confessions

azrailin regl donemi

1. nesil Yazar - Yaratıcı

  1. toplam entry 590
  2. takipçi 21
  3. puan 8098

eflatun at olabilir

quares
Kapatsan gözlerini uzansan kanepeye
kapatmasan da olur tabi merak etme problem yapmam
bu akşam senin için bir sürü fedakarlık yapabilirim
şimdi istesen benden son sigaramı bile veririm
şimdi mesela ikimiz son sürat giden bir trene
yetişemesek bile binmeye niyet edebiliriz
ameller niyetlere göreyse varsa harbiden öyle bir şey
niyet etsem sıkı sıkı uyurkenden uyanıncaya
uyandığımda belki seni yanı başımda görebilirim..

Bir ikimiz kalsak şimdi terimizi silmeye
bir üşensek bir üşensek kalsak öyle sırılsıklam
uyuyakalsak öylece birlikte aynı yere
sabitlemişken gözlerimizi aynı anda uykuya dalsak
eflatun bir at görsek rüyamızda aynı anda
eflatun at olmaz deme deneyelim bak olabilir
yeter ki uyuyabilelim çünkü beraber uyumak
her türlü ön yargının üstesinden gelebilir..

Ali lidar

likya yolu

quares
Fethiye'den başlayıp antalya'ya kadar giden tarihle bütünleşmiş bir yol. Yol üzerinde ki güzellikler görülmeye değerdir. En yakın zamanda bu yol için detaylı bir yazı yazacağım.

orospu çocuğu

kozmos
türkiye sokaklarına leblebi gibi saçılmış bir insan türü.ayrıca dikkat edin, türkiye'deki bu tür insanlar genelde hacı hoca, namuslu veya dindar, erkek veya terbiyeli hanımefendi takılan tiplerdir..

''Kim namus ve ahlâk şövalyeliği yapıyorsa, Bilin ki en namussuzu o' dur''

zengin sözlük

kozmos
güzel insanlar barındıran sözlük. çekirdek kadro diye tabir ettiğim 8-9 güzel yazar var, birebir sohbette de bulunduğum kişiler. yönetim tarafından, yazarların başlattığı kampanyalara destek verilmeli. zira yazarların yazma kampanyası başlattığı başka sözlük görmedim yazmaya başladım başlayalı. bu kadroyu yönetim korumalı, desteklemeli, sevmeli, pamuklara sarmalı. aksini iddia eden her kimse arazi olmalı, işi bırakmalı, hatay sınırından suriyeye geçiş yapmalı, kendi üzerine kızgın yağ falan dökmeli.

ak parti seçmeni

kozmos
profil, çoğunluktan yola çıkarak, zerre miktarda dahi farklı düşünceye tahammül, saygı barındırmayan insanlardır. genelleme, doğası itibariyle yanlışlanabilir bir olgu. ancak göz var, nizan var. görünen köy de klavuz istemez. gidin bakalım ak parti seçmeni insanlarla sohbet edin, 81 il ayırt etmeden. göreceksiniz ki bu parti seçmeni, bu ülkenin başına gelmiş ve gelebilecek en tehlikeli şeylerdendir.. her şey bir yana, kafa yapısı hasebince..

zengin sözlük

sos
yanlış anlaşılmayacağımı umarak değerli yazarlara tavsiyede bulunmak istediğim sözlük. rahatsız edici görüntüleri eklerken görseli doğrudan değil de görsel linki vererek eklemenin daha doğru olacağı kanaatindeyim. hızlı resim, imgbox, resmim gibi siteler bu iş için uygun gibi.

yalnız kalan başlıklar

fiorabella
açılan başlığa entry girilmemesi durumudur. sözlük yazarları olarak bu başlıklara entry girmeliyiz. düşünün google aramasından biri bakacak. google amca buraya yönlendirecek. arayan kişi bakacak tek entry.
sanki hayaletli eve girmiş hisseder insan kendini. daha sonra algıda seçicilik olarak zengin sözlük hayalet şehir hissi verecek.
kendi adıma fırsat bulduğum her vakitte tek entryli başlıklara yazacağım.

