confessions

bonnie

1. nesil Yazar - Çayla içilen sigara

  1. toplam entry 1502
  2. takipçi 43
  3. puan 33011

zengin sözlük

sikko
Bir süredir uzak kaldığım sözlük. Malumunuz uzun ve çetrefilli eğitim-öğretim hayatımın sonuna geldim. Staj işlerini de kazasız belasız atlatayım geri döneceğim buralara. Güzel şeyler biriktiriyorum. Bunların hepsi sizlere yol, su, başlık olarak geri dönecek. Beni bekleyin anacım...

dar alanda kısa paslaşmalar

number eleven
türk sinemasının en güzel filmlerinden biridir.

"Hayat futbola fena halde benzer. futbol şahsi beceri gerektirir değişmez..O da ayrı konu.Ama aynı zamanda da toplu oynanan,yani;insanların bir takım halinde oynadığı bir oyundur. Hayat da böyle değil mi? İstediğin kadar yetenekli ol.İyi bir takımın yoksa havagazı. Mantarlarsın. Hayat futbola fena halde benzer;4 doğru pas %90 goldür.”

okuduğunu anlayabilmek

hamlet
Okuyarak geliştirilebilen özelliklerden biri. Elbette cümle içerisinde anlamı bilinmeyen bir kelime varsa yol uzundur. Fakat o ihtimali siktir edin şimdi. Cümle içindeki her kelimenin olası tüm yan, mecaz ve terim anlamlarını dahi biliyorken cümleyi anlayamamak söz konusu olabilir bazen. Ki cümleden bahsediyoruz. Bir çok şey tek cümleyle anlatılmaz. Bir kaç cümlenin bir araya geldiği paragrafları anlamak söz konusu olduğunda, anlamı bilinmeyen kelimelere anlamı bilinmeyen cümleler de eklenebilir ve hepten içinden çıkılamaz bir hal alabilir durum. Çok okuyarak bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Daha fazla okuyun. Böylece bazen okuduğunuzu hatta yazılanı anlayabilirsiniz.

kürdistan

avni
bazılarının zoruna gitmesinin nedenini anlayabiliyorum ve asla yadırgamıyorum. konuyla ilgili yadırgadığım şey ise şu;
tatar tataristan, çeçen çeçenistan, türk türkistan, kırgız kırgızistan, kazak kazakistan, türkmen türkmenistan, moğol moğolistan, özbek özbekistan, azeri azerbeycan, sırp sırbistan, hint hindistan, arap arabistan ve daha nice örneklerine sesini dahi çıkarmayanların hatta bazılarının varlığına samimyetle sevinenlerin kürdistan adına bile nefretle yaklaşmaları, hatta olmaz öyle bir şey diyerek yok saymaları garibime gidiyor.
bence de olmasın lakin benim ki insanlık hiçbir şekilde bölünmesin minvalinde. ha illaki bölüneceksek sömürülenler ve sömürenler olarak saflarımızı bilelim.. nasıl olsa soyumuz ademe dayanıyor di mi?
dıgıl dıgıl...

kendine yalan söylemek

olric
Dostoyevski'ye göre sevdiğimiz insanların yanlışında doğru, sevmediğimiz insanların doğrusunda yanlış ararız. Yanlışlarında doğru aradığımız zamanlar. Umut ile düşeceğimiz zamanı yavaşlattığımız, aslında biraz daha kuş tüyü gibi düşmeye çalıştığımız zamanlar, canımız acımadan düşmeye çalıştığımız.

yıkılmak

olric
Aşk acısı şiirlerde ki, şarkılarda ki gibi üşütmüyor, yakıp geçiyor. İnsan bunu tekrar hatırladığında yıkılıyor. Üstüne sağlığın acısından, beyin gittikten sonra tekrar kendine geldikten sonra her şeyi sil baştan yaşamak koyuyor.
27 aralıkta hastalandım, 16 ocakta ayrıldık. 51 gün geçti ayrılalı ama 43 günü kendimde değildim nasıl geçti bilmiyorum. 8 gündür acısını yaşıyorum siz hesap edin.

8 mart dünya emekçi kadınlar günü

warmhole
öncelikle işin tarihçesine bakalım. Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.
8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.
Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.
kaynak: http://tr.wikipedia.org
evet bugün erkeklerin kadınlara hediyeler aldığı bir gün değil. bugün daha iyi çalışma koşulları isteyen, seçme ve seçilme hakkı isteyen, kadın-erkek eşitliğini isteyen ve bu uğurda can vermiş kadınların anısına kutlanan bir gün. bu yüzden ''emekçi'' ibaresi önemli bence. bugün bir erkeğe ihtiyaç duymadan kendi ayaklarının üzerinde duran, üreten, tek taşını kendi alan kadınların günü. tüm kadınlar bağımsız olmadıkça kadın-erkek eşitliği olamaz.bu minvalde değerlendirmedikçe bugün kadınlar için senede bir gün özel indirimin olduğu bir günden öteye gidemez diye düşünüyorum. tüm kadınların dünya emekçi kadınlar günü kutlu olsun.

bir insanın kendisini en özgür hissettiği an

mars yolcusu
Yoktur aslında.

