confessions

arka dortluyu dagitmayan hoca

1. nesil Yazar - İstikrarlı

  1. toplam entry 298
  2. takipçi 10
  3. puan 4467

nusret mayın gemisi

arka dortluyu dagitmayan hoca
cevat paşanın isteğiyle 26 mayını denize döşeyerek fransız bouvet zırhlısını savaştan saf dışı eden gemidir ve şu an tarsus‘ta sergilenmektedir.
nusret mayın gemisi o gün mayınları döşemek için yola çıktığında düşman projektörü hemen önüne vurmaya başlamıştır projektör yaklaştığında fark edilecek ve yerle bir edilecektir. bizim tabyalardan başka bir projektör işe karışmış ve nusret mayın gemisi yakalanmadan mayınları döşemiştir.bu heyecanlı dakikalara dayanamayan kaptan hakkı bey kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yummuştur.görevini tamamlayan nusret mayın gemisi sembol gemilerden olmuştur.
düşmanlar ise 1 gün önce uçan gözetleme uçağında bulunan ve temiz raporunu veren binbaşıyı kurşuna dizmişlerdir çünkü esrarlı mayın gemisinin akıbeti bilinmemiş ve fatura binbaşına kesilmiştir.

charles bean

arka dortluyu dagitmayan hoca
çanakkale savaşı‘nda bulunmuş avustralyalı savaş gazetecisi/muhabiri.
notlarında şu ifadeler dikkat çekmektedir.‘‘esirlere kötü bakıldığı kesin ve avustralyalılar esir almaktansa yaralıları öldürme yoluna gidiyorlardı‘‘.
‘‘bugün pazar ve bu topraklara ayak basalı 15 hafta oldu.hayatımda gördüğüm en alçakça davranışa şahit oldum 100 kadar türk esir ve 2 alman esirin olduğu yer benzinle tutuşturup insanlar yakıldı.‘‘ bu ifadeleri kullanan bean‘in yazıları bir süre kamuoyundan saklanmıştır.

george bollinger

arka dortluyu dagitmayan hoca
çanakkale‘de savaşan yeni zelandalı er.günlüklerinde savaşın durumu hakkında bilgi vermiştir.

‘‘25 nisan sabah 06:00 son sürat ilerliyoruz.acaba tarih bu kadar büyük bir bombardımana şahit olmuş mudur?bu 15 inch‘lik toplara kim karşı koyabilirdi?
27 nisan sabah 10:00 tepeye çıkmaya çalışıyoruz arkadaşlarım daha bir el bile ateş edemeden patır patır düşüyor.neredeyse yüzer yüzer ölüyoruz.‘‘

çanakkale yemek listesi

arka dortluyu dagitmayan hoca
çanakkale‘de lojistik sıkıntının olduğu zamanda askerlere verilen yiyeceklerin kayıtlara geçtiği yazılardan birkaçı:

gün 15 haziran :
sabah:üzüm hoşafı
öğle:yok
akşam :yağlı buğday çorbası,ekmek tam

gün 26 haziran:
sabah :yok
öğle:yok
akşam:üzüm hoşafı ekmek tam

gün 18 temmuz:
sabah: üzüm hoşafı
öğle:yok
akşam: yok.

vize haftası

arka dortluyu dagitmayan hoca
üniversite hayatının en kötü zamanlarıdır.şöyle bir anım vardır hemen anlatayım.2.sınıftayız üst sınıftan biri geldi hocanın masasında soruları gördüm 2 soru soracak sorular şöyle.sorulara baktık harbiden hocanın anlattığı konular var.zaten çalışma hevesimiz yok hazıra konduk dedik.evde 4 kişiyiz 2'si başladı çalışmaya ama nasıl çalışıyorlar görmeniz lazım biri o konular hakkında tezleri indirmiş diğeri de başka yerden makale okuyor.ben açmışım batak oynuyorum diğeri de knight oyunundan milleti tokatlamaya çalışıyor.dedik geç saatlerde çalışırız sonra çalışmadan uykuya yenik düştük sabah çalışırız diye.sabah kalktık ders çalışalım diye bu sefer bu 2 puşt gangnam style açtılar yüksek sesle bir de oynayarak ders çalıştırmıyorlar.gırgır şamata dönüyor dedim zaten bu saatten sonra hiçbir şey olmaz.okula gidiyoruz bunlar birbirine anlatıyorlar şuraya dikkat çekiyorsun şu kişileri örnek gösteriyorsun falan dedim seneye alttan alırız ne olacak.sınav saati geldi hoca dağıttı kağıtları, 4 soru var o 2 sorudan soru yok direk bu ikisine döndük bunlar yıkılmışlar kahkaha atıyoruz.sınavdan çıktık dediğimiz şu ulan adamın liseden bile alttan dersi var niye güveniyoruz.