numaralı giriniz bir kez artı oylandı

kozmos
zengin sözlükte yağmur gibi yağan bildirim. kişi seri üretime geçmiş gibi artılıyor. adeta bayramlarda alınmış bir toplu mesajın hüznüne sahip.
bilirsin o mesajı seninle birlikte 94 kişiye de göndermiştir yollayan. sana özel bir şey yoktur. soğuk ve duygusuz bir mesajdır sadece. içinde ne kadar ''Sevgi'' ''kelebek'' kelimeleri olan bir mesaj da olsa, toplu mesajdır...

bir kere de okuduğunuzu gösterir şekilde favlayın kardeşim. fav merakından değil, fava 10 hayat boyu doymuş biriyim. fav, okunulduğu hissiyatına daha yakın zira...

elinizi korkak alıştırmayın, elinizle birlikte gözlerinizi ve beyninizi de. bir temenninin yanı sıra, istirhamdır bu kendi iyiliğiniz adına..

her gün 10 entry giriyoruz kampanyası

kozmos
kampanyaya katılıyor olmanın yanı sıra, favlamaktan çekinilmemesini de tenzih ediyorum. yani nasıl bir burun kıvırmaktır bu kardeşim, artıladıgına göre okudun demektir. 20 tane artı veriyorsan minimum 3-4 tanesini de favlaman gerekir kafadan. hiçbiri hoşuna gitmediyse zaten baştan artılamazsın. 20 kere artıladığına göre de illa ki 3-4 tane favlarsın. favlanmıyor ama. neden bunu söyledim zira favlanmak, okunduğunu düşündürür yazara. bir değer göstergesidir. bak ben bunu okudum artıladım ve beğendim, güzel yazmışsın kıvamında yazısız bir sözleşme gibidir. elinizi korkak alıştırmayın. zira zengin sözlük bu lükse sahip değil...

sabire meltem banko

icgqhs
Daha önce iki kez bizi mahkemeye veren insan kişisi.
Canlı yayın esnasında horlayıp, gaz çıkarmasını insanlar unutabilirdi fakat bu kadın kendi reklamı için mahkemelere gidip boş yere meşgul ediyor olmayan adaleti.
Olsundu, bir sen eksiktin.

babalar günü

fiorabella
babam bir banka memuru idi. işinden evine evinden işine bir adam. rahmetli annemle el ele verip bizim için en iyisini yapmaya çalışırlardı.
10-11 yaşlarındayken "baba sana dünyanın en güzel hediyesini almak istiyorum dünyanın en güzel şeyi ney?" diye sormuştum. "kalp"dedi babam" yürek sevgi" dedi. ben de o zaman anlamadım tabi. gittim babama beyaz, üzerinde kocaman kırmızı kalp resmi olan tişört aldım* babalar gününde hediye paketi yapıp verdim. babam açtı hediyesini güldü sarıldı. gönlüm olsun diye giydi evde. annem abimler gülmeye başladı ki babam çok otoriterdir. öyle bir giysiyi kafasına silah dayasan giymez.
sonra oturdu saatlerce kalbin, sevginin ne demek olduğunu anlattı. ergenlik dönemimde bu konuyu tekrar konuştuk.
"baba ya insanlar kötü" dedim. "olabilir kızım kötü yönleri fazla diye tüm insanları aynı değerlendirme sen iyi olmaya çalış kendine iyiyi örnek almalısın ki kötüyle mücadele etmeye gücün olsun"
"kalp bu muydu baba" dedim "evet tam olarak buydu" dedi.
o kalpli tişörtü rahmetli annem çok istediği halde toz bezi yapamadı. 16 yıldır halen babamın dolabında durur.

babam rahmetli annemden sonra rahatsızlandı. 4. evre kanser hastası. gözünün içine bakıyorum. beni bırakıp gitme diye sessiz çığlıklar atıyorum. abime soruyorum bazen "abi bizi bırakmaz di mi? diye. ama biliyorum bırakmayacak beni.
güçlüdür o. ben gücümü ondan alıyorum. gitme baba.

