confessions

bonnie

1. nesil Yazar - Çayla içilen sigara

  1. toplam entry 1502
  2. takipçi 43
  3. puan 33011

tek kadınla doyan erkek sapıktır

bonnie
adı sanı belli olmayan tiplerin gazetelerde yer almasına rağmen gündeme taşınmaması gerektiği nasıl bir bakış açıdır ben çözemedim. bu bakış açısını gündeme getirmemekle kapanabileceğini , hiç bir şey olmamış gibi davranabileceğini sanıyorsan kendini bir kuyuya gömüyorsun demektir. bu dönemde bir sürü "sapık tipler" ortaya çıkıyor. neden? sebep?

tek kadınla doymaya vaad edilenler nedeniyle kanmayan insan.

kuyruklu şiir

bonnie
orhan veli şiiridir. mümkünü yok uyuşamayız.

Uyuşamayız, yollarımız ayrı;
Sen ciğercinin kedisi, ben sokak kedisi;
Senin yiyeceğin, kalaylı kapta;
Benimki aslan ağzında;
Sen aşk rüyası görürsün, ben kemik.

Ama seninki de kolay değil, kardeşim;
Kolay değil hani,
Böyle kuyruk sallamak Tanrının günü.

taşınmak

bonnie
yer ve mekan duygusundan uzak yaşanmışlıkların ağır bastığı bir terk etme durumudur ki insana koyan bir eylemdir bazen.

o boş evde, yerlerde tozlar içinde bulduğunuz kalem, bir bozuk para, bir not, kaybedilmiş sizin için değerli bir takı, belki eski bir fatura, bir eski eşya...

hem ekonomik, hem duygusal bünyeyi sarsan durumdur.

makber

bonnie
abdülhak hamit tarhan tarafından beyrut' ta ölen eşi için yazılmış şiir ki sonrası türk sanat müziği adına en önemli eserlerden biri olmuş.

" her yer karanlık"

çile bülbülüm

bonnie
bu şarkı toplu dinleyenlerin bulunduğu bir yerde söyleniyorsa veya dinletiliyorsa allah kısmı dinleyene söyletilir. hatta dinleyici bir gaza gelir ki en güzel allah demek çok önemlidir.

safiye ayla' dan dinlenilesi şarkı.

kum gibi

bonnie
dokundukça, değdikçe, bastıkça şekil değiştirilebilen kum gibi bir ahmet kaya şarkısı.

nedense yıllar içinde "şehirlere bombalar yağarken sevişirdik her gece " dizeleriyle gündeme gelmiş şarkı. bence en önemli dizeleri" aydınlansın diye bu kirli yüzler" mısraları olmalı.

ateş böceği

bonnie
karın kısmında bulunan fosforlu maddenin vücut sıvıları ile bir çeşit kimyasal tepkimeye girmesi ile ışık yayan bir böcek türü.

bak valla hayatım onları incelemekle geçti. bunlar deli gibi bir ışığın çevresinde dolanıp dururlar, yorulmazlar hiç sanki. ve o ışığa yaklaştıkça yapışıp ölürler.

efkar

bonnie
iç sıkıntıların kişiyi boğmaya yakın olduğu zamanlarda kişinin tepki olarak şiire, şarkıya, düşüncelere dalması.

efkarı biriken herkesin içine sığdırmaması gerekir. yoksa...

çiftlik bank

bonnie
amblemi bir sığırdan ibaret yeni nesil soygun düzeni. uzmanlara göre en büyük sebebi sürü psikolojisi. "bunca insan yanılıyor olamaz"

bu vurgunun sahibi şahıs vaktiyle internette "karşındakini çıplak gösteren gözlüğü" pazarlamış. yani sonuç insanlarımız çok cahil. eğitim düzeyi bu sürü psikolojisine karşı gelmeye yetecek düzeyde değil. üstelik yıllardır böyle; banker kastelli, jet fadıl, bi dünya muskacı cinci hacı hoca, pek çok siyasetçi...

rte'nin istiklal marşı'nın bestesini beğenmemesi

bonnie
Cumhurbaşkanı Erdoğan 46. Muhtarlar Toplantısı'nda İstiklal Marşı'nın bestesinin değişebileceği sinyalini vererek, "En büyük üzüntüm bu emsalsiz marşın hakiki manasını yüreklere nakşedecek bir bestenin bulunamamış olmasıdır. O beste ile güftenin birbirini tamamlaması çok önemlidir. Burada bestekarlara büyük iş düşüyor" şeklinde konuşmasından dolayı başlayan tartışmadır.

aslında doğruluk payı yok değildir. ve bu yıllardır müzik insanları tarafından da dile getirlimiştir. pek çok insanın istiklal marşı' nı yanlış okuduğu bir gerçektir. miz, niiz deyip dururlar. söz ve melodide bir uyum bozukluğu vardır. sözsüz mükemmeldir. insanın tüylerini havaya diker elbette. ancak eşlikte sıkıntılar yaratır.

ha bunu tartışma zamanı mıdır? asla yeri ve zamanı değil. öyle bir zaman olmalı ki tıpkı isviçre parlamentosunda olduğu gibi görüşülecek tek ve en önemli gündem maddesi bu olmalıdır.

