vatikan

olacak o kadar
dünyanın en kârlı şirketi durumundaki sözüm ona teokratik ülke.

yıllık gelirleri bazı kalemlerde açıklanır, yaptığı açıklamalar biraz da abartılarak gösterilir ancak mal varlığı tam olarak asla açıklanmaz.daima gelirlerinin azlığından yakınır ama ilginçtir ki her geçen yıl biraz daha zenginleşir, biraz daha fazla para kazanır. vatikan maliyesi yılda iki kez incelenir ve mali komisyonda da kardinaller vardır.

vatikan şu anda dünyanın belki de en zengin 3-4 devletinden biridir diyebiliriz. ünlü vatikan uzmanı peter hebblethwaite'nin dediğine göre de bu devlet hiç bir özel girişimcinin ya da kapitalistin baş edemeyeceği kadar katı sosyalist kurallarla yönetilmektedir. aynı uzmana göre bu nedenle vatikan yeryüzündeki tek sosyalist tanrı-devleti sayılmalıdır. gerçekten de vatikan'da hiç bir devletin yapamayacağı bir “sistem” ve yönetim anlayışı yürürlüktedir. gördükleri işe göre dünyada en az maaş ve ücret alan insanlar buradadır. buna rağmen toplam 1000 kişiyi geçmeyen vatikan bürokrasisi, 2500 işçisiyle dünyanın en kalabalık dinsel topluluğunu (yaklaşık 900 milyon) hiç bir aksama olmadan yönetmektedirler. bu gerçeği yeni öğrenen bir amerikalı zengin kendini tutamamış ve “aman tanrım! meğer dünyanın en kârlı şirketi vatikan'mış” deyivermişti. 600 kişinin yönlendirdiği 900 milyon insan koşulsuz olarak vatikan'a bağlıdırlar ve onun emirlerine tabidirler. dahası, onu korumak, geliştirmek ve gerçekte daha da zenginleştirmekle yükümlüdürler. bu emeklerine karşılık papa'dan alabilecekleri tek “gelir” her pazar günü papa'nın onlar adına yaptığı şükran “duası”dır, o kadar.

vatikan'ın doğrudan ya da dolaylı olarak sahibi olduğu veya yönlendirdiği günlük, haftalık ve aylık 200'den fazla gazete ve dergi, 154 radyo istasyonu veya emisyonu, 49 tv kanalı veya kablolu yayını bulunmaktadır. bu yayınlar 24 saat süreyle bütün dünyayı bir ağ gibi sarmaktadırlar. vatikan'ın gelirleri başta her ülkedeki katolikler'den kesilen kilise vergisi; aidatlar; bağışlar; şirket gelirleri; hisse senedi-tahvil-bono gelirleri; bankacılık ve faiz gelirleri; hediyelik eşya satışlarıyla elde edilen gelirlerden oluşmaktadır. basın yayından elde edilen reklam gelirleri de epeyce tutmaktadır. vatikan'ın diğer bir gelir kaynağı da hıristiyanlığı temsil eden kişileri, örneğin isa'yı, meryem'i, azizleri veya sembolleri (haç gibi) pazarlayarak kazandığı kazançlardır. bu açıdan bakıldığında vatikan'ın kendi tanrısı'nı (isa) ve dinini en iyi pazarlayan holding olduğu apaçık görülebilir!vatikan'ın gelirleri sadece bunlar değildir. vatikan, dünyanın önde gelen bir çok şirketinde hissedardır. çeşitli ülkelerde sayısız gayrimenkulü vardır. bir çok bankanın ortağıdır. özellikle giyim ve turizm sektörlerinde çok kâr getiren yatırımları vardır. avrupa birliği içinde vatikan'a bağlı olarak çalışan “katolik tekstil sanayicileri birliği” onun çıkarlarının yöneticisi durumundadır. benzer şekilde ayakkabı, yiyecek ve enerji ile inşaat sektörlerinde de kârlı yatırımları ve ortaklıkları vardır.sözün kısası, 200 milyon nüfuslu abd'yi yönetebilmek için sadece washington'da 250.000 devlet memuru bulunduğu düşünülürse vatikan “mucizesi (!)” daha iyi anlaşılır. ihraç malı olarak sadece “dualar ve emirleri” olan bir devletin dünyanın en kalabalık topluluğunu yönetip dünyanın en zengin devletlerinden biri olabilmesi başka hangi sözcükle tanımlanabilir ki.

bir merkez bankası gibi çalışan vatikan bankası'nın kontrolünde 2 milyar sterlin (3.7 milyar dolar) olduğu tahmin ediliyor. kâr ve gelirleri hakkında bir açıklama yapmaktan ısrarla kaçınan kuruluş, bugün dünya borsalarının en hatırı sayılır müşterilerinden biri olarak tanınıyor. birleşmiş milletler tarafından yayınlanan 'world' adlı dergiye göre mal varlığının büyük kısmını altın rezervi olarak saklayan vatikan, bu servetin büyük kısmını abd'de merkez bankası olarak işlev gören federal reserve bank'te tutuyor. kilise ayrıca shell, general motors, bethlehem steel, general electric gibi büyük şirketlerde de hisse sahibi. vatikan tarafından yapılan yatırımlar birçok ülkede vergiden de muaf sayılıyor.
bu başlıktaki tüm entryleri gör