confessions

esdemirei

2. nesil Yazar - Çiçeği burnunda

  1. toplam entry 74
  2. takipçi 0
  3. puan 841

zengin sözlük ile ilgili sorunlar

esdemirei
Zengin Sözlük'te yazan yazarların denk geldikleri sorunlar silsilesi. Diğer yazarlar da denk geldikleri sorunları listelerse bu tür sorunların önüne geçilebilir düşüncesi içindeyim.

Denk geldiğim sorundan birisi şu: Sözlük ana sayfasında bugün girilen girileri görmek için “bugün” düğmesine basınca alttaki gibi bir sayfa açılıyor:

zenginsozluk.com/foto

yayıncılık ve özgürlükler konusunda ab'den öndeyiz

esdemirei
SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen "Görsel-İşitsel Medya ve RTÜK Vizyonu" konulu konferansta konuşan RTÜKRadyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin'in tam hâliyle "Arkadaşlar göğsünüzü gere gere şunu söyleyebilirsiniz, herhangi bir AB ülkesinden öndeyiz. Özgürlükler anlamında da öndeyiz. AB'nin kabul etmiş olduğu metinler anlamında da öndeyiz" demesidir.

Bahsedilen kurumun hükûmetin lehine olanları görmezlikten gelmesi, aleyhine olanlara yaptırım uygulaması, dizilerinde halk tabanına hitap eden içerikler yerine zengin tabanın şatafatlı hayatlarını gösterimine izin vermesinden bahsetmiyorum. Televizyona çıkanlar bir düşüncesini söylemeden önce en az 10 kez tartarak söylüyor. Bu tartma izleyicide doyum sağlamıyor.

ücretsiz istanbulkartları amacı dışında kullanımı

esdemirei
Başlığın tam hâli “ücretsiz istanbulkartların hak edenden kişiden başka kişinin kullanımı” olacaktı. karakter sınırlamasına takıldı.

İstanbul içinde yolculuk edenlerin dikkatini çekmiş olaydır. ücretsiz istanbulkartı yalnız belediye zabıtası, engelli, gazi ve gazi ailesi, EHS'de görevli, sarı basın mensubu, şehit eşleri ve ailesi, TÜİK'te görevli, milli sporcu, PTT'de görevli ve 65 yaşındaki kişiler kullanabilir deniliyor. Böylesi alakasız kişilerin kullanımı için ne yazık ki bir önlem alınamıyor.

istanbulkart

esdemirei
İstanbul içi toplu taşımada ücret tahsisi için yolcuların kullandığı kart. Anonim, Mavi Kart (Abonman), İndirimli, Ücretsiz ve Sınırlı Kullanımlı olmak üzere beş türe ayrılır.

Anonim Kart: Herkesin temin ederek kullanabileceği, kişiselleştirilmemiş ulaşım kartı.
Mavi Kart (Abonman): İçine yüklenen bakiyenin fiyat ve kullanım koşullarının UKOME tarafından belirlenen aylık yüklenerek kullanılan ulaşım kartı.
İndirimli Kart: Toplu ulaşımda uygulanan indirimli tarifeyi kullanmaya hak kazanan öğrenci, öğretmen ve 60 yaşındaki kişilere verilen kişisel ulaşım kartı.
Ücretsiz Kart: Toplu ulaşımda uygulanan ücretsiz tarifeyi kullanmaya hak kazanmış belediye zabıtası, engelli, gazi ve gazi ailesi, EHS'de görevli, sarı basın, şehit eşleri ve ailesi, TÜİK'te görevli, milli sporcu, PTT'de görevli ve 65 yaşındaki kişilere verilen kişisel ulaşım kartı.
Sınırlı Kullanımlı Kart: Sınırlı sayıda geçiş hakkı sağlayan kart. (2019 itibariyle birgeç 5₺, ikigeç 8₺, üçgeç 11₺ ve beşgeç 17₺'dir)

Kartların görünüşleri şu şekildedir:

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

2019 itibariyle kart ücret cetveli şu şekildedir:

zenginsozluk.com/foto

Kaynaklar:
- istanbulkart: Anonim Kart - https://www.istanbulkart.istanbul/anonim-kart-1068
- istanbulkart: Mavi Kart - https://www.istanbulkart.istanbul/mavi-kart-1139
- istanbulkart: İndirimli Kart - https://www.istanbulkart.istanbul/indirimli-kart-1119
- istanbulkart: Ücretsiz Kart - https://www.istanbulkart.istanbul/ucretsiz-kartlar-1120
- istanbulkart: Sınırlı Kullanımlı Kart - https://www.istanbulkart.istanbul/sinirli-kullanimli-kart-1088
- istanbulkart: Fiyat Tablosu - https://www.istanbulkart.istanbul/istanbulkart-fiyat-tablosu-1122

saadet partisi'nin çay simit hesabı videosu

esdemirei

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun 5 kişilik aile 3 öğün simit yerse 1120 lira artar diyen AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu'na atıfta bulunarak "AK Partili bir vekilin yapmış olduğu malum çay simit hesabına cevap vermeye gerek duymuyoruz. Sayın Erdoğan yıllar öncesinden gereken cevabı vermiş zaten." açıklamasıyla yayınladığı videodur.