sen benim kim olduğumu biliyor musun

bonnie
kanunlar karşısında herkesin din, dil, cinsiyet, ırk, statü, mevki tanımadan eşit olduğunu ve demokrasi bilincini bir türlü kavrayamamış, kendisine de kavratılamamış, büyük ihtimal az gelişmiş ülkelerde yaşayan makam mevki sahibi kişi çemkirmesidir.

bu bakış açısında hassasiyet, mütevazilik, görgü, bilinç ve demokrasiyi içselleştirme bulunmaz. ıslahlarını diliyorum.


dünya pi günü

bonnie
3, 1415 ile başlayıp sonsuza kadar devam eden sayıya özel gün. kutlu olsunnnn.
m.ö. mısırlılar, babilliler, Çinliler pi sayısını farklı farklı bulmuşlar en yakın tahmini ise Arşimet bulmuştur; 3, 1418

bu vesile ile ben pi sayısını 3 olarak alabilirsiniz diyen tüm caanım hocalarımı sevgiyle anıyorum.

alex de souza

bonnie
fenerbahçe' nin en sevilen efsane oyuncularından, brezilyalı yıldız.
hem hasret gidermek hem de 17 mart günü oynanacak olan Fenerbahçe –galatasaray derbisini izlemeye gelmiş. ancak hakkında fenerbahçe' nin başkanlık seçiminde taraf tutup, seyircileri yönlendireceğine dair spekülasyonlarla anılıyor nedense veya öyle lanse edilmeye çalışılıyor.

14 mart tıp bayramı

bonnie
14 mart 1827 modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. çünkü bu zamanda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire kurulmuştur. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, “Tıp Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

ilk kutlama 1919 yılında düşman işgali altındaki istanbul' da aslında bir çeşit direniş desteği olarak kutlanmıştır. 1976 yılından itibaren 14 Mart' ı da içine alan 14-21 Mart haftası “Tıp Haftası” olarak etkinlikler ile ve günümüzde de onlar adına farkındalık oluşturmak üzere değerlendirilebilir bu hafta.

iş yükü, şiddet ve performans baskısının hekimliği tehdit etmeyeceği günler adına kutlu olsunnnnn.

stephen hawking'in hayatını kaybetmesi

bonnie
daha 20' li yaşlarda yakında ölecek denilmesine rağmen uzun yıllar yaşaması, üzerine hastalığından dolayı bulunduğu durum itibarıyla vazgeçmeyip, kara delik, yapay zeka, uzaylılar, bing bang, fizik alanındaki pek çok teorileri, genetik mühendisliği, kitapları ile bu dünyadan fayda sağlayarak geçmiş kişi. ilgilendiği konularla ilgili hiç bir şeyden anlamayabilecek insanlar için bile en azından engelli ön yargısını kaldırdığını düşündüğüm "hayat varsa, umut da vardır" dedirten insan.

metrobüste öpüşme tartışması

bonnie
yavan ve sığ ahlak tartışmalarına neden olan öpüşmedir. "ahlak felsefesi" diye bir kavram vardır ve yüz yıllardır filozoflar bunla ilgili farklı görüşler ortaya sunmuş, dolayısıyla da farklı akımlar ortaya çıkmıştır. ahlak sadece sizin inandığınız temeller üzerinde yükselmeyebilir. toplumdan topluma, zamana, kişilere ve görüşlere göre farklılıklar göstermiştir. ve kişilerin ahlaki bakış açılarını çoğunlukla din ve egemen sınıf belirlemektedir. siz ister farkında olun ister olmayın.

-eğer ki kimseye zarar vermediğini düşünebileceğimiz bir eylemse- onun özgürlüğü veya tercihi diyebilmek bence en ahlaklı davranıştır.

içilebilir en iyi ambalajlı su

bonnie
tükettiğimiz suya ilginç bir şekilde acayip para ödüyoruz. eskiden belediyenin görevleri arasında olan halka sağlıklı ve en asgari fiyatlı su temininin faturası günümüzde özel şirketlerin elektrik faturalarıyla kafa kafaya yarışıyor. üstelik de içme suyunu ayrıca almak zorundayız.

gıda güvenliği hareketi diye bir oluşum kendince ambalajlı içme sularını tahlil edip, puanlamış ve ortaya inanılmaz sonuçlar çıkarmış. ünlü markalardan pek çoğu tablolarında riskli su olarak sıralanmış. yani eğer rapor doğruysa içtiğimiz, üzerine de dünyanın parasının ödediğimiz pek çok marka su sağlığımız açısından risk taşıyor.

burada su markalarının sıralaması ve puanları var;
https://odatv.com/hangi-su-icilebilir-ve-temiz-06031836.html

mesam

bonnie
Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği.
kültür bakanlığının yönetim kurulu hakkında inceleme başlatması ve var olan yönetim kurulunu dağıtması, kayyum ataması ile gündeme gelen, sanatçılar kavgasının siyasi hatta mezhepsel görüşler üzerinden yaşandığı bir garip yönetim krizi ve günlerin getirdiklerinin yaşandığı oluşum.
0 /