confessions

belgarion

1. nesil Yazar - Lamba cini

  1. toplam entry 1014
  2. takipçi 16
  3. puan 11000

zen

belgarion
zen çok özeldir, çünkü bilincin çok sıradan bir durumudur. aslında sıradan zihinler sıradışı olmayı ister; sıradışı zihinler ise sıradanlığın içinde rahat eder. yalnızca sıradışı insanlar rahatlamaya hazırdır ve sıradanlığın içinde dingin durumdadır. sıradan olanlar ise aşağılık kompleksi hissederler ve bu aşağılık kompleksi nedeniyle özel olmaya çalışırlar. özel olan kişi ise özel olmak için çaba sarfetmez. o herhangi bir boşluktan dolayı acı duymaz; o tamamen doludur, taşar, neyse odur.

zen'in dünyasına hem çok özel, hem de çok sıradan denilebilir. dışarıdan bakıldığında bu bir çelişki gibi görünür. oysa bu çok basit bir olgudur. bir gülün, bir menekşenin, bir tutam çimenin özel olma çabası yoktur. bir tutam çimenden, büyük bir yıldıza kadar her şey olduğu gibidir -neyse odur. onlar varoluşlarından kesinlikle mutludurlar. bu yüzden herhangi bir kıyas ya da herhangi bir rekabet yoktur. herhangi bir hiyerarşik durum söz konusu değildir -kim alçakmış, kim yüksekmiş bunların önemi yoktur. aslında kendinin üstün olduğunu kanıtlamaya çalışan kimse sıradandır.

herşeyi kabul eden insan neşeli olur. böyle birisi şükran dolu olur; varoluşa şükran duyar, bütünlüğe şükran duyar, bu kişi en üstündür.
0 /