confessions

esdemirei

2. nesil Düzeltmen - Adanmış

  1. toplam entry 978
  2. takipçi 6
  3. puan 7767

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

esdemirei
bugün gene babamın stres topuymuşum gibi muamelesine kapıldım. bu muameleye kapılmamdaki olay şu: benden köydeki eve seneye yapacağımız alışverişe orada olup da bir daha götürmeyelim de liste oluşturmamı istemişti. bunu köydeyken beraber oluşturmuştuk. kendisi kendi ifadesiyle kuralcı birisi. bir de yaptığım şeyleri beğenmeme, üzerine konma ve kendi emeği geçmiş gibi oynama yapma gibi bir hastalık var. herneyse, listeyi oluşturdum. bu da kendince geçen cumartesi (19 ekim 2019) oynamalar falan yaptı. bu akşam gelmiş bana köy dışında şehir merkezinde kalan evde bıraktığımız malzemeleri neden o listeye eklememişim gibi bir soru sordu. be gtk, kendin evde sözde yük oluyor diye bırakmışsın, köye daha götürmemişsin, liste oluşturulurken kendi eklememişsin, yapın da öyleyken ne diye böyle aptal bir soru soruyorsun? cevap verirsen yine kendini haklı çıkaracak. bir de anneme gelmiş şey diyor: bu kâğıt israf değil mi? insanı sınayacak şeyler var derler ya. benimki kesinlikle babam. sayesinde tepki gösteremiyorum. sonumuz ne olacak onu bile bilmiyorum.

trafi

esdemirei
türkiye için konuşursak istanbul, ankara, izmir ve bursa illerine yabancı olan kişilere bu türde yayınlanan uygulamalara kıyasla yardımcı olabilecek bir platform ve platforma ait çoklu ortamlı uygulama. ancak (olmasaydı şaşıracaktınız) bu yardım konusunda kullanıcıların sunabileceği bir güzergâh sistemi olması gerekirdi. neden derseniz bazı güzergâh önerileriyle benim kendi kurcalamamla çıkardığım güzergâhla fark çıkabiliyor.

örneğin diyelim ki gaziosmanpaşa'daki avrupa konutları'ndan bahçelievler'deki sanayi caddesi'ne gitmek istediniz diyelim. burası şu ikisini öneriyor:
1- 38B (Vezneciler) > Edirnekapı Sur Dışı > 94Y (Bakırköy) > Kocatepe > 97KZ (İmam Mustafa Cami) > Molla Gurani Cami > Sanayi Caddesi'ne (Yürüyüş)
2- 38B > Şehitli > Edirnekapı Metro İstasyonuna Yürüyüş > 34G (Beylikdüzü)/34AS (Söğütlüçeşme) > Yenibosna > Kuleli Otobüs Durağına Yürüyüş > 73F (Florya) > Kültür Üniversitesi > 36AY (Arnavutköy) > Yenibosna Köyaltı > Sanayi Caddesine Yürüyüş

bu üsttekiler hem fiziksel hem zihinsel zaman kaybı. bunun yerine şu çıkardığım güzergâhı önerebilirdi, öneremese bile kullanıcılardan isteyebilirdi:
1- 88A (Yenikapı) > Edirnekapı Kaleboyu > 31E (Yenibosna Kuyumcukent) > Altınyıldız İlköğretim Okulu

toplu taşıma vs hususi araç

esdemirei
istanbul için her ikisinin de boklu değnek olduğunu düşündüğüm bir karşılaştırmadır. ozan bingöl'e göre bu ülkede vergi rekortmenliği için sigara, telefon, araç gibi gereçlere sahip olmak gerekiyor. vergisi, sigortası, trafik stresi zartı zurtu derken toplu taşıma daha karlı gibi geliyor. toplu taşımada ise verdiğin paranın karşılığını alamıyorsun. dün (20 ekim 2019) benden yarım saat uzaktaki gaziosmanpaşa'ya gitmek istedim. otobüs 13.30 olmasına rağmen tıklım tıklım doluydu. ara ara “burada kendimi büyükbaş hayvan gibi hissediyorum, diğer insanlar da böyle hissediyor mu” diye sormadan edemiyorum. paranla rezil olmak bir dert, trafikte zaman kaybetmek bir dert, ne idüğü belirsiz insanlarla yolculuk etmek bir dert, hastalık kapmak ise ayrı bir dert. kısacası bu karşılaşmanın galibi bende yok.

