confessions

bouii

2. nesil Yazar - Tatlı

  1. toplam entry 243
  2. takipçi 11
  3. puan 3465

zengin itiraf

bouii
İş yerinde sabah sabah magazin programları izlerken ünlülerin boşanırken aldıkları tazminatlar ve miktarlarıyla ilgili bir şeyler izledim. Bir çeşit aydınlanma yaşadığım o andan itibaren zengin bir adamla evlenip ardından bu aşkı bol dolarlı tazminatla cilalamak fikri kafamdan gitmiyor. İstediğim miktara ulaşmak için Beş yıl eşek gibi çalışıp didinmek yerine, kısa zamanda boşanmış, mağrur ve de mağdur olmak fikri, bir sal yakamı.

sabır

bouii
Sınanmak için var olduğuna emin olduğum bir çeşit ömür törpüsüdür. Size minik minik sürprizler, ufak tefek kötü hediyeler sunan yaşama karşı bir çeşit dirençtir de aslında uzun ve dikenli bir yol olan sabır...

Tabii ki benim gibi bu zor yolu henüz aşmayı başaramayan sabırsızlar, her haksızlığa baş kaldıran dik başlılar hiç göremese de eminim uslu ve sabırlı olan tüm çocuklar için şirinleri görme ihtimali vardır.

aynı anda iki kişiyi sevmek

bouii
Sevmekten kasıt bir çeşit hastalık hali aşksa, o kadar yoğun bir hissi aynı anda birden fazla insana hissedebilecek koca yürekli kardeşlere selam olsun. Ya ben aşkı yanlış biliyorum ya da sizin sevme yetiniz fazla gelişmiş. Aşkı da geçtim ki kendisi şahsım adına her bünyeye ömründe bir kere uğrar ; bir insana herhangi bir ilgi, sevgi bakın hoşlaşma da bu kategoriye dahildir hissediyorsanız algınız diğer karşı cinse körelir.

Ey Aynı anda iki kişiye bir şeyler hissettiğini zanneden sevgi pıtırcıkları, büyük ihtimalle ikisinde de hoş bulduğunuz yönlerde oyalanıyorsunuz ve doymayan maymun iştahınız yüzünden elinizde koca bir sıfırdan başka bir şey kalmayacak. Süphaneke Dinimiz amin.

squat

bouii
sanılanın aksine kalça geliştirmekten ziyade baldır dediğimiz bölgeye yani quadriceps femoris kası üstünde etkili olan, güçlendiren, duruş düzelten ve dayanıklılık arttıran bir egzersizdir. siz illa ki kalça geliştireceğiniz bir egzersiz arıyorum derseniz şansınızı hip thrust ile deneyin derim.

acunay

bouii
Kendisi gelmeden rüzgarını hissettiren beyaz atlımdır. Atını nereye sürse oralar şen olur, güzellik dolar.

Umarım tez zamanda onayıyla birlikte yüreğimdeki yeri gibi burada da yerini alır. Nezdimde; Gel de yine yanalım yazarıdır.

ukde

bouii
bir kenarda dursun belki ben, belki de başka bir yazar aklına gelenleri yazar diye bırakılmış, yarı yaz işte özelliğidir.

yamulmuyorsam bırakan yazara nezaketen adı geçirilir ve itinayla doldurulur; ama elf gözlerim benim nar tanemi, bir tanemi dolduran ve kat'i surette bu duruma riayet etmeyen bir yazar görüyor.

Edit: Gözler biraz buğuluyken yazılmış bu giri doğru başlığa taşınmıştır.

sevilen yazarın entrylerini okumak

bouii
Hiç kimseyi olduğundan farklı görmekten rahatsızlık duymayanlar için bir çeşit yolculuğa çıkmaktır. Bir nevi o insandan izin almadan, onun dünyasında seyahat ediyorum gibi hissettiriyor.

Kimisinde ilk günden bugüne acılı bir değişim görüyorum, kimisinde ise iyileşip taburcu olmuş bir hasta... Bazılarını okurken kahkahalarım, bazılarına ise tarifi olmayan yaralarım eşlik ediyor.

Bu bir yazar dahi olsa bir insanı bir şekilde sevmek istiyorsanız bir bahaneyle seviyorsunuz zaten kalanlar hep bir bahane, hep bir yalan oluyor.

yalnızlık

bouii
Genelde yoldaşım olsa da bazen karşıma kanlı canlı azılı bir düşman olarak geliyor. İşte o noktada hissettirdiği çaresizlik kadar gerçek, muazzam bir his daha hiç tanımadım. Bunları genel geçer yalnızlık edebiyatına katkıda bulunmak için değil tamamen doğru olduğuna emin olduğum bir tespiti dile getirmek için yazıyorum.

