uskumru

parody
Kelime olarak dilimize yunancadan geçmiştir. ılık ve sıcak denizlerde yaşayan balık türüdür. Eminönü'nde yapılan meşhur balık-ekmeklerde norveç uskumrusu kullanılır. Ayrıca aklıma ezel dizisindeki şu efsane sahneyi de getirdi. (Dk. 1:10)

belgarion
istanbul'da lüfer kullanılarak yapılan bir çok balık menüsünde lüferin yerini alan balık. oldukça lezzetlidir lakin metalik bir tadı vardır. bilinenin aksine limon ile yenildiğinde bu metalik tat artar. o sebep limon yerine nar ekşisi ile yenilse çok daha lezzetli olacaktır. soğansız yenmemelidir.
avni
bugünkü sandal maceramızın yan ürünü. güzel bir akşam yemeği de oldu kafileye. çaparinin misinasını karıştırdım ama değdi. tek seferde beşi bir yerde. çapari karışmayaydı kafileye eve götürmelik yakalayabilirdik. maksat yağmurda ikişer bira içip bir iki turlayıp keyiflenmekti. nereden gördüysem çapariyi. iyi ki de görmüşüm. özlemişim balık tutmayı.
çapari karışmayaydı demişmiydim. uskumru iğneye yakalandıktan sonra yüzeye doğru hareket eder ve misinada ani boşluk oluşur benim gibi bunu fark edemezsiniz misinanın karışması kaçınılmazdır. olta balıkçılığı sevenler aklınızda olsun.