confessions

bonnie

1. nesil Yazar - tutkulu

  1. toplam entry 3534
  2. takipçi 49
  3. puan 66201

gurur

bonnie
ben böyle inat bir duygu tanımıyorum. onun etkisiyle verebileceğiniz kararlar bir ömür boyu mutluluğu engelleyebilir mi mesela? işte bu meret gururdur.

8 nisan 2019

bonnie
o telaşlarımı, o sıkıntılarımı, o sorunlarımı yerim.

öğrencilerimi 23 nisan gösterileri için hazırlamaya çalışırken yaşadığım allahım ne ipe sapa gelmez gerginliklermiş.

vay anasını!

the walking dead

bonnie
mendebur corona nedeni ile 10. sezon 15. bölümle nihayetlenen dizi. 16. bölümü çekememişler. böylece bir sezon yarıda kaldı.

dizinin yapımcıları diziyi uzun yıllar sürdüreceklerini açıklamışlardı bir ara. adamların ellerine cidden malzemede çıktı. coşabilirler.

eyüp sabri tuncer

bonnie
biraz hakkında araştırma yapınca enteresan bir hayat hikayesiyle karşılaşılan ve şu an türkiye'de en ünlü kolonya markasının isim sahibi. şapkayla taa bosna'dan başlayan 1930'lu yıllarda şu anki satış pazarlamalarına taş çıkartacak derecede ince düşünülmüş yöntemler.

corona virüsü ile hayatımıza tekrar derinden dalan bu marka hakkında son zamanlarda yoksa yüzde 80 değil mi tartışmaları yaşanırken şöyle bir açıklama getirmişler;

"Kozmetik kanunu gereğince ambalaj üzerine derece yazılma zorunluluğunun bulunmaması sebebiyle bir yıldan uzun bir süredir yeni ambalajlarımızın üzerinde derece bilgisi yer almamaktadır. Klasik Limon Kolonyası ürünümüz uzun yıllardır 80 derece alkolle üretilmektedir. Tüm ürünlerimiz Sağlık Bakanlığı denetimi ve kontrollerine tabi olarak piyasaya arz edilmektedir.

Son dönemde yaşadığımız korona virüs pandemisi nedeni ile gündeme gelen ve toplumda hassasiyet oluşturan alkol oranının değerli halkımız tarafından ambalaj üzerinde görünür olması talebini dikkate alarak, ilk üretimlerimizle beraber yeniden ambalaj üzerinde 80 derece ibaresinin yer alacağını kamuoyunun dikkatine sunarız."

toplum bilimleri kurulu

bonnie
corona virüs önlemleri le ilgili sağlık bakanlığı tarafından oluşturulacak kurul.
bu kurul hayatı kolaylaştıracak kurallar sunacakmış. kimlerden oluşacak peki."Sosyolog, psikolog, din psikolojisi, din sosyolojisi, istatistik gibi alanında uzman kişilerden oluşacak. Toplumu ilgilendiren konularla ilgilenecek" demiş bakan koca.

peki bu kurul insanların yatarken ekmek kalkarken ekmek derdinde olacağını biliyor mu

corona günlükleri

bonnie
selam zengin sözlük halkı
bir insan hayatı boyunca yapmadığı, yapamayacağını düşündüğü hamur işlerini nasıl yaparmış bunu öğrendim bu süreçte. süreç başlarken 3-5 kilo un almıştım. lan ben nasıl yetenekli biriymişim ki epmek yapıyom, pişi yapıyom, lokma yapıyom. yeminle kendimden korktum ha.

o değil de bu corona belası bize elbet çok şey kaybettirdi de kazandırdıkları da oldu. mesele ekmek yapmak değil elbette. mesele bir insan zor zamanlarda hayatta kalmak için mucizeler yaratabilir. hep filmlerden izliyorduk ya. nasıl yani diyorduk. doğruymuş. bir insanın zorda kalırsa başarabileceği pek çok şeyi var.

icgqhs

bonnie
sudan çıkmış ak kaşık olmaması gereken yönetici. birileri "burada çürüme" derken "ben yazarımı çürütmem lennnn" diye kollarını açıp sarmalaması gerekir.
bu günlerde sağlıcakla kalması en büyük temennimizdir efenim.

jojo rabbit

bonnie
zengin sözlük'ün faydalarından biri daha. dışardan yazılanlara bakıyordum ve bu film önerisiyle karşılaştım. daha önce hiç duymamıştım. izledim.

küçük zihinler anne baba odaklı şekillenirken savaş gibi dönemlerde özellikle ortama aykırı muhalif kişiliklerin çocuklarını nasıl koruyabileceklerine dair ister tercih edilsin ister tercih edilmesin bir örnek aslında. hayalinde günün kahramanıyla yaşayan bir çocuk ama bu duruma aykırı bir süreç gelişmesindeki olaylar. çok beğendim.

eski yazarlar

bonnie
bir kısmının nerede olduğunu bildiğim yazarlar. o sözlük bu sözlük sürünmektedirler tıpkı benim gibi. hatta bir kısmı "yok lan oğlum o kadar da berbat yerlerde yazılır mı allasen" şeklinde sürünmektedir. yapmayın kendinize saygınız olsun azcık.

