confessions

esdemirei

2. nesil Düzeltmen - Lamba cini

  1. toplam entry 1267
  2. takipçi 7
  3. puan 10063

sesame shortcuts

esdemirei

android'de whatsapp, spotify, slack, reddit, telegram, youtube, netflix, evernote, office suite, chrome, duckduckgo, google maps/yandex maps, tasker gibi popüler platformların uygulamalarının yanı sıra takvim, rehber, sistem uygulamalarının ikonlarına uzun süre basarak ön tanımlı ya da sonradan kullanıcının tanımlayacağı pratik kısayollarla hem zaman tasarrufu hem de işlem kolaylığı sağlayan bir uygulama.

indirmek isteyenler için: google play store

12 nisan 1993 türkiye'de ilk internet bağlantısının gerçekleştirilmesi

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
1991 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu tarafından internet teknolojilerini kullanan yeni bir ağın tesis edilmesi amacıyla başlatılan projenin gerçekleştirilmesiyle 1993 yılında ABD Ulusal Bilim Vakfı ağına TCP/İP üzerinden bağlanılmasıyla Türkiye'de gerçekleştirilen ilk internet bağlantısı olayıdır. ODTÜ'ye internetin çekilmesi ardından 1994-1996 yılları arasında Bilkent Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesine de çekildi. Ticari kuruluşlar için ilk olarak 1994 yılında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasında başlatılan bu olay, diğer kuruluşlara ve evlere ulaşması 1996'lı yıllarda mümkün oldu.

Bu olayın ilk zamanlarında çekilen kablolar, düzenlenilen törenler, yapılan resmi yazışmalar, haber küpürleriyle ilgili arşiv dökümanlarına ulaşmak isteyenler için: İnternet

13 aralık 2019 hdp'nin ermeni soykırımı açıklamaları

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
13 aralık 2019 tarihinde Ermeni Soykırımı üzerine “Bu topraklarda yaşanmış acılarla yüzleşmek, bu topraklarda yaşayan insanların görevidir” başlığıyla yayınlanan, HDP grup başkanvekillerinden Fatma Kurtulan ve Saruhan Oluç'un imzasını taşıyan bir https://www.hdp.org.tr/tr/guncel/haberler/bu-topraklarda-yasanmis-acilarla-yuzlesmek-bu-topraklarda-yasayan-insanlarin-gorevidir/13811.

Basın açıklaması içeriği şu şekildedir: Hazırlanmış olan Başkanlık Tezkeresine destek vermiyoruz. Çünkü tarihteki bu 'Büyük Felaket'le yüzleşmenin yolunun çeşitli ülke meclislerinde alınan bu tür kararlardan geçmediğini düşünüyoruz. Ne ABD Kongresi'nin kabul ettiği yasa ne burada hazırlanan bildiri hakikati bulmaya ve yaraları sarmaya hizmet ediyor. Böyle büyük bir acının uluslararası iktidar manevralarına malzeme kılınmasına yönelik girişimleri doğru bulmuyoruz. Yapmamız gereken böyle manevraları engelleyecek şartları yaratmaktır. Bu mümkündür ve gereklidir. Biz Ermeni halkının yaşadığı büyük acıyla ilgili bütün hususların bu ülkede özgürce araştırılmasını ve tartışılmasını istiyoruz. Bunu yapamadığımız sürece başka mecraların bu amaçla kullanılacağı açıktır. Bu sorun ve bu acılar bizimdir, tartışacak olanlar da bizleriz. Yüzleşebilirsek yaraları iyileştirebiliriz. Özgür tartışmanın ve acıları paylaşmanın toplumsal barış için hayati önem taşıdığına inanıyoruz. Bu Meclis bunun için öncülük yapabilir, yapmalıdır da. Bu konuda her türlü katkıyı sunmaya ve sorunluluğu üstlenmeye hazır olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.”

