confessions

bonnie

1. nesil Yazar - verimli

  1. toplam entry 2810
  2. takipçi 46
  3. puan 50808

sözlük yazarlarının en iyi yabancı dizi listesi

bonnie
zengin sözlük okur ve yazarlarımız olur da yabancı dizi izlemek olursa ve izlemediğim ne var acaba diye arayış içine girerse yazarların tercihlerini yansıtacak listedir. benim karışık şekilde şöyledir;

1. breaking bad
2. fringe
3. the walking dead
4. prison break
5. outlander
6. the handmaid's tale
7. Bron/Broen
8. peaky blinders
9. the downton abbey
10. black mirror

aklı olan ankaparktaki oyuncaklara binmez

bonnie
mimarlar odası ankara başkanı tezcan karakuş candan' ın açıklaması. 4 yıldır duran oyuncakların mutlaka bakımlarının yapılmasını ve aslında bu parkın yapıldığı alanın zemininin su varlığı yüksek ve gevşek bir zemin olduğunu da eklemiş başkan.

umarım dikkate alınır açıklamaları.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201901171037151092-mimarlar-odasi-ankapark-uyarisi/

marketlerde istediğimiz rakamlar yok

bonnie
onlarla konuşacağız diyerek cümlesini sona erdiren Hazine ve Maliye Bakanı berat albayrak açıklaması.

bakan antalya'daki açıklamasında "pazar ile market fiyatları arasında büyük fark var. onlarla konuşacağız" dedi.

şimdi bu hayatın birebir içinde olan bir kadın olarak diyebilirim ki pazar marketlerden daha pahalı.

biz de uzun zamandır diyorduk zaten hayat çok pahalı. eğlenceyi ve kültür sanat etkinliklerini çoktan bıraktık zaten. kastettiğimiz zaten pazar ve marketti.

umarım konuşunca düzelir fiyatlar.

entry yazdım okur musun

bonnie
artık her şey okuma üzerine. beden dilini okuma, medyayı okuma, bir fotoğrafı okuma, büyük resmi görme ve okuma, kişinin yazdıklarından ve paylaştıklarından karakterini okuma.

madem entry yazdın okuruz elbette. her türlü entry itinayla okunur.

glass ceiling

bonnie
cam tavan olarak türkçeye geçen ve ilk kez wall street journal' da 1986 yılında ortaya atılmış bir metafor. cam tavanlar kadının aslında özellikle cinsiyetinden dolayı bir türlü yüksek mevkilere gelememesinin önündeki görünmez engellerdir. aslında yasal olarak yükselmesinde hiç bir sakınca olmayan kadınların tüm dünyada en çok da gelişmekte olan ülkelerde karşılaştığı ve onu bu yükselmeden alıkoyan uygulamadaki engellerdir.

unutulmaz üşenme eylemleri

bonnie
her gün doldurmam gereken bir defteri hiç doldurmayışımdan ötürü ve bir gün şefin aniden istemesi sonucu tamı tamına 90 sayfayı bir gecede doldurmam. oysa 90 gün ne güzel üşenmiştim.

bir daha yapmıycam bir daha yapmıycam desem de hala aynı yöntemle devam ediyorum. yumurtanın kapıya dayandığı o anlardan garip bir zevk alıyorum sanıyorum.

para konuşmak ayıptır

bonnie
"kazıklamak değil mi" diye devam ettirmek istediğim cümle. bunu bize çocukluğumuzdan itibaren aşılamışlar. öyle ki bu yaşıma geldim hala bir kuaförde, bir lokantada, bir otelde alacağım hizmetin bedelini soramam. ve sonuçta çoğunlukla kazıkladılar lan diye çıkarım.

oysa artık zaman değişti. herkes alacağı hizmetin bedelini baştan sormalı, öğrenmeli. üzerinde hala çalışıyorum.

anladıysam arap olayım

bonnie
durumu, olayı idrak edemeyen kişilerin kullandığı fransız kaldım demenin bir başka versiyonu. bu arada sanki arapların anlayışının kıt olduğunu da vurgulamaktadır.

her ne kadar buradaki arap kelimesinin aslı “a'râb” olsa da ve bu kelime bedevi yaşantı süren her türlü kavimden insanı kastetse de bize ifade ettiği budur.

nazım hikmet ran

bonnie
bugün doğum tarihi olan şair. 117 yaşında. yanıp sönen ışığa doğru ısrarla yürümeye çalışanlar için yazmış. selam olsun.

