umre

mızrabımda ızdırap
Üzerine farz kılınan hac ibadetini vakti dışında yerine getirme, kabe ziyareti. Defalarca gidenlerin 'özlüyorum da gidiyorum' açıklamalarını anlayamıyorum. Sizce de, tasadduk kavramının önemine dikkat çeken "komşusu açken tok yatan bizden değildir" peygamberinin ümmeti, birden aşkın bu ziyareti gerçekleştirmek yerine yardımda bulunsa daha yerinde değil midir?
siz hepiniz ben tek
Hanefi ve Maliki mezheplerine göre sünnet, Şafii ve Hanbeli mezheplerine göre farzdır.
kurban bayramının arefe günü ile, bu bayramın dört gününde yapılması mekruhtur.
Ramazanda yapılması ise daha çok sevaptır.
rene
Umre. Umre dediğimiz nedir arkadaşlar yukarıda yazmış. Bir nevi yurt dışı gezisi diyebiliriz umre için. İslam turizmi, kutsal topraklara farz kabul edilmeyen zamanlar dışında yapılan geziler.

Peki rene umre ne alaka şimdi diyebilirsin. Türkiye'de İstanbul İzmir gibi büyük iller dışında Anadoluya Koronayı her ile ilçeye taşına bir numaralı etken umrecilerdir. Evet bu gerçek, muhafazakar bir toplumun bireyi olarak Türkiye de yaşayan birisi olarak kabul etmemiz gereken bir gerçek. Şu an konya ki kendisi cemaatler, tarikatlar, tutucu muhafazakarlarıyla ünlü bir ildir, bölgesel bazda en yoğun korona vakası görülen illerden. Bulunduğum ilde, ki kendisi küçük bir ege ilidir, koronaya yakalanan, ölen vakaların büyük çoğunluğu umreden dönenleri ziyarete gidenler veya umreciler. bunlar sadece duyduklarım.

Sonuçta bizde varlıklı küçük bir kesim dışında Türkiye genelinde yurt dışına çıkış dediğinizde akla Tayland Phuket gelmez, umreciler gelir.

Şİmdi zamanında bu umrecilerin jenerasyonu, çin i yarasa yiyor, pis çinliler virüs yaptılar dünyayı diye varoş ağzıyla eleştiriyordu. Peki Türkiye den bir yurttaş kalkıp, arkadaş sizin umreniz yüzünden de Türkiye virüse bulandı o ne olacak dese, (bkz:recm mode on) olur hemen.
miyesmikcih
coronavirus dünyaya yapılmışken devletin başındakiler nasıl izin verdiler arap illerine umre ziyaretine insanin aklı almıyor.
hadi onu anladık karantinadan kaçmalarına nasıl izin verdiniz?
coronavirus türkiye'ye umreden girdi çıkmak bilmiyor.
ya ölümlerin sorumlusu kim?
bunca esaretin?