confessions

avni

1. nesil Düzeltmen - O olmasa cahildik

  1. toplam entry 1762
  2. takipçi 29
  3. puan 43249

çav bella

avni
özgün adı italyanca bella ciao olan eser aslen halk ezgisidir. gerek ritmindeki akıcılık, gerekse başkaldırı ya da isyan niteliğindeki halk türküsü olması hasebiyle ülkemizde bir dönem ilerici, toplumcu, devrimci gelenek tarafından benimsenmiştir.

sözleri;
işte bir sabah uyandığımda
çav bella çav bella çav bella çav çav çav
elleri bağlanmış buldum yurdumun
her yanı işgal altında

sen ey partizan beni de götür
çav bella çav bella çav bella çav çav çav
beni de götür dağlarınıza
dayanamam tutsaklığa

eğer ölürsem ben partizanca
çav bella çav bella çav bella çav çav çav
sen gömmelisin ellerinle beni
ellerinle toprağıma

güneş dogacak açacak çiçek
çav bella çav bella çav bella çav çav çav
gelip geçenler diyecek merhaba
merhaba ey kızıl çiçek

o kızıl çiçek partizanındır
çav bella çav bella çav bella çav çav çav
yiğit yoldaşlardan armağandır bize
simgesidir özgürlüğün

o kızıl çiçek partizanındır
çav bella çav bella çav bella çav çav çav
düşen yoldaşlardan armağandır bize
simgesidir sosyalizmin.

karanfil deste gider

avni
kilis yöremize ait bu türkü dinlenmeye başlandığında ilk akla gelen nanay ve halay tabi ki.
hahhahha nanay.

karanfil deste gider (hah hah ha nanay)
kokusu dosta gider (hah hah ha nanay)
benim kalbimde sensin (hah hah ha nanay)
senin kalbinde kimler (hah hah ha nanay)

nanay nanay
nanay ellerin malı
çürük bellerin bağı
gün olur devran döner
ben de sararım yari
nanay nanay nanay nanay

kuru kastel akmıyor (hah hah ha nanay)
yar yüzüme bakmıyor (hah hah ha nanay)
üç deste gül topladım (hah hah ha nanay)
yarim gibi kokmuyor (hah hah ha nanay)

nanay nanay
nanay ellerin malı
çürük bellerin bağı
gün olur devran döner
ben de sararım yari
nanay nanay nanay nanay.

kardeş türkülerden dinleyebilirsiniz.

25 nisan 2018 fener-beşiktaş maçı tff kararları

avni
bir fb'li olarak ne şiş yansın ne kebap kararları. bir avrupa kupası maçı olsaydı şu maç ve yaşananlar uefanın vereceği en hafif cezayı söyleyeyim ben size. gerisini siz düşünün. fb en az bir yıl avrupa kupalarından men edilirdi üstüne de bilmem ne kadar euro para cezası verilirdi. yok kumpastı, yok bilmem neydi hikaye olurdu sportif cezaları verecek uefa için. ha varsa olayın fetö tarafı, kumpas tarafı o türk ceza hukukunu ilgilendirir. kemal kılıçdaroğlu fetö siyasetin içinde diye boşuna demiyor. iktidar partisi de bunun içinde değilse zamanında fethullah gülen'e toz kondurmayanlardan el pençe divan duranlardan başlarlardı. hoş zaten "ne istediniz de vermedik" diye itiraf etmemişmiydi zat-ı cenapları da. iktidar ortakları hariç fetö pisliğne bulaşmış herhangi bir parti olsaydı çoktan defterlerini dürerdi iktidar.

türkiye cumhuriyet merkez bankası

avni
piyasa tarafından beklenen faiz artışını yine dolaylı yollarla yapan sözüm ona bağımsız kuruluş. bugün (25.04.2018) toplanan para piyasası kurulu görünen faizi aynı bırakarak geç likidite penceresi borç verme faiz oranını ise beklentilerin üzerinde bir artışla yüzde 12.75'ten yüzde 13.50'ye yükseltti.
özellikle döviz kurlarındaki artışın ateşini düşürmek için açıklanan bu kararın ardından bist 100 endeksi yüzde ikibuçuğu (% 2.5) aşan oranda düşerken döviz kurları bir miktar gevşemenin ardından tekrar yükselişe geçti. her zamanki gibi siyasi baskılarla geç kalan bu hamle nedeniyle kurlardaki artışın önü kesilemedi. aynı senaryoyu dolar 2.5 tl'yi, 3 tl'yi 3.5 tl'yi geçerken de yaşamıştık. örneğin 2016 yılında ülkemize benzer sıkıntılar yaşayan brezilya yerinde bir zamanlama ile faizlerini artırmış sonraki yıl enflasyonunu yüzde dörtler (% 4) seviyesine çekmiş ve uzun vadede parasının değerini de korumuştur. 2016 yılında brezilya reali tl'nin 2/3 değerindeyken bugün tl'den değerlidir. diğer bir ifade ile bounes airese gittiğimizde iki yıl önce bir tl vererek 1.33 real alabilirken bugün bir tl vererek 0.80 real alabiliyoruz. hasılı ülkeyi yönetenlerin başı bu kurumu yönetenlerden faizi düşürmesini istemesi nedeniyle eli kolu bağlıdır. faiz siz isteyince düşmez. düşmesini sağlayacak tedbirleri alınca düşer. nedir o da? bu kurumun yöneticilerinin özgürce kararlar almasını engellemezseniz kesinlikle düşer.