hayat güzeldir filminde de dediği gibi
babalar çocukları için her şeyi yapar" yap baba benim için hayata tutun baba. bırakma elimi olur mu?
tüm babaların ve baba adaylarının babalar günü kutlu olsun. ebediyete intikal eden tüm babalar sizin de ruhunuz şad olsun.


kayseri' de bayramda katledilen çocuklar

bonnie
21 eylül 2009 tarihinde ramazan bayramının 2. günü şeker toplamak için evden çıkan 6 yaşındaki dilruba ve 8 yaşındaki abisi ahmet tekin ile komşuları 10 yaşındaki türkan' ın öldürülmesi olayı. 1,5 yıl aranan bu çocuklar en sonunda ölü olarak bulunuyorlar.

o gün bugündür bayramlarda zile basıp da şeker toplamaya gelen çocuk hemen hemen hiç kalmadı bu ülkede.

zengin itiraf

sos
bugün taşındık sözlük. hem de zaten küçücük olan şehrin bir ucundan bir ucuna... şimdi yeni evimizden yazıyorum bu giriyi. kedilerim mahallede kaldı. ben buradayım. uzağım onlara artık. çok kötü bir duygu be! şaka gibi ama gerçek. artık kediler yok... komşu ile beraber besliyorduk onları. artık sadece komşu besleyecek. komşunun onlara iyi bakacağından şüphem olmadığı için içim bir nebze rahat.

merhaba yeni mahalle yeni bakkal yeni ortam...

inşaata topu kaçmış efsanevi nesil

sos
nesillerden bir nesildir.

akşam akşam nereden aklıma geldi bu söz söyleyeyim. az önce arkadaşım aradı. ne yaptınız taşındınız mı? falan dedi. yardıma gelecekti sağolsun... gerek yok dedim. kaç kat hangi cephe falan diye sordu. biraz bahsettim kendisine. daha inşaat halinde gibi koridorlar temizlenecek falan dedim. inşaata topun mu kaçtı? diye saçma sapan bir espri yaptı. espri kötü de olsa güldüm.

sonra bir düşündüm de. yahu ben bu kadar pedofili bir söylem daha duymadım. komik gibi bir söz ama bu sözün altında koskocaman bir pedofil gerçeği var. evvelden beri var bu söz. muhtemelen çimentonun icadıyla beraber bu sözü de biri bulmuş. suç bu sözü kullanan herkeste demiyorum. nasıl olmuş da toplumun genelince altında pedofililik yatan bu söz bir espri cümlesi olarak benimsenmiş? bu sözü daha önce de çok duydum fakat hiç üzerinde kritik yapmamıştım.

tansu çiller

bonnie
22. türkiye başbakanı. 1993-1996 yıllarında başbakanlık yapmıştır. o dönem yaptığı gaflarla da hatırlanır. bir konuşmasında bir türlü halüsinasyon diyememiştir mesela. şöyle ki;

spor yapmak

icgqhs
Spor merkezlerine gidenler iyi bilir, kayıt yaparken yıllıl ücret çok caziptir, uygundur. Bu sizi şaşırtmasın çünkü aylık ödeyenler mutlak suretle devam etmiyor ama yıllık ödeyince parama yazık diyerekten gidiyorsunuz.

spor yapmak

bonnie
spor yapmayı bir alışkanlık olacak şekilde yaşamın vazgeçilmez bir öğesi olarak daha çocuklukta oturtmalıyız. bunun için ana sınıflarından başlayarak ilkokul, ortaokul vb. devam edecek şekilde ciddi çalışmalara ihtiyaç var.

o kadar üşeniyorum ki bana daha az uyu desinler uyurum, daha çok mesai yap desinler yaparım ama 1 saat spor yap desinler yapmak istemem. adeta bir işkence geliyor. tempolu yürüyüş dahil. oysa bunu alışkanlık ve hayatının vazgeçilmez unsuru haline getirebilmiş insanlar var, eğer spor yapmazlarsa gerçekten kendilerini eksik hissediyorlar. dişlerini fırçalamamış, ellerini yıkamamış gibi. keşke öyle olabilseydim. sebebi ne ki acaba, bilemiyorum.

yine sakarya yine vahşet

fiorabella
bu gün meydana gelmiş üzücü olaydır. ben anlamadım bu şehiri toptan çıldırdılar mı nedir? ya da köpekleri şeytan sayan bir tarikat kuruldu da haberimiz mi yok.
sakaray üniversitesinin kampüsünde yaşayan masum köpüşleri sürekli besleyen hayvansever sibel sezer yavrulara mama vermek için gittiğinde hepsinin zehirlenmiş olduğunu görmüş.

bu bayramı sakarya sapıkları bize zehir etti. allah belanızı versin. o köpekleri zehirleyenlerin boynu kopsun. başka bir şey diyemiyorum artık.

kaynak

her gün 10 entry giriyoruz kampanyası

bonnie
zengin sözlük' ün daha çok okunur ve sonrasında da daha fazla yazar tarafından yazılır olması açısından başlatılması gereken kampanyadır.

1 ay deneyelim derim ben. sonuçlarını hep beraber görelim.

her gün 10 entry girmeyenin gözüne uyku girmesin. zaten benim girmiyor ki diyenler 10 entry girince mışıl mışıl uyuyacak. söz bak.

başardık lan sevincine var mısınız? tamam uzaya çıkmıyoruz atomu da parçalamıycaz ama el ele gönül gönüle işte. ne diyom ben ya.

sakarya'da patilerine asit dökülen köpek

fiorabella
dün gece yarısı gerçekleşen olaydır. sakarya karapürçek ilçesi, ahmediye köyünde yaşanmıştır. köpekcik can havli ile bir eve sığınmış şükür ev sahibi hemen haber vermiş ve istanbul'dan gelen hayvanseverler pet taksi ile yavruyu istanbul'a götürmüştür.

yavru ile ilgilenen tutku hanım geceden beri başında. ismini kardelen koymuş. kardelen ameliyata girecek. bacağı ampute edilecek.

sakarya'da bir piç evladı yaşıyor ve derdi zoru köpek patisi. kürtçe konuştu diye diyarbakır'lı fındık işcisi çocukları linç etmeye kalkmışlardı. aynı performanslarını bu hayvan seri katilini bulmaları için bekliyorum.
kaynakmelih gökçek

quares
Özlettin kendini gel be büyük başkan.
Sen gel yeter ki fışkiyeler yaparız en baştan,
Dinazor heykelini kaldıranın eli kalkmasın taştan,
Özlettin kendini gel be büyük başkan.

nohutlu pilav

sos
nohutlu pilavdır. (nohutlu pilavın tanımı bu kadar olur )

3 öğündür bunu yiyorum. yapmayı öğrendim. dün yaptım iki öğün yedim. bugün de bir öğün yedim. yanında turşu iyi gidiyor. nohutsuz pilavdan daha güzel bence.

nohutlu pilav yemekten nohut oldum. eğer sözlüğe bir hafta uğramazsam bilin ki nohutlu pilav komasına girmişimdir.

son edit:
hayır ben böyle tanım yapmazdım normalde fakat nohutlu pilav kafa mı bıraktı?

09 bm 456

fiorabella
iki adet vahşi insanımsının araba plakasıdır. bu şerefsizler kuşadasında gözleri görmeyen yaşlı sokak köpeğini silahla vurmuştur. ilgili videoyu koymuyorum. google amca bilgi verir. içim kaldırmıyor çünkü.
şerefsiz godoş babanın adı, bilgin çağatay, kevaşe oğlunun adı da ooğuz celal çağatay. bu iki erkek orospusunun tez günde gebermelerini dileyerek bildiğim tüm bedduaları sıralıyorum.

türkiye de kadın olmak

kozmos
kolaydır.

hadi şöyle diyeyim, belki erkek olmak kadar zordur. görünen köy kılavuz istemez pek tabii, görmek için kullanılırsa gözler. hem dünya'da hem türkiye'de farklı dozlarda da olsa erkeklerin durumu kadınlardan pek de farklı değil.

