confessions

bonnie

1. nesil Yazar - kibar

  1. toplam entry 3226
  2. takipçi 49
  3. puan 60041

can alıcı şiir dizeleri

kozmos
Sarılıp yatmak mümkün değil, bende senden kalan hayâle.
Halbuki sen orda,
şehrimde gerçekten varsın etinle kemiğinle
ve balından mahrum edildiğim kırmızı ağzın, kocaman gözlerin,
gerçekten var.
ve âsi bir su gibi teslim oluşun ve beyazlığın ki,
dokunamıyorum bile...
(bkz:rubailer)

düğün fotoğrafı

bouii
Fotoğrafçıların en büyük gelir kaynağıdır. Eskiden stüdyo içinde manasız arka fonlar eklenerek saçma sapan işler yaparken şimdi dış çekim adı altında garip pozlarla güzelim yerleri işgal ediyorlar. İçlerinde yaratıcı olanları var mı tabiii ki vardır. Misal şöyle bir poz için insan kesinlikle evlenir. Buraya bırakıyorum ki çiftlerimize ilham kaynağı olsun.


zenginsozluk.com/foto

futboldan hoşlanmayan erkek

pasaklikontes
Devrimci ruhu taşıyan , ezilmiş halkının gözyaşlarını silen, yetimlerin yarasını saran, hakkının hakkını savunan, toplumun adalet terazisinin vidalarını yerine oturtmaya çalışan ve evine götürüp komşusuyla paylaşmak istediği ekmeğin peşinde koşanların ; 1 top arkasında sürünen , bahis adı altında kumar oynatılan ve adına spor denilen olayı benimseme sorunsalıyla karşı karşıya kalan adam.

gerçek kesit

bouii
Sınırlı kast, az para ve imkanla kült olmayı başarmış üçüncü sayfa haberlerini konu alan programdır. Ekranda sık sık beliren Perihan Savaş'ı, her yaş ve her rolde görünen sarı bıyığı olsun hem komedi hem de korku niyetine az izlemedik. Bazı işlere kötü demeye diliniz varmaz ama iyi de değildir lakin trans olmuş gibi izlersiniz. Bu da öyle bir sihire sahipti.

vincent van gogh

ruzgara karsi iseyen adam
Fransa'da düzenlenen sergi ile tekrar anılan ressam. eserlerinin, ışık oyunları ve müzikler eşliğinde mekana yansıtılması ile olağanüstü bir sergi hazırlanmış. Klasik resim ve modern sanatın dinamikleri ancak bu kadar iyi bir şekilde harmanlanabilirdi.
Şu kısacık tanıtım videosunu izlemek bile insana keyif veriyor, yapılan işe hayran bırakıyor.

artvin

miyesmikcih
insanları bursa'ya en çok göçle yerleşen şehir.
eskiden çevremizdeki tüm artvin'li arkadaşlar devrimci, okumuş kültürlü insanlardı. şimdi ise hemen hemen % 100'ü akp'li.
artvin'de solcu, bursa'da fırsatçı.
artvin'de okumamış artvin'li yoktur.

günün şiiri

turuncu gemi
aşk ve şiir

elin elimdeyken okuduğum şiir
yüzünü ışığıyla yıkayıp
kayınca ürpertilerle
boynunun saydam ipeğinden
beyaz, hülyalı göğsüne
usulca uyanır memelerin

şiir mi aşkın çocuğu
sevgilim, aşk mı şiirin?

ismail uyaroğlu

duyar kasmak

turuncu gemi
evet modern kıraathane ağzı ürünü bir nitelemedir. kıraathanede de öyle dayılar vardır, aslında hiç bir bok anlattığı yoktur ama öyle cümleler kullanır ki, yaşamın sırlarını zaten yemiş yutmuş, artık yaşamın ve hatta öbür dünyanın bütün çelişkilerini bile çözmüş sanarsınız. bu ''duyar kasma'' nitelemesi de, yeni çağ sığ insanına bu türden bir pelesenktir.
fakat, hiç beklemediğimiz arkadaşlar ağzında görünce bu pelensenki hala üzülüyoruz. bakın tekrar ediyorum, duyar kasmıyoruz, insanız biz, üzülüyoruz.

dal goncayı bir sabah

pasaklikontes
Ömer Hayyam ın yazdığı çeşitli sanatçılarla beraber şuan Can Gox tan dinlemeyi tercih ettiğim şarkı. 9 senelik küslükten sonra ; helallik alamadan dünyadan uğurladığım babamın 2.ayında ; evinin balkonunun dibine gidip gizli gizli saatlerce ağladıktan sonra , kuytu bir misafirhane köşesinde bu sahnede bu şarkıyla karşılaşmak... Allah kimseyi babasının anısını dilenecek ve en sonunda elinde bir tek tesbihle avunurken bulacak kadar çaresiz bırakmasın !

