confessions

atlantis

1. nesil Yazar - Çiçeği burnunda

  1. toplam entry 41
  2. takipçi 2
  3. puan 552

türkiye'deki trafik kazası kavgaları

atlantis
- gururumuz yüksektir. ama ne anlama geldiğini bilmeyiz.
- artistlik yapmayı severiz.
- birisi sinyal verip şerit değiştirecekse engellemeyi çok severiz.
- sinyal kolunu amacında kullanmayıp farklı amaçlarla kullananımız çoktur.
- emniyet şeritlerini kullanmayıp arkada beklemek geri zekalılıktır. kullananlar ise hem akıllı hem de uyanıktır.
- sağa veya sola dönmek için yolun boşalmasını beklerken arkanızdaki araç yanıbaşınızda biter ve sizden önce kalkarak yolunuzu keser. fakat mazereti geçerlidir. çünkü tabakhaneye kendisini yetiştirmesi gerekiyor.
- sarı yanınca korna çalanlarımız çoktur. yine tabakhane olayı.
- ticari araçlarda özellikle servis ve hatlı minibüslerde yaya ıslatma sayacı vardır. ne kadar çok yaya ıslatılırsa o kadar çok kazanç gelecektir.

sonuç olarak birbirimize karşı saygısızız, sevgisiziz. hepimizin işi çok önemli. vaktimiz dar.

be şerefsiz. her şeyi bugün yapmak istiyorsan yarın da geber o zaman. kabul ediyor musun?

tanım : her bir şehrimizde her gün gerçekleşen olay.

dilek özçelik

atlantis
mekanı cennet olsun dediğim güzel insan. dileğim; gösterdiği davranışın hiç bir zaman unutulmaması. o gün birilerine çok büyük ders verdi. ama muhatabın o dersi anlayacak kapasitesi yoktu, o ayrı.

ruhun şad olsun.

uçakta doğmak

atlantis
tam emin değilim ama ilgili hava yolları firmasından da ömür boyu ücretsiz yararlanabilir diye biliyorum. dünya vatandaşlığı da sanırım doğumun uluslararası hava sahasında gerçekleşmesi durumunda oluşuyor. uçuş esnasında doğum hangi ülkenin hava sahasında gerçekleştiyse bebek dünya vatandaşlığı yerine o ülkenin vatandaşlığını alıyor. sanırım bunu belirlemeye yetkili makam da uçak komutanı. yani kaptan pilot.

fakat günümüzde bu durum hemen hemen imkansıza yakın gibi. anne adayının ciddi anlamda riske girmesi gerek. malum x-ray cihazından geçecek. bu birinci risk. ikinci risk ise ileri seviye hamilelik durumunda (7-9 ay) anne adayının uçuşunun yasak olması. anne adayı bir şekilde görevlileri atlatabilirse mümkün. ama x-ray faktörü işte. değer mi? bence değmez. "hayır bence değer" diyenler de olabilir. ileride sıkıntı yaşanmayacaksa değer, evet.

ilginç bir durum aslında. "x" sayıda yolcu manifestosuyla kalkış yapıyorsun, x+1 manifestoyla iniyorsun.

sirius

atlantis
güneş sisteminden 8.4 ışık yılı uzaklıkta ikamet eden, parlaklık konusunda görülebilen uzayın ve büyük köpek takımyıldızının alfası olan yıldızdır. yıldız, köpeğin boynuna tekabül eder. uzayın en parlak yıldızıdır.

iki adet yıldıza ve bir döngüsünü 49.9 yılda tamamlayan yay biçimli yörüngeye sahip bir sistemdir. birinci yıldız sirius-a bu entrynin konusu olmakla birlikte sirius-b isimli ikinci bir yıldız sirius-a'ya eşlik eder. sirius-b sönmüş ve çok yoğunlaşmış bir cücedir. o kadar ki sirius-b'nin bir çay kaşığı maddesi 33 ton dünya ağırlığına tekabül eder.

bazı tarihi kaynaklar sirius-c gamasından bahsetse de bu yıldız tespit edilememiştir. sirius-a'nın parlaklığından dolayı "b" kodlu cüce bile zar zor tespit edilebilmişken bu şartlarda, mevcut bile olsa "c"nin tespit edilebilmesi mümkün görülmemektedir.

