confessions

codeboss

1. nesil yazar - hiç

  1. toplam entry 187
  2. takipçi 10
  3. puan 1969

codeboss

codeboss
başlığım açılmamış ben açayım bari, egolu bir insanmıyım hayır!

efenim codeboss'un anlamı kod patronu demektir.

yetkisi : admin (admin yazdığına bakmayın siz, ondan (yani benden) admin felan olmaz)

işi: yazılım mühendisliği, (sözlük arada sırada kaba bir yazarın tabiriyle siki tutuyorya hani, [açtığı başlığı sildimmi sildim, gene açsa gene silerim], sebep ney diye araştırmayın online listesine bakın bu şahıs sitedeyse yine biryerleri kurcalıyor demektir, elinizi klavyeden hafifçe kaldırın, sigara yakın, sakince bekleyin, 2dk sonra kendiliğinden düzelir, düzelmezseeee işte o zaman hapı yuttuk demektir)

yaşı : 33

şehir : konya [yarışmacı arkadaşlara başarılar dilerim :) ]

zengin sözlük

codeboss
ilerleyen saatlerde site içi mesajlaşma sistemi değişeceği için;
1- eski mesajlarınız ile şimdiden vedalaşın, dönülmez bir yola girilecek
2- mesajlaşma ekranında konuşmayı sil seçeneği aktif olacak,
3- bazı hatalar giderilmiş olacak
4- yeni mesajlaşma sisteminde ; mesajlaşma sol frame'inde gri tonlama karşı tarafın gönderdiğiniz mesajı henüz okumadığı anlamına gelecek.

edit : ilerleyen saatler dedik 7 dakika sürmüş.

otoyollarda ortalama hız sistemi

codeboss
1 temmuz 2017'den itibaren başlayacak olan sistem de otoyol üzerinde iki gişe arasındaki geçiş süresi baz alınacak ve araç tipine göre ortalama hız limiti hesaplanıp cezai yaptırım uygulanacak. sistemin amacı egzoz emisyonlarının doğaya verdiği zararı en aza indirmek ve yakıt tüketimini azaltmakmış.

metreyle yazılım satmak

codeboss
1989-2004 yılları arasında netaş'ın ar-ge direktörlüğü'nü yürüten ali akurgal'ın ilginç bir anısını, bugün gelinen noktaya ışık tutması açısından önemli. siz, yazılımın birimi nedir bilir misiniz? metre! neden metredir bilir misiniz?

1992 yılında, netaş'ta ilk yazılım ihracatını gerçekleştirdik. hazırlanan bir yazılım paketini; tuşa bastık, o zaman internet falan yok, çatıdaki çanak marifeti ile, vallahi de billahi de müthiş bir hız olan 128kb/s ile, ingiltere'ye uydu üzerinden yolladık. faturayı da pullu posta ile yolladık. 2m$ bankaya geldi, kasaya koyduk.

aradan 3-4 ay geçti, vergi memurları geldiler. dediler ki, "siz bir fatura yollamışsınız, 2m$". "evet" dedik. "bu para ödenmiş" dediler. "evet" dedik. "ama mal çıkışı yok, bu hayali ihracat" dediler! bunun üzerine vergi memurlarını arge'ye aldık, bir bilgisayarın başına oturttuk. "şu 'enter' tuşuna basar mısınız" dedik. biri bastı; sonra "ne oldu" diye sordu. "300k$'lık ihracat yaptınız, bunun da faturasını yollayacağız, o da ödenecek" dedik. adam suça ortak olmuş olduğu için çok kötü oldu. sonra yazılım nasıl yazılır, uydu bağlantısı nedir, bu ne kadar para eder bunları gezdirip gösterip anlattık. adamlar "çok iyi anladık ama mal çıkışı olması lâzım, mevzuat böyle" dediler. bunun üzerine dedik ki: "biz bu yazılımı banda kaydedelim ( o zaman cd yok, hatta kaset bile yok, ½" makaralı bant kullanılıyor) onu yollayalım". adamlar bir çözüm bulmuş olmanın sevinci ile "tamam dediler, kaydedin yollayın".

ihraç ettiğimiz yazılımın kaydı iki makara etti. bunlar paketlendi ve gümrük komisyoncusuna verildi. komisyoncu, bunları gümrüğe götürdü ve ihracat işlemine başladı. gümrük memuru, işlemi yapmış ve bir noktada sormuş: "tır'lar nerede?". komisyoncu da "tır mır yok hepsi bu iki zarf" demiş, masanın üzerindeki teyp bantlarını göstermiş. gümrük memuru "bu iki zarf 2m$ edemez, ben bu işlemi yapamam" demiş, bırakmış. mahkemeye gidildi, bilirkişi heyeti kuruldu, bizim o iki makaradaki yazılımın 2m$ edip etmeyeceğini (nasıl baktılarsa?) inceledi. neyse ki, 2m$ eder dediler de hayali ihracattan kurtulduk.

