v for vendetta

kaptonur
“Bu maskenin ardında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var; ve fikirlere kurşun işlemez!”
V for Vendetta

Cümlesi ile efsaneler arasına girmiş filmdir.
ooo
terorizme methiyeler duzen film. 15 nisanda parlamentoyu yikmak isteyen fetoculerle bu tipini siktiimin guyi arasinda hicbir fark goremiyorum ben. ha ama film guzel falan da iste mesaj kotu.
azrailin regl donemi
ara ara aklıma geldikçe açıp izlediğim her karesi nitelikli filmdir.

esinlenilen şahıs guy fawkes özgürlükçü değil aksine Katolik bir şakirttir. çizgi romanlarda da karakter aynı kişiliğe sahiptir. ama filmde gerçek karakterin tam aksi bir rol çizilmiş. filmdeki hükümetin komploları birebir günümüz Türkiye'sini açık seçik dünyaya sunmaktadır. yapımcılarına gidip söylesek onlar değil biz alırız oskarı. o biçim ayol.

creddy: neden ölmüyorsun?
v: bu maskenin altında bir nakit var. ve nakitlere kredi işlemez.

..sahnesi mükemmeldir.

not: bankalardan kredi çekmeyin, kredi kartı kullanmayın. köle olmayın millet.

oha be. film ile sosyal mesajım ne de güzel uyumlu oldu demi lan?

evet.

devrimci, sistemin köpeği olmayan insanlar sistemin araçlarını kullanmaz. evet.

neyse ya. dağılın.
ruzgara karsi iseyen adam
Maskeli anti kahraman. v for vendetta Bir Vertigo yayını. Vertigo, dc comics'in maskeleri ve pelerinleri çöpe atıp büyükler için de bir şeyler yapalım düşüncesi ile oluşturduğu yan kuruluşu. Daha karanlık ve sert hikayeler sunan vertigo'ya yaptığı her işte insanları kendine hayran bırakan alan Moore katılıyor ve v for vendetta gibi bir şahaser ortaya çıkıyor. Alan moore kim derseniz, seksenli yıllarda frank miller ile ana akım çizgi roman dünyasını sarsan ve yaptığı işler ile sektöre cağ atlatan bir yazar. Adam Swamp Thing, the killing joke ve daha da önemlisi Watchmen gibi eserlere imza atmış.

Diyeceğim odur ki, filmi çok beğendiyseniz bir de orjinal hikayeye göz atın. Daha karanlık ve acımasız bir "v" ile karşılaşacağınızı temenni ederim.