confessions

esdemirei

2. nesil Jurnalci - Alıştı gibi sanki

  1. toplam entry 536
  2. takipçi 2
  3. puan 4773

doğalgaz bağlatılmış evlere kömür vermeyi istemek

esdemirei

Ankara'nın Büyükşehir Belediye Meclisi'nde düzenlenen ve Twitter hesabı üzerinden yayınlanan 2019 Haziran ayı 3'üncü gün toplantısında AKP-MHP kanadının Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın “Öğrenci evlerindeki su tarifelerini yüzde 50 indirim uygulanması” seçim vaadine karşı çıkmak için başvurdukları bir eylem. Herhâlde AKP (ve dolaylı olarak MHP) hâlen doğdukları dönemde toplumun ihtiyaçlarına göre yanıt veren bir “ampul” rolü üstlendiğini sanıyor. Mansur Yavaş da “Doğalgaz bağlatılan evlerde 100 bin ton kömürü kime vereceksiniz?” şeklinde cevabını vermiş.

seni boşluğa bırakıyorum

esdemirei

Yerli durum komedi televizyon dizisi Avrupa Yakası'nda geçen ve diyaloğa son nokta koyduktan sonra bırakılabilecek bir diyalog kesiti. Diyaloğun tamamı şu şekildedir:
+ Ya istemiyorum, Makbule. Ben elimi yüzümü yıkamadan hiçbir şey yemem.
- Olsun. Az bir tat, bak. Hakikaten öyle güzel olmuş ki. Bak, bak, bak.
+ Ya istemiyorum, Makbule. Allah'ım ya. Akşam yemekte yerim ya.
- Ama hatırım için ye. Hatırım için.
+ Ya istemiyorum. Makbule. Vallahi ağız burun gireceğim sana. Kafa atayım mı sana? Allah'ım ya rabbim ya. Niye böyle sürekli ısrar, ısrar, ısrar Makbule ya.
- Niye bana bu kadar kızdınız ki şimdi?
+ Çocuk gibi hareketlerin var, Makbule. Böyle beni afakanlar basıyor.
- Tamam, şimdi. Ben yerim. Aa, mis gibi pilav.
+ Ye. Oh, mis gibi. Oh, ye, şiş. Balon gibi ol ve sonra havalan. Git buradan. Ben de sana buradan güle güle desem.
- Nasıl yani?
+ Seni boşluğa bırakıyorum.

vazifen bursunu gasp eden chp'yle mücadele etmek

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
BBC News Türkçe'de gazeteci Mahmut Hamsici'nin Twitter hesabı üzerinden 15 Haziran 2019 tarihinde attığı tweet'e göre Haliç Köprüsü'ne İstanbul Gençliği teşkilatı tarafından hazırlanıp asılan pankartta geçen ifade. İfadenin tam hâli şu şekildedir: Ey Türk Gençliği. Bir diğer vazifen de bursunu elinden alan CHP ile mücadele etmektir.” Sosyal medya bu ifade için Öğrenci Andı'nı kaldıran hükûmetin teşkilatı ne hakla Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nin buna karıştırır şeklinde ifadeler kullanmıştır.

beyaz tv

esdemirei

Ankara'nın Beypazarı ilçesindeki mezarlığın durumunu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a bağlayan bir kadın muhabire sahip bir yerel televizyon kanalı. “Mezarlık perişan hâlde, otlar yanmış” diyerek mikrofon uzatan muhabire “Mezarlıktaki otları Mansur Yavaş mı yapmış? Beyaz TV'nin kime nasıl haber yaptığını çok iyi biliyoruz. Neden Melih Gökçek zamanında yayınlanmıyordu da şimdi yayınlanıyor? Beyaz TV, Beypazarı'nı şimdi mi düşünür oldu?” ifadelerini kullanan vatandaş sayesinde olay yerinden uzaklaşıyor.

murat alan

esdemirei

Akit TV yerel televizyon kanalında 1 Haziran 2019 tarihinde yayınlanan Ters Kutuplar adlı tartışma programı yayınında “Sizin o Ergenekoncularınızı da, Fethullahçılarınızı da, hepsini Silivri'de, hepsini Sincan'da burnundan getiriyoruz. O hizaya gelmeyen, o omuzlarında çatal bıçak set (bulunan) apoletli generallerinizin hepsi, şimdi Erdoğan'ın arkasında saf tutuyor. Oynaya oynaya, eşek gibi saf tutacaklar. Bu ülkede demokrasi varsa bunu AKP iktidarı oturttu. Askeri, Savunma Bakanının arkasına koyuyorsa, sivillerin arkasına saf tutturuyorsa bunu AKP iktidarı oturttu” ifadelerini kullanan Yeni Akit Gazetesi Haber Müdürü.

