üstün insan

indolentexistence
Ubermensch, Superman (böyle buyurdu Zerdüşt)
''Bu biyolojik bir kavram değil. Bu bir çeşit daha üstün bir insan ırkı da değil. Ubermensch, toplumun, ebeveynlerin ve dinlerin kişiye verdiği yapay dışı hedeflere artık itimat etmeyen kişidir. Kendi kendisinin belirlediği hedeflere adayabilen kişidir. Siz insanlık hedefleri sunarsınız ve Nietzsche bunun korkunç derecede zor bir görev olduğunu düşünür. Çünkü kılavuz yoktur. Kendi belirlediğiniz görevlerin evrensel olmadığını, herkes için iyi olmadığını bilseniz de yine de bu, kendinizi adadığınız şeydir.
Ubermensch, kendini değiştirip hayat yaratma sorumluluğu ve mutluluğun insan bilincini aşan bir Tanrı'da değil, kendimizde yattığını görebilen kişidir.
Geleneksel olarak mutluluğu acının, uğraşının, kederin vb.olarak görürüz. Bu, bir şey için uğraşmak, kendiniz için belirlediğimiz o büyük görev yolunda acı çekmektir.
O hedefi elde etmenize engel olan zorlukların üstesinden gelmek, mutluluğu yaşamanın bir parçasıdır. Acıyı, mutluluk için neredeyse sağlayıcı bir durumdur. ''genius of the modern world.
(bkz:friedrich wilhelm nietzsche)
(bkz:böyle buyurdu Zerdüşt)
(bkz:eudaimonia)
bu başlıktaki tüm entryleri gör