confessions

esdemirei

2. nesil Düzeltmen - Enerjik

  1. toplam entry 913
  2. takipçi 6
  3. puan 7256

ekşi sözlük

esdemirei
dün (7 ağustos 2018) 7 mayıs 2019 tarihinde bir Twitter kullanıcısının paylaştığı tweet'teki ifadeyi alıntılayarak açtığım başlığı gören muhtemelen galatasaraylı olan iki yazar tarafından adıma hem Galatasaraylı Avukatlar ve Hukukçular Derneği hem de Emniyet Genel Müdürlüğüne Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama gerekçesiyle suç duyurusu yapıldığını gördüğüm ortam. genelleme yapmak istemiyorum. ancak o başlığa yazan 25 yazardan kaç kişi attığım entry'i anladığını merak ediyorum sorusunu merak ediyorum. şu anda avukat arayışındayım. başıma ne geleceğini merak ediyorum.

zamlar güzel oluyor millet evde odun yaksın

esdemirei

Son zamanlarda elektrik, doğal gaz ve sigaraya yapılan zamlar hakkında röportaj yapan Kamusal Alan adlı YouTube kanalına bir vatandaşın verdiği ifade.

İfadenin tam hâli şu şekildedir: “Gayet güzel, iyi bir şey. (“Herhâlde sigara içmiyorsunuz” sorusu üzerine) İçiyorum. Niye içmeyeyim ki? Param var. Alıyorum, içiyorum. Benim için bir mahzuru yok. 20₺ olmuş, 25₺ olmuş, 50₺ olmuş. Bence mahzuru yok ki. Varsın gelsin. Ne güzel. (Son zamanlarda elektrik, doğal gaz vs. ifadesi üzerine) Onları da boş ver. Onları da yakmasınlar. Az yaksınlar. Ne olacak ki? Elektrikmiş, doğal gazmış. Devlet bilir. Bizimle ne alakası var? Odun yaksınlar. Tüp var. Tüp yaksın. Tüp satıyorum. Tüp alsınlar. Geçinemeyenler memleketlerine gitsinler. Bu milletin burada ne işi var? Ne zaman gelmiş bunlar? 1980'den sonra pat diye buraya gelmişler. Bilmem ne. Köylerine gitsinler. Köyler boş. Bak. Kimse hiç tarımla, tavukla, besiyle uğraşmaz. Bunlar niye uğraşmıyorlar? Göçmüşler gelmişler. Geçinemeyen adam gitsin. Burada ne işleri var? Kalabalık ediyorlar. Kalabalık etmeyecek.”

dud

esdemirei
kendisi tanım giremediğimi eleştirmiş bir yazar. mademki ben tanım girmeyi bilmeyen bir insanım arkadaş bunu öğretebilir. tabii öğretmesi için normal bir insan olması gerekiyor. bir de benden bıkmış. bıktıysa sözlük kurallarına aykırı hareket sergileyebilir, bir daha girmemek üzere ayrılabilir ya da hesabını silebilir. bu üç seçenekten başka bir seçeneği bulunmamakla birlikte dördüncü seçeneği kendiyle tartışarak bulabilir. tabii yapabilirse.

stranger things

esdemirei
Dizinin hikâyesi iş görse de kadrosunda barındırdığı çocuklardan kaynaklı [Jane Hopper (Eleven) gibi] bir süre sıkıyor. Sezon finallerinde hep bir mutlu son görülse gelecek sezonlarda hikâyenin sözde farklı ancak aynı sona dayandığı görülmektedir. Özellikle üçüncü sezon sonunda geçit bir daha açılmamak üzere kendini feda eden Jim Hopper'ın Mike Wheeler ve Jane Hopper (Eleven) için yazdığı konuşma metni bu sezonun tek anlam ifade şeyiydi. Bu sezondan sonra aynı monotonlukta bir sezon daha yayınlanmayacağını umuyorum.

tramvayda kitap okuduğu için linç edilen genç

esdemirei

Fatih Tezcan'ın attığı tweet'le buna maruz kalan gençtir. Marmaray'da yolculuk esnasında oturan ve kitap okuyan bir kişinin bir çocuklu kadına yer vermediği için tweet'inde “Müsaadeniz olursa ben bu kitap yüklü eşeklerle dibine kadar kutuplaşmak istiyorum. Bunların ne bu ülkeye ne medeniyetimize ne de insanlığa faydaları var. Bunların kalbi kurumuş kalbi. Bu iğrençlerin işi gücü anca laf kalabalığı. Gerisi ve gerçeği bu” ifadelerini kullanmış.

tweet silinirse diye tweet eki için: video

harcaması az olan vatandaşa milletvekili maaşı çok geliyor

esdemirei

habertürk'te yayınlanan açık ve net programına katılan tbmm başkanı mustafa şentop'un kullandığı ifadedir. ifadenin tam hâli şu şekildedir: “milletvekili olduktan sonra daha fazla alınmasına rağmen geçinilemiyor. çünkü giderleri, ayrıca hesaplamak lazım. milletvekillerine araç tahsisi yok. her milletvekili, kendi aracı varsa onu kullanıyor. aracı olmayan milletvekillerini biliyorum. toplu taşıma araçlarıyla meclise gelen milletvekilleri var. maddi durumu müsait olmayabilir. araç kullanamıyor olabilir. bu sebeplerle olabilir. ayrıca milletvekillerine meclisten teknik olarak danışman dediğimiz üç tane eleman tahsis ediliyor. bunun dışında milletvekillerin lojmanları yok. kamuda, taşrada, merkezde lojman kullanan çok kişi var. malumunuz 2002'de akp geldikten sonra milletvekillerinin lojmanlarının olduğu bir alan vardı. onların hepsi, satışa çıkartıldı. şimdi milletvekillerinden hâli vakti yerinde olan, ankara'da evi olan vardır, kirada olan vardır. milletvekillerinin memleketlerinde de konutları vardır vb. milletvekilleriyle ilgili bir tabloyu ortaya koyarken aldığı maaşı da harcamalarını da— diyelim ki bir şahıs, türkiye'nin küçük bir şehrinde, bir ilçesinde oturuyor. aylık giderleri, o şehrin kapasitesi içerisindedir. ayda bir ya da iki misafir ya gelir ya gelmez. harcamaları bundan ibaret olan bir kişi, maaşa baktığında 'aa, bu maaş çokmuş' diyebilir.”