Video klibinin teliften dolayı silinmesine karşı: Alternatif 1 (Streamable)

bir aile hikayesi

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
Yapımcılığını MEDYAPIM'ın, yönetmenliği Merve Girgin'in, senaryosunu Deniz Madanoğlu'nun üstlendiği 9 Mart 2019 ve 01 Haziran 2019 tarihleri arasında FOX yerli televizyon kanalında yayınlanan 12 bölümlük dram türündeki bir yerli televizyon dizisi. Dizinin uyarlaması, Amerikan komedi ve dram televizyon dizisi This İs Us'tan yapılmıştır. Dizide Songül Öden, Celil Nalçakan, Birkan Sokullu, Olgun Toker, Elçin Afacan, İrem Sak, Alper Saldıran, Ali Seçkiner Alıcı, Serkan Ercan ve Seren Şirince adlı oyuncular rol almıştır. MEDYAPIM'a göre dizinin özeti şu şekildedir: Cem (Celil Nalçakan) çok sevdiği karısı Reyhan'la (Songül Öden) doğum gününü kutlamaya hazırlanırken, Reyhan'ın aniden doğum sancısı tutar. Riskli bir doğum olmasına rağmen, son ana kadar her şeyin yolunda gideceğine ve üçüzleri kucaklarına alacaklarına inanırlar. Ancak hayatın onlar için bambaşka bir planı vardır. Beş yıldır büyük bir markanın reklam yüzü olan Berk'in (Birkan Sokullu) asıl hayali oyuncu olmaktır. Sonunda iyi bir filmde oynama şansı yakalar ancak yapımcısından izin alamaz. Şimdi önünde önemli bir yol ayrımı vardır. Ya her şey eskisi gibi devam edecek, ya da Berk özgürlüğü seçip bedelini ödeyecektir. Karısı ve çocuklarıyla huzur içinde yaşayan Mahur'un (Olgun Toker) bir sırrı vardır. Bir süredir biyolojik babasını bulmaya çalışmaktadır. İyi haberi doğum gününde alır. Ancak babasıyla tanıştığında öğreneceği gerçek onu büyük bir hayal kırıklığına uğratacaktır. Çocukluğundan beri başı kilolarıyla dertte olan Beste (Elçin Afacan), otuz beşinci doğum gününde yeni bir karar alır. Bugüne kadar hayatı umduğu gibi gitmemiştir ve artık dizginleri ele almanın vakti gelmiştir. Ne pahasına olursa olsun zayıflayacaktır. Hiçbir şey onu yolundan alıkoyamaz. Aşk dışında. Bu beş insanın başına ne gelirse gelsin, onların bildikleri bir şey var: Dünya'yı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey.

Kaynaklar:
1- FOX: Bir Aile Hikâyesi/Bir Aile Hikayesi dizisinin afişi görücüye çıktı (05 Mart 2019)

süperali

esdemirei

AKP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Osman Tomakin'in Twitter hesabı üzerinden 12 Haziran 2019 tarihinde attığı tweet'e göre AKP Gençlik İstanbul tarafından AKP İstanbul adayı Binali Yıldırım'ın 1994 yılından 2019 yılı öncesine kadar yaptığı çalışmaları göstermek amacıyla Super Mario Bros'un oyun arayüzü kullanarak yapılan klipte adaya atfedilen takma ad.

binali yıldırım

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
Twitter kullanıcısı Ailkersungur'un 11 Haziran 2019 tarihinde attığı tweet'te “Eline kâğıt veriyorlar okuyamıyor, mouse veriyorlar kullanamıyor, tebeşir veriyorlar yazamıyor, seçimlere girecek tarihini bilmiyor, aslında konuşmayı bile beceremiyor. Ama iş bölücülüğe geldiğinde; pekekePKK, lazistan, kürdistan, ekümenlik dilinden düşmüyor” ifadelerini kullandığı AKP İstanbul adayı.

