ücreti ödenen hizmeti rica minnet yaptırmak

bonnie
bu ülkenin en büyük sorunlarından biridir. gerek devlet memuru olsun gerek serbest çalışan olsun hep bir garip vurdumduymazlık, böyle bir ilginç hal ve hareketler.

o aldığın veya alacağın para benim için. bana hizmet etmen için. bu kadar. kol veya kafa gücünü satıyorsun ve karşılığında da ücretini alıyorsun. lanet olsun bunlara.
sos
çünkü ülkede çoğunluk yaptığı işi angarya olarak görüyor. kargo kuryesine sorsan "yahu sürünüyoz şu hayatta" der. esnafa sorsan o da sürünüyor. memura sor o da sürünüyordur kesin.

bu sürünmeden yakınmalarını işlerine yansıtıyor herkes (çoğunluk). bu sebeple de işler hep böyle abuk sabuk saçma sapan yürüyor. zorla yaptırılıyor.

edit: bi dakka ya benim arkadaşım 6000 tl maaş alıyor. o da sürünüyordu en son.
ihtiras limani
(bkz:sikinin ucuyla iş yapmak)

https://medium.com/@ordaneisivarmis/turk-milleti-ve-sikinin-ucuyla-i-s-yapmak-gerce-i-e7b170699056

" Türk eğitim ve aile sisteminin her anında, yani insanın çıkamadığı yaklaşık 19 senelik bir cam kavanozun her santimetreküpünde öğretilen şudur: her şeyin kolay bir yolu vardır. Hiçbir şeyi tam olarak yapmak zorunda değilsin. Kurallara uymak birkaç “yalaka”nın dışında kimse tarafından yapılması gereken birşey değildir çünkü müeyyideler hiçbir zaman o kadar ağır olmayacaktır. Çünkü müeyyidelerin uygulanmasını sağlayacak sistemi yürüten kişiler de aynı siklememezliktedir. Onlar da birilerinden tırsmakta, onlar da birilerinden nemalanmaktadır.