confessions

esdemirei

2. nesil Düzeltmen - Lamba cini

  1. toplam entry 1279
  2. takipçi 7
  3. puan 10437

peggy whitson

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
uzaydaki önceki kalışına ilave 288 gün (yaklaşık 10 ay) daha eklemesiyle uzayda toplamda 665 gün (yaklaşık 21 ay) geçirerek en fazla uzayda zaman geçiren scott kelly'nin 340 günlük (yaklaşık 11 ay) rekorunu kırarak en fazla uzayda zaman geçirme rekorunu kıran amerikalı astronot. uzayda en uzun süre kalan kadın, uzayda en uzun süreli kalan amerikalı ve uzaya giden en yaşlı kadın unvanlarının da sahibidir kendileri.

murat özdemir

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
17 Aralık 2018'de Bahtiyar isimli papağanına işkence yaptığı sırada çektiği videoyu paylaşmış, ardından gözaltına alınmış, papağan ölürken bir süre akıl hastanesinde kalması kararlaştırılmış ve Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği'nin hakkında suç duyurusunda bulunmuş olduğu kişi.

İstanbul Başsavcılığı tamamladığı soruşturmada mala zarar verme suçunun kendi hayvanına zarar verme kapsamında kalması gösterilerek hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiş, Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca para cezası verilmiş.

kaynaklar:
1- Sputnik Türkiye: Papağanı işkence ederek öldüren MasterChef yarışmacısı Özdemir'e dava açılmadı (13 Nisan 2019) - https://sptnkne.ws/mjTY

ekrem abi her şey güzel olacak abi

esdemirei

16 Nisan 2019 tarihinde Ekrem İmamoğlu'nun sosyal medya hesaplarına düşmüş, otobüste halka el sallarken bir çocuğun kullandığı cümle. Ekrem İmamoğlu bu ifade sonrasında arkadakilerle konuşurken “Çocuğa bak, her şey güzel olacak, şu inanç yeter bize şu inanç.” ve ardından “Aferin, her şey çok güzel olacak, aslanım benim.” demesi de ülkede bir şeylerin değişmeye başladığını gösteriyor.

bilye

esdemirei
Bana çocukluk anımı akla getirten bir oyun gereci. Benim hem ticaretle hem takasla topladığım 200'e yakın afilli bilyem vardı. Annem, sen tut gereksiz diye bu bilyeleri çöpe at. O zamanki ağlayışımı bazen gereksiz görsem de harcanan zaman aklıma gelince gereksiz gibi durmuyor diyorum.

terapi niteliğindeki alışkanlıklar

esdemirei
kendim için; birinin önerdikleri yerine sosyal medyada denk geldiğim yabancı ve anime dizilerini izleme, adobe illustrator ile acemi bir şekilde logoların proje dosyalarını çıkarma, yazı tipi paketlerine türkçeye has karakterlerin gliflerini hazırlama, şu anda 6 ay dört günlük olan muhabbet kuşum Kar Topu'yla oynama, başta kaktüs Rıfkı olmak üzere diğer çiçeklerle ilgilenme, sokakta denk geldiğim hayvanların ve bitkilerin fotoğraflarını çekme diyebilirim.

hepimiz aynı gemideyiz

esdemirei
Behzat Ç. dizisiyle bilinen Erdal Beşikçioğlu daha önce bu ifadeyi kullanmış, sosyal medyada da tepki görmüştü. Aydınlık Gazetesi'ne 16 Şubat 2019 tarihinde verdiği özel röportajda bu tepkilere cevap niteliğinde şu ifadeleri kullanmıştı: “Hepimiz aynı gemideyiz. Kaptana da biz karar vereceğiz. Filika ile, milika ile ayrılmayı hiç istemedim. Gemiciklerle de benim hiç bir ilgim yok. Misak-ı Milli sınırları içerisinde, ne kadar yüz ölçümüne sahipsek, geminin büyüklüğü o kadar. Bu geminin de kaptanına içindeki insanlar karar verecek. Çok açık değil mi? 'Ben onların gemisinde değilim' diye bir şey değil yani. Hepimiz metaforik olarak aynı gemideyiz. Bu ulusun evlatlarıyız. Bu, ulusun evlatlarıyız.”