dinlenme tesislerinin olmazsa olmazları

esdemirei
uzun yolculuğa çıkanlarda meydana gelen bedensel ve zihinsel yorgunluktan kurtulmak amacıyla tesis alanında avale avale dolaşması, havanın yaz-kış fark etmeksizin buz gibi olması, tesislerdeki işletmelerin ürünlerini aşırı pahalıya satması, kalkış yapacak otobüslerle ilgili anonslarda kimi tesislerde cızırtı olması, bir elinde su hortumu diğer elinde deterjanlı fırçayla otobüslerin dışını yıkayan temizlik görevlileri şeklinde uzayıp gidecek olan şeylerdir.

türkçe ezan

esdemirei

Mustafa Kemal Atatürk'ün cumhurbaşkanlığı ve İsmet İnönü'nün başbakanlığı döneminde dokuz hafızla Dolmabahçe Sarayı'nda başlatılan çalışmalarla adını duyuran bir olaydır. 30 Ocak 1932'de ilk Türkçe ezan Hafız Rıfat Bey tarafından Fatih Cami'de okunmuştur. 3 Şubat 1932'ye denk gelen Kadir Gecesinde Ayasofya Cami'nde çalışmalar arasında yer alan Türkçe Kur'an-ı Kerim, tekbir ve kamet okunmuştur. 18 Temmuz 1932'de Diyanet İşleri Başkanlığı ezanın Türkçe okunmasına resmi olarak karar vermiş, vakıf müdürlüklerine bu ezanın metnini göndermiştir. 6 Mart 1933'de yayınlanan bir tebliğ ile İslam peygamberi Muhammed'e hürmet ve saygı ifadelerinin yer aldığı salanın da Türkçe okunmasına karar verilmiştir. 1941'de çıkartılan kanunla Türk Ceza Kanunu'nun 526'ncı maddesine ekletilen fıkrayla ezanı ve kameti Arapça okuyanlara üç aya kadar hapis cezası ve 10 bin 200 liraya kadar para cezası verilecektir. 1950 Türkiye genel seçimleri sonrasında Demokrat Parti'nin ezanın Türkçeden Arapçaya geçilmesi yönünde başlattığı, 14 Haziran 1950'de duyurduğu ve halk meclisi önünde destek amacı ile gösterilen tepkiler sonrasında çalışmalar 16 Haziran 1950'de hızlandırılmış, aynı gün 3'üncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın kabul etmesiyle ezan dilinde özgürlük ortaya atılmıştır. [K]

Türkçe ezan için yapılan çeviri şu şekildedir:
- Tanrı uludur (x4)
- Şüphesiz bilirim bildiririm Tanrı'dan başka yoktur tapacak (x2)
- Şüphesiz bilirim bildiririm Tanrı'nın elçisidir Muhammed (x2)
- Haydi namaza (x2)
- Haydi felaha (x2)
- Namaz uykudan hayırlıdır (x2)
- Tanrı uludur (x2)
- Tanrı'dan başka yoktur tapacak

tuvalette sesi suyla kontrol etmek

esdemirei
küçüklüğümde alaturka tuvaletin yüzeyine çarpan idrarın çıkardığı sese rahatsız olan annemin dayanağını çözemediğim “ayakta mı işiyorsun” sorusuyla karşılaşmamak için edindiğim bir eylemdir. artık kendisinde nasıl bir kulak varsa. çömelir çömelmez musluğu açıp maşrafa dolana kadar küçük tuvaleti yetiştiriyorum. çıkarken de maşrafayı boş bırakmıyorum. ikili eylem edindiğim söylenebilir.

cuma

esdemirei
Haftanın 5'inci günü. İslam dininden olan Müslümanların Cuma Namazını kıldığı, bu esnada alakasız bir şekilde kimin camiye gelip kimin gelmediğini yokladığı gündür. O gün öncesinde akşamleyin ve gün içi atılan, ruhunu ve olayını yitirmiş toplu cuma mesajlarıyla çevreyi taciz eden bir topluluk gözlemlenir. Ayrıca eğitim öğretimin olduğu dönemlerde öğrencilerin o haftaki son ders günü olup yoğun geçen bir hafta sonrasında oynatma hızı x5 şeklinde iki günlük hafta sonu tatiline gireceklerini gösterir.