eşref kolçak

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
28 Ocak 1927 tarihinde Erzurum'un İspir ilçesinde dünyaya gelmiş 26 Mayıs 2019 tarihinde Bursa'nın Gemlik Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybeden Yeşilçam oyuncusu. Babası İspir Gaziler köyü'nden Harun Kolçakoğlu, annesi ise daha sonra Hateme adını alan Rus kökenli Katya'dır.

1941 yılında İstanbul'a taşındı. Kasımpaşa'da yaşadı. Sultanahmet Erkek Sanat Enstitüsü'nü bitirdi. Tesviyecilik, marangozluk okudu. Marangozluk ve ayakkabı tamirciliği gibi işlerde çalıştı. Kasımpaşa'da oturduğu zamanlarda marangoz dükkânı ve mobilya mağazası vardı. 1944 yılında Atilla Revü Opereti'nde tiyatroya başladı ve 1945 yılında Ses Tiyatrosu'na geçti. 1947 yılında figüranlıktan oyunculuğa geçtiği film Cahide Sonku ile birlikte oynadığı Fedakar Ana filmiydi. 1950'li ve 60'lı yıllarda, melodram ve kahramanlık filmlerinin jönü oldu. Bir Şoförün Gizli Defteri, Namus Uğruna, Düşman Yolları Kesti öne çıkan filmleri arasında yer alıyor. Sanat hayatı boyunca 200'e yakın sinema filmi ve televizyon dizisinde rol aldı. Pop müzik sanatçısı oğlu Harun Koçak 2017 yılında hayatını kaybetmişti. 1961 yılında Türk Filmleri Yarışmasında, Namus Uğruna filmindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu ödülünü, 2000 yılı Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Güle Güle filmindeki rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü, 2003 yılında da Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Yıldırım Önal Anı Ödülü'nü aldı.

Kaynaklar:
1- BBC Türkçe: “Yeşilçam'ın usta oyuncusu Eşref Kolçak 92 yaşında hayatını kaybetti” (26 Mayıs 2019)

24 kasım 2016 adana valiliği önündeki patlama

esdemirei

Adana'nın merkez Seyhan ilçesindeki Döşeme Mahallesi, Mehmet Nuri Sabuncu Bulvarı'nda bulunan Adana Valiliği'nin önündeki açık otopark önünde 24 Kasım 2016 tarihinde saat 08.05'te meydana gelen patlama olayıdır. Olayla ilgili yapılan açıklamalarda patlamada 2 kişinin öldüğü, 31 kişinin yaralandığı, bomba yüklü araç tam mesai saatinin başladığı sırada makam girişine yakın bir noktada patlatıldığı, hedef alınan kişinin Adana Valisi Mahmut Demirtaş olduğu öğrenildi [1]. Bu saldırıyla ilgili 3 sanık bin 100'er yıl hapse çarptırıldı [2].

türk dil kurumu

esdemirei
Önceden web arama motoru, sağ tık menüsüne çeşitli tarayıcı eklentileriyle (örneğin hem Chrome hem de Firefox için Selection Context Search eklentisi gibi) tanımlanarak seçtiğiniz metni kolaylıkla sağ tık menüsüne tıklatıp pratik sonucu yeni sekmede görebilirken; 2019 şubat ayı ortası sonrasında süreli ve 2019 Mayıs ayı sonrası daimi geçtikleri sıçmık site formatı yüzünden bu kolaylığını yitiren bir platform. Ta ki iki arkadaş bu arama motoru sorunu için bir Tampermonkey komut satırı yazana kadar. Benim gibi sağ tık menüsü kullanan varsa bu komut satırını kurmaları tavsiye edilir.