her neyse ben 60 diğer arkadaş 55 aldı diğerleri 30 ve 40.son gülen harbiden iyi gülermiş.

24 haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi

arka dortluyu dagitmayan hoca
Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi için yapılacak ilk seçim.
1 yıl üstünden geçen halk oylamasında evet oyu 25.157.463,hayır oyu ise 23.779.141 çıkmıştı.bu seçime akp-mhp partileri evet,chp-hdp partileri ise hayır oyu kulanmıştı.58 milyon seçmenden 49 milyon seçmen oy kullanmış,9 milyon seçmen ise oy kullanmamıştı.

1 Kasım 2015 yılında yapılan seçimlere göre ise akp 23.681.926,chp 12.111.812,hdp 5.148.085,mhp 5.694.136 oy aldı.toplam kayıtlı seçmen sayısı 56 milyon seçmenden 48 milyonu oy kullanmış,8 milyon seçmen ise oy kullanmamıştı.

7 haziran 2015 yılında seçimlere göre ise akp 18.867.411,chp 11.518.139,hdp 6.058.489 ,mhp 7.520.006 oy aldı.56 milyon seçmenden 47 milyonu oy kullanmış,9 milyonu ise oy kullanmamıştı.

şöyle baktığımız zaman seçimi etkileyecek en önemli şeyleri sıralayacak olursak
1) katılım olacaktır.zira 9 milyon seçmen anamuhalefet seçmeninin oy sayısına yakın bir sayıda.
2)ne yapacağı belli olmayan 10 milyon seçmen.hemen hemen çoğu partinin kemik seçmeni bellidir ben oy değişimi yapabilecek seçmen sayısını son seçimlere göre ve yeni seçmenlerin geleceğini düşünerek bu sayı olarak tahmin ediyorum.
ben bu 2 durumun seçimi etkileyecek en önemli durumlar olduğunu düşünüyorum.vaatler,konuşmalar,çalışmalar da seçimi etkileyecek diğer unsurlar.

ülkemiz için en iyi neyse onun olması dileğiyle.ileriki günlerde şahsi fikrimi de açıklayacağım.

çanakkale savaşının bilançosu

arka dortluyu dagitmayan hoca
çanakkale savaşı‘nda savaşan her iki tarafın kaybettiği insan sayısıdır.bu sayılar farklılık gösterse de ortalama ve genel olarak kabul edilen sayılardır.

osmanlı devleti :57 bin savaş alanında,97 bin yaralı,110 bin kayıp,65 bin savaş dışı kayıp toplam olarak 250 bin‘e yakın sayıda insanımız hayatını kaybetti.

itilaf:,205 bin britanya,47 bin fransız 250 bin insan kaybedilmiştir.

evlilik

arka dortluyu dagitmayan hoca
çok zor ve çok kolay olabilen durum.iki tarafın durumuna bağlı kısaca.evlenince iki taraftan biri diğerini hayal ettiği kişi yapmaya çalışırsa çok zor oluyor evlilik,hele de maddi durum kötüyse dominantlık varsa hemen bitiyor ya da geçimsiz durumlar oluyor.insanları olduğu gibi kabul ederseniz biraz da fedakarlık yaparsanız mükemmel bir hayat geçecektir diye düşünüyorum.aslında dediğim bu durum her şey için geçerli.insanları olduğu gibi kabul edin onları istediğiniz gibi yoğurmaya çalışmayın,kazanan siz olacaksınız.