unutulmaz film replikleri

keskin nisanci
filmlerde kullanılmış ve hafızalarda yer edinmiş cümlelerdir.

''bırak da ringe çıkayım; hiç değilse bana kimin vurduğunu bilirim.'' (cindirella man)

''insan bazen ne kadar küçüldüğünü görebilecek kadar büyük olmalıdır.'' (3:10 yuma treni)
neptune
orjinali ve tamamı ;

"Epilogue...It was in the reign of King George III that the aforesaid personages lived and quarreled; good or bad, handsome or ugly, rich or poor, they are all equal now"

"good or bad" kısmından itibaren türkçe'ye çevrilmiş hali ;

"İyi veya kötü, güzel veya çirkin, zengin veya fakir,
hepsi artık eşit."

1975 yapımı, stanley kubrick imzalı "barry lyndon" filminin final sahnesinde geçen ve film boyunca olayları aktaran dış ses tarafından söylenmiş son sözlerdir.

mislilac
"- abi bak gitmeyelim istanbul'a bunlar arıyorlardır bizi.
- bilemiyorum altan..
- valla bak polis de düşmüştür peşimize gitmeyelim. ne dersin?
- bilemiyorum altan bilemiyorum.
- bir şeyi de bil be abi ya.
- bilemiyorum altan..."

"Bir barı açıyorum, iki ayla'yla arayı düzeltiyorum, üç babamı da yanıma alıyorum. Olay bitmiştir."
(bkz:her şey çok güzel olacak)
blackandwhitememories
"Herkes sadece beyaz olsaydı, beyazın bir değeri olmazdı.Herkes siyah olsaydı, siyahın bir anlamı olmazdı.Oysa ki beyazı en güzel gösteren siyah değil midir?Beni değerli yapan benden olmayandır…

Bu dünya, senden olmayanlarla hoştur Hanna. Onların sana verdiği ilimlerle, kıymetlerle, gönüllerle hoştur. Sadece senin gibiler değil, senden olmayan da çok yaşasın ki, sen de yaşa. Hele bir de onun gözüyle gör şu fani dünyayı. Herkes beyaz olsa, o zaman beyazı fark edemezsin ki. Değil mi? Ve yahut da siyah. Beyaz en güzel siyahta belli eder kendini. Beni ben yapan yegane şey, benden olmayandır. O yoksa, sen de yoksun. Ne anlamın kalır ne rengin belli olur, ne de tadın.” -hükümet kadın
zeitgeist
"her hayatın bir ağırlığı vardır koçum, seninki kaç tartıyor?"

"zamanı kim okşayabilir ki?"

"madde mi ağır, mana mı?"

"o bin tılsımlı anın çarşafından ağır ağır geçirirken hayatını, bilemezdi üç tekerlekli bisikletin karanlığa takla atacağını."

"ruhum calkanalıyo be."

- nasıl söyleyeyim, bilmiyorum. tapıyorum sana, hastayım.
- geçmiş olsun.

"manitalar gece güzelleşir."

(bkz:ağır roman)
oblomov
+ Pezevengi öldür, bir cinayet, kızı al, iki adam kaçırma, kızı en az iki kişi s*k, üç ırza tecavüz, her gece esrara takıl, nereden baksan dört içicilik, heriflerin cebinden paralarını al, beş gasp. Bütün bu bokları yedikten sonra polislerin suratına bakıp kusura bakmayın abi kaza oldu diyemezsin. Adamın g*tünden kan alırlar Kamil kan!
theodosius
ajan smith ile morpheus arasında geçmiştir.

morpheus yakalanmış ve zion'un giriş şifrelerini vermesi için sorgulanmaktadır. bu esnada ajan smith bir anektot paylaşır; "sizinle, bir süredir kafamı meşgul eden bir düşüncemi paylaşmak istiyorum. bu düşünce aklıma sizin türünüzü sınıflandırmaya çalışırken geldi ve anladım ki sizler aslında memeliler sınıfına dahil değilsiniz. bu gezegendeki tüm memeliler, yaşadıkları çevre ile içgüdüsel olarak bir denge kuruyorlar. ama siz insanlar öyle değilsiniz. bir bölgeye yerleşiyorsunuz ve çoğalıyorsunuz, tüm doğal kaynakları tüketene kadar çoğalıyorsunuz. canlı kalabilmenizin tek yolu başka bir bölgeye yayılmak. bu gezegende bu şekilde yaşamını sürdüren bir organizma daha var. ne olduğunu biliyor musunuz? virüsler. insanlar hastalıktır. bu gezegenin kanserleri. sizler vebasınız. ve bizler de bunların ilacıyız"
0 /