli. Sağa sola ahkam keserek anca kendinizi uluslararasında rezil eder ve teşviki baskılarsınız.