Kaynaklar:
1- Aydınlık Gazetesi: “Beşikçioğlu Aydınlık'a konuştu: Misakı Milli gemisindeyiz” (16 Şubat 2019)

vatandaşlarımız zevkten kendilerini asıyor yakıyor

esdemirei

İlave TV resmi YouTube kanalının 26 Mayıs 2019 tarihinde “AKP'yi Topa Tuttu” başlığıyla yayınladığı videoda muhabirin bir vatandaşa sorduğu “Son dönemlerde işsizlikten dolayı kendini yakan vatandaşlarımız, asan vatandaşlarımız, atanamayan genç öğretmen kızlarımız kendilerini asmaya başladı. Sizce ülkenin ekonomisi kötüye gidiyor mu?” soru üzerine vatandaşın “Yok, gitmiyor”; “Neden asıyorlar, yakıyorlar kendilerini?” sorusunu yenilemesi üzerine de vatandaşın “Kendilerini mi? Zevkine.” demesinden çıkan ifade.
(Videoda 08:11 itibariyle soruya giriş yapılmaktadır)

esdemirei

esdemirei
İlgi alanları başta olmak üzere gözüne takılan, toplumda başta o gün olanlar olmak üzere tarihte iz bırakmış kişi ve yapılarla ilgili başlık açan, başlık açıldıysa bilgi birikimi dahilinde girisini giren 2. nesil yazar. Önceden Uludağ Sözlük, Sorgulayan.org (Sorgulayan Sözlük) ve Sözlük Artı'da yazdı. Önceki yazdığı sözlüklerin geleceği ve sözlük içi gelişimi olmadığı için zorla Ekşi Sözlük'te yazılanlara bakmakla yetiniyordu. Ekşi Sözlük'ün çaylak sisteminden rahatsız olmasından ve sözlük geliri için bilgi birikimi olmayan provokatörlere ve yandaşlara göz yummasından dolayı rahatsız olduğu bir ara bir arkadaşının önerisiyle Zengin Sözlük'e geldi. Temennisi buranın da önceden yazdığı sözlükler gibi ölü olmaması.

5 kişilik aile 3 öğün simit yerse 1120 lira artar

esdemirei

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu'nun bir etkinlikte "Asgari ücretli çalışan kişi 5 kişilik ailesine günde 3 öğün simit yedirse, ayda cebine 1120 lira para kalır, iyi değil mi?" ifadesi kullanmıştır. Benim merak ettiğim şudur: Siz o meblağda parayla 15 gün bile idare edemezken kamuoyundan nasıl o parayla geçinmesini bekleyebilirsiniz?

zengin sözlük ile ilgili teknik sorunlar

esdemirei
Zengin Sözlük'te yazan yazarların denk geldikleri sorunlar silsilesi. Diğer yazarlar da denk geldikleri sorunları listelerse bu tür sorunların önüne geçilebilir düşüncesi içindeyim.

Denk geldiğim sorundan birisi şu: Sözlük ana sayfasında bugün girilen girileri görmek için “bugün” düğmesine basınca alttaki gibi bir sayfa açılıyor:

zenginsozluk.com/foto

Düzenleme (28 Nisan 2019): Demin sol sütunda “bugün” düğmesine bastım. Sorunsuz başlıkları listeledi. Sorun giderilmiş gibi görünüyor.
Düzenleme (30 Nisan 2019): Son iki gündür gene sorun devam ediyor. Tam düzeltilemeyen bir sorun gibi kendini hissettirmeye başladı.

uzay günü

esdemirei
Thierry Cohen'in bir sözünde geçen bir gündür. Sözün tam hâli şu şekildedir:

"Uzay günü adı verilen bir gün icat etmeliyiz. Bu günde, gece boyunca hiçbir ışık çalışmasın ve hep birlikte gözlerimizi uzaya dikelim. Emin olun, insanlığın birbirine ve hayata bakış açısı değişecektir."

Böyle bir günde uzayı gözlemlemek çoğunluğa nazaran bazılarına fazlasıyla artı katacaktır.

bir ülkeyi aydınlatmak için önce anayı babayı eğit

esdemirei
Oyuncu Menderes Samancılar'ın Posta'dan Alev Gürsoy Cinmen'e bulunduğu açıklamalarda geçen ifade. İfadenin çıkış sorusu ve tam hâli şu şekildedir:

AGC: Bugünün Türkiye'sini nasıl değerlendiriyorsunuz?
MS: Maalesef aydın bir ülke değiliz. Ülkenin aydını çok az. Yani ülkenin genel yapısına baktığında herkes kendini kapatmış. Sadece kitap okumakla değil sokağa tükürmemekle aydın olunur. Dünyada olup bitenin farkına varmaktır aydınlık. Bir ülkeyi aydınlatmak için önce anayı babayı eğitmek gerekiyor.

Kaynaklar:
1- Sputnik Türkiye: Oyuncu Menderes Samancılar: Maalesef aydın bir ülke değiliz - https://sptnkne.ws/mke8

kemal kılıçdaroğlu'na kaldırım taşı atan kadın

esdemirei

21 nisan 2019 kemal kılıçdaroğlu'na saldırı olayı gerçekleşirken kemal kılıçdaroğlu'nun bulunduğu araca yerden aldığı kaldırım taşlarını atan kadındır. Paylaşımdaki açıklamada belirtildiği gibi polisin kadına müdahalede bulunmaması ve kadının sanki elinin avucu altındaymış gibi kaldırım taşlarını söküp arabaya atması işin garibi.

imamoğlu'nu başkanım olarak kabul etmiyorum

esdemirei


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 19 Nisan 2019 tarihinde belediye çalışanlarına hitaben "Burada, yapının içerisinde maaşını alıp hizmet etmeyenler varsa ben söylemeden bıraksın gitsin. İstifasını versin gitsin." ifadesi üzerine İstinye İşpark müdürü Hüseyin Hacıoğlu'nun kullandığı ifade.

Kaynaklar:
1- 16 Punto: İSPARK müdürü: Büyükşehir çalışanıyım, İmamoğlu'nu başkan olarak kabul etmiyorum (20 Nisan 2019) - https://16punto.com/ispark-muduru-buyuksehir-calisaniyim-imamoglunu-baskan-olarak-kabul-etmiyorum/

hatıra olsun diye saklanan garip nesneler

esdemirei
Bayburt'un Merkez ilçesinde eski adı 4'üncü Motorlu Piyade Tugay Komutan Yardımcılığı, 31 Mayıs 2018 tarihinden sonra adı 17'nci Komando Tugay Komutan Yardımcılığı olarak değiştirilen usta birlikte topçu taburu garajından aldığım beyaz dar oval şekilli bir taş. O taşla o lanet topçu taburundaki üçüncü bataryada 105 günümü geçirmiştim. O taş olmasaydı herhâlde topçu bataryası katliamcısı olacağıma inanıyordum ki bir batarya astsubayı sayesinde o bataryada harcandığımı düşünerek kışla karargâha tertip emrimi verdirmişti de kalan 200 günün nasıl geçtiğini evrak işleriyle anlamamıştım. Şu anda benim yaklaşık 2,5 yaşında Rıfkı adındaki sırık kaktüsün dibinde sokak manzarası izliyor. Ara ara Rıfkı'ya su koyarken o anılarım aklıma geliyor.

