üniversite mezunu olup iş bulamamak

turuncu gemi
eskiden komünizme ''doktor da, çöpçü de aynı maaşı alıyor. öyle iş mi olur arkadaş'' türlü bir sıçmık cahilliğiyle karşı çıkılırdı. komünist sistemlerde maaşlarda nasıl bir fark vardı bilmiyorum ama bari insanlar çöpçü de olsa, doktor da olsa bir işe sahiplerdi.
bugün benim asgari ücretle çalışan mimar, avukat ve hemşire arkadaşlarım var. evet artık komünist olmayan ülkemizde mimar da, avukatta hemşire de aynı maaşı alıyor. ee tabii akp ye yakın bir çöpçüyseniz daha fazla maaş alıyor olabilirsiniz.

bu bahsettiğim yüksek eğitimli asgari ücretle iş bulabilen insanlar şanslı güruhtur. ahval ve işin dramı daha büyüktür. daha da kötüye gitmektedir.
sosyal medyada kendimize ait olmayan bir yaşamın yabancılığından sıyrılıp bunun nedenlerini sorgulayabilsek keşke. ya da her yere sik gibi ne üniversite açıyorsunuz lan diye bağırabilsek.

asgari ücretin de altında maaş alan vekil öğretmenlerimizi unutmamak gerek. her şey plansızlığın korkunç bir kaosu. yahut kapitalizme daha fazla sömürecek eğitimli eğitimsiz inanlar dökmek için korkunç bir planın parçası. biz bu durumu fark edip hakkımızı istersek oyun bozulur. korku gol olur onlar kalesine girer.