venedik taciri

hamlet
Güzel bir William shakespeare oyunu.

Okuması oldukça keyifli ve sürükleyici.
Önsözden edindiğim bilgiye göre, shakespeare bu oyunu yazarken başka bazı eserlerden ve mitolojiden oldukça etkilenmiş. Birkaçını harmanlayarak kendi yorumunu okuyucuya sunmuş ve güzel bir eser ortaya çıkarmış.

taliplerinden biri, genç ve dünya güzeli bir kadının babasının vasiyeti üzerine damat adaylarına uygulayacağı teste katılmaya gitmek için paraya ihtiyaç duyar. Bir tüccar olan dostundan rica eder ve dostunu can düşmanı olan bir yahudiye senet karşılığı borçlanmak durumunda bırakır. (Bahsedilen tarihlerde yahudilerden nefret ediliyor.) Yahudi, tüccarla tuhaf bir senet hazırlar ve olaylar gelişir.

kitabın konusu oldukça geniş ve çok şey anlatıyor.

Fakat benim takıldığım nokta bassanio'nun yüzüğü doktora vermesi. Yani günümüzde kim verirdi ki? Ne bileyim. Adam işini yapıyor sonuçta. Onur, gurur haysiyet, insanlık gibi kavramlarla ve dönemin bu gibi değerlere bakışıyla alakalı müthiş bir ikilem. Fakat günümüzde o yüzüğü verecek pek fazla insan olduğunu düşünmüyorum. Hem zaten vermek gerekmezdi de. Fakat benzeri bir olay yaşansa doğru olanın yüzüğü vermek mi yoksa vermemek mi olduğuna karar vermekte zorlanıyorum. Zorlanıyorum ama sikseler vermezdim.