5 haziran 2019 hitler kılıklıya tepki gösterilmesi

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
5 Haziran 2019 günü İstanbul Kadıköy'deki Bahariye Caddesi'nde Adolf Hitler kıyafetiyle bağış toplayan ismi bilinmeyen tiyatrocuya tepki gösterenlerden Hamit Demir 6 Haziran 2019 tarihinde Facebook hesabı üzerinden attığı gönderide “Zorunlu bir açıklama. 5 Haziran 2019 günü Kadıköy'de Bahariye Caddesi'nde yürürken, Süreyya Operası önünde bir kişinin soykırımcı ve insanlık suçu işlemiş faşist Alman Nazi lideri Adolf Hitler kılığında dolaştığını fark ettim. Yanımdaki arkadaşıma buna müdahale etmemiz gerektiğini söyledim ve o kişiye yöneldim. Yanına gittiğimde ne yaptığını sordum. Para kutusunda yazan yazıyı gösterdi. '(Çocuk ve sanat projelerinde kullanılmak üzere) bağış karşılığı fotoğraf çektiriyorum' (yazısını) okudum. Demek ki ortada sanatsal bir performans yoktu. Bir ticari eylem vardı. İşte tam bu noktada, yaptığını doğru olmadığını, bunun simgesel olarak faşizmi meşrulaştırdığını, ve dâhi sempatik gösterdiğini ve buna bir son vermesi gerektiğini söyledik arkadaşımla birlikte. Ve öncelikle kolundaki gamalı haç sembolünü çıkarmasını istedik. Ve ardından konuyu dilerse kendisine uzun uzun anlatabileceğimizi de ekledik. Kendisi 'Siz böyle düşünüyor olabilirsiniz, ben de böyle düşünüyorum' dedi ve önerilerimizi reddetti. Ve o kostümle fotoğraf çektirmeye devam edeceğini söyledi. 'Çocuklara ve gençlere; dünyadaki ırkçılığın, faşizmin, soykırımın sembolü hâline gelmiş bu kişiyi ve onun simgelerini olumlu yansıtacak bir şey yapmana izin vermem' dedim. Kendisi ısrarla yapmaya devam edeceğini söyledi. Sonra uzaklaşarak başka bir yerde aynı şeyi yapmayı sürdürdü. Yine gittim, buna izin vermeyeceğimi tekrarladım. Sonra kolluğu çıkartarak arkadaşının evine gideceğini söyleyerek oradan (Kadıköy) Halk Eğitim Merkezi yönünde yürümeye başladı. Biz de peşinden yürüdük. Az sonra ileride tekrar kolluğu taktığını gördüm. Halk Eğitim Merkezi bahçesine gelince telefonla konuşurken tekrar yakaladım. Artık yaptığının ayıp olduğunu söyledim. 'Bizi kandırmaya mı çalışıyorsun. Sana meseleyi her şekliyle anlatmaya çalışıyoruz. Kafan basmıyor mu?' dedim. Tam bu esnada, çevremizin epeyce kalabalıklaştığını fark ettim. Yakınımızda bulunan insanların da ısrarları sonucunda, kolluğunu çıkartıp oradan uzaklaştı. Sonrasında sosyal medyada oluşan ve yazılan şeyleri bir süre sonra fark ettim. Birgün Gazetesi'nden bir arkadaşımız olay anında oradaydı ve haber yapmış konuyu. Öncelikle memleketin ve dâhi tüm dünyanın önemli bir meselesi olan 'ırkçı, ayrımcı' zihniyet sorununa karşı, vicdani bir rahatsızlık hissettiğim için yaptığım bu eylem sırasında, muhatap arkadaşın tedirginlik yaşamasına neden olduğum için üzgün olduğumu belirtmek isterim. İnsani olarak kendisine fiziksel bir zarar vermeyi orada bulunan hiç kimse aklından dâhi geçirmemiştir. Kendisi de şunu bilmelidir ki, şayet bir kamusal alanda bir eylem üretecekse (ki bu eylem sanatsal dahi olsa), bunun düşünsel, bilimsel, tarihsel ve politik sorumluluklarını da taşıması gerekir. Örneklediği modellerin insanlık tarihindeki yerini az çok bilmesi gerekir. Mesele, kendini tatmin etmek ve para kazanmakla sınırlı değildir. Kamusal alan özellikle gençlere ve çocuklara dair sorumluluk da gerektirir. Eğer bu nedenlerle yaptığı şeyi yine de savunacaksa, o zaman her yerde ve her zaman karşısına dikileceğimi de bilmelidir. En azından kendi vicdani sorumluluklarım gereği, ömrüm ve gücüm yettiğince böyle davrandım ve böyle davranacağım. Herhangi bir şekilde faşizmi meşrulaştırmasının, sempatikleştirmesinin, olumlamasının vicdani olarak kabullenilemeyeceğini bilmesi gerekir. Bu düşünce ve ifade özgürlüğü değildir. En basitinden, ırkçılıktır ve ırkçılık bir suçtur. Saygılarımla” ifadesini kullandı.

