confessions

fiorabella

1. nesil Jurnalci - nadide

  1. toplam entry 1469
  2. takipçi 77
  3. puan 42966

sıklıkla söylenen yalanlar

fiorabella
bazen kendimize bazen karşımızdakine söylediklerimizdir.

sana yalan söyleyecek değilim ( yakalandı)

sadece sordum. ( meraktan çatladı)

ne halin varsa gör. umurumda değilsin. ( 5 dakikada bir profiline baktı)

sen daha iyilerine layıksın. ( bahane bulamadı )

onun da sana selamı var. ( ağzını bile açmadı )

diye uzar gider.

tektaş yüzük gerçeği

fiorabella
tek taş, sert karbon olan elmasın 57 fasetli özel kesilmiş hali olan pırlantadır. evlenme teklifleri bu yüzükle yapılır. özel günlerde hediye olarak tercih edilir. vuhhuuu pırlanta tek taş diye bazılarının gözleri parlar. oysa işlenen her pırlantanın arkasında bir karanlık vardır.

Yahudi asıllı Alman olan Oppenheimer ailesi 1890'lı yıllarda elmas işinde çalışmak üzere İngiltere'ye gittiğinde afrika kıtasının kara talihi başlamış oldu. o yıllarda sömürgeleştirme faaliyetlerinde başı çeken ingiltere gözünü yeraltı zengini olan afrika'ya dikmişti. baba Oppenheimer kraliçe victoria nın desteğini alarak afrika'ya gitti ve elmasın kan dolu serüveni başlamış oldu.

o zamandan beri elmas sektörü De Beers'in elinde. yüzyıllardan beri elmaslar uğruna madenlerin gerçek sahibi afrikalılar köleleