confessions

davy jones

1. nesil Yazar - Yaratıcı

  1. toplam entry 318
  2. takipçi 108
  3. puan 8343

zengin sözlük'ün en iyi yazarı

davy jones
On kişinin takıldığı bir ortamda böyle bir anketin olması şahsımı gülümsetmiştir.

Yanlış anlayamayın "on kişinin takıldığı sözlük" ifadesini küçümseme maksadıyla yazmadım. Bilakis, burada biz bizeyiz, aylar içinde samimi bir ortam oluşmuş, az ve öz, aktif bir sözlük burası.

Böyle anket başlıklarını, çok daha aktif katılımcı sözlük platformlarında yapmak daha verimli olacaktır. Söylemek istediğim tam olarak bu.

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

davy jones
Görüntü bozulduğunda ya da yayın kesildiğinde ekranda çıkan siyah beyaz karıncalanma efektinin yaklaşık %1'i, evrenden gelen bigbang dalgalarının fosil kalıntılarıdır.

Yani yaklaşık 14 milyar yıl önce gerçekleşen büyük patlamadan sonra, evrende serbest halde dağılan mikrodalgalar antenden televizyonumuza geliyor.

14 milyar yıl önce gerçekleşen Bigbangi tv'den canlı izleyebilirsiniz yani :)

ne yapalım kadınlar öldürülüyorsa

davy jones
Ne kadar kolay değil mi?

Kadınlar kahkaha atmasın, sokağa çıkmasın, tacize uğrayınca bağırsın diye talimatlar veren de bizim kahveci eşref abi zaten anasını satayım.

Böyle, adaletin sadece duvarda bir yazı olarak kullanıldığı bir ülkede kadınları ne kadar müdafaa edebilirsin ki?

Bu ülkede Kadın olup hayatta kalmak zor valla, bol şans.

jonestown katliamı

davy jones
"Bunları kim anlattı o zaman amk?" Diyenler için:

Jonestown'dan iki kişi kurtulmuştur. Biri,kulakları ağır işittiği için kulübesinde her şeyden habersiz takılan bir ihtiyar, diğeri, bir gün önceden kamptan firar eden bir genç...

arif sağ

davy jones
Değeri Neşet Ertaş gibi vefat ettikten sonra anlaşılacağını düşündüğüm türk halk müziği sanatçısı, zahid.

Bir sürü deyişi vardır üstadın. Şelpe tekniğinin ustasıdır ayrıca.
zengin sözlük nostaljik müzik saatleri

davy jones
Barış Manço'nun fazla bilinmeyen, Kurtalan ekspres ile çılgın attığı zamanlardan hoşça bir anadolu punch'ı.

Şarkıyı keşfedeli 1,5 ay falan oluyor. Bu video plaktan record edilmiş, stüdyo versiyonundan daha hoş. Birçok enstrümanın harmonisini içinde barındırıyor.

Keyifli dinlemeler :)

pearl jam

davy jones
1990 yılında seattle'da kurulan grunge grubudur.

Üyeleri:
Eddie Vedder, Jeff Ament, Stone Gossard, Mike McCready, Matt Cameron'dır.

Şu sıralar fazla turnelere çıkmasalar da geçmişte hatrı sayılır konser vermişlerdir. Yanılmıyorsam 1996 yılında İstanbul'a bir kez geldiler.

kaptonur

davy jones
(bkz:#53930)

Şu entrysinde aklıma "balkan devletleri kaç tanedir?" Diye soru soran milli eğitim müfettişine kemal Sunal'ın: "şimdi efenim balkan devletleri çok geniş olup... Çok kalabalıktır Sayıları 30-40 tane vardır. Hatta bazen iki yüze kadar çıktığı da görülmüştür" diye salladığı sahneyi getiren yazar :)

-Duyu organları çok işlevsel olup...
+Kaç tanedir evladım!
-valla otuz kırk tane vardır.

:)

2017 kurban bayramı tatilinin on gün olması

davy jones
29 ekim, 23 nisan gibi günlerde neden bir günlük tatil olduğunu anlayamadığım upuzun tatil. Bu günler daha özel bence, koskoca bir ulusun kaderinin yazıldığı günler... bayram dediğin üç gün dört gün sürüyor ee sonra? Bunu sorduğumuzda konu başka yerlere çekiliyor, şucu bucu oluyoruz. Ben bunların art niyet olduğunu düşünüyorum hep. Senin bayramın ülkedeki her vatandaşın bayramı değil ki.

fularlı fm

davy jones
Yeni haberim olan radyo kanalı. Kim ne yayın yapar, ne zaman açıldı nedir inanın bilmiyorum. Fakat Anladığım kadarıyla sözlükte infial oluşturmuş. neden böyle olduğunu anlayamamakla beraber, insanların dinlediği, oyalandığı, vakit geçirdiği mecralar ile birbirlerine patlamasını, gruplaşmasını mantıksız buluyorum.

Misal, elmayı ekşi bulursun ve yemezsin. Elma senin için yenesi bir şey değildir. Ama elma seven insanlara nefret ve haset boyutunda yaklaşmana neden olan düşünce sözlüğe yansıyorsa işte bu sıkıntılı bir durumdur.

İsteyen istediği radyo yayınını, tv yayınını açar. Yayın esnasında sözlükle alakalı bir duruma değinirse, (örneğin sözlük yazarlarının hakkında konuşursa, sözlüğün işleyişi hakkında konuşursa) bu yakışıksız bir durum olur. Fakat adminin kontolünde bir yayın olursa neden olmasın. Çok da infiale neden olan bir durum değil.

Yani kısaca: link salın la!

wikipedia

davy jones
Türkiye uzantısının halen erişime kapalı olduğu dünyanın en büyük ansiklopedisi.