Yarenimken kendisiyle çok iyi anlaştığım bu illet herhangi bir ayrı düşüşte sürekli olarak sakladığım, ısrarla inkar ettiğim ve hatta ince ince kanamasına müsaade ettiğim yaralarıma acımadan tuz basıyor. Belki de Tüm eksik, kırılmış yanlarımı bildiği için bana fısıldadığı tüm sözler on ikiden vuruyor. Yapım gereği nasılsın sorusunun asla gerçek cevabını veremediğim için beni elinden kurtaracak tek bir yakınım bile yok. Bu beni öylesine boğuyor ki sol kolumda fiziksel bir acı olarak nüksetmesi hem bedenimi hem de ruhumu acıtıyor.

Zorunlu tanım; böyle bok gibi, iğrenç, bir sürü insana sahipken saptan daha sap hissettiren bir histir.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

bouii
Burayı Sevgili günlük gibi kullandığım için öncelikle çok özür dilerim ama çok uzatmayacağım. Bakıp da unutmamak, unutur gibi olursam da okuyup hatırlamak için buraya yazıyorum. Bu kendimi ilk ve son defa aptal konumuna düşürmem olacak. Bu defa kafamı vura vura değil canımı yakmadan dersimi alacağım. Her zaman olduğum gibi bencil varlığımla sadece kendime odaklanınca çok daha mutlu olacağımı sürekli kendime hatırlatacağım...

Bu giriyi silmiştim ama cidden unutkan bir insanım demek ki sürekli okuyup, tekrar etmem gerekiyor. O yüzden de bu hep burada duracak ve aptallığımın bir nişanesi olacak.

kadir mısıroğlu

bouii
Kendisi de olmasa cahil cesaretini bu kadar kanlı canlı göremeyecektik. Bu adamı tanımamızın en güzel yanı artık di'li geçmiş zamanda kalmasıdır. Artık fesler ve ağzından çıkan köpükler asja neyse ben daha fazla devam edemeyeceğim sanırım konuyu anladınız. Şahsını ünlü düşünür Ankaralı Namık dizeleriyle uğurluyoruz ;

Yan cehennem yan, beş kamyon kömürle geliyorum, yan.

günlük tutmak

bouii
Dönüp bakınca ben bunları mı düşündüm, cidden bunlara mı üzüldüm dedirttir. Cümlelerin hiçbir süzgeci olmadığı için en dürüst kaleme sahip yazılar oradadır lakin belli bir disipline sahip değilseniz bir zaman sonra yarıda kalmış güzel bir alışkanlık olarak kalacaktır.

sevdiğinle değil seni sevenle olmayı tercih etmek

bouii
Söz konusu Tamamlayıcı bir güç olan sevgiyse, birinin olmadığı yerde diğerinin hiçbir hükmü yoktur. Sevmediğin biri dünyaları ayaklarına serse içinde en fazla minnetle karışık bir utanç oluşur ki Bu hisle de ne kadar idare edilebilirse, o kadar sürer seni seven adlı proje ilişkiniz.

Böylesi durumlarda kötünün iyisi diye bir şey yoktur. Sevilmediğim birinden bir damla sevgi dilenmek, sevmediğim birinin yalan rüyası olmak yerine en koyusundan yalnızlığı tercih ederim.

anıtkabir

bouii
Böylesi önemli ve değerli bir şahsiyet için az olan anıt mezardır. Ülkemin bugününde devleti yönetme iddiasında olanların, nasıl yaşadığına bakarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Her Ankara ziyaretimde iki elim kanda da olsa atamın huzuruna çıkmak ertelenmesi imkansız bir görev gibi geliyor. Angarya işler, ötelediğiniz sorumluluklar gibi değil de atlarsanız eksik kalırsınız gibi bir hissiyata sebep oluyor.