sirius yıldızı tarihten gelen büyük bir şöhrete sahiptir. tarihte, bir çok ulus atalarının bu yıldızdan geldiğine inanmıştır. buna türkler de dahildir. türklerin mitolojik sembolü olan bozkurt'un varlığı sirius'un alfalığını yaptığı büyük köpek takımyıldızına kadar gider. o dönemlerde gökkurt olarak adlandırılsa da günümüzde artık bozkurt olarak kabul edilmektedir.

eski mısır'da köpek başlı insan vücutlu tanrı anubis rölyefleri de büyük köpek takımyıldızına gönderme yapar. mısır mitolojisinde de mısırlılar atalarının sirius'tan geldiğine inanmıştır. inşa edilmiş piramitlerin iç kanallarından yılda iki kez sirius yıldızı görülmekte, birinci görüş firavunun doğumunu, ikinci görüş ise tahta çıkışını temsil etmektedir.

sirius yıldızından kur'an-ı kerim'in bir ayetinde de oldukça gizemli bir şekilde bahsedilir. (necm suresi 49'uncu ayet)

edit : entry'nin folofoş olmasını engelleme çabası.

tükenmiş olduğunu fark etmek

atlantis
yapacak bir şey olmamasından yakınmaktır. ya da yapacak bir şeyler olduğunun farkında olamama durumudur. belli ki görünürde çözülecek sorun kalmamıştır. elbette bunun da bir çözümü var. okumak. okuyarak, yazarla gıyabında kavga etmek. alternatif çözümler için düşünmek. hatta kavgayı gıyabi durumdan reel duruma da taşıyabiliriz. malum internet herkese erişimi günümüzde mümkün kılıyor. karşı taraf cevap verir vermez o ayrı. ama siz fikrinizi saygı ve nezaket çerçevesinde dile getirmiş olursunuz.

her zihnin farklı bir düşünce metodu bulunur. farklı şeyler düşünür. yeter ki zihin düşünmeye alışık durumda olsun. burada önemli olan zihnin düşünme ve fikir üretme kapasitesinin olabildiğince en üst seviyede tutulmaya çalışılmasıdır. bunun da tek çözümü ne olursa olsun okumaktır.

edit : imla.

hususi pasaport

atlantis
yeşil renkli, bakanlar, üst düzey devlet görevlileri, 3'üncü derece ve daha yüksek derecelerde bulunan kamu görevlileri, bunların emeklileri ve aileleri (çocuklar bekar olmak şartıyla 25 yaşa kadar) tarafından kullanılan pasaporttur.

avrupa'da birleşik krallık haricinde tüm ülkelere giriş belirli bir süreyle sınırlı olarak vizesizdir.

yine amerika birleşik devletlerine seyahat etmek de bu pasaporta vize gerektirir.

diğer ülkeler için;

https://gezimanya.com/Yazilar/yesil-pasaporta-vize-istemeyen-ve-isteyen-ulkeler-listesi

insan kusurlu yaratılmıştır

atlantis
detaylı olarak açıklanması gereken doğru bir önermedir.

erkekler sağlıklı bir yaşam için sünnet olmalıdır. bu operasyon dini bir gereklilikten de öte tıbbi bir gerekliliktir. günümüzde gayrimüslim erkekler de bu operasyonu yaptırıyorlar.

kadınlar, ayda bir oluşan özel durumlarını yaşamamaları için sürekli hamile olmak zorundadırlar.

kalpte bulunan ve kan akış trafiğini düzenleyen mitral kapakçık, çocuklukta geçirilen bir boğaz enfeksiyonu sonucu zarar görebilir.

bunlar; hiç düşünmeden, kafa yormadan ilk aklıma gelenler. ayrıca tartışılması gereken ruhsal problemler de var tabii.

evrim ve yaratılış konusunu bilahare eyyorlarız.

figen akat

atlantis
25 aralık 1995 tarihinde bodrum açıklarında bulunan kardak adacıklarında karaya oturarak türkiye ve yunanistan arasında kurtarma faaliyeti anlaşmazlığına ve sonrasında egemenlik krizine neden olan yük gemisidir.

figen akat karaya oturarak yunanistan silahlı kuvvetlerinin ciddi bir eğitim zafiyetinin olduğunu ve iki ülke arasında ciddi anlamda çözüm gerektiren bir egemenlik sorununu ortaya çıkarmıştır.