"Sen benim sarhoşluğumsun
ne ayıldım
ne ayılabilirim
ne ayılmak isterim
başım ağır
dizlerim parçalanmış
üstüm başım çamur içinde
yanıp sönen ışığına düşe kalka giderim."

izlenen dizi bitince oluşan boşluk

bonnie
an itibarıyla the handmaid's tale isimli diziyi bitirince bende oluşan tuhaf duygu. 3-5 gün sürer bu boşluk hissi. daha önce de bazı dizilerde yaşadım. geçiyor.

ama kafada bir sürü soru işaretleri bırakıyor. hala izlemeyeniniz var sanıyorum. oturun izleyin bu diziyi.

çivi çiviyi söker misali izlenecek yeni bir dizi bulunca dolan boşluk hissidir bu.

chivalric

bonnie
zengin sözlük'e yeni katılmış yazar. nickaltını açayım dedim. kendisinden bir şövalyeye yaraşır biçimde her türlü nitelikte bilgiyi merakla beklemekteyiz.

keyif içinde yazması dileğiyle.

evleneceği kadını dakikasında anlayan erkekler

bonnie
valla ülkemizde evlenmiş erkeklerin çoğunda bu durum olmuştur. adeta bir sihir, bir büyü, bir bir bir... bilemedim nasıl bir açıklaması var bu durumun. mantık ve akılla pek bir ilgisi yok sanıyorum.

ama cidden o kadar çok erkek var ki ben karımı ilk gördüğümde onunla evleneceğimi anladım diyen. akıl sır ermiyor. bilemedim.

anne

bonnie
yaş aldıkça ve gittikçe kendisine benzediğim çilekeş kadın.

vaktinde ona güldüğüm, dalga geçtiğim, küçümsediğim, umursamadığım, dikkate almadığım ne varsa hepsini yapmaya başladım. aynı kelimeler, aynı cümleler, aynı tepkiler, aynı davranışlar. bilinçli olmayı gerektirmeyen türden elbette. mesela pek kelimesini hiç sevmezdim. hiç kelimesini de. ama bakıyorum kullanıyorum günlük hayatımda. "pek güzel olmuş" "hiççç. boşver" gibi. çiçeklerle konuşuyorum. oysa annem bunları yaparken kahkahalarla gülerdim. her yemeği kelle başı hesap ediyorum. en kötülerini kendime ayırıyorum. pastanın yıkılmış yerini, köftenin küçüklerini, balığın kalanını gibi gibi. onun gibi yani.

uzun zamandır görmüyorum. geçen gece rüyamda idi. çok kötü bir rüya idi. neyse. nasıl bağlıyayım konuyu diyorum bilemedim. bağlamak istemiyorum sanıyorum.

türkiyeyi terk edenlerin yüzde 63 artması

bonnie
ülkemizden göç edenlerin yüzdeliği. sayı olarak ise 113 bin. oysa 2017 de bu sayı 69 bin imiş.

konunun incelenmesini isteyen önerge mecliste reddedilmiş. bu ülkenin önemli değerlerini yurt dışına kaptırmış olmak gerçekten utanç verici.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201901111037037993-turkiye-terk-edenlerin-sayisi-yuzde63-artti-nedenlerini-arastirma-onergesine-ret/

bursada 24 ayar altınlı pizza

bonnie
"insanlar hayatında kaç defa altınlı bir ürün yer?" dedik ve "herkesin altın yemesini istedik" diyen bursa' da italyan mutfağı ustası irfan yalçın' ın açıklaması.

24 ayar yaprak altınlı pizzayı fiyatı 100 liradan satıyorlarmış.

ya ne desem bilemedim. bizdeki bu gösteriş merakı, bu edepsizlik nasıl ve ne zaman ortaya çıktı anlamış değilim. nerede o nahif insanlar, varken belli etmeyen, olmayanı üzmemeye çalışan, budalaca ilgi ve dikkat çekmekten kaçınılan o günlerden bu günlere nasıl geldik?

https://tr.sputniknews.com/yasam/201901131037068843-bursa-altin-pizza-firavun-irfan-yalcin-roma/

yörük

bonnie
bazen yürük olarak da bilinen bu kavram yürümekten gelir. anne tarafımdan atalarım olurmuş kendileri. ama kaç yüzyıl önce asimile olmuş bizimkiler elbette. şu anda toroslarda kaz dağlarında Yörükler varlığını sürdürmektedirler. Türklerin Kızılderilileri gibi adeta bu Yörükler. dağ olacak, su olacak, orman olacak ve gökyüzü olacak. o değil de soy bilgilerimde anne tarafımdan da Makedonya kökenliyiz. peki bu bizim Yörük anam üst soyu nasıl oldu da Makedonyalara gitti?

edit: başlık başa. iyi de oldu.
0 /