sümbül

bonnie
"klasik türk şiirinde gül ve laleden sonra en çok kullanılan çiçektir. her ne kadar sünbül olarak geçse de zambakgillerden soğanla üretilen bu bitki fevkalade bir kokuya sahiptir. Latince karşılığı hyakinthostur ve yeniden doğuşu simgeler. "Yunan Mitolojisinde geçen efsaneye göre Hyakinthos, Apollon‟un can ciğer arkadaşıymış. Bir gün disk atma yarışında Apollon‟un attığı disk Hyakinthos‟un başına çarparak ölümüne sebep olmuş. Apollon üzüntüsünden “Keşke senin
yerine ben ölseydim” diyerek arkadaşının cesedini omuzlarına almış. O anda, kana boyanmış çimenlerde bir çiçek açmış, bu çiçeğe hyakinthos, yani sümbül demişler."

henüz yeni yeni morlu pembeli sümbüllerim masamda yerini alıyordu. seni puşt, ibne corona virüs. allah belanı versin.

corona günlükleri

bonnie
hellö canlarım
hayatı ütopik distopik modda yaşıyorum. şaka gibi ama değil. en son sürekli gerek cami gerek belediye gerekse de polis anonslarından "mahallenizde corona virüs vakaları tespit edilmiştir. lütfen dışarı çıkmayın" anonslarından sonra ben hepten patates. taktım atkıyı boğazıma ağzıma- bu arada ben maske almadım ve takmadım hiç- hoppp en yakın markete. valla 1 aylık erzak almışımdır. geldim. kapıda soyundum dökündüm. onlar doğru makineye. sonra balkona attığım tüm malzemeleri çamaşır sulu bir bezle güzelce sildim. ağzımı çalkaladım sirkelli suyla. sonra virüs ya boğazımda ise diye ardı ardına ev yapımı biralarımdan içtim. ohhh. dedim ki kızım sen ölmesin. bu arada ağlamak beyhude olduğu için yazmıyorum.

beyhude: boş yere, boşuna

corona günlükleri

bonnie
selam dünya.
bir kaç zamandır karar aldım. artık markete de çıkmıycam. eve getiren marketlerden online alışveriş yapmaya karar verdim. zaten en çok su ve ekmek için çıkıyordum. evde ekmek yapmaya çalışıcam. öfff. aslında hiç istemiyorum ve sevmiyorum da. keşke bin yıl öncesinden yok ekmek yapma makinesı yok yoğurt yapma makinesi yok yumurta haşlama makinesi gibi saçmalıklardan alsaymışım. burada her 20 dakikada bir sürekli sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için evden çıkmayın anonsları geçiliyor. polis, belediye araçları, belediye ve cami hoparlörleri. insanlar şehirle ilgili bir birine whatsapptan bir takım bilgiler paylaşıyor. o coronalıymış şu da coronalıymış bla bla.

lan bahar geldi; kırılan erik dalları, bir giyilen bir çıkarılan o montlar, hırkalar bizle dalga geçiyor olmalı.

corona günlükleri

bonnie
bugün okullar 30 nisan'a kadar uzatıldı. 3-4 gündür de yatsıdan sonra selalar, dualar camiden. iyice tırsmaya başladım. hatta bu akşam cami hocasını dinlerken öldüm mü lan yoksa?" dedim. belki tepki çekecek bilemem ama bu yatsı duası olmamış. moralimi bozuyor, beni karamsarlığa itiyor. illa yapacaksan yap öğlen. yap ikindi. aslında hiç yapma da neyse.

bugün uzunca bir zaman sonra ilk defa aşağıdaki büfeye indim. bir kaç şey aldım. eve geldim tüm giysilerimi çıkarıp balkona attım. aldığım tüm ürünleri ıslak mendile döktüğüm kolonya ile sildim. "nereye dokunmuştum nereye dokunmuş olabilirim?" diye evi elimde kolonya ile tavaf ederken buldum.

sonra yaktım bir s...a (sağlığa zaralıdır). o esnada fark ettim ki tekrar tekrar ellerimi siliyordum kolonya ile.

corona günlükleri

bonnie
selam sözlük. uzun bir aradan sonra içimi dökmeye geldim.

dünya tersine döner mi deseler döner derdim de corona diye bir virüs çıkar da dünya böyle olur mu deseler inanmazdım.

yeminle the walking dead'i başka bir kafayla izliyorum artık. hadi lan demeden.

belli oldu ki uzun bir süre daha evdeyiz. bu süreç belirsizliği içermeseydi benim için hiç de sıkıcı olmayacaktı. çünkü ben evde, evle yaşayan bir insanım. dizi, film izlerim, kitap okurum. zaman hızla akardı. şu an bunlara ek olarak maydanoz, dereotu filan yetiştiriyorum balkonda. bira yapıyorum. evde eşyaların yerlerini değiştirmeyi hiç sevmem ama onu bile yapmaya başladım. ha bu arada sigara da sarmaya başladım.

bende durumlar böyle. bitsin bu kabus yahu. bitsin.

dud

bonnie
bu sözlükte ne yapıp etsekte kendisine bir türlü "bir tatlı huzur" sunamadığımız yazar.
bu tatlı huzuru alamayışından olsa gerek ya sözlüğe saldırır ya yazarlara. geçen yıl tam da bu zamanlarda o zamanki mahlası delri ile de minnak bir kalkışması olmuştu.

pozitif olmayan ve yapıcı eleştiriler yerine yıkıcılığı tercih eden her yazar gibi bu yazar da aslında bu sözlüğe layık değildir. zaten ne kendisinin bu sözlükte yazma amacını ne de ilgili yazarı bu sözlükte tutanı anlamış değilim.

o kadar sabırlıyımdır aslında ama inanın ben bile dayanamadım.
0 /