confessions

avni

1. nesil Düzeltmen - Prestijli

  1. toplam entry 1841
  2. takipçi 30
  3. puan 45334

romen leyi

avni
türk lirasının yılbaşından bu yana karşısında yüzde yirmi beş (% 25) değer yitirdiği romanya para birimi. yani bilemiyorum hala türkiye ekonomisinin iyi durumda olduğuna nasıl inanıyorsa insanlar.

kişinin kendisini en özgür hissettiği an

avni
nezdimde her koşulda üretmek eylemini gerçekleştirebildiği ana tekabül eder. bir şeyler üretirken özgür dolasıyla da mutlu oluyorum. kastettiğim taklit değil özgün üretim dikkatinizi celbederim. mesela solar enerjiyle elektrik ihtiyacımı karşıladığım sistemi ben icat etmedim belki ama kendime uygun biçimini sürekli değişken koşullara göre yeni bir şeyler ilave ederek geliştiriyorum. konvertör, akülü soğutma, dc akımla çalışan alet edavat vs. vs. hepsi icat edilmiş şeyler olabilir ama bunları düşünüp durumuma uygun şekilde sistemime monte ederek işe yaradığını görmek inanılmaz keyifli. her şey bir yana kira, elektrik, su doğalgaz faturası derdi olmaksızın konteynerde yaşamak bile başlıbaşına büyük özgürlük.

dünyanın en samimiyetsiz cümlesi

avni
"sofistike olmayan ya da olmaya çalışmayan..." her cümle... bu bağlamda tribünlere oynayıp doğru yalan söyleme konusunda uzman siyasetçilerin hemen her cümlesi. enini ölçüp biçmedim. "olduğu gibi görünmeyen" ya da "göründüğü gibi olmayan"lar evlerden ırak, benden uzak, inandıkları her neyse ona yakın olsunlar.
eniymiş boyu kaç ki ve/veya derinliki cemi cümlenin. pehhh.

türk lirası

avni
diyelim ki dolar, euro, frank, yen gibi major para birimlerine karşı değer yitirmesi faiz lobisi gibi uyduruk şehir efsaneleri yüzünden peki ya sözüm daha güçlü olduğumuz iddia edilen brezilya reali, romen leyi, polonya zlotisi, hint rupisi vb gibi minör para birimlerine karşı neden değer kaybediyor? diğer bir ifade ile negatif ayrışıyor. kimse seçim meçim demesin. zira 2012'den beri böyle. 2012'den beri hemen hemen tüm para birimleri karşısında ortalama yüzde elli değer yitirmiş durumda. aslında nedeni çok basit; 2012'den beri ekonomi iyi yönetilmiyor. üretmeden tüketen; tüketimle, betonla çarpık çurpuk büyüdüğü için dışa bağımlılığı sürekli artan; dışa bağımlılığı arttıkça cari açığı kontrol edilemeyen bir ülkenin para biriminin değer kaybetmesi kaçınılmaz. ama sorsan; ekonomimiz çok iyi ve bizi çekemiyorlar. buna inanan özellikle orta ve alt gelir grupları hala iyi günlerindeler. ne kadar hazin.

ısırgan otu

avni
rahmetli ali özütemiz namı diğer kıvırcık ali'nin ölümsüz eserlerinden biri.

Yaylalara veda ettik ve de dağlara
Yatağı yorganı alıp düştük yollara
Gülü çemeni değiştik kör betonlara
Köyü düşündükçe anam içim yanıyor
Yanıyor da güzel anam yürek kanıyor

Burda dost bildiğin anam ısırgan otu
Elini tuttun mu bil ki elin yanıyor
Şeref ekmek bulamazken şerefsiz budu
Götürdükçe ciğer aney içim yanıyor
Yanıyor da güzel anam içim kanıyor

Hasan dayımınan damda harman savurmak
Gülsüm gülle asumana suda rastlamak
Bakraçta tutan yoğurda parmağı banmak
Aklıma düştükçe anam içim yanıyor
Yanıyor da ciğer aney yürek kanıyor

Burda dost bildiğin anam ısırgan otu
Elini tuttun mu bil ki elin yanıyor
Şeref ekmek bulamazken şerefsiz budu
Götürdükçe ciğer aney içim yanıyor
Yanıyor da güzel anam içim kanıyor.

yusuf yerkel

avni
yol yapan, köprü yapan, hastanelerdeki kuyruklara son veren 16 yıllık iktidarın medarı iftiharlarından olmalı ki "ağır ol hemşehrim sen ne yapıyorsun vatandaş böyle tekmelenir mi ?" diye soran bir iktidar yetkilisi olmadığına göre. soma faciasının 4. yıldönümünde özür dilemiş. muharrem ince hatırlatmasaydı belki de aklına bile gelmeyecekti özür dilemek.
(bkz:13 mayıs 2014 soma faciası)

konsensus araştırma ve danışmanlık şirketi

avni
eski kamuoyu araştırma şirketlerinden biri. habertürk için araştırma yapmasının yanısıra iktidara yakınlığı ile de bilinir. bazen sorduğu manüple edici sorularını geçtim yayınladığı sonuçlarla kamuoyu yönlendirme şirketi gibi izlenim bırakmakta. örneğin kamuoyu ile paylaştıkları son anket sonuçlarında meral akşener'in oyu muharrem ince'den fazla iken iyi parti barajı geçememektedir. keza hdp'nin muhtemel oy oranı tüm diğer kamuoyu araştırma şirketlerinde baraj çevresinde ve selahattin demirtaş'ın oyu yüzde 15 civarında seyrederken her ikisini de yüzde 7 civarında bulmaları ister istemez kuşkuya neden oluyor.

gülten akın

avni
yağmur SESİYLE beraber 1993 YILINDAN BİR sezen aksu ALBÜMÜNDEN dinlerken. Bİ'TUHAF OLDUM.

yağmur yağar akasyalar ıslanır
ben yağmura deli buluta deli
bir büyük oyun bu yaşamak dediğin
beni ya sevmeli ya öldürmeli

yitirmeli ne varsa
başlamalı yeniden

bu anlamsız bu yağmur
işlemez karanlıkta
garipliğine yan
yan yürek yan
gitti giden gitti giden

yitirmeli ne varsa
başlamalı yeniden

sana büyük caddelerin birinde rastlasam
elimi uzatsam tutsam götürsem
gözlerine baksam gözlerine
konuşmasak ah anlasan
elimi uzatsam tutamasam
olanca sevgimi yalnızlığımı
düşünsem hayır hayır düşünmesem
senin hiç hiç hiç haberin olmasa

deli kızın türküsü

chp çöplüktür

avni
yeni türkiyenin eski cumhurbaşkanından bir inci. adalet ve kalkınma partisi gençlik kolları toplantısında sarfedilmiş bu sözlerin devamı da var. 16 yıldır böyle yönetti bu ülkeyi hala böyle yöneteceğim diyor. zaten soma'da insanları tekmeleyenlerden başka türlüsünü beklemek abesle iştigal.
t a m a m reis.

optimar

avni
daha çok bilinen şekliyle bir anket şirketi. temsilcisi bana kendilerini kamuoyu araştırma şirketi diye tanıttı. anlayacağınız yakın bir geçmişte (10 gün olmadı ama meral akşener hariç hiçbir aday belli değildi) denek oldum kendilerine.
başvuru formu doldurma girizgahından sonra sorulara göz gezdirirken kamuoyu araştırma şirketinden çok kamuoyu oluşturma şirketine benziyorsunuz deyince anketör hanım efendi bozuldu biraz. teessüf ederim filan demeye çalıştı. biraz konuştuk. yanıtladım tabi soruları.
"cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'a oy vermeyi düşünür müsünüz?" "cumhur ittifakına oy vermeyi düşünür müsünüz?" diye seçeneksiz seçim anketi sorusu hazırlarsanız deneği olumlu ya da olumsuz manüple etmiş olursunuz." diyerek veda ettim kendisine. tüm sorulara hayır dedim tabi ki. su katılmamış hayırcıyım ben. hayır da hayır vardır.
sonradan öğrendim ki adalet ve kalkınma partisi için çalışma yapan firmalardan biri imiş.

dolar endeksi

avni
ocak 2017'de döndüğü 100 seviyesini tekrar yakalarsa özellikle gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerini tabi bu arada bizi de olumsuz etkileyeceği aşikar. 2017 içinde 88'li seviyeleri dip yaptıktan sonra bu hafta itibarıyla 93 civarında. yükselmesi türk lirası başta olmak üzere gelişen ülke para birimlerinin değerinin aşırı düşmesinin de sebebi.
0 /