en son alınan iltifat

bouii
Öncelikle sözlüğümüze kattığım yeni anketimiz hayırlı olsun.
Tanımı da şuraya yazıyorum; Sözlük yazarlarının aldığı iltifatlardır. Bir nevi kendini öveni ifşa et olayıdır.
Benimkisi minicik bir kalpten 'abla aynı çizgi filmlerdeki kızlar gibisin' diyerek beni mutlu etmiştir.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

turuncu gemi
bugün itibariyle gribe yakalandım. bir mandilana soyup yiyim dedim, soymakta çok güçlük çektim. bir mandalinayı soyamayacak kadar mı hastayım diye acıdım kendime. meğer soymaya çalıştığımşey portakalmış. bu da işte böyle bir anım oldu.

haa bir de, nezle olmak çok kötü bir şeydir. hem de çok kötü bir şeydir.

ilkokul çocuğu

ruzgara karsi iseyen adam
Teneffüs zili çalınca kendilerini kaybetme gibi bir huyları var. Geçenlerde bir arkadaşımı görmeye okula gittim. Merdivenden çıkarken zil çaldı. Birden ortalığı coşkulu bir çocuk kalabalığı sardı. Merdivenden bağıra çağıra bir koşturuyorlar, sel suyu gibi alıp götürecekler beni. Kendimi köşeye zor attım. Adamlar aslandan kaçan antilop sürüsü gibiler, bir sağa bir sola koşturuyorlar. Siz siz olun, teneffüs zili çalınca merdivende yakalanmayın, kendinizi güvenli bir bölgeye atın ve teneffüsün bitmesini bekleyin.

ilkokul çocuğu

leonidass
Yaklaşık 6-10 yaş arasında olan temelde etik kuralların ve basite indirgenmiş bilgilerin öğretilmeye çalışıldığı, henüz körelmemiş ve kararmamış zihinlerinin insanı alaşağı edecek şekilde berrak olan minik sıpalar topluluğunu oluşturan her bir birey.

yemek odası

miyesmikcih
kalburüstü bir aile olmalı yemek odası kullanan. öyle 3 + 1 yetmez hani. mutfak, banyo tuvalet, salon, ebeveyn odası, çocuk(lar) odası, misafir odası yani en az 4 + 1 olmalı.
eskiden kagir evlerimiz olsa mesela 2 katlı en sıradan ailenin dahi yemek odası vardır. hatta kileri dahi.
yeni daireler 2 + 1 mutfak salon ayrılmıyor, yani amerikan mutfak. banyo tuvalet ve bir oda. buna modern daire diyor hırsız müteahitler güzelim iki katlı kagir evinizi kapatıp 2 daire tutuşturuyorlar bunlara 2+1 diyorlar.

saç kestirmek

bouii
Senelerce rapunzel misali uzatılan saçlara beş dakikada kıyma işlemidir. Saç kestirirken en önemli faktör asla kuaföre güvenmeden, istediğin saç kesiminde ısrar etmektir. Kendi görünümünüzü başkalarının insafına bırakmak kınalı yapıncak olmadan önceki son adımdır.
Onun dışında herhangi bir dramı olduğunu zannetmiyorum ki havalar ısınırken oldukça ferahlatıyor. iki üç kilo da ağırlık gitmiş gibi olursunuz kesin bilgi yayalım.

günün şiiri

turuncu gemi
yan yana iki ülke gibiyiz seninle

yan yana iki ülke gibiyiz seninle,
ayın önünden geçen bulut
önce seni karanlıkta bırakır sonra beni
senden bana eser, yerine göre,
yerine göre benden sana
şakaklarımızı serinleten rüzgâr.

iki kıyı gibiyiz karşılıklı,
hem ayırır bizi hem bağlar birbirimize
aramızda akan ırmak.
iki tarih sayfası gibiyiz art arda
birinde başlayan cümlenin sonu
ötekinde düğümlenir ancak.

geldiği vakit hasat günleri
iki ayrı ağızda aynı anda
beliren bir gülümseme gibiyiz seninle
ve iki ter damlası gibiyiz alnında
elbirliği ile üretilip
kardeşçe bölüşülen bir dünyanın.

