uyuşturucu

bartvader
keyif verici maddelere verilen genel ad.

öncelikle ayıralım bu drugs denilen şeyleri literatür bazında;
-narkotikler
-depresanlar
-uyarıcılar
-halüsinojenler
-esrar
-uçucular

narkotikler: içinde eroin gibi maddelerin bulunduğu, halk tabiriyle en fena olan maddelere verilen genel ad. kişinin endişesini had safhada azaltması ve mutluluk vermesi gibi özellikleri mevcut. ilk defa ağrı kesici olarak sentezleniyor, bağımlılık seviyesi tam olarak bilinemediği için askeri alanda ve tıpta çokça kullanılıyor. 20. yüzyılın başından itibaren başlıyor bu furya. fiziksel yoksunlukunun çok acı verici olduğu belli olduktan sonra, yasaklanmaya başlıyor.

türkiye'de de zamanında eroin fabrikaları vardı 3-5 tane.

depresanlar: depresanlar merkezi sinir sistemindeki aktiviteyi azaltarak rahatlama, coşku hali, saldırganlık, ağrı kesici ve stres azaltıcı gibi etkiler verebiliyorlar. reçeteyle tedavi amaçlı kullanılıyorlar, türkiye'de el altından bir piyasası yok. bağımlılık riski var.

uyarıcılar: kokain, kafein, ritalin gibi maddelerin genel adı. amfetaminler de uyarıcılar sınıfında. uyarıcılar kullanıcının durumuna bağlı olarak sevinç, zihnen parlaklık, aşırı coşku hali, asabiyet veya endişe hissettirebiliyorlar. gençlerin tercih ettiği madde türü genelde bu oluyor. daha dolu ve coşkulu yaşamak isteyen bireylerin tercihleri. özellikle kafein çok fena.

halüsinojenler: lsd, mdma (evet, ekstazinin ana maddesi de bu sınıfta), meskalin, magic mushroom falan gibi maddelerin türevlerine verilen genel ad. özellikle lsd için konuşmak gerekirse; bağımlılık derecesi neredeyse hiç yoktur; ancak fazla kullanımı, kişinin gerçeklikten uzaklaşmasına ve şizofreni başlangıcına yol açabilmektedir.

vücut fonksiyonlarını kaybetmek gibi birşey yoktur lakin.

esrar: esrar ya da kenevir, kendine özgü bambaşka bir sınıftadır. halk görüşünün aksine bağımlılık yapıcı bir etkisi yoktur, medikal olarak kullanımı sağlıklıdır. birçok psikolojik rahatsızlığa iyi gelmektedir. meditasyon için kullanımı da yaygındır.

esrar üzerindeki bu kötü algı kapitalizm lafını uzaktan yakından bir defa duymuş ve anlamış, aynı zamanda esrar yetişimi konusunda ufak bilgilere sahip olan bireyler tarafından çok rahatlıkla kavranabilir. esrar; çok basitçe yetişebilen ve maliyeti neredeyse hiç olmayan bir maddedir. bundan devletlerin kar sağlaması ise maddeyi yasaklamaktan (dolaylı yoldan karaborsa satışı) veya denetimli bir şekilde satmasından geçer. şu anda dünya üzerindeki bütün ülkeler bu iki yoldan birini kullanmaktadır. çok da güzel kar etmektedirler.

uçucular: inhalanlar da denilebilen maddeler. buharlaşabilen, ya da direk gaz halinde olan maddelerdir. temin etmesi en kolay maddelerdir. hem maliyet olarak, hem ulaşılabilirlik olarak. bence en kötü madde çeşidi bunlardır. ölüm riski fazladır. bali, tiner vs.

not: tabi ki hiçbir madde tüketmeyelim. ama neden tüketmememiz gerektiğini de bilinçli olarak bilelim. karaborsa satışlarında bu anlattıklarım gibi saf halleriyle bulunmaz hiçbir madde. içinde envai çeşit pislik bulunur. mesela lsd bağımlılık yapmaz, ama mırtake'den alınabilecek bir lsd bağımlılık yapabilir. bonzai mesela bu satış programının sonucunda çıkan bir maddedir. insan bağımlı olsun, daha çok alsın, ama komplikasyon falan çıkarsa da bilmiyoz abi biz mantığı güdülür.