confessions

atlantis

1. nesil Yazar - Çiçeği burnunda

  1. toplam entry 44
  2. takipçi 1
  3. puan 930

ece ajandası

atlantis
1892 yılında afitap adıyla kurulan ve 1910 yılında "muhtıra" adı altında piyasaya çıkardığı ajandalarıyla meşhur olan firmanın günümüze kadar getirdiği ajandalar serisinin her bir ürünüdür.

bir rivayete göre 1930'lu yıllarda firmanın kurucusu mehmet sadık bey'in büyük oğlu ahmed bey afganistan'a gider. seyahat esnasında bir kadına aşık olur. fakat ahmed bey muradına eremeyince intihar eder. o tarihten itibaren ajandaların ismi aşkı tarif eden "ece" olur.

ardından ilk türk dünya güzeli seçilen keriman halis'e atatürk tarafından "ece" soyadı verilir. bunun üzerinde ajandanın ismi kurumsallaşır ve "ece ajandası" olur.

yine bir rivayete göre denir ki; ece ajandalarının yazılmış sayfalarının toplamı türkiye'nin tarihini anlatır.

bu yıla, yani 2018 yılına kadar ece ajandaları alınabilirliği olan ajandalardı. fakat 2018 yılında ürünlere öyle bir fiyat vermişler ki neredeyse %50 zamlanmış. en yakın rakibi olan "keskin color" ile arasındaki fiyat farkı hemen hemen yarı yarıya. ayrıca elektronik postalara cevap vermeyişleri de cabası.

orta boy ajanda modellerinde sayfalar üzerinde bir önceki ay ile içinde bulunulan ay'ın takvimleri mevcut. fakat bu takvimlere alışmalısınız. eğer bir tarihin gününe bakacak olursanız ve bu geçen ay ise sizi yanıltabilir. ayrıca satır çizgileri geniş olduğundan detaylı bir yazım yapamazsınız. detaylı yazım için büyük boy sayılan kareli "datça" ve düz "kemer" modellerini almalısınız. bu modellerde doyurucu ve detaylı yazım yapabilirsiniz fakat bu sefer de aylık takvimlerden mahrum kalırsınız. bu da bir pazarlama yöntemi olabilir. yani her ikisinden de almanız gerekebilir. (120 tl civarı.)

ece ajandalarında genel olarak gevşek ciltleme olduğundan sayfaları kolayca açılabilir. yazım esnasında konforludur. ayrıca böyle bir deftere medium uçlu bir dolma kalem yakışır. genel olarak dolma kalem yazımlarında mürekkep arka tarafa geçmeyecektir.

her yıl aldığım halde bu yıl kendilerine kızgın olduğum için almak istemedim. fakat yine dayanamadım ve altın varaklı büyük boy modelini aldım. düzenli ajanda kullanıyorsanız, ajanda kullanmaya mecbursanız ve/veya meraklısıysanız, ayrıca ödeneğiniz müsaitse tavsiye ederim. özellikle fiyatları pahalı gelirse kaliteli alternatifler de mevcut elbette.

türkiye'deki trafik kazası kavgaları

atlantis
- gururumuz yüksektir. ama ne anlama geldiğini bilmeyiz.
- artistlik yapmayı severiz.
- birisi sinyal verip şerit değiştirecekse engellemeyi çok severiz.
- sinyal kolunu amacında kullanmayıp farklı amaçlarla kullananımız çoktur.
- emniyet şeritlerini kullanmayıp arkada beklemek geri zekalılıktır. kullananlar ise hem akıllı hem de uyanıktır.
- sağa veya sola dönmek için yolun boşalmasını beklerken arkanızdaki araç yanıbaşınızda biter ve sizden önce kalkarak yolunuzu keser. fakat mazereti geçerlidir. çünkü tabakhaneye kendisini yetiştirmesi gerekiyor.
- sarı yanınca korna çalanlarımız çoktur. yine tabakhane olayı.
- ticari araçlarda özellikle servis ve hatlı minibüslerde yaya ıslatma sayacı vardır. ne kadar çok yaya ıslatılırsa o kadar çok kazanç gelecektir.

sonuç olarak birbirimize karşı saygısızız, sevgisiziz. hepimizin işi çok önemli. vaktimiz dar.

be şerefsiz. her şeyi bugün yapmak istiyorsan yarın da geber o zaman. kabul ediyor musun?

tanım : her bir şehrimizde her gün gerçekleşen olay.

