confessions

enjoythequiet

1. nesil Yazar - Çiçeği burnunda

  1. toplam entry 21
  2. takipçi 4
  3. puan 617

charles robert darwin

enjoythequiet
İngiliz doğa bilimci, biyolog ve jeolog.

tüm türlerin tek bir ortak atadan türemiş olabileceğini keşfederek evrimi ve onun en önemli yasası olan doğal seçilim mekanizmasını tanımlamıştır.
(bkz:evrim)
(bkz:evrim teorisi)
(bkz:darwinizm)

Üniversitedeki ikinci yılında Fransız doğa bilimci ve biyolog Lamarck'ın biyolojik evrime dair fikirleriyle tanışınca kendisini bu konuya adamış; Birkaç yıl sonra Güney Amerika'ya doğru yola çıkan bir gemiye atlayıp 5 yıl sürecek olan bir keşif yolculuğuna başlamıştır.
Yolculuk boyunca karşılaştığı tüm türleri dikkatlice gözlemleyip ayrıntılarıyla not al alan darwin, notlarını çizimlerle zenginleştirerek olağanüstü bir çalışmaya imza atmıştır. Galapagos Adası'na vardığında karşılaştığı benzersiz türler, aklındaki fikirlerin bir teoriye dönüşmesini sağlamıştır. Ancak büyük bir sabır göstererek çalışmasını, bilimsel olarak inkâr edilemez aşamaya getirene dek beklemiş; Kırsalda geçirdiği 17 yıl boyunca hem teorisini güçlendirmiş hem de biyolojik çalışmalarıyla tanınan bir uzman olmayı başarmıştır.

(bkz:türlerin kökeni)
(bkz:insanın türeyişi)

uyku terörü

enjoythequiet
parasomnia olarak tanımlanan anormal uyku bozukluğu örneklerinden biridir. genellikle çocukluk döneminde (ilk 5 yaş) yaşanan bu uyku bozukluğunun 12 yaşından sonra azaldığı gözlemlenmiştir. erişkinlerde görülme olasılığı %2'dir.
uykuya daldıktan 2-3 saat içinde, rem uykusu sırasında yaşanır. uyku terörü yaşayan çocuk çığlıklar içinde yataktan kalkar, gözleri açık bir şekilde korkuyla etrafına bakar ancak uykusuna devam ediyordur. yaklaşık 5 ila 15 dakika arasında çocuk sakinleşerek uykusuna devam edecek ya da uyanacaktır.
psikologlar uyku terörü sırasında çocuğun uyandırılmadan uzaktan izlenmesi, ertesi gün bununla ilgili bir şey sorulmasının sakıncalı olabileceğini söylemektedir. haftada 2'den fazla yaşanması hâlinde uzman yardımı alınması gerekmektedir.

argo

enjoythequiet
Toplumda belli bir sosyal sınıfa mensup olanların, daha çok toplum dışı olarak algılanan ve damgalanmış grupların, toplumun diğer kesimlerinden ayrılmak veya gizlenmek içgüdüsüyle oluşturdukları konuşma sistemidir.

mavi kan

enjoythequiet
Bazı omurgasız hayvanların (özellikle karides ya da yengeçlerde) kanı mavidir. Kabuklular, örümcekler, mürekkepbalıkları, ahtapotlar ve bazı yumuşakçaların vücutlarındaki pigmentlerin farklı olmasından ötürü kanları da farklı renktedir. Bu canlılarda hemoglobin yerine hemosiyanin bulunur. Bu molekül içerisinde demir değil, bakır bulunur. Bakırın varlığı, ışığın farklı dalga boylarının emilmesine ve geri yansıtılmasına neden olur. Bu hayvanların kanları oksijenlenmişken mavi renktedir, oksijenin yokluğunda ise renksizdir.

daha detaylı bilgi isteyen, mor ve yeşil kanlı canlılar ile ilgili de bilgi almak isteyen şu yazıyı inceleyebilir.
http://www.evrimagaci.org/photo/tr/kan-kimyasi-ve-kan-renkleri-her-canlinin-kani-kirmizi-degildir

alan turing

enjoythequiet
Modern bilgisayarların temelini atan, bilgisayar bilimini kurup, yapay zekâ için temel hazırlayan matematikçi, bilgisayar bilimcisi, mühendis, deha.
Henüz küçük bir çocukken papatyaları yakından izleyip incelemiş olmasının sonucunda, 1952'de morfogenez alanında yaptığı çalışma ile matematiksel biyolojinin doğumuna öncülük etmiştir.
İkinci dünya savaşı sırasında Almanların savaşla ilgili stratejik görüşmelerini şifrelemek için kullandıkları enigma'nın şifresini çözmüştür.
Alan Turing, ENiGMA'nın oluşturduğu şifrenin bir gün içerisinde insan tarafından kırılmasının mümkün olmadığını düşünmüş ve makinelere olan yatkınlığını kullanarak "Bombe" isimli "Turing Makinesi" olarak da bilinen bir makine tasarlamıştır. Ancak Olası tüm durumları deneyen bu makine ilk aşamada hiçbir sonuç vermemiştir.
Turing bu durumu değişik bir yolla çözmüştür. Almanların her sabah saat 6:00'da hava durumu (wetterbericht) kelimesini şifrelediğini ve sonunda kesin olarak liderlerini selamlama ifadesi olan "Heil Hitler" yazmalarını kullanarak, bu kelimelere karşılık gelen şifreli mesajları makinesine yüklemiştir. Böylelikle, karmaşık, çok zorlu ve kırılması imkansız bir şifrelemesi olduğuna inanılan ENiGMA'nın şifresini 20 dakikadan az bir sürede kırmayı başarmıştır. 
Turing'in makinesinin yüksek başarısı ile savaşın erken bitmesi, daha uzun sürmesi beklenen savaş için yaklaşık 14 milyon insanın hayatını kurtarmıştır. 

Ne yazık ki böylesi bir deha, sırf eşcinsel olduğu için ve o dönem İngiltere'de eşcinsel eğilim göstermek adli bir olay olduğundan, hapis cezası ile cezalandırılması ya da tedavi edilmesi gerektiği yönünde baskıya maruz kalmıştır. Tedavi seçeneğini kabul eden Turing'e, tedavi sırasında yoğun östrojen hormonu verildiğinden zaten sorunlu olan sosyal yaşamı tamamen bozulmuştur. Sonuç olarak kendisinin hazırladığı siyanürlü bir elmayı yiyerek intihar etmiştir.

Tarihin en önemli dehalarından, bilgisayarın babası olarak bilinen (Turing makinesine şimdilerde bilgisayar diyoruz) birinin henüz 41 yaşında böyle trajik bir ölüme sürüklemek de insanoğlunun gelişimi açısından büyük bir kayıp olsa gerek.

Nitekim iş işten geçtikten sonra; 2013 yılında, ölümünden 60 yıl sonra, Alan Turing için Kraliçe Elizabeth resmi bir özür metnini imzalamış ve kendisinin hizmetlerinden ötürü Alan Turing'e Kraliyet adına teşekkür ve özürlerini ilan etmiştir.

insan bir kere sever

enjoythequiet
Doğru bir sözdür.

Aksini savunanlar, her seferinde gerçekten sevdiğini zannedip yanılanlardır. o çok sevdiğiniz insan dışında biriyle olsanız bile yine hep aklınızın bir kenarında onunla yaşadıklarınız, anılarınız olacaktır.
ayrıca, gerçekten var o her seferinde inanmadığınız, yaşamadığınız için dalga geçip ayaklara düşürmeye çalıştığınız gerçek sevgi. yaşamanız dileğiyle.