Bugünkü kalabalıktan anladım ki bir şeyin üstünü ne kadar karalamak isterseniz isteyin başaramıyorsunuz. O orda yattıkça bize emanet ettiği her şey, her zaman, çok kıymetli olacak. Çok uzun zaman önce göç etmiş diye hatırasını yok etmek istediğiniz adamın fikirleri orda çocuk kalbiyle var olan minikler, yaşı ne olursa olsun saygısını göstermek isteyen her bireyde yaşamaya devam edecek.

claude debussy

bouii
22 ağustos 1862 doğumlu, izlenimcilik akımının en önemli temsilcilerinden, fransız asıllı bestecidir.

sanatla ve bohemlikle yoğrulmuş hayatında birçok sansasyonel ilişki yaşamış ve son yasak aşkı için eşini terk edip, yaşadığı ortamı bile terk etmiş ve eastbourne'e yerleşmiştir. 23 mart 1918' de paris hava saldırıları sırasında hasta yatağından kalkamadığı için ölmüştür. kendisi ayrıca bir kafede kendi bestelerinin çalındığını duyup hesap ödemeyi reddetmiş, bu yüzden mahkemelik olmuş ve mahkemenin sonucunda eserlerinin telif hakkını kazanan ilk bestekar olarak tarihe geçmiştir.

bestelerinin bazılarında bu nasıl bir ahenksizlik hissi yaşarken birden notaların akışında kaybolursunuz. bana klasik müzik anlayışının ötesinde sade ama baş kaldırmış hissini veren tek ve nadir eserleri var. kendinizi zihinsel olarak yorgun hissettiğinizde, günlük hayatın karmaşasından kaçıp sakin bir liman aradığınızda doğru adresin bu adamın eserleri olduğunu anlayacaksınız.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

bouii
Gün boyunca, içimden bu dizeleri tekrar ettim. Şimdi ise sanki yaşıyorum. İnsan çok kalabalıkken nasıl böylesi bitmeyen bir yalnızlıkla boğulabilir ki... Rol yapmaktan çok yoruldum. Sadece çok yorgunum...

ama siz zavallısınız ben de zavallıyım
eskimiş şeylerle avunamıyoruz
domino taşları ve soğuk ikindiler
çiçekli elbiseleriyle yabancı kalabalık
gölgemiz tortop ayakucumuzda
sevinsek de sonunu biliyoruz
borçları kefilleri ve bonoları unutuyorum
ikramiyeler bensiz çekiliyor dünyada
daha ilk oturumda suçsuz çıkıyorum
oturup esmer bir kadını kendim için yıkıyorum
iyice kurulamıyorum saçlarını
bir bardak şarabı kendim için içiyorum

halbuki geyikli gece ormanda
keskin mavi ve hışırtılı
geyikli geceye geçiyorum

uzanıp kendi yanaklarımdan öpüyorum.

Turgut Uyar

can evinden vurmak

bouii
Dost görünen düşmanların en büyük silahıdır. Yaralarımızı, zayıf yönlerimizi birine açarken tek umduğumuz merhem olmasa da o sızılara bilmeden dokunup canımızı acıtmasını önlemektir. ama işler genelde tek tek zayıf yönlerin belirlenmesi, itinayla hafızaya gerekli anlar için kaydedilmesi ve zamanı geldiğinde en zarar verici biçimde saldırıya geçilmesi olarak ilerler.
Can eviniz genelde ulaşılması ve toparlanması en zor noktanız olur. Buraya nokta atışı vurmak birine yapılabilecek en kötü niyetli harekettir. Kötülük yapmak ne kadar inkar edilirse edilsin insanın doğasında vardır ama birini can evinden vurmak planlı bir kötülüktür ki bu tarz kötülüklerde nefsi müdafaa söz konusu bile olamaz.

kafa karışıklığı

bouii
İnsan sabit bir varlık değil ne duygusal ne de fikir olarak dün ak dediğimiz bugün gözümüze kapkara görünebilir ki böylesi bir karmaşanın içinde kafanın konudan bağımsız olmasını beklemek de manasız olur.

İster din, ister toplumsal normlar ya da hayatımızı şekillendirecek bir takım kararlar hepsi karmaşadan sonra verilen kararlarla dinginliğe kavuşuyor. İş o kafa karışıklığı içinde saçma sapan yönlere, durumlara ve insanlara savrulmadan bulanıklık dönemlerini atlatabilmekte yatıyor.

ciddiye alınmamak

bouii
Günümüz insanlarının değersizlik sendromu içinde kaybolurken, en ufak bir değer kırıntısı gösteren, size vaktini ve emeğini ayıran her türlü insana reva gördüğü muameledir.

Bir de bunu salakmışsınız gibi gözünüze sokarak belli eden bir güruh var ki onlar adeta baklavanın üstüne servis edilen birer kaymak. Haliyle yiyene de afiyet olsun demekten başka bir teselli kalmıyor.
0 /