bu sefer, aynı komisyoncu, aynı gümrük memuruna aynı iki makarayı "2m$ eder mahkeme kararı" ile götürüp işlemi yeniden başlattı. ancak, gene işlem sırasında, ihraç malının birim fiyatı, miktarı ve toplam fiyatının girilmesi gerekiyor. mevzuat öyle. ne yapsınlar, iş daha uzamasın diye bakmışlar zarfta teyp bandı var, bir makarada kaç metre bant vardır diye kestirmişler, makarası 1.000 metreden 2.000 metre yazılım ihraç etmiş olmuşuz. yani, yazılımın birimi metre olmuş.

yurtiçi kargo

codeboss
sivas'a gitmesi gereken kargonuz istanbul'a gitsin istiyorsaniz yurtiçi kargo ile calisin. şöyle düşünmüsler sanirim "biz kargoyu istanbul a goturelim, ne fark eder ha sivas ha istanbul, zaten istanbul sivas'in baskenti degil mi canimm"

evli erkek abazalığı

codeboss
evli kadinlarin yok basi agrir, yok yorgundur, yok şoyle yok boyle yok bilmem ne derdi bitmez. erkek acligini gidermek icin disari yonelir, kariniza aldattiginizi hissettirin fakat yakalanmayin o zaman degere biniyorsunuz, tecrubeyle sabit.

pe pe pe

codeboss
google translate in yahudi ve israil propagandası yaptiginin kanitlarindan bir cumle dizisi.
dili somalice olarak ayarlayip "pe pe pe" yazin turkce diline cevirtin, eklediginiz her "pe pe" den sonra yeniden cevirtin gittikce gariplesen bir propagandaya donusuyor artik ceviri.

what's a problem

codeboss
what's a problem ; sorun nedir anlamına gelir,
örneğin yabancı bir film izliyorsunuz, heeeeey dostum senin sorunun ney diye dublaj edilmiş bir diyalog dinlediniz aklınıza bu kelime gelir, filmi orjinal dilde izlerseniz aslında what's a problem demiyordur, ana avrat dümdüz kayıyordur.

özel güvenlik görevlisi

codeboss
kısaca ögg.
ilkokul mezunu, en fazla lise mezunu olurlar genelde.
1000 lira civari parayi bastirip, sertifika ve kimlik alirlar, kimlik almakla bitmiyor calismak icin kapi kapi dolanirlar, kursu bitirenlerin %20 gibi bir orani ancak calisir, onlarda asgari ucrete talim ederler.

en temel bilmeleri gereken 5188 sayili kanundan bi haberlerdir.
her 5 yilda bir kimlik yenileme icin sinava girerler.

21 yasindan buyuk ve en az lise mezunu olanlar silahli ögg kimlik belgesi alabilirler, digerleri silahsiz ögg olabilir, silahi sadece işyerinde tasiyabilirler.

pek itibarları yoktur, görev yaptiklari yerin alani ile sınırli bir yerde yetkilerini kullanabilirler, o da kimlik sorma, xray cihazina yonlendirme gibi basit şeylerdir.
iş bitimi eve giderken dayak yiyen bir cok ögg vardir.

bayan öggler polislere düşkün oluyor, üstünde uniforma olsun yeter tipin önemi yok.

samsun

codeboss
karadeniz bolgesinin guzide bir sehri, tarihi bundan 60.000 yil oncesine kadar dayanmaktaymis.
1.3 milyon nufusa sahip, baya baya buyuk bir sehir.

08.07.2017 tarihi itibariyle adimimi atacagim, bakalim beni ne gibi surprizler bekliyor.

sürpriz yumurta

codeboss
Sürpriz Yumurta (İngilizcede: Easter Egg), bigisayar programlarında ve bazen diğer medyalarda, gizlenmiş çeşitli özellikler için kullanılan terimdir.

Programcıların genellikle kendilerini tanıtmak için yaptıkları, eğlendirici programcıklar olup, bazen programcının imzası olarak da nitelendirilirler.

rakı içmek

codeboss
abartılır arkadaş, öyle votka, viski, bira gibi değildir, mezesi olacak, muhabbeti olacak.
keyif verir, hüzün verir, mutlu eder, berduş eder, basit bir alkol değildir öyle, herkes içemez.

ingilizce günler

codeboss
Monday (Pazartesi) olarak tercüme ediyoruz,
“Moon's Day” yani “Ay günü” anlamında tam çeviri yapabiliriz ay'a tapım günüdür,

Tuesday (Salı)
tam olarak “Tyr's Day” dir İskandinav tanrılarından Tyr'e adanmış gündür.