nasıl erkeklerin de kadınlar gibi hatta aslında dikkat edilirse kadınlardan daha çok zor bir hayatta olduğunu açıklayayım;

kadın erkek ilişkilerinde veya toplumsal düzlemde kadın erkek arasındaki çeşitli farklar ele alındığı vakit erkeklerin genelde dünyanın sahibi olduğu, evrene hükmettiği, yanı sıra kadını ezdiği hor gördüğü vs vs denir. tamamıyla yanlış olmadığı gibi tamamıyla doğru da değildir. oranlaması 100 üzerinden nasıldır, yazıyı okuduktan sonra kendi araştırmalarınızı da yapıp kendiniz karar verin buna.

erkeklerin avantajlı olduğu düşünülen,ayrıcalığa sahip olduğu düşünülen, öyle görülen bazı kalıplaşmış şeyler, o yanlış şekillenmiş yargılar ve sosyal inşaalar esasen balon. üstelik o balonun erkeğe hissettirdiği şey tamamıyla betonarme bir eziyet.
türkiye gibi gelişmekte olan ülke kategorisinde bulunup pek de uzun vadede gelişme göstermeyen ülkelerde erkeklerin sıklıkla Çocukluklarından itibaren güçlü oldukları, bilhassa kadınlara göre avantajlı oldukları yönünde sosyalleştirilmiş olduğu malum.
adam olmak, erkek olmak, evin direği olmak, iş güç sahibi olmak vs gibi kalıplara sıkıştırılmaktan bahsediyorum. erkek çocuklarının, bu kalıplarda ebeveynin, erkek çocuğunun gelişme göstermesi istenen yönde eğilim göstermesi isteğinden bahsediyorum.

bir defa baştan bir kadın veya kitlesel anlamda kadınlar, çeşitli açılardan kendini güçsüz hissediyorsa bu fazlasıyla haklı bir arka plana sahip. Kadınlar çalışma hayatında aktif bir rol oynamaya başlayalı belki maksimum 100 yıl olmuştur. yani tarihsel çizelgede kadınlar çok yeni bir etkinlik gösteriyor kariyer alanında, iş hayatında vs.

kadınlar tarafından bu hakka, bu katılıma taş çatlasın 100 yılda sahip olunmuştur. fiziksel özellikleri, yetersizlikleri hasebince elbette tecavüze uğramış, taciz edilip, cinsel saldırıya uğramış, aile içi şiddette ilk hedef olmuşlardır. bu tarihsel arka planla adeta kimliğe işlemiş bu geride kalmışlık bir gerçek olduğu gibi çeşitli toplumlar, uluslar da yeni yeni kazanılan ve kazanılması gereken bu hakların korunması temelinde çeşitli adımlar atmıştır. en yakınımızdan örneğin ben pek cümleyi doğru bulmasam da, ülkemizdeki ''kadın beyanı esastır'' maddesi.

fakat bu 100 yıllık bir dinlenme, çeşitli sebeplerle bu geride durma sürecinin günümüz itibariyle askıya alınması, artık kadınların da iş hayatına atılıp bir katılım göstermesi yani bu yöndeki iyileşmelere toplumlarda “kadınlar dertli, kadınlar çilekeş, derdimizin sebebi erkeklerdir”,''kadınlar ezildi yıllarca, kadınlar hala daha eziliyor, o zaman sebebi erkeklerdir, onlar olmalı'' gibi çok ama çok yanlış bir çerçeveye kayılmamalı.

türkiye'de yaşam süresi bakımından kadın erkek arasındaki fark, isteyen farklı kaynaklardan dünyada durum nasıldır diye bakabilir;

kaynak linki: buyrun.
yani en baştan, kafadan, dünya ve türkiye'de kadın yaş ortalaması erkeklerden en az 5 yıl fazla.

bir de intihar oranlarına bakalım;

kaynak linki: buyrun.
2017 tarihli araştırmayla tüik'e göre İntihar edenlerin %76,1'ini erkekler, %23,9'unu ise kadınlar oluşturuyor.
kaynak; link
bir başka kaynak; buyrun.

ayrıca alkol ve uyuşturucu kullanımı, en çok sonucu olan intihar erkeklerde kat kat daha fazla. bunu haberlerde sıklıkla görür müyüz? ya da alkol veya uyuşturucu için müge anlı gibi sosyal adalet savaşçıları, spesifik bir eyleme girişmiş midir?