5 haziran 2019 hitler kılıklıya tepki gösterilmesi

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
Cumhuriyet Gazetesi'nin 6 Haziran 2019 tarihinde yayınlanan “Kadıköy'de Hitler kostümüyle gezen kişiye halktan tepki” haberi için konuşan Adolf Hitler kıyafetiyle bağış toplayan 31 yaşındaki ismini vermek istemeyen tiyatrocu şu açıklamayı yaptı: "Yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak amacıyla başımdan geçenleri anlatmak istiyorum. Milyonlarca insanın vahşice katledilmesine sebep olan bir figürü seçerek, aldığım sorumluluğun farkındayım. Birini eleştirmek için onun kılığına girmenin en etkili eleştiri yöntemlerinden biri olduğunu düşünüyorum. Mesleğin ustaları bunu defalarca kanıtlamıştır. (Bu cümleden de kendimi ustalarla bir tuttuğum anlaşılmasın lütfen) Bu bilinçle sokağa çıktığımda, performansımda, Hitler'i olduğu gibi, asla sempati duymayarak ve sempati uyandırmaya çalışmayarak, 'kötü' bir figür olarak oynamaya çalıştım. Yanıma, ilerideki projelerime kaynak sağlamak için fotoğraf çektirdiğimi belirten bir yazı aldım. Yazının altına da bunun sadece bir performans olduğunu ekledim. Süreyya Operası'nın önündeyken, insanlar Hitler'e olan nefretini ve eleştirilerini yüzüme karşı söylediler. Yazımı okuduktan sonra saygı gösterip yollarına devam ettiler. Performansım sırasında tanımadığım iki kişi yanıma geldi. Daha beni izlemeden, burada Nazi propagandası yapamayacağımı, Hitler'i olumlamama izin vermeyeceklerini söylediler. Kaldı ki benim de niyetim asla ve asla Hitler'i olumlamak değildi, hiçbir zaman da olamaz. Olayın büyümemesi için kendimi anlatmaya çalıştım, maalesef ikna olmadılar. Gerekirse beni takip edeceklerini, Kadıköy'de bu hâlde duramayacağımı, üzerimdekileri çıkarıp eve gitmemi söylediler. Sağduyulu davranıp, onları da anlamaya çalışarak oradan uzaklaştım. Beni Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'ne kadar takip edip, tekrar sıkıştırdılar. Bu tatsız olayın, fiziksel müdahaleye dönmemesi ve huzursuzluk çıkmaması için o bölgeden uzaklaştım. Eve geldiğimde, binlerce kişinin beni görmesine rağmen, iki kişinin yaptığı müdahale sonrasında, tüm Kadıköylülerin bu müdahaleden sorumlu tutulmasına açıkçası üzüldüm. 14 yıldır Kadıköy'de ikamet eden biri olarak bunu kabullenmekte zorlanıyorum. Oysa ki performans yapan sokak sanatçılarına Kadıköy Belediyesi 'sanatçı kartı' veriyor. Olay sırasında bu karttan bende de mevcuttu, cebimde duruyordu. Üzüntüm ise; bu rolü hakkıyla yapmak için hatırı sayılır bir emek vermişken, emeğimin hiçe sayılması ve tamamen yanlış anlaşılmamdır. Ben amacımı belirttim, kendi ağzımdan olanları size anlatmaya çalıştım ve üzüntülerimi dile getirdim. Bu süreçte Hitler performansımı askıya alarak, başka performanslarımı yapmaya devam edeceğim, çünkü bir emekçi olarak e(k)meğimin peşinde olmaktan başka bir amaç taşımıyorum."
0 /