kemal özer

uğruna şiir yazılmış kadınlar

miyesmikcih
karac'oğlan elif'e
nazım piraye'ye vera'ya dsha kimlere
evli barklıyken bile bile üç baba şair tomris'e
kaldırma kapağını, uyandırma sayfalarında uyuyan aşkları
her aşk şiirinde şairlerin sevgilileri yatıyor.
hangimiz sevgililerinize okul sıralarındam başlayarak sevgiliye şiirler yazmadık.
aslında tek kelimeyle piraye diyebilirdik
ya da postmodern aşkların ikinci yenilerin tonris uyar'ını.
aşk bu tek kelimeyle anlatılmıyor ki!..

yazılı olmayan trafik kuralları

miyesmikcih
yazılıdını takmayan barzo, yazılı olmayan kuralı mı uygulayacak. babası istanbul'a başkan olmuş 17 yaşındaki çocuğun bir sanatçıyı öldürdüğü ülkemde hiç uymalarını beklemeyin, alt-üst geçitleri kullanın. yoksa trafik lambalarını takip edin ama çok dikkat edin.

kültürümüzde kolonya

miyesmikcih
astımlılardan uzak olsun, krizi öyle bir tetikler ki öksürükten ciğerlerin parçalanır.
bir de hasta ziyaretlerinin vazgeçilmezi olması yok mu?
hastaya ziyaretine asla kolonya ile gitmeyin. hele sorun ciğerindeyse.
zaten hastanın başucunda hijyenij sıvı herdaim mevcuttur.

köpekle dertleşen adam

miyesmikcih
sadri alışık filmlerinden birinde "sokak köpeklerine selam vemek, adam olmaya çeyrek var demektir" diyordu.
sokak köpekleri bakışlarıyla o kadar çok şey anlatıyor ki.. sanki beni al der gibi. eski sahibinden de nefret etmez emin olun.
en güzel dosttur köpekler. bir arkadaşıma verdiğim köpeğimiz oldukça uzak mesafe olmasına rağmen bir gece kuyruğuyla kapıma vuruyordu.
bakmayacaksan asla sahiplenme.
gelecek olan dostumuz yavru doberman. apartmanda barındıracaklarını sanmıyorum ama oğluma gel de anlat. ah şu hayvan sevgisi.

fotoğrafa resim demek

miyesmikcih
valla bizim zemanımızda fotoğraf makinesi yoktu. biz ahşap kutuya bağlı kara örtüye kafasını sokan amcalara resim çektirirdik. sonra fotoğraf makinelerimiz oldu şimdi telefonlarımız. onlarla da fotığraf çekmiyorlar selfie çekiyorlar.

öğrencilerin notlarının velilere sms ile bilgi ver

ruzgara karsi iseyen adam
Karnedeki birleri siyah kalemle dörde çeviren, zayıf notları aileler duymasın diye kırk takla atıp, her türlü cinliği düşünen öğrencilerin yaratıcılıklarını engelleyen, onları tembelliğe iten uygulama. e okuldu, sms ile not bildirimiydi derken; öğrenilmiş çaresizlik yaşıyor zavallı çocuklar, hile hurda bile düşünemiyorlar!

bir şeyi çok istiyorsan olur

bouii
Tam tersine işlediğini düşündüğüm bir çeşit dilektir. Genelde bir şeyi ne kadar çok istersen o kadar senden uzaklaşır. Tam vazgeçtiğin anda da pat diye oluverir. Yani herkeste böyle midir, bilmiyorum. Belki de hayat sürekli tek bana puştluk yapıyordur.

istanbul da olmak

turuncu gemi
çok eskilerden, çok güzel bir suavi şarkısıdır. çok eskiden ben de severdim istanbul'u. istanbul sevilmez mi yahuu? tam da beyatlı'nın dediği gibi bir kenttir istanbul. istanbul'u sevmezse gönül aşkı ne anlar?
fakat en iyi arkadaşlarımdan biri olan orhan veli'ye çok gönül koyarım. asla ankara'nın en güzel yanı, istanbul'a dönüşü falan değildir. zira ankara, ankara kadar güzeldir her zaman.
lakin bebekten katil yaratan zihniyet, istanbul'u da bu kadar sevimsiz bir yer haline getirmeyi başardı.

minnacık tohum olsam, savrulsam dönümlerce
kış biter bahar gelir, açılsam yüzbinlerce
açılsam milyonlarca...