ayrıca (bkz:egaydaak)

tristan da cunha

atlantis
aktif volkanik bir adadır. volkanik olmasına rağmen yaklaşık 300 kişilik nüfusa da sahiptir. herhangi bir kıtadan kopmamış, doğrudan denizden çıkmıştır.

herhangi bir kıta karaya en uzak yerleşim bölgesidir. ingiltere'ye bağlı olmakla beraber giriş için pasaport vize falan yetmez. ingiliz hükümetinden özel izin alınması gerekir.

volkanın olduğu yerde nizami kalp şeklinde bir gölü de mevcut.

güneş

atlantis
"g" tipi beyaz bir yıldızdır. kütlesi ile kendi adını taşıyan sistemin yöneticisi konumundadır. dünya'ya olan mesafesi 149 milyon km., diğer bir deyişle 8.5 ışık dakikası uzaklıktadır.

evrenin ham maddeleri olan hidrojen ve helyumdan oluşur. kütlesindeki mevcut füzyon, ömrünün tam ortasında sayılır.

samanyolu galaksisindeki yörüngesini 225 milyon yılda tamamlar. (bkz:kozmik güneş yılı)

ölümünün dramatik bir şekilde meydana geleceği tahmin edilmektedir. yıldız önce büyüyecek, genişleyecek, merkür, venüs ve dünya'yı yutacak, mars'ta duracaktır. kütlesini kaybedeceği için gaz devleri olan diğer gezegenler ise serbest kalacaklar.

cüce güneş ile mars ikili bir sistem olarak kalacaklar.

teori tabii.

edit : imla.

alpha centauri

atlantis
bizden 4.2 ışık yılı uzaklıkta bulunan bir sistemdir. iki adet yay yörüngeli a ve b, bir adet çevresel yörüngeli olmak üzere toplam üç adet yıldızdan oluşur. ayrıca bkz. proxima centauri.

yay yörüngeli a ve b güneş ile aynı karakteristiği taşımakla beraber "c" olarak tanımlanan proxima küçük bir cücedir. buna rağmen güneşten daha ağır ve büyük kütleli yapıya sahip ve/fakat daha düşük parıltılıdır.

güneş sisteminin komşusudur.

edit : imla.

merkür

atlantis
güneş sisteminin güneş'e komşu gezegenidir. güneş'e olan mesafesi yaklaşık 60 milyon km.'dir. güneş ve eksen yörüngeleri ilginçtir. güneş yörüngesi 88 gün, eksen yörüngesi ise 176 gündür. yani kendi etrafındaki dönüşü, güneş etrafındaki dönüşünden iki kat daha yavaştır. bu sebepten dolayı gündüzleri 400°c'ye varan sıcaklıklarına rağmen gece sıcaklığı -170°c'ye kadar düşer. dünya yüzeyinin 3 ay boyunca güneş ışığı almadığını hayal edin. işte, merkür'ün gecesi böyle bir şeydir.

ufak tefek olmasına rağmen cüssesine göre çekim gücü yüksektir. ağır bir kütleye sahiptir. bu özelliğinden dolayı daha büyük bir gezegenin çekirdeği olduğu, içeriğinin ince bir kaya katmanı ve demir olduğu tahmin edilmektedir.

güneş'e yakın olmasından dolayı güneş yörüngesi çok hızlı ve düzensizdir.

yüzeyinde çok ince bir atmosfer tabakası bulunmaktadır.

merkür'deki insanlık temsilcisi messenger, 18 mart 2011 ile 30 nisan 2015 tarihleri arasında merkür'ün misafiri olmuştur.

güneş dil teorisi

atlantis
mustafa kemal atatürk'ün son zamanlarında yürüttüğü bir çalışma. bu şekilde adlandırılsa da atatürk'ün yaptığı çalışma daha çok türklerin tarihi ile ilgiliydi.

sanırım büyük önder, türklerin orta asya'ya nasıl ve ne şekilde geldiğini öğrenmek veya orta asya öncesini öğrenmek istemişti.

bunun için bir dizi çalışma yaptı ve yolu ingiliz albay james churchward'ın yazdığı kitaplara düştü. kitapları türkçeye çevirtti fakat kitap haline getirtmedi. kitapları tercüme kağıtları üzerinden okuyup araştırdı.