Niye yasak? Neden yasak bilmiyorum. Aslında biliyorum ama aklıma getirmek istemiyorum, aklıma geldikçe sinirleniyorum.

Bu denli bilginin bulunduğu bir sitenin erişime engellenmesi, bilgiye, bilime verilen değeri hiçe saymaktır. Ansiklopediler, tarih kitapları geçmişte kalan notable olayları yazmak zorundadır. Nesnel bilgiler kişinin keyfine göre değiştirilemez. Vikipedi de Türkiye ile uzlaşamadı ve bu nedenle Türkiye vikipedi'yi engelledi.

Anlayacağınız sidik yarışı. Sen benim dediklerimi yazacaksın, ben ne dersem o, x değil y yazacaksın tarzı külhanbeyi söylemleri yüzünden vikiyi kullanamıyoruz. Ve kimse de bu duruma isyan etmiyor yürüyüşler yapmıyor. 2011 yılında "internetime dokunma!" Sloganı ile 5809 sayılı kanuna karşı çıkan, sokaklara inen kitleler neden söz konusu Vikipedi olunca karşı çıkmıyorlar inanın bilmiyorum. Böyle dediğimiz zaman gowiki, wiki wand, 0.wikipedia tarzı sikimsonik siteler giriş taktikleri öneriyorlar. Yahu bunları ben de biliyorum. 2017 yılında vpn denilen icattan sitelere giriş yönteminden haberimiz var. İşin komik tarafı bizim vikipediye düzgün bir şekilde ulaşamamamız, ülkemizde yasak olması, bilgiye ulaşırken sanki müstehcen sitelere giriyormuş gibi uğraşmamız... Yoksa biz de biliyoruz vpn'leri. Mağarada yaşamıyoruz netekim.

Bilginin bu denli işlevselliğinin fark edilememesi üzücü. Bilginin gücünün farkında değiliz. Orta çağdan kalma kafalarla aynı ülkede yaşıyoruz. Ne yazık!

kadıköy

davy jones
Karşı yakada gezilesi en güzel semt. İnsanlar sokaklardaki kafelerde kafalarına göre takılır, barlarda eğlenirler, sokakta müzik çalarlar, kimse kimseye pişt kışt demez, sakin bir yerdir.

Ayrıca nazım hikmet kültür merkeziydi sanırım. Orada çok hoş bir kafe var duvarlarda nazım'ın sözlerini yazmışlar çok güzel olmuş. Giderken uğrayınız ☺️

louis pasteur

davy jones
(1822-1895)

Kuduz aşısını bulan mikrobiyolog ve kimyager. Ayrıca sütü 140 fahrenheit derecede 30 dakikada ısıtıp çok kısa bir sürede soğutularak sütün bozulmasını önleyecek sterilize bir formül bulmuştur. Buna da pastörize denilmektedir.

tartışma

davy jones
İki ve üstü kişinin, fikrini karşı tarafa kabul ettirmeye çalışması. Aslında tam olarak bu değil. Sağlıklı bir tartışma sonrası bütün taraflar tartışarak aslında bir fikir alışverişi yaparlar. "Heee aslında bu da farklı bir fikir, olabilir aslında" gibi cümleler kurdurur sağlıklı bir tartışma... Ama günümüzde tartışmalar kim üste çıkarsa o haklıdır kafasında yapıldığı için bütün taraflar aslında kuru laf salatası yapmış oluyor. Ve bu kuru laf salatası uzaktan bakıldığında dar bir kümesin içinde, birbirleri ile ölümüne boğuşan horozların çırpınması gibi görünüyor :))

Ya da daha güzel açıklayıcı bir metafor ile anlatayım. Şefik subaşı ile Melek Subaşı vardı hatırlarsınız. Heh işte günümüzdeki çoğu tartışmayı o karı kocanın tartışmasına benzetiyorum çoğu kez.

Gerek sözlükte gerek sosyal hayatta... Biraz gözlem yaparsanız sağlıksız bir tartışmada, o kumesteki horozlardan birinin siz olduğunu çok net Bir şekilde görebilirsiniz :))

türk sineması

davy jones
Yeşilçam dönemlerinden bu yana arpa boyu mesafe katedememiş sinemadır.

Hep aynı konular etrafında dönen entrikalar, aile dramı, öksüz çocuklar, aşklar, terk etmeler, recep ivedik'ler, kolpaçino'lar...

Bu konular etrafında dönüyor hemen hemen her film. Hani meşhur bir tartışma konusu vardır, "sanat sanat için midir? Yoksa toplum için midir?" Sanat toplum için yapılıyor abi.. hatta endüstriyel, maddi Kaygılar nedeniyle yapılıyor. Üç kuruş kazanmak için sanat yapılmaz. Böyle böyle sinema hiç ilerlemez!

Dikkat ettiyseniz dizi filmlerden bahsetmiyorum. Onlar daha bi katliam. Onlardan bahsedersem küfrederim.

zengin itiraf

davy jones
İnsanlarla konuşurken ciddi olamıyorum. Pek çoğumuz gibi... Ama durum bende biraz farklı. Çok ciddi olmam, karşımdaki insana destek olmam gereken yerlerde bile istemsizce aklımdan saçma sapan şeyler geçiyor. "Hmmm anlıyorum yaa :( çok sıkıntılı bir durum" diyorum. Ama halbuki içimden "heleloy loy loy xd xd pappi papi papiçulo :p" gibi saçma sapan şeyler geçiyor. Hatta tam da bununla ilgili bir karikatür vardı, onu bulamadığım için atamıyorum :))

Edit: ahanda buldum :)

0 /