köpekle dertleşen adam

rene
bu video ilk ortaya çıktığında baya popüler olmuştu. Ama söylemeden yapamayacağım, geçmişte sık içtiğim dönemler biz bunu haftada en az üç dört gün yapıyorduk yani ben çok anlam veremedim bu videonun o kadar sevilmesine normal geldi bana. Sokak köpekleri ile sohbet ederdik, onlarda bizi evlerimize kadar bırakırdı takip edip. Hayvanlar belki sizin dilinizi anlamıyorlar ama bir insandan çok daha hisliler ve duygu yoğunluklarınızı, neşenizi, üzüntünüzü hemen fark ediyorlar. Bana da selam edin

katliamı öven ekşi sözlük yazarının tutuklanması

miyesmikcih
ekşideki yazarın girisini okumadım ancak olayın savunulacak yanı yok.
katliamı yapan ırkçı nazist katilin atalarının nereden yeni zelanda'ya göçtüğünü bilmiyoruz yerli halk mı davet etti yoksa katliamlar yaparak mı zelanda'yı yurt edindiler?
türk adaletinin anında tepkisi takdire şayan ve dünyada eşi benzeri görüldüğünü zannetmiyorum. bir başka ülkede ifade nedeniyle tutuklanma olayı var mıdır?
konya stadında ışid saldırısında ölen fransız vatandaşlarının ölümlerini isterik çığırışlarla sahiplenen yaratıklar hakkında adalet makerizması tutukluk mu yaptı. veya ankara garında, suruç'ta adalet kadın adımıydı?
hiçbir ölüm haklı değildir, hele hele ibadet edenlere ve dahi diğer şartlardaki katliamlardaki haklılık payı yoktur. onu savunmanın da.
demek ki fikir beyan ederken dikkat edeceğiz, hatta etmeyeceğiz.
öldürmeyi de ölümü de kutsamayacaksın.

katliamı öven ekşi sözlük yazarının tutuklanması

turuncu gemi
uzun zaman sonra ilk defa hakim ve savcılarımızı verdikleri isabetli bir karar dolayısıyla tebrik ederim. işlenen suçun fikir ve ifade özgürlüğüyle hiç bir ilgisi yoktur. açık bir nefret suçu, hatta hedef gösterme vakaasıdır.

fakat bu elim terör saldırısını twitterdan ilk örendiğim anlarda, henüz olayın şokunu üzerimden atamamışken, akp'ye yakın mak danışmanlık şirketi başkanı mehmet ali kulat'ın twitini gördüm. ''gavurdan dost, tilkiden post olmaz'' diyor. savcılarımızı bu hedef gösterme suçu dolayısıyla da aynı doğru kararla tutuklama istemine davet ediyorum.

fransa'da 100'lerce insan terör saldırısında yaşamını yitirdiğinde, konya stadındaki saygı duruşunu ıslıklayan vatandaşlarımız hakkında da aynı tedbirin uygulanmasını istiyorum.

ankara gar katliamında, işid saldırısı sonucu yaşamını yitiren, türk, kürt 100 lerce insanımız öldüğünde, işid'i öven namus yoksunlarının da hukuken cezalandırılmasını bir vatandaş olarak istiyorum.

bahsi geçen ekşisözlük yazarını tiksintiyle kınıyor ve yapılan doğru hukuki işlem için yargımıza tekrar teşekkür ediyorum. fakat nefret toplumumuzun önemli bir boyutunun damarlarında irin olmuş akıyor. buna karşı bir an evvel sosyolojik tedbirler alınmasını hükümetimden rica ederim.

son cümle biraz komik oldu kabul ediyorum fakat ortada gülünecek hiç bir şey yok. bu olayların bir daha asla yaşanmamasını dilerim.

günün şiiri

delikan
Sevgileri yarınlara bıraktınız
Çekingen, tutuk, saygılı.
Bütün yakınlarınız
Sizi yanlış tanıdı.

Bitmeyen işler yüzünden
(Siz böyle olsun istemezdiniz)

Bir bakış bile yeterken anlatmaya her şeyi
Kalbinizi dolduran duygular
Kalbinizde kaldı.

Siz geniş zamanlar umuyordunuz
Çirkindi dar vakitlerde bir sevgiyi söylemek.
Yılların telâşlarda bu kadar çabuk
Geçeceği aklınıza gelmezdi.

Gizli bahçenizde
Açan çiçekler vardı,
Gecelerde ve yalnız.
Vermeye az buldunuz
Yahut vakit olmadı

(bkz:behçet necatigil)

haklı olduğunuz halde af dilemek

pasaklikontes
Çoğu zaman cahil ve laftan anlamaz insanlar yüzünden başvurulan bir durumdur.
En acılarından birini hayatın bana yaşattığı doğrudur. Üstelik karşımdakinden cevap bile alamadım. Boğazım yırtılana kadar affet beni diye çırpınmıştım sağnak yağmurun altında , üstüm başım çamur içindee ...

