confessions

bonnie

1. nesil Yazar - Minnet duyulası

  1. toplam entry 2092
  2. takipçi 42
  3. puan 40900

good bye lenin

bonnie
akşam ne hayırlı evlatmışsın sen alex diye diye göz yaşları içinde izlediğim film.

2. dünya savaşı sonrası ikiye ayrılan almanya' nın sovyet etkisindeki sosyalist yönetimde olan doğu almanya' da yaşayan bir ailenin, sovyetler birliğinin çözülme sürecinde aynı kaderi yaşayarak, batıyla birleşmesi ve federal almanya' nın oluşumu sürecinde başından geçenler anlatılıyor.

sosyalist bir annenin kapitalizme geçiş sürecinde komada olması ve daha sonra çocuklarının bu durumu ona hissettirmemeye çalışmasıyla gelişen kah duygusal kah komik olaylar. müzikler de yann tiersen.

bana hissettirdikleri ise geçmişe özlem, onla yaşamak. sanki daha değerliydi o yıllar. o eşyalar, o reklam tabelaları, o evler, sokaklar.

yalıçapkını

bonnie
suavi' nin aynı adlı albümünden 1996 yılı çıkışlı şarkılarından. Söz; Sema Şentürk Müzik ise Müfit Bayraşa ait.

her dizesi ayrı değerli. hangisini yazayım;
"kalbime tünemiş kuşlar uçuştu
cam kırığı gibi doldun içime" ya da "kim vurduya gitmesin aşkıma ses ver" ya da "uçarı değilim kadir bilirim" çok güzel dizeler bunlar.

en iyisi hepsini yazalım.

suspus oldu sazendeler bu gece
hazırlan fırtına kopmak üzere
kalbime tünemiş kuşlar uçuştu
cam kırığı gibi doldun içime

eski bir madende göçük gibiyim
toprağın altında kalabilirim
kim vurduya gitmesin aşkıma ses ver
uçarı değilim kadir bilirim
kim vurduya gitmesin aşkıma ses ver
uçarı değilim kadir bilirim

yaban inciri yalı çapkınım örtpas etme aşkını
çoban aldatan çit sarmaşığım sar bana kollarını
yaban inciri yalı çapkınım örtpas etme aşkını
çoban aldatan çit sarmaşığım sar bana kollarını

arkadaşlık

bonnie
çokça fedakarlık, bolca vefakarlık göstermenin karşılıklı durumlar için geçerli olması halinde uzun süren insan ilişkileri. çok değerli. pek çok paylaşımda bulunmuş olmak, ortak hikayelere sahip olmak veya bu hikayelerin içinde aynı zamanlarda bulunmak.

belli bir yaştan sonra yeni arkadaşlık ilişkileri için kimsenin oluşturma şartlarına gücü kalmıyor. o nedenle var olanlara sıkı sıkı sarılmak gerekiyor. bugünlerde bunu daha net anlıyorum.

dip

bonnie
kadın kuaförlerinin meslek hayatlarında en sık kullandıkları kelimelerden biri.

-dibin gelmiş şekerim, ayol ben sana her iki haftada bir gelicen demedim mi?

dibin gelmiş nedir ya?!!

emek vermek

bonnie
herkesin kısa yoldan zengin, çabucak ünlü, hemencecik başarılı ve tanınır, üçkağıtçılıkla saygı duyulur olmaya çalıştığı bu dünyada zamanını, ruhsal ve fiziksel gücünü ortaya koyarak gayret eden, öz saygısını kaybetmemiş insan çabası.

uykusuzluk

bonnie
"yastık değil, kafa rahat olacak,
döşek değil, vicdan rahat olacak,
ve insan yorgana değil, huzura sarılıp uyuyacak."
anlamlı bir face sözü. böyle bir dünya olmadığına göre uykusuzluğa devam.

kayseri' de bayramda katledilen çocuklar

bonnie
21 eylül 2009 tarihinde ramazan bayramının 2. günü şeker toplamak için evden çıkan 6 yaşındaki dilruba ve 8 yaşındaki abisi ahmet tekin ile komşuları 10 yaşındaki türkan' ın öldürülmesi olayı. 1,5 yıl aranan bu çocuklar en sonunda ölü olarak bulunuyorlar.

o gün bugündür bayramlarda zile basıp da şeker toplamaya gelen çocuk hemen hemen hiç kalmadı bu ülkede.

huy

bonnie
kişinin yedisinde neyse yetmişinde de o olma sebeplerinden biri. mizaç.

eğitimle, çevreyle olumsuz olanları törpülenerek en asgari düzeye indirilebilir.

ilk kimin aklına geldi diye merak edilen şeyler

bonnie
tüketirken veya varlığıyla şaşırıp ilk bulanı düşünmeye sevk ettiren yiyecek, içecek, eşya veya durumlar.

şimdi sen asmadan yaprağı koparıyorsun. hatta onu korumak için salamura yapıp bekletiyorsun. içine de dur ya pirinç veya bulgur koyup sarıp sarmalayayım da bir yemek olsun diyorsun. ba ba baa.

yaprak sarması

bonnie
bulunduğum bölgede etlisi sıcak iken ve sarımsaklı yoğurt ile zeytinyağlı ve bol baharatlı olanı da ılık veya soğuk iken bol limonla tüketilen yapması uzun, tüketmesi kısa zaman alan mükemmel yiyecek.

ilk kimin aklına geldiği merak edilen yiyeceklerden.

tansu çiller

bonnie
22. türkiye başbakanı. 1993-1996 yıllarında başbakanlık yapmıştır. o dönem yaptığı gaflarla da hatırlanır. bir konuşmasında bir türlü halüsinasyon diyememiştir mesela. şöyle ki;

spor yapmak

bonnie
spor yapmayı bir alışkanlık olacak şekilde yaşamın vazgeçilmez bir öğesi olarak daha çocuklukta oturtmalıyız. bunun için ana sınıflarından başlayarak ilkokul, ortaokul vb. devam edecek şekilde ciddi çalışmalara ihtiyaç var.

o kadar üşeniyorum ki bana daha az uyu desinler uyurum, daha çok mesai yap desinler yaparım ama 1 saat spor yap desinler yapmak istemem. adeta bir işkence geliyor. tempolu yürüyüş dahil. oysa bunu alışkanlık ve hayatının vazgeçilmez unsuru haline getirebilmiş insanlar var, eğer spor yapmazlarsa gerçekten kendilerini eksik hissediyorlar. dişlerini fırçalamamış, ellerini yıkamamış gibi. keşke öyle olabilseydim. sebebi ne ki acaba, bilemiyorum.

balıkesir mantısı

bonnie
oldukça küçüklü yapılmış ancak içinde kıyması bulunmayan sade mantıdır.

bunu haşlayıp tavuk eti ve nohutla karıştırıyorlar. bu da böyle bir mantı. bir dünya sipariş etmiştim arkadaşıma. sadece 1 paket yaptım. sevemedim. ya da yapmayı beceremedim, bilmiyorum. insan yaşadığı yörenin damak tadına daha bağlı galiba.

nohutlu pilav

bonnie
şu anki yağmurlu ve serin havada yanında ayran ile sıcak sıcak güzel gidecek, bir akşam üstü öğünü olabilecek geleneksel yemek çeşitlerimizden biri. aynı zamanda camekanlı arabalarda köfte, kokoreç ile birlikte en çok satışı yapılan sokak lezzetlerinden.
0 /