goblin slayer

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
2018 sonbahar sezonunun çarpıcı dizilerinden biri diyebilirim. goblin gibi kimine göre önemsiz gelen, kiminin ise dalga geçtiği bir varlığı, çok güzel bir şekilde bu dizide işlenmesi insanda hayranlık uyandırıyor diyebilirim. ayırdığınız zamanın hakkını verebileceği düşüncesindeyim. bu diziye 10 üzerinden 9 verip şu repliği bırakıyorum:

“günün birinde birden‚ yaşadığın yerin yaratıklarca basıldığını düşün. doğru duydun‚ günün birinde birden yaşadığın yeri yaratıklar basıyor. sanki kendi yuvalarıymışçasına davranıp arkadaşlarını katlediyor aileni öldürüp köyün geri kalanını yağmalıyorlar. diğer bir örnekteyse öz ablanın saldırıya uğradığını işkence gördüğünü‚ oyuncak gibi kullanılıp sonra da öldürüldüğünü düşün. ve diyelim ki tüm bu olanlara en başından sonuna saklandığın yerden nefesini tutarak tanık olmuşsun. onları affetmene imkân kalmaz. silahını kuşanır intikam için elinden geleni yapmaya çalışırsın. hepsini teker teker bulur‚ onlara saldırırsın. öldürür‚ öldürür ve daha fazlasını öldürürsün. elbette başarılı olduğun günler olduğu kadar‚ başarısız olduğun günler de olur. ve bir dahaki sefer onları öldürmenin daha iyi yollarını aramaya başlarsın. günlerce‚ aylarca aklında bu vardır. ve düşünebildiğin her fikri denersin. ve bunu yaptıkça da‚ hoşuna gitmeye başlar. iyi kalpli aptalın biri yüzünde kendini beğenmiş bir gülümsemeyle bu şeylerin hayatta kalabilmek için köylere saldırıp hayvanları çalacağından bihaber yavruları bari bağışlamanı önerir.

genç‚ gelecek vaadeden maceracılar yeni‚ porselen seviye maceracılar kendilerinden emin biçimde şöyle derler: 'bir keresinde köyüme gelen goblinleri kovalamıştım. güçsüzler‚ bir şey olmaz.' ama gururlu genç zamanında köyünden kovduğu o goblinin yuvasından çıkartılmış‚ kaçmaya çalışan bir goblin olduğunun farkında değildir. bu yaşadıklarından güven duyup maceracı olmaya karar verirler. bu sıradaysa hayatta kalıp deneyim kazanan goblinler gezginlere dönüşüp gelişmeye devam ederler. nihayetinde bu gezginler yuvalara lider yahut muhafız olurlar. bu da demektir ki ben onlar için bir goblinim.”

iridium

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
1 Ocak 2019 itibariyle yeni YouTube tasarımında kullanıcı deneyimini artıran bir tarayıcı eklentisi.

Eklentide hoşuma giden özellikler:
- Yüklenen video sayısını göstermesi
- Yorum bölümünün otomatik yüklenmesini önleme
- Otomatik video oynatımını önleme
- Varsayılan video kalitesi atama
- uBlock Origin kullanmayanlar için YouTube'a özel reklamları engelleme
- Sayfayı kaydırınca oynatılan videoyu sağ alt kenara getirtme
- Oynatıcı boyutunu ve ses seviyeni hatırlama

İndirme Adresleri için:
- Mozilla Firefox: https://addons.mozilla.org/tr/firefox/addon/particle-iridium/
- Google Chrome: https://chrome.google.com/webstore/detail/iridium-for-youtube/gbjmgndncjkjfcnpfhgidhbgokofegbl
- Greasy Fork: https://greasyfork.org/en/scripts/37902-iridium

Kaynaklar:
1. Github: ParticleCore/Iridium - https://github.com/ParticleCore/Iridium

ublock origin

esdemirei

zenginsozluk.com/foto

Geniş çapta reklam, takipçi ve malware barındıran sitelerini bünyesindeki çeşitli listelerle engelleme işlevi gören bir tarayıcı eklentisi.