90 212 975 2430

esdemirei
29 Ekim 1933'de Türkiye Cumhuriyeti'nin 10'uncu yılı kutlamaları sırasında Mustafa Kemal Atatürk'ün verdiği Onuncu Yıl Nutku'ndaki ifadelerinin kesilip birleştirilerek yaptıkları “(...) On beş yıldan beri (...) muvaffakiyet vaat eden (...) çok sözlerimi işittin(iz). Bahtiyarım ki (...)” kaydını dinleten, daha sonra çalan 15 saniyelik boğuk, anlaşılmayan bir enstrümental şarkıyla bir yere aktardıktan sonra, çıkan kişinin direkt adınızla hitap ettiği, kendisinin Atatürk'ü Anlama ve Yaşatma Platformu'ndan aradığını söylediği, adınızı nereden bildiklerini sorunca da bir 15 saniye oyaladıktan sonra telefonu suratınıza kapatan bir telesatış numarası.

mücahid kaan damgacı

esdemirei
Yeni nesil lokmacılardan Lokmata'nın kurucu ortağı.

BBC News Türkçe'nin 10 Aralık 2019 tarihinde yayınladığı “Yeni Nesil Lokma: Yükseliş ve Düşüş” videosunda bu lokma akımı ve lokmatayla ilgili şu ifadeleri kullanmış: “Ben de geleyim. Oradaki lokmayla buradaki farklı bir şey. O sadece özel günlerde, düğünlerde, ölümlerde hatırlanılan çok eski bir tatlımızı aslında biz postmodern bir dokunuşla bir dükkân açılabilecek, menülere eklenebilecek ve insanların günlük tüketim alışkanlığına girebilecek, günümüzdeki o waffle kültürüyle de biraz birleştirerek bir ürün üretmeyi amaçladık. (...) Birçok farklı isim-renk-konsept benzerlikleriyle beraber lokmacılar açılmaya başladı. Günümüzde insanlarımız fotoğrafını çekemeyeceği, paylaşamayacağı ve orada olduğunda sosyal medyada değer katamayacağı şeylere gitmeyi pek istemiyorlar. Ürünümüz, sosyal medyaya hitap etmeye yönelik bir üründü. (...) O zaman bu olurken de bunun sağlıklı olmadığını biliyorduk. Sadece tek bir ürün satan basit bir konsepti bu kadar fazla adette açıldığında sürdürülebilir olamayacağını düşünüyorduk. (...) Beşiktaş'ta bir ara 10'un üzerinde lokmacı vardı. Şu anda 2 tane kaldı. Bu kadar fazla bir ürüne odaklı bir dükkân açılması şimdiden kapanmalarına, maalesef ki para kayıplarına sebep oldu. (...) Bizim ürüne inancımızda bir eksilme yok. Ama ürünün bizden bağımsız gördüğü zararı telafi etmek istiyoruz. Bunu telafi edeceğimize inancımız tam. Bir yandan Türkiye içerisinde bunu yaparken de kısmetse bir ay içerisinde Bahreyn'de şube açıyoruz. Türkiye'deki operasyonlarımız devam ettirirken Bahreyn, Katar, Dubai gibi ülkelerde de büyümeyi ve orada bu lezzeti tattırmayı amaçlıyoruz.”

Bunun dışında Deep Turkish Web'i takip edenlerin bu kanalın 6 Kasım 2018 tarihinde yayınladığı “Lokma Selçuk” videosunda bu adamı “Televizyonun Dahi Çocuğu Acun” tiplemesinde gördüklerine eminim.
0 /