Üstünden 2 ay geçmesine rağmen o an hem hayal meyal hem de mıh gibi aklımda. Yerlerde ters dönmüş hamamböceği gibi kıvranıyordum. Hem hiçbir şey hissetmiyor hem de bütün kemiklerim aynı anda kırılmış gibi acı çekiyordum. Beyninin kendisini dondurduğu, yoğun çelişki ve ne düşüneceğini , ne hissedeceğini bilememe durumu...
İşte o gün anlıyorsunuz hala yaşarlarken değer bilmenin kıymetini.
Mezar taşlarının buzdan beter olduğunu bu şekilde tatmamanız dileğiyle !

el nur ve linwood camilerinde terör saldırısı

bouii
Bu olayı sadece din ekseninde değerlendiremeyiz. Bana sorarsanız ilahi ya da ilahi olmadığı iddia edilen tüm dini inançlar birer tehlikedir ama konumuz tarihe bakarak bir ırka kin besleyebilecek kadar delirmek neyin sonucudur?
Burda temel sorun kendini başka bir ırktan, inançtan üstün görmenin vardığı vahim sonuçtur. Din başlı başına bir Afyonken üstüne fanatizmle birleşiyor ve sonuç bir sürü masum insan ölüyor. Adam viyana kuşatmasına kadar gidiyor ki bu büyük delilik, bağıra çağıra geliyor. Benim herhangi bir yakınım bir konuda aşırılık gösterse onu tedaviye zorlarım. Bu manyak resmen örgütlenerek öldürmüş. Bozulmuş bir insan beyni yalnız Kaldıkça ne kadar kötüleşebilirin resmen canlı bir örneği gibi.
Olayı İslam, Hristiyanlık gibi değerlendirmek böylesi büyük bir acıya 'Avrupa bizi kiskaniyirr' bakış açısı getirmekten başka bir işe yaramaz. Bu adam tehlikeli bir deli ve öfkesini bu tarafa yönlendirip kusmuş. Yarın başka bir deli kedilerden nefret ediyorum diye katliam yapabilir. Bir kerede 'büyük oyunu' görmeyin be kardeşim!

düşün ki o bunu okuyor

antik acilar carsisi
sen içimdeki huzur dolu söğüt ağacımsın. tatlı kelimelerin saçlarıma değmediğinden beri yalnızlığım ve gözyaşlarımla kucaklaşıyorum.
ve içten içe yanıyorum baba. sensiz geçirdiğim bayramlara yanıyorum. yetimliğime, çaresizliğime, kimsesizliğime yanıyorum. ve sana yanıyorum baba ve bana yanıyorum.

yeni zelanda'da gerçekleşen cami saldırısı

turuncu gemi
sadece islam alemine değil, bütün insanlığa baş sağlığı diliyorum. orada yaşamını yitirenler öncelikle müslümanlar değil, masum insanlardır. katledilen insanlıktır.
gayrı müslümler, müslümanları öldürmemiştir. bu saldırı, faşizmin masum insanlara saldırısıdır. aynı, son 5 yıldır ülkemizin de içinde bulunduğu ortadoğu'dan, fransa'ya kadar yayılan terörün müslüman terörün, müslümanlar tarafından yapılmadığı gibi.
üzerlerine, islam, hrtistiyan, yahudi sosu döken bu terör, emperyalizmin hizmetindeki faşist terördür.

kan kanla yıkanmaz, kan suyla yıkanır. eminim bugün gayrı müslüm vatandaşlarımız da herkes kadar üzgünler. bu saldırıların bir daha gerçekleşmemesinin tek yolu sol duyulu olmaktır. gerisi emperyalistlerin gazına gelip bağcı dövmektir.

günün şiiri

turuncu gemi
zamanlar

hepsini gördüm ayrı ayrı,
kuşların zamanı tunç rengindedir.
tanrılardır taşın zamanı,
denizin zamanı ölür dirilir.

göğü tanıyamadım, yok ki,
sahipsiz zamanlarla doldurmuşlar,
ama ordan iner o eski
ölümsüz sevdaların zamanı kar

ve havlamayan dev köpekleriyle
insanın zamanı... olmayan
ama hayalet bir yasemin gibi kokan,
toprağımız eşelendikçe.

melih cevdet anday