Wednesday (Çarşamba)
“Wodan's Day” Wodan/Wotan/Odin, İskandinav mitolojisindeki “her şeyin babası”, en tepedeki tanrı günüdür.

Thursday (Perşembe)
“Thor's Day” İskandinav tanrısı Thor'a adanmış gündür.

Friday (Cuma)
Üç İskandinav Tanrısı arasında nereye baktığınıza göre değişiyor. Freya, Freyr, ve Frigg üçlüsünden birine adanmış gündür.

Saturday (Cumartesi)
“Saturn's Day” Roma tanrısı Saturn'e adanmış gündür.

Sunday (Pazar)
“Sun's Day” Latince dies solis, günes günü, Roma'da Güneş-Tanrı'ya adanmış festival günüdür.

rüşvet

codeboss
halk arasında ota boka kullanılıyor olsa da esasen memur suçlarındandır.
5257 sayılı türk ceza kanunun 252. maddesi rüşvet'in tanımını yapmıştır ve öngörülen cezaları yazar.

MADDE 252. - (1) Rüşvet alan kamu görevlisi, dört yıldan oniki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Rüşvet veren kişi de kamu görevlisi gibi cezalandırılır. Rüşvet konusunda anlaşmaya varılması hâlinde, suç tamamlanmış gibi cezaya hükmolunur.
(2) Rüşvet alan veya bu konuda anlaşmaya varan kişinin, yargı görevi yapan, hakem, bilirkişi, noter veya yeminli mali müşavir olması hâlinde, birinci fıkraya göre verilecek ceza üçte birden yarısına kadar artırılır.
(3) Rüşvet, bir kamu görevlisinin, görevinin gereklerine aykırı olarak bir işi yapması veya yapmaması için kişiyle vardığı anlaşma çerçevesinde bir yarar sağlamasıdır.
(4) Birinci fıkra hükmü, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, kamu kurum veya kuruluşlarının ya da kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının iştirakiyle kurulmuş şirketler, bunların bünyesinde faaliyet icra eden vakıflar, kamu yararına çalışan dernekler, kooperatifler ya da halka açık anonim şirketlerle hukukî ilişki tesisinde veya tesis edilmiş hukukî ilişkinin devamı sürecinde, bu tüzel kişiler adına hareket eden kişilere görevinin gereklerine aykırı olarak yarar sağlanması hâlinde de uygulanır.
(5) Yabancı bir ülkede seçilmiş veya atanmış olan, yasama veya idarî veya adlî bir görevi yürüten kamu kurum veya kuruluşlarının memur veya görevlilerine veya aynı ülkede uluslararası nitelikte görevleri yerine getirenlere, uluslararası ticarî işlemler nedeniyle, bir işin yapılması veya yapılmaması veya haksız bir yararın elde edilmesi veya muhafazası amacıyla, doğrudan veya dolaylı olarak yarar teklif veya vaat edilmesi veya verilmesi de rüşvet sayılır.

çin

codeboss
en çok lamer barındıran ülke, hergün mutlaka en az 1 ip aralığını banladığım ülke,
ne işiniz var olm SQL server'a bağlanmayı deneyip duruyorsunuz.

codeboss

codeboss
(bkz:#58335) nolu girimi düzenledim ve argo tabirleri sildim, espri olsun diye öyle yazmıştım. siz hayatınızda hiç mi sövmediniz?

doğrusu şu : telefonla fotoğraf çekiyorsanız telefonu dik tutmayacaksınız, yan tutacaksınız,
dik konumda çektiğiniz fotoğrafları bilgisayarınıza yükleyin yamuk görüntülendiğini deneyimleyeceksiniz.

pegasus

codeboss
13.01.2018 tarihinde istanbul-trabzon seferini basari ile tamamlayamayan havayolu firmasi.
ucak havaalanina indikten sonra pist başında manevra yaparken pistten cikip deniz tarafinda topraga saplanmis.
ölü yarali yok allahtan.
bu kadar beceriksiz pilotlara sahip bir havayolu şirketidir.

not: bu entry'i yazarken ufak bir sallanti oldu, kafam dönuyor sandim fakat bildigin deprem oldu bi yerlerde, lamba sallaniyordu.

edit: karaman/dereköy de olmus ufak bi deprem.