dilek özçelik

atlantis
mekanı cennet olsun dediğim güzel insan. dileğim; gösterdiği davranışın hiç bir zaman unutulmaması. o gün birilerine çok büyük ders verdi. ama muhatabın o dersi anlayacak kapasitesi yoktu, o ayrı.

ruhun şad olsun.

uçakta doğmak

atlantis
tam emin değilim ama ilgili hava yolları firmasından da ömür boyu ücretsiz yararlanabilir diye biliyorum. dünya vatandaşlığı da sanırım doğumun uluslararası hava sahasında gerçekleşmesi durumunda oluşuyor. uçuş esnasında doğum hangi ülkenin hava sahasında gerçekleştiyse bebek dünya vatandaşlığı yerine o ülkenin vatandaşlığını alıyor. sanırım bunu belirlemeye yetkili makam da uçak komutanı. yani kaptan pilot.

fakat günümüzde bu durum hemen hemen imkansıza yakın gibi. anne adayının ciddi anlamda riske girmesi gerek. malum x-ray cihazından geçecek. bu birinci risk. ikinci risk ise ileri seviye hamilelik durumunda (7-9 ay) anne adayının uçuşunun yasak olması. anne adayı bir şekilde görevlileri atlatabilirse mümkün. ama x-ray faktörü işte. değer mi? bence değmez. "hayır bence değer" diyenler de olabilir. ileride sıkıntı yaşanmayacaksa değer, evet.

ilginç bir durum aslında. "x" sayıda yolcu manifestosuyla kalkış yapıyorsun, x+1 manifestoyla iniyorsun.

sirius

atlantis
güneş sisteminden 8.4 ışık yılı uzaklıkta ikamet eden, parlaklık konusunda görülebilen uzayın ve büyük köpek takımyıldızının alfası olan yıldızdır. yıldız, köpeğin boynuna tekabül eder. uzayın en parlak yıldızıdır.

iki adet yıldıza ve bir döngüsünü 49.9 yılda tamamlayan yay biçimli yörüngeye sahip bir sistemdir. birinci yıldız sirius-a bu entrynin konusu olmakla birlikte sirius-b isimli ikinci bir yıldız sirius-a'ya eşlik eder. sirius-b sönmüş ve çok yoğunlaşmış bir cücedir. o kadar ki sirius-b'nin bir çay kaşığı maddesi 33 ton dünya ağırlığına tekabül eder.

bazı tarihi kaynaklar sirius-c gamasından bahsetse de bu yıldız tespit edilememiştir. sirius-a'nın parlaklığından dolayı "b" kodlu cüce bile zar zor tespit edilebilmişken bu şartlarda, mevcut bile olsa "c"nin tespit edilebilmesi mümkün görülmemektedir.

sirius yıldızı tarihten gelen büyük bir şöhrete sahiptir. tarihte, bir çok ulus atalarının bu yıldızdan geldiğine inanmıştır. buna türkler de dahildir. türklerin mitolojik sembolü olan bozkurt'un varlığı sirius'un alfalığını yaptığı büyük köpek takımyıldızına kadar gider. o dönemlerde gökkurt olarak adlandırılsa da günümüzde artık bozkurt olarak kabul edilmektedir.

eski mısır'da köpek başlı insan vücutlu tanrı anubis rölyefleri de büyük köpek takımyıldızına gönderme yapar. mısır mitolojisinde de mısırlılar atalarının sirius'tan geldiğine inanmıştır. inşa edilmiş piramitlerin iç kanallarından yılda iki kez sirius yıldızı görülmekte, birinci görüş firavunun doğumunu, ikinci görüş ise tahta çıkışını temsil etmektedir.

sirius yıldızından kur'an-ı kerim'in bir ayetinde de oldukça gizemli bir şekilde bahsedilir. (necm suresi 49'uncu ayet)

edit : entry'nin folofoş olmasını engelleme çabası.

tükenmiş olduğunu fark etmek

atlantis
yapacak bir şey olmamasından yakınmaktır. ya da yapacak bir şeyler olduğunun farkında olamama durumudur. belli ki görünürde çözülecek sorun kalmamıştır. elbette bunun da bir çözümü var. okumak. okuyarak, yazarla gıyabında kavga etmek. alternatif çözümler için düşünmek. hatta kavgayı gıyabi durumdan reel duruma da taşıyabiliriz. malum internet herkese erişimi günümüzde mümkün kılıyor. karşı taraf cevap verir vermez o ayrı. ama siz fikrinizi saygı ve nezaket çerçevesinde dile getirmiş olursunuz.