tinder

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
İLGA iş birliğiyle belirlenmiş Eş cinsel ilişkilerin yasak olduğu 69 ülkede uygulamalarındaki flört tercihlerini bu yönde yapan kişiler için “Bulunduğun coğrafi konuma göre, LGBT topluluklarının cezalandırılabileceği bir yerdesin. İyi vakit geçirmeni çok istesek de güvenliğin bizim için en önemli konu. Lütfen yeni eşleşmeler yakalarken ve tanımadığın insanlarla buluşurken her zamankinden daha fazla dikkatli ol” şeklinde güvenlik uyarısı veren çöpçatanlık platformu.

bursa şehir hastanesi

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
Bursa'nın Nilüfer ilçesi Doğanköy Mahallesi'nde 399,5 milyon dolar harcanarak, 745 bin 365 m²'lik arsa üzerine inşa edilen, 16 Temmuz 2019 tarihinde yoğun bakım dahil bin 355 yatak kapasiteyle hizmete giren Türkiye'nin en büyük beşinci şehir hastanelerinden birisi. Toplam 403 poliklinik, 49 ameliyathane, 217 yataklı çocuk ve yetişkin yoğun bakım ünitesi ile günlük 2 bin 110 acil hastaya müdahale ve toplamda da 36 bin 200 hasta sirkülasyonu öngörülen kompleks bünyesini yer alıyor. Hastaneye ulaşım 3 adet otobüs hattıyla sağlanırken, şehir merkezinden hastaneye ticari taksiyle gitmek ise 230-250₺ tutuyor. [K1, K2]

gravity falls

esdemirei
an itibariyle bitirdiğim bittiği için içimde bir boşluk bir burukluğa yol açan çizgi dizi. dizi çocuklara hitap ediyor gibi gözükse de yetişkinlere de hitap etmektedir. ilişkileri, zor durumda verilecek kararlarda öncelikleri, bilim kurgudan yana hayal gücü, özgün karakterleriyle izlettiriyor. İlk sezonu 20, ikinci sezonu 21 bölümle toplam 41 bölümde Gizemli Kulübe'de yaşayan Pines ailesine ve Esrarengiz Kasaba'da yaşayan insanlara bağlanıyorsunuz. Benim gibi arkadaşlığın verdiği sıcak duyguyu dolu dolu hissedememiş birisi olarak beni benden almıştır.

kaşını alan kızları gördüğünüzde yüreğiniz parçalanmıyor mu

esdemirei

Camide cemaate vaaz veren İhsan Şenocak adlı bir hocanın kullandığı ifade. İfadenin tam hâli şu şekildedir: “Kızların sokaktan pantolonla okula gittiğini gördüğünde için yüreğin parçalanıyor mu? 18 yaşında kaşını aldıran kızın o hâlde üniversiteye giderken yüreğin parçalanmıyorsa vallahi kıyamet günü cehennem seni parçalayacak.”

çalışan kadın işsiz erkekle yuva kurmaz

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
Bir Twitter kullanıcısının attığı tweet'te geçen, başlığa da anca bu şekilde ifade edebildiğim, alternatif başlık önerileri açan bir ifade. İfadenin tam hâli şu şekildedir: “1 milyon kadına iş verirseniz sadece 1 milyon insana aş vermiş olursunuz. Çalışan kadın işsiz erkekle yuva kurmaz. Bir milyon erkeğe iş verirseniz dört milyon insana aş vermiş olursunuz. İşi olan erkek, işsiz hanımla evlenir, 2 çocuk babası olur, ekmeğini böler paylaşır.”

27 temmuz 2019 suriyelilerin mitingi

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
Düzensiz göçle mücadele etmek amacıyla İçişileri Bakanlığı tarafından İstanbul'da kaydı olmayıp diğer illerde kaydı olan Suriyelilerin 20 Ağustos 2019 tarihine kadar bu illere dönmesini, dönmemesi hâlinde gerekli müdahelelerin yapılacağı söylenmesi üzerine Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği, Mülteci Hakları Derneği, İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği, Hukukçular Derneği iş birliğiyle 27 Temmuz 2019 tarihinde saat 17:00'da İstanbul'un Fatih ilçesindeki Saraçhane Parkı'nda yapılacak olan mitingdir.

140journos'un komünist başkan videosu

esdemirei

Türkiye'yi anlamak üzerine belgesel üreten 140journos'un 21 Temmuz 2018 tarihinde resmi YouTube hesabı üzerinden “komünist başkan” başlığıyla “Anadolu'da 'bir hayalet dolaşıyor, komünizmin hayaleti.' 88 bin nüfuslu bir Anadolu şehrine belediye başkanı seçilen Fatih Mehmet Maçoğlu, Ovacık'ta kurduğu hayali büyütüyor: Yeni bir siyaset mümkün mü?” açıklamasıyla yayınladığı videodur.
0 /