muhabbet kuşunun evden kaçması

esdemirei
başıma gelen bir hadise zinciri. şöyle ki 2018 aralık sonu iki tane muhabbet kuşu almıştık. birisi 15 günlük limon, diğeriyse 1 aylık kar topu'ydu. kar topu'ndaki limon'un yemek yemesinden tut da uçmasına kadar türlü zorlanalarına karşı abilik güdüsü, halı üzerinde denk geldiği saç telinden tut da diğer göze batan şeyleri toplaması, insan yüzüne insan gibi bakması gibi türlü türlü olayları vardı. limon ise uçmayı öğrendikten sonra asi bir kuş olup ikide bir abisiyle şakalaşır, saçma sapan hareketleriyle insanı deli etse de kendisini sevdirirdi. limon 2019 mayıs başı annemin çıkardığı pencere önünde kedinin kafese saldırması ve o korkuyla açılan kafes kapağından kaçtı. dışarıda onca aramama rağmen bulamamıştım. kar topu'nu bir ay kendisine getirmeye çalışmamdan bahsetmiyorum bile. kar topu tam toparlanmışken 2019 temmuz sonu bıraktığımız komşunun gece vakti oturdukları odada kendi kuşuyla birlikte salması sonrası arazi olması oldu. alışınca gidişleri insanlardan daha koyuyor denebilir.

instagram hesabını kapatmak

esdemirei
yaklaşık 150 takipçisi olan benim yaptığım bir eylem. başlangıçta kendimle ilgili hani şu gösterişçilere kıyasla daha gerçekçi kendimi yansıtırken geçen zamanla takipçilerin hayali yaşamlarının verdiği bunaltıya dayanamayıp silmiştim. şu anda kafam rahat. fotoğraf çekeceksem albümümde duruyor. birilerine göstermek zorunda olmamak ise ayrı bir rahatlık veriyor. instagram tek cümleyle farkında olmadan ya da bir şeyler karşılığı takılan bir zincir. kurtulanlara selam olsun.

recep tayyip erdoğan

esdemirei
katıldığı 11. rize tanıtım günleri kapsamında yaptığı konuşmada “bırakalım sigarayı içelim rize çayı. bırakın bu mereti, kendi kendinize zarar veriyorsunuz” ile “inanın bu haramdır, diyanet işleri başkanımız da söyledi, 'haramdır' dedi. yabancı bir sigara şirketi türkiye'de yatırım yapacakmış, o yatırımı siz gidin başka bir yerde yapın. tek tip sigara paketi uygulamasına geçiyoruz, özendirici hiçbir unsura yer verilmeyecek” ifadelerini kullanan akp genel başkanı ve cumhurbaşkanı.

windows live messenger

esdemirei
yamulmuyorsam ortaokulda 2007-2010 yılları arasında bir tarihte görünce kalbimin küt küt atmasını sağlayan, çilleri olan bir kızla kavak yelleri dizisinin artık hangi müziğiyse o müziğiyle ilgili yazışmasını yaptığımı hatırladığım döneminde zirve yapmış bir mesajlaşma programıydı. o dönemdeki nesle bunun kadar etki bırakmış başka bir program var mı diye sorarsanız garanti yok cevabını alırsınız gibime geliyor.

oldu olanlar

esdemirei

birkaç gün önce whatsapp'a bakarken bir arkadaşın durumunda gördüğüm linkteki resmi klipte geçen bir şarkı. sözleri üzerimde hiç etki bırakmasa da klipte kullanılan materyaller sözleriyle örtüşen bir klipte kullanılsaydı daha mı iyi olurdu diye düşünmeden ettirmedi. yine de klip yaklaşık 53,4 milyon görüntüleme ile 14 bin beğenmemeye karşı 284 bin beğeni almış.
0 /