bununla yetinmedi tabii. hasan tahsin mayatepek'i meksika'ya büyükelçi olarak atadı. mayatepek meksika üzerinden araştırmalar yaptı ve atatürk'e gönderdi. fakat daha öteye gidilemedi, çünkü sağlık sorunları başlamıştı. çalışma yarım kaldı.

bu konularla ilgili merakınız varsa sinan meydan ve ergun candan'ın çalışmalarını inceleyebilirsiniz.

edit : imla.

bmw 635 csi e24

atlantis
1976 ile 1989 yıllarında üretilen efsane bmw. bu aracın tasarımcısıyla tanışmak isterdim gerçekten. şekle, biçime karakter yükleme konusunda gerçekten yetenekli birisiymiş. sanatçıymış yani. neyse.

düz 6 silindirli bu araç. motor hacmi 3500 cc. olarak kabul edilse de birazcık daha düşük. 3400 cc. diyebiliriz hatta. performans ve hız açısından çok fazla bir etkisi bulunmamakla beraber araç, motorunun gücü ne ise onu veriyor(du). yaklaşık 300 hp.lik bir motor ne yaparsa onu yapıyor(du). artık yapamıyor çünkü antika olmak üzere. bazı meraklıları hala diri tutmaya çalışsa da bu araç pek yaygın bir konumda değil. sanırım bmw de az üretmiş bunlardan. neyse.

görüntüsü çok agresif bunun. yani öyle böyle değil. hatta bana göre günümüzün hiç bir bmw modeli bunun kadar çekici değil. bu, ayrı bir bmw olarak okunmalı.

hem motor hem de aksesuar bakımından modifiyeye müsait bir araçtı bu. 3500 cc.'lik bir motora modifiye yapmak ne kadar akıllıca bilmiyorum tabii ama yaklaşık 300 beygirlik bir güç üreticilerine yetmemiş olacak ki motoru müsait halde tutmuşlar.

bakımı, idamesi zordu bunun. masraflıydı. eski araçlarda hani biraz da anlıyorsanız bazı tamiratları kendiniz yapardınız. günümüzde artık servisler bakıyor araçlara. siz pek müdahale edemiyorsunuz. işte bu bmw, bu modayı başlatan modellerden biriydi.

https://www.google.com.tr/search?q=bmw+635+csi+e24&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiGx-rulKvYAhXCQZoKHWnQBocQ_AUICigB&biw=1600&bih=794

venüs

atlantis
aşk tanrıçası adını alan, yıldızlara "nasıl parlak görünür" konulu ders verebilecek seviyede muhteşem görüntülü parlak gezegen.

bu kızı çıplak gözle görebilirsiniz. hatta karanlık bir gökyüzünde gözünüzü bile kamaştırabilir. tabii dünya'ya olan mesafesinin 38 milyon km. olmasının da bunda etkisi mevcut.

peki sebebi nedir? venüs neden parlak?

venüs'ün parlaklığının sebebi karbondioksit ağırlıklı atmosferidir. atmosferde geçirgenlik olmamakla beraber güneş ışınlarını aldığı gibi dışarı yansıtır. malum; venüs güneş'e 108 milyon km. yakınlıkta bir gezegen. soru soruyu getiriyor tabii. neden karbondioksit ağırlıklı bir atmosfere sahip?

yüzeydeki binlerce yanardağ yüzünden. venüs yanardağ cennetidir. yüzeyinde binlerce yanardağ mevcuttur ve aktif durumdadır. volkanlardan fışkıran gazlar atmosfer üzerinde hakimiyet sahibidir. bu sebepten dolayı atmosfer geçirgenliğini kaybetmiş ve sera etkisine neden olmuştur. venüs'ün yüzey sıcaklığı yaklaşık 500°c'dir. bu değer itibarıyla venüs merkür'den bile daha sıcak, hatta sistemin en sıcak gezegenidir. peki neden bu kadar fazla yanardağ var?

kara katmanının ince olması sebebiyle. venüs'ün derisi dünya kadar kalın değil. ince, narin bir kara katmanına sahip. bu yüzden magma dışarıyı seviyor ve yanardağları kullanıyor. 500°c sıcaklığın tek sebebi atmosferin sera etkisi değil, aynı zamanda yanardağların sebep olduğu cari etkidir.

venüs'ü venüs yapan bir diğer özelliği de ters dönmesidir. dönüş olarak eksen hareketi ters olarak kabul edilse de aslında değildir. gezegen ters dönmüş fakat eksen hareketi değişmemiş durumdadır. topaçın sivri tarafının yukarıda olduğunu hayal edin. venüs bu konumdadır. peki neden ve nasıl bu hale geldi?

bilinmiyor. fakat bu kız kardeş dünya ile aynı yaşta. aynı zamanda oluşmuşlar. dünya'nın başına gelen theia olayı gibi sanırım venüs'ün başına da bir olay geldi. kaza diyemiyorum çünkü bu olaylar dünya için belirteyim, yaşamı meydana getirdi.

çekim etkisi, kütlesi ve ebatları da dünya ile hemen hemen aynı sayılır.

mitolojide aşk tanrıçası olarak kabul edilir. uzaktan bakınca çok güzel, yakından bakınca ise dehşet vericidir. eskiler aşkı bu şekilde tanımlamak istemişler herhalde.

geoit

atlantis
dünya'nın kendi etrafında dönmesinden kaynaklanan merkezkaç etkisiyle kutuplardan basık, ekvatordan şişkin haline verilen isim.

günlük yaşamımız dahil üzerimizdeki etkisi -biz fark etmesek de- büyüktür. denizlerin ve en önemlisi atmosferin dünya üzerinde yaşama uygun şekilde dengeli kalması bu şekle bağlıdır.

edit : imla.

gelgit

atlantis
ay'ın ve güneş'in çekim etkisinin dünya üzerinde oluşturduğu hareketlerdir. kara üzerinde pek belirli olmasa da özellikle derin denizlerde çok büyük ve gözle görülür etkilere sahiptir.

her ne kadar tanımda yer alsa da güneş'in aslında pek bir etkisi yoktur. yani aslında vardır da yoktur. güneş'in etkisi pek hissedilmez. sebebi ise çok büyük cüssesine rağmen 149 milyon km.'lik mesafedir. fakat ayrı bir bilgi olarak bu iki disk; yani güneş ve ay, dünya'dan aynı büyüklükte görünür. tam güneş tutulmasındaki karanlığın sebebi de aslında budur. neyse, devam edeyim :

şimdi bu ay dünya'nın etrafında 28 günlük bir yörüngeye, dünya ise yaklaşık 24 saatlik bir eksen hareketine sahip. dünya'nın ay'ı gören yüzünde ay'ın sebep olduğu çekim etkisinden dolayı bir kabarma oluşur. karada bu pek görülmez, hatta kara bu çekim etkisinden pek etkilenmez. fakat denizlerde ve özellikle okyanuslarda durum değişir. eğer ay'ı gören taraf denize denk geliyorsa deniz yukarı doğru yani ay'a doğru hareketlilik gösterir. sebebi ay'ın çekim etkisidir. bu etki derin denizlerde o kadar belirlidir ki kıyılarında su çekilmesi yaşanır. zira ay suyu kendi istikametinde toplanmaya zorladığından kıyılardaki su miktarı azalır.

bu mistik görünümlü olay ertesi gün ise 50 dk. sonra tekrar gerçekleşecektir. çünkü ay'ın 28 günlük dünya yörüngesinin 1 günlük hareketi 13°'dir. 13°'lik istikamet farkının ise dünya zamanındaki karşılığı 50 dakikadır.

gelgit olayı her ne kadar ay tekse de aynı zamanda iki kere yaşanır. ikinci defa yaşanmasının sebebi ise ay'ın çekim etkisinin dünya'nın eksen hareketi üzerinde neden olduğu denge değişimi ve bu değişimden kaynaklanan merkezkaç etkisidir. ay'a bakan tarafta kabarma meydana gelirken dünya üzerinde tam ters istikamette ikinci bir gelgit hadisesi meydana gelir. bu taraftaki hareket ise eksen hareketi ve denge farkının sebep olduğu merkezkaç etkisinden kaynaklanır. elbette bu bölgenin de deniz olduğunu varsayıyoruz.

yani bu ay dediğimiz uydu gezegen boş değil. dünya üzerinde oldukça fazla etkisi var ve fazlasıyla işe yarıyor. 23°27'lık eksen eğikliği ve bu eğikliğin sonuçlarından başka bir başlıkta bahsederim.
0 /