İndirme Adresleri için:
- Mozilla Firefox: https://addons.mozilla.org/tr/firefox/addon/ublock-origin/
- Opera: https://addons.opera.com/tr/extensions/details/ublock/
- Google Chrome: https://chrome.google.com/webstore/detail/ublock-origin/cjpalhdlnbpafiamejdnhcphjbkeiagm
- Microsoft Edge: https://www.microsoft.com/store/p/app/9nblggh444l4
- Safari: https://github.com/el1t/uBlock-Safari#ublock-originfor-safari

Kaynaklar:
1. Github: gorhill/uBlock - https://github.com/gorhill/uBlock

kadınlara güvenmeyen erkek

esdemirei
ilk ilişkimde sözde sevgisiyle beni kandırmış, ilişki süresince başka bir erkek tarafından aldatmış ve bunu da on günlük bir yazmama sonrası neyi olduğunu sorduğumda başkasını sevdiğini söyleyerek beni kadınlara karşı güven yitimine uğrattığı için yer edindiğim erkek kervandır. kadınlarla ne zaman iletişime geçsem aklıma bu olay geliyor. "acaba..." diyerek bir donup kalıyorum. sonra da eski hâlime geri dönüyorum.

partili cumhurbaşkanı

esdemirei
Ülkemizin sorunlarından biridir. tarafsız olması gereken şahıs, kurum ve kuruluşlar sırtını ya sağa ya sola dayar. Bunun yanı sırada ırk, ideoloji, dine de sırtını dayayanlar da vardır. Hükûmet dahil olmak üzere toplumu temsil edecek kişiler bunlardan elini eteğini çekmediği takdirde halkı doğru yansıtamayacaklardır.

mansur yavaş'ın osmanlıspor'un gelirini kesmesi

esdemirei
Seçim öncesi katıldığı bir televizyon programında, Osmanlıspor'a aktarılan parayı Ankaralılar için yatırıma dönüştüreceğini söyleyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın 17 Nisan 2019 akşamı alınan kararla Osmanlıspor'a sağlanan para kaynağını kesilmesi olayıdır. Osmanlıspor bundan sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin para kaynaklarından faydalanamayacak.

Kaynaklar:
1- Yeniçağ Gazetesi: Mansur Yavaş hafriyat gelirlerini Osmanlıspor'dan geri aldı (18 Nisan 2019) - https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mansur-yavas-hafriyat-gelirlerini-osmanlispordan-geri-aldi-230940h.htm

imamoğlu mazbatayı almaya kasılarak geldi

esdemirei

zenginsozluk.com/foto

Yeni Akit Gazetesi'nin 17 Nisan 2019 tarih ve 16:42 saatinde Twitter hesabından yayınladığı tivit açıklamasında geçen ifade.

İlgili tivite bağlı sitesinde geçen açıklamalar şu şekildedir:

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, AK Parti'nin seçimlere itirazı sonuçlanmadan mazbata almak üzere İl Seçim Kurulu'na çağrıldı. Usulsüzlüklerin delillerle ortaya konulduğu seçimler sonrası İl Seçim Kurulu'na çağrılan İmamoğlu'nun yolda gelirken kasılarak verdiği poz dikkat çekti.