mek parmak

avni
eskilerin rakı içerken kullandığı bir birim. deve kuşu kabarenin yasaklar oyununun bir kaç bölümünde kullanılmıştır.
bir parmak anlamına gelir.

avrupa konseyi'nin seçimleri erteleyin açıklaması

avni
sistem değiştiriyorsun, parlementer sistemini bırakıp, başkanlık sistemine geçiyorsun ve bunun için anayasan hala uygun değil önce onları halledersen ve sana rakip olacaklara da fırsat eşitliği sağlarsan daha iyi olur anlamına gelen açıklama. değilse öküzün altından buzağı falan yok. ha iktidara malzeme olur orası ayrı. olması da gayet olağan. yalnız iktidar harbiden ilk kez bu kadar şaşkın yakalandı. en azından bana göre öyle. ayrıca yeri gelmişken bence erdoğan kalmalı yani seçilmeli. nedeni de; oy verenleri görsün nasıl bir başkanlık tek adamlık istediğini. ölmez sağ kalırsak; biz yine buradayız. "biz ettik siz etmeyin" diye rahatça ağlayabilirler.

chp iyi parti ittifakı

avni
iktidar tarafından hiç beklenmeyen şekilde gerçekleştirilmiş ittifaktır. günlerdir seçime katılıp katılamayacağı konusunda spekülasyonlar olan iyi parti mevcut iktidar tarafından derslerini iyi çalışsalardı, önümüzdeki seçime hazırlansınlar gibi polemiklerle eleştiriliyor, alay ediliyordu. bu ittifakı hiç beklemediklerinin esas göstergesi ise iyi partinin seçime katılıp katılamayacağını sürekli öteleyen ysk başkanının ittifakın şekillenmesinden sonra alel acele cevap vermesi. akp'yi bilmem de mhp bitmiştir. bu ittifakı fetöyle ilişkilendirmeleri mide bulandırıcı. ulan iktidarın bir ayağısın elini kolunu bağlayan mı var? varsa bağlantısı çıkarsın hükümet ortaya. attığı bu tür çamurlarda boğulacak bahçeli'nin mhp'si.

uzun süreli ilişki

avni
aklıma ışığı bol olsun, nurlar içinde uyusun sanat güneşimiz zeki müren in aşıklar makamındaki bir gönül hikayesi adlı şarkısını getirmiştir. ilişkilerin asla tam olarak sonlanmadığına inanmam belki bu çağrışıma neden oldu. bittiğine, bitebileceğine inananlara saygım sonsuz ancak tam olarak bitip bitmediğini anlamak için içlerine bakabilmelerini temenni ederim. zira herhangi bir ilişkinin ruhuna fatiha okuyabilmek hakkaten ve hasseten zordur. birini sevmek için önce kendini sevebilmeli insan ki sonra kendini sevebildiği kadar birilerini severse birlikteliği asla bitiremez.
(bkz:aşk biter mi)?

bir kadının sesine aşık olmak

avni
çok iyi şarkı söyleyen bir kadına olunabileceği gibi, annesini hatırlatan anaç bir sese de olunabilir. ayrıca sesi karizmatik olan kadınlara da aşık olunabilir.
sanırım ben bakışına aşık olmayı tercih edenlerdenim. evet. nevi şahsına münhasır o bakışı her zaman yapmadığını ama içimi ısıtan o bakışını yakaladığımda benim için suların sellerin durduğunu hala unutamıyorum.

vur kadehi ustam

avni
sözleri sıla gençoğlu'na ait bir şarkı. tam da haletime uygun rakı mezesi.
söndürmüşüz feneri salaş bir balıkçıda
rengimizi sıyırmış da gitmiş gidenimiz *
nur cemalimizin astarı kalmış bi tek
o da kaşık kadar *

vur kadehi ustam, bu gece de sarhoşuz
kalan sağlar bizimdir , acıdan mayhoşuz
iki satırlık adamları musallat ettik ömrümüze
bundandır böyle dibe vuruşumuz..

damla sakız hayallerimize yakamoz vursa
bari öyle canlansa da, hayat bulsa
ne iyi olurdu kalbe kan yine hücum etse.

vur kadehi ustam, bu gece de sarhoşuz
kalan sağlar bizimdir , acıdan mayhoşuz
iki satırlık adamları musallat ettik ömrümüze
bundandır böyle dibe vuruşumuz..


0 /