erkek intihar oranlarının kadın intihar oranlarından minimum 3-4 kat fazla olmasına dikkat çekerim. yerleşik toplumsal kalıplara yetemeyen, o ''güçlü erkek'' ''aslan bu aslan'' gibi beklenti ve sıkışık istekleri karşılayamayan erkekler güçsüzlüğünü de göstermek istemeyip, kariyere, para kazanmaya, alkole uyuşturucuya, intihara meyledebiliyor. kimse de sebebi budur demiyor, keza bazen intihar eden erkek bile farkına varmıyor.

peki kadınların sahip olduğu seçeneklerle erkeklerin sahip olduğu seçenekler nedir?
kadınların seçenekleri;
1- full time iş.
2- fulltime annelik-ev hanımlığı
3- part time annelik/ev hanımlığı ve part time iş

Erkeklerin seçenekleri
1-full time iş.
2-full time iş.
3-full time iş.

şimdi kim, erkeklerin başka seçenekleri de var diyebilir ki? mesela? yani zaten annelik yapamaz veya ev hanımlığı yapamaz bir erkek fakat haricen, dünyayı mı gezebilir? fuck the system deyip otostopla bahamalara mı gidebilir? gerçekten mi? başka örnek çıkmıyor mu yani? hadi birisi de söylesin ya, bir erkek, türkiye veya dünyada, fark etmez, full time iş haricinde ne yapabilir? . “Kendin ol”, “ne istiyorsan onu yap'' ''hayallerini takip et'' gibi mottolar gerçeklikle uyuşuyor mu? ya da nereye kadar?

uyuşturabilen lütfen ulaşsın bana.

gelelim ölüm konusuna.

dünya'da da türkiye'de de erkeklerde uyuşturucu alkol ve sigara gibi ürün kullanımı daha fazla. doğrudan ya da dolaylı olarak depresyon ve sonuç olarak intihar erkeklerde daha fazla.
her şey bir yana sadece erkekler vatani görev adı altında mecburiyetle askerlik yaparak ölüm riskine sahip. sırf erkek olunduğu için. erkekler savaşta ölen insanların %97'sini oluşturuyor. kaç erkek, askerde öldü bir düşünün?
erkekler orduda yer alan insanların %95'i ni oluşturuyor.
erkekler cinayet istatistiklerinde öldürülen insanların %90'ını oluşturuyor.
erkekler çalışmak için daha uzak mekanlara, yerlere gidiyorlar.
erkekler daha tehlikeli işlerde çalışıyorlar(elektrik direğine tırmanan işçi, elektrik teknikeri olmak, askerlik, polislik vs)
erkekler çalışırken ölen insanların %92'ini oluşturuyor.
erkekler boşanma sonrası eski eşi çalışsın ya da çalışmasın tazminat veya nafaka vermek zorunda.
erkekler evsiz insanların %85'ini oluşturuyor.

kadın olmak, erkek olmaktan daha kolay. hayır, zor diyen mesaj atsın. konuşalım.

bir kedinin günlüğü

sos
yine sabah erkenden kalktım. yine amaçsızca dolaşmaya başladım. mart ayını yalnız geçirmenin verdiği hüznü hala atabilmiş değilim. bir dahaki mart ayına da daha çok var. sarı binanın altındaki çöp tenekesinden güzel kokular geliyordu. gittim kahvaltımı yaptım. tekirle kavga ettik. küsüz konuşmuyoruz ne zamandır. mahallenin çocukları önüme bisküvi attı. bisküvi ne amk? bir de yicek mi yemicek mi diye bakıyorlar. gidin kuşlara atın onu. hayri amcanın evinin bahçesinde biraz dinlendim. bu kuşlar çok şerefsiz. yere konuyorlar ben yaklaşınca hemen pır diye uçuyorlar. sanki yicez amk? akşama doğru diğer çöp tenekesine azıcık bakındım. pek bişi yoktu. tam ümidi kesmişken biri bişi attı. biraz baktım kokladım sonra yedim. güzeldi. bugünü de böyle geçirdim işte.