Kaynaklar:
1- Yeni Akit Gazetesi: İmamoğlu mazbatayı almaya kasılarak geldi! (17 Nisan 2019) - https://www.yeniakit.com.tr/haber/imamoglu-il-secim-kuruluna-kasilarak-geldi-712325.html

yanlışlıkla kayınpederle evlendirilmek

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
Denizli'de yaşanan bir olay. Zekeriya Karataş ve Gülşah Yılmaz çifti 28 Nisan 2019 tarihinde evlenmek için Soma Belediyesi Nikah Dairesine gider. Nikâhın ardından eve giden çift, aile cüzdanlarına baktıklarında ilginç bir hata ile karşılaşır. Damat, aile cüzdanındaki bilgiler kısmında eşinin adının yazıldığı yerde kayınpederi olan Muzaffer Yılmaz'ın isminin yazılı olduğunu görür. Ardından durumu anlamlandıramayan çift yaşadıklarını aile üyeleri ile paylaşır. Esprilerin havada uçuşmasının ardından çift yanlışlığın düzeltilmesi için tekrar nikâh dairesinin yolunu tutar.

Damat, “Eşimin hiçbir yerde ismi geçmiyor. Sadece fotoğraf var. Muzaffer Yılmaz yazılı. Muzaffer Yılmaz da eşimin babası. İlk tabi biz hiç nikâh defteri görmediğimiz için önce bir şoka girdik. Tekrardan saat 16.00'da kıydığımız için geç vakitteydi. Belediyede kapanacaktı. Biz telaş içinde bir şekilde tekrar ulaştık. Nikâh memurunu son anda merdivende yakaladık. 'Böyle bir şey olmaması gerektiğini' söyledi.' Kütüğe doğru şekilde işlendiğini' kendi söyledi. 'Kütüğe ben işledim ama defteri başka bir arkadaş yazdı' dedi. Baba adını geçirdiler. Daha sonra biz geldiğimizde artık birbirimize espriler yapmaya başladık. Eşim 'Babamı sen mi aldın? Nikâh kıydık' dedi. Güzel anı oldu bizim için” diye konuşmuş.

Kaynaklar:
1- Sputnik Türkiye: Damat, yapılan 'resmi' yanlışlıkla kayınpederi ile evlendirildi (30 Nisan 2019) - https://tr.sputniknews.com/turkiye/201904301038906325

auschwitz

esdemirei

İkinci Dünya Savaşı sırasında, 1941 yılında bahsi geçen yerdeki toplama kampında kimliği belirsiz Yahudi kızın katledilmeden önce kesilen saçlarının dikildiği, 78 yıllık bez bebek Antalya'nın merkez Kepez Belediyesi'nce 2017 Ekim ayında Dokuma Park alanı içinde hizmete açılan Anadolu Oyuncak Müzesi'nde cam bölme içinde sergileniyor. Anadolu Oyuncak Müzesi Müdürü Emrah Ünlüsoy, 78 yıllık bebeği görmeye gelenler arasında ilginç isteklerde bulunanlar olduğunu belirterek, “Müzenin çok kıymetli bir eseri, aynı zamanda çok acıklı hikâyesi var. Nazi Almanyasında 'Auschwitz' toplama kampında günde ortalama 1000 Yahudi katlediliyordu. O tarihlerde kız çocukları katledilmeden önce saçları kesilip, o saçlarla zengin Alman çocuklarına bebek yapılırdı. Gerçek saçlı bebeklerin dramı o zaman ortaya çıkıyor" dedi. Yahudi yetkililerin bebekle ilgili ilginç istekte bulunduğunu da anlatan Ünlüsoy, “Yahudi cemaatine mensup bazı ziyaretçiler, kendi sivil toplum kuruluşlarına haber vermiş. Onlar da bizimle iletişime geçti. Gerçek saçlı bebeğimizden saç teli istediler. Ne yapacaklarını sorduğumuzda DNA testi ile aile bağlarına ulaşmak istediklerini ifade ettiler. Özel izinle onlara yardımcı olduk. Birkaç saç telinden, kızın aile bağlarına ulaşmak istiyorlar. Ağlayarak, koridorları gezen ziyaretçilerimiz var” diye konuştu.