"An, zaman" özgürlüğün sınırsız olduğu-hissedildiği bir zaman dilimi yoktur.
Doğamız gereği, birçok 'kurala, hayır olmazlar'a, kim ne der'kilere, çok istesekte arsız ayıplara' maruz kalırız, tıpkı bizim gibi belli kurallara bağlı kalan insanlar tarafından.

Belki, bazı zamanlar da insan kendi kendine kaldığında; zihninde kurduğu ütopyalarda gönül gezdirir durur.

İnsan, kendi gökyüzünde özgür olamayan bir kuş misalidir.

uyan sunam

kozmos
şu kısmı vurucu olan muazzam parçadır;

“bunca diyar gezdim, gözlerin için...
niye küstün bana, el sözü için?
dilerim allah'tan sızlasın için...
uyan sunam uyan, uyan... derin uykudan.”

yandırdın kalbimi

keskin nisanci
çok güzel bir azeri türkü. türküyü ülkemizde birçok sanatçı seslendirdi. ben en çok haluk levent yorumunu dinliyorum.

Güzelim yürekten bağlıyım sana
Eziyet eder mi seven sevene

Yandırdın kalbimi aman
Ey kaşları keman
Bu derdime inan yar
Sensiz yaşayabilmirem
Ey sevgili canan
Bu derdime (eşkime) inan

Seni görmeyende fenadır halim
İntizarda koyma gadan ben alim

Yandırdın kalbimi aman
Ey kaşları keman
Bu derdime inan yar
Sensiz yaşayabilmirem
Ey sevgili canan
Bu derdime (eşkime) inan

edebiyat

mars yolcusu
İnsan ve toplum yaşantısında doğan bütün olay, duygu, düşünce ve hayallerin söz ve yazı ile güzel ve etkili bir biçimde anlatılması sanatıdır.

Edebiyatla, içerisinde vücut bulduğu kültür arasında sıkı bir bağ bulunmaktadır.

Edebiyat sosyal ve siyasal Hayat arasındaki ilişkiyi güçlendirir.
Dolayısıyla edebi eser insanı anlatır.

Samimi olmayan edebiyat ise,
Gereksiz, içten olmayan, çok süslü kelimeler topluluğudur.

yalnızlık

kozmos
esasen böyle bir şey yok.
normal olan bu çünkü. normalde olmayan ama çevresel faktörlerle edinilmiş o kabuğun, o yanılsamanın kırılması sürecinde isimlendirilen bir ruh hali.

tek ve çıplak geldik dünyaya.

kıskandırmak

kozmos
şayet bilinçli yapılıyorsa, “Benim gibi birini kıskanıyor mu acaba? ben onun tek seçeneği miyim, onun bile tek seçeneğiysem, kimlerin seçeneği olurum kim bilir? kendimi ucuz birine mi verdim yoksa? benim gibi güçsüz, tehlike arz etmeyen birini bile kaptırmak istemiyorsa, gerçek tehlikelere karşı ne tür bir cevap verebilir ki?”
anksiyetelerinin tatmini için yapılır.

kıskanmak o kişiye önem verildiğini gösterse de, öyle düşünülse de, karşıdaki kişi, yani kıskandıran kişi, gösterilen değeri veya verilen önemi bilinçli olmasa da küçümser.
(bkz:hipergami)

hayatın amacı

john overmars
teoride basit uygulamada zor şeyleri gerçekleştirmek.mutlu olmak yani.öyle fazla beklentim yok yaşamdan.basit şeyler istiyorum esasen.ama kazın ayağı öyle değil işte.gündelik rutin basit şeyleri bile gerçek kılmak bazen deveye hendek atlatmaktan çok daha zordur.

mevlana

mars yolcusu
Mevlana Celaleddin Rumi Farsça yazdığı, yaklaşık 26 bin beyitten oluşan "Mesnevî" adlı eseriyle türk kültürüne önemli katkılarda bulunmuş mutasavvıflardan biridir.

Mevlana'ya göre;
Bütün yaratılmışlar içinde öyle biri vardır ki o, kendisine ilahi ruh üflenmiş olan insandır.
Yalnızca insan, varlığın özünü, mutlak güzellik ve iyilik olan tanrıyı sezebilir.
Tanrı onu kendi mutlak kudretini bilecek ve sevecek ölçüde yaratmıştır. Ancak birtakım dünyevi zevkler bu sezgiye ulaşmayı engeller.
Gelip geçici dünyevi zevkleri yenmenin ve tanrıyla bütünleşmenin yolu aşk'tır.
Aşk yaratılmış olan her varlığın tanrı adına sevilmesidir.
O halde, evrensel ahlak yasasının temeli aşk yani sevgidir.
Bu sevgi ve aşk, davranışlarında uyacağı ahlak yasasını gösterir.
Buna göre;
"Yaratılmış her varlığı sevmek iyi, sevmemek kötüdür."
Bir ahlak yasasıdır.


Ve son olarak mevlana'dan;
Hаyаt bir nefestir, аldığın kаdаr… Hаyаt bir kаfestir, kаldığın kаdаr… Hаyаt bir hevestir, dаldığın kаdаr… Hz. Mevlana

venüs

mars yolcusu
Roma mitolojisindeki ismi Venüs'tür.
Yunan mitolojisinde,
Bu kız; güzellik ve aşk tanrıçasıdır.
Zeus ve dioe'nin kızıdır ve
Deniz köpüğünden doğduğu söylenir.

Sabah yıldızı.