mansur yavaş'ın osmanlıspor'un gelirini kesmesi

esdemirei
Seçim öncesi katıldığı bir televizyon programında, Osmanlıspor'a aktarılan parayı Ankaralılar için yatırıma dönüştüreceğini söyleyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın 17 Nisan 2019 akşamı alınan kararla Osmanlıspor'a sağlanan para kaynağını kesilmesi olayıdır. Osmanlıspor bundan sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin para kaynaklarından faydalanamayacak.

Kaynaklar:
1- Yeniçağ Gazetesi: Mansur Yavaş hafriyat gelirlerini Osmanlıspor'dan geri aldı (18 Nisan 2019) - https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mansur-yavas-hafriyat-gelirlerini-osmanlispordan-geri-aldi-230940h.htm

suriyelileri yedirmeye içirmeye devam edeceğiz

esdemirei

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı Memur-Sen İşin Geleceği başlıklı konferansında CHP'li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın “Dört ayrı kurumdan para alıyorlar. En şık onlar geziyor, en rahat onlar yaşıyor. Bu vicdana sığar mı? Bu artık dayanılmaz bir boyuta geldi. Yedi yıldır bakıyoruz. Çocuklarımızın iaşesini veriyoruz. Ben diğer yardım kurumlarına karışamam, böyle bir yetkim yok ama Bolu Belediyesi bütçesinden bir tek Suriyeliye tek kuruş yardım yapmayacağım. Bu misafirlik fazla uzadı” ifadelerine gönderme yaparak “'Ben bunlara bir tas çorba vermem, buradan gönderirim' demişse de, biz onları da onların eline bırakmadan hükûmet olarak valiliklerimiz kanalıyla aynen yedirmeye, içirmeye, giydirmeye devam edeceğiz” şeklindeki ifade kesitidir.

ekrem abi her şey güzel olacak abi

esdemirei

16 Nisan 2019 tarihinde Ekrem İmamoğlu'nun sosyal medya hesaplarına düşmüş, otobüste halka el sallarken bir çocuğun kullandığı cümle. Ekrem İmamoğlu bu ifade sonrasında arkadakilerle konuşurken “Çocuğa bak, her şey güzel olacak, şu inanç yeter bize şu inanç.” ve ardından “Aferin, her şey çok güzel olacak, aslanım benim.” demesi de ülkede bir şeylerin değişmeye başladığını gösteriyor.

imamoğlu mazbatayı almaya kasılarak geldi

esdemirei

zenginsozluk.com/foto

Yeni Akit Gazetesi'nin 17 Nisan 2019 tarih ve 16:42 saatinde Twitter hesabından yayınladığı tivit açıklamasında geçen ifade.

İlgili tivite bağlı sitesinde geçen açıklamalar şu şekildedir:

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, AK Parti'nin seçimlere itirazı sonuçlanmadan mazbata almak üzere İl Seçim Kurulu'na çağrıldı. Usulsüzlüklerin delillerle ortaya konulduğu seçimler sonrası İl Seçim Kurulu'na çağrılan İmamoğlu'nun yolda gelirken kasılarak verdiği poz dikkat çekti.

Kaynaklar:
1- Yeni Akit Gazetesi: İmamoğlu mazbatayı almaya kasılarak geldi! (17 Nisan 2019) - https://www.yeniakit.com.tr/haber/imamoglu-il-secim-kuruluna-kasilarak-geldi-712325.html

esdemirei

esdemirei
İlgi alanları başta olmak üzere gözüne takılan, toplumda başta o gün olanlar olmak üzere tarihte iz bırakmış kişi ve yapılarla ilgili başlık açan, başlık açıldıysa bilgi birikimi dahilinde girisini giren 2. nesil yazar. Önceden Uludağ Sözlük, Sorgulayan.org (Sorgulayan Sözlük) ve Sözlük Artı'da yazdı. Önceki yazdığı sözlüklerin geleceği ve sözlük içi gelişimi olmadığı için zorla Ekşi Sözlük'te yazılanlara bakmakla yetiniyordu. Ekşi Sözlük'ün çaylak sisteminden rahatsız olmasından ve sözlük geliri için bilgi birikimi olmayan provokatörlere ve yandaşlara göz yummasından dolayı rahatsız olduğu bir ara bir arkadaşının önerisiyle Zengin Sözlük'e geldi. Temennisi buranın da önceden yazdığı sözlükler gibi ölü olmaması.
0 /