belki aday olmakla mağdur olmuş olabilir

esdemirei
9 Mayıs 2019 tarihinde PESİAD tarafından düzenlenen iftar programında konuşan AKP'nin İstanbul adayı Binali Yıldırım'ın "Bugün biz mağdur olduk diyenler esasında gerçeği söylemiyor. Gerçekte mağdur olan benim. Çok açık konuşuyorum. Biz gürültü, patırtı yapmadık. Biz devlet adabı görmüş insanız. Bir konu hukuka intikal ettiyse onun sonucunu sessizce beklemek gerekir. Bizim suskunluğumuzu maalesef farklı bir şekilde yorumlayanlar oldu. Neden mağduriyet oldu, size söyleyeyim. Eğer bir mağduriyet olmasaydı, açılan, iptal oyların sayılması, benim oyların başka bir adaya kaydırılarak yazılması ve bu gibi konularda sadece oyların yüzde onu sayıldı aradaki fark yarıdan aşağıya indi. Soruyorum size, birbirine yakın oy almış iki adamız, eğer iptal olduysa yanlışlık yapıldıysa ikisine de aynı olması lazım. Çünkü aradaki oy farkı binde bir buçuk. Binde bir buçuk oy. 850 bin oy sayıldı. Benim oylarımda artma var, onunkinde azalma var. Kim mağdur? 29 bin oydan 13 bin 729 oya düştü. Ne kadar sayıldı? 850 bin sayıldı. Bu da toplam oy verenlerin yüzde 10'u demektir. Biz ısrarla dedik ki bu oylar yeniden sayılsın. Burada çok büyük hatalar, büyük düzensizlikler, hileler var, oy hırsızlığı var. Maalesef bu talebimiz kabul edilmedi. CHP buna itiraz etti ve YSK reddetti" konuşmasına atıfta bulunarak sorduğu soruya CHP İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu'nun “Bir daha karşılaştığınızda sorun, acaba kendi söylediklerine kendisi inanıyor mu diye? Ben inandığını düşünmüyorum. Neyin gaspı, hangi gerekçe? Millet görüyor zaten bence şu an söylediklerine kendisi de inanmıyordur. Mağduriyet kavramı da şöyle; Belki aday olmakla mağdur olmuş olabilir” demesidir.

Kaynaklar:
1- Sputnik Türkiye - Binali Yıldırım: Dünyanın her tarafından üzerimize geliyorlar (09 Mayıs 2019)
2- Sputnik Türkiye - İmamoğlu'ndan Yıldırım'a 'mağduriyet' yanıtı: Aday olduğu için mağdur olmuş olabilir (10 Mayıs 2019

pideyi ucuza sattığı için azarlanan fırıncı

esdemirei

Kahramanmaraş'ta Dulkadiroğlu ilçesi Sakarya Mahallesi'nde fırın işleten Kazım Yiğit'in kendi fırınında ve şubelerinde Ramazan pidesini 2,5 liradan satışa çıkarttığı için denetim yapan Kahramanmaraş Fırıncılar Odası Başkanı Erol Güneş'in çektiği görüntülerle azarlaması olayıdır.

Kaynaklar:
1-Yeni Şafak Gazetesi: Fırıncılar Odası Başkanı'ndan tepki: Pideyi niye ucuza satıyorsun (11 Mayıs 2019)

kuva-yı milliye harekati partisi

esdemirei
İddialara göre 19 Mayıs 2019 tarihinde siyasete atılacak, kurucusunun Doçent Doktor Okan Gündüz'ün olduğu, bünyesinde 70 avukat bulunduracak bir yerli parti.

İddiaların dayanağı ise İlave TV Youtube kanalında 11 Mayıs 2019 tarihinde “Kuvâ-yı Milliye Harekati Partisi Kuruluyor. Ne Düşünüyorsunuz?” başlıklı röportaj ve haber The World News Platform haber kaynağında 01 Mayıs 2019 tarihinde “Okan Gündüz kimdir? Okan Gündüz yeni parti mi kurdu?” başlıklı haber.