her zihnin farklı bir düşünce metodu bulunur. farklı şeyler düşünür. yeter ki zihin düşünmeye alışık durumda olsun. burada önemli olan zihnin düşünme ve fikir üretme kapasitesinin olabildiğince en üst seviyede tutulmaya çalışılmasıdır. bunun da tek çözümü ne olursa olsun okumaktır.

edit : imla.

hususi pasaport

atlantis
yeşil renkli, bakanlar, üst düzey devlet görevlileri, 3'üncü derece ve daha yüksek derecelerde bulunan kamu görevlileri, bunların emeklileri ve aileleri (çocuklar bekar olmak şartıyla 25 yaşa kadar) tarafından kullanılan pasaporttur.

avrupa'da birleşik krallık haricinde tüm ülkelere giriş belirli bir süreyle sınırlı olarak vizesizdir.

yine amerika birleşik devletlerine seyahat etmek de bu pasaporta vize gerektirir.

diğer ülkeler için;

https://gezimanya.com/Yazilar/yesil-pasaporta-vize-istemeyen-ve-isteyen-ulkeler-listesi

insan kusurlu yaratılmıştır

atlantis
detaylı olarak açıklanması gereken doğru bir önermedir.

erkekler sağlıklı bir yaşam için sünnet olmalıdır. bu operasyon dini bir gereklilikten de öte tıbbi bir gerekliliktir. günümüzde gayrimüslim erkekler de bu operasyonu yaptırıyorlar.

kadınlar, ayda bir oluşan özel durumlarını yaşamamaları için sürekli hamile olmak zorundadırlar.

kalpte bulunan ve kan akış trafiğini düzenleyen mitral kapakçık, çocuklukta geçirilen bir boğaz enfeksiyonu sonucu zarar görebilir.

bunlar; hiç düşünmeden, kafa yormadan ilk aklıma gelenler. ayrıca tartışılması gereken ruhsal problemler de var tabii.

evrim ve yaratılış konusunu bilahare eyyorlarız.

figen akat

atlantis
25 aralık 1995 tarihinde bodrum açıklarında bulunan kardak adacıklarında karaya oturarak türkiye ve yunanistan arasında kurtarma faaliyeti anlaşmazlığına ve sonrasında egemenlik krizine neden olan yük gemisidir.

figen akat karaya oturarak yunanistan silahlı kuvvetlerinin ciddi bir eğitim zafiyetinin olduğunu ve iki ülke arasında ciddi anlamda çözüm gerektiren bir egemenlik sorununu ortaya çıkarmıştır.

ayrıca (bkz:egaydaak)

tristan da cunha

atlantis
aktif volkanik bir adadır. volkanik olmasına rağmen yaklaşık 300 kişilik nüfusa da sahiptir. herhangi bir kıtadan kopmamış, doğrudan denizden çıkmıştır.

herhangi bir kıta karaya en uzak yerleşim bölgesidir. ingiltere'ye bağlı olmakla beraber giriş için pasaport vize falan yetmez. ingiliz hükümetinden özel izin alınması gerekir.

volkanın olduğu yerde nizami kalp şeklinde bir gölü de mevcut.

güneş

atlantis
"g" tipi beyaz bir yıldızdır. kütlesi ile kendi adını taşıyan sistemin yöneticisi konumundadır. dünya'ya olan mesafesi 149 milyon km., diğer bir deyişle 8.5 ışık dakikası uzaklıktadır.

evrenin ham maddeleri olan hidrojen ve helyumdan oluşur. kütlesindeki mevcut füzyon, ömrünün tam ortasında sayılır.

samanyolu galaksisindeki yörüngesini 225 milyon yılda tamamlar. (bkz:kozmik güneş yılı)

ölümünün dramatik bir şekilde meydana geleceği tahmin edilmektedir. yıldız önce büyüyecek, genişleyecek, merkür, venüs ve dünya'yı yutacak, mars'ta duracaktır. kütlesini kaybedeceği için gaz devleri olan diğer gezegenler ise serbest kalacaklar.

cüce güneş ile mars ikili bir sistem olarak kalacaklar.

teori tabii.

edit : imla.

alpha centauri

atlantis
bizden 4.2 ışık yılı uzaklıkta bulunan bir sistemdir. iki adet yay yörüngeli a ve b, bir adet çevresel yörüngeli olmak üzere toplam üç adet yıldızdan oluşur. ayrıca bkz. proxima centauri.

yay yörüngeli a ve b güneş ile aynı karakteristiği taşımakla beraber "c" olarak tanımlanan proxima küçük bir cücedir. buna rağmen güneşten daha ağır ve büyük kütleli yapıya sahip ve/fakat daha düşük parıltılıdır.

güneş sisteminin komşusudur.

edit : imla.

merkür

atlantis
güneş sisteminin güneş'e komşu gezegenidir. güneş'e olan mesafesi yaklaşık 60 milyon km.'dir. güneş ve eksen yörüngeleri ilginçtir. güneş yörüngesi 88 gün, eksen yörüngesi ise 176 gündür. yani kendi etrafındaki dönüşü, güneş etrafındaki dönüşünden iki kat daha yavaştır. bu sebepten dolayı gündüzleri 400°c'ye varan sıcaklıklarına rağmen gece sıcaklığı -170°c'ye kadar düşer. dünya yüzeyinin 3 ay boyunca güneş ışığı almadığını hayal edin. işte, merkür'ün gecesi böyle bir şeydir.

ufak tefek olmasına rağmen cüssesine göre çekim gücü yüksektir. ağır bir kütleye sahiptir. bu özelliğinden dolayı daha büyük bir gezegenin çekirdeği olduğu, içeriğinin ince bir kaya katmanı ve demir olduğu tahmin edilmektedir.

güneş'e yakın olmasından dolayı güneş yörüngesi çok hızlı ve düzensizdir.

yüzeyinde çok ince bir atmosfer tabakası bulunmaktadır.

merkür'deki insanlık temsilcisi messenger, 18 mart 2011 ile 30 nisan 2015 tarihleri arasında merkür'ün misafiri olmuştur.

güneş dil teorisi

atlantis
mustafa kemal atatürk'ün son zamanlarında yürüttüğü bir çalışma. bu şekilde adlandırılsa da atatürk'ün yaptığı çalışma daha çok türklerin tarihi ile ilgiliydi.

sanırım büyük önder, türklerin orta asya'ya nasıl ve ne şekilde geldiğini öğrenmek veya orta asya öncesini öğrenmek istemişti.

bunun için bir dizi çalışma yaptı ve yolu ingiliz albay james churchward'ın yazdığı kitaplara düştü. kitapları türkçeye çevirtti fakat kitap haline getirtmedi. kitapları tercüme kağıtları üzerinden okuyup araştırdı.

bununla yetinmedi tabii. hasan tahsin mayatepek'i meksika'ya büyükelçi olarak atadı. mayatepek meksika üzerinden araştırmalar yaptı ve atatürk'e gönderdi. fakat daha öteye gidilemedi, çünkü sağlık sorunları başlamıştı. çalışma yarım kaldı.

bu konularla ilgili merakınız varsa sinan meydan ve ergun candan'ın çalışmalarını inceleyebilirsiniz.

edit : imla.

bmw 635 csi e24

atlantis
1976 ile 1989 yıllarında üretilen efsane bmw. bu aracın tasarımcısıyla tanışmak isterdim gerçekten. şekle, biçime karakter yükleme konusunda gerçekten yetenekli birisiymiş. sanatçıymış yani. neyse.

düz 6 silindirli bu araç. motor hacmi 3500 cc. olarak kabul edilse de birazcık daha düşük. 3400 cc. diyebiliriz hatta. performans ve hız açısından çok fazla bir etkisi bulunmamakla beraber araç, motorunun gücü ne ise onu veriyor(du). yaklaşık 300 hp.lik bir motor ne yaparsa onu yapıyor(du). artık yapamıyor çünkü antika olmak üzere. bazı meraklıları hala diri tutmaya çalışsa da bu araç pek yaygın bir konumda değil. sanırım bmw de az üretmiş bunlardan. neyse.

görüntüsü çok agresif bunun. yani öyle böyle değil. hatta bana göre günümüzün hiç bir bmw modeli bunun kadar çekici değil. bu, ayrı bir bmw olarak okunmalı.

hem motor hem de aksesuar bakımından modifiyeye müsait bir araçtı bu. 3500 cc.'lik bir motora modifiye yapmak ne kadar akıllıca bilmiyorum tabii ama yaklaşık 300 beygirlik bir güç üreticilerine yetmemiş olacak ki motoru müsait halde tutmuşlar.

bakımı, idamesi zordu bunun. masraflıydı. eski araçlarda hani biraz da anlıyorsanız bazı tamiratları kendiniz yapardınız. günümüzde artık servisler bakıyor araçlara. siz pek müdahale edemiyorsunuz. işte bu bmw, bu modayı başlatan modellerden biriydi.

https://www.google.com.tr/search?q=bmw+635+csi+e24&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiGx-rulKvYAhXCQZoKHWnQBocQ_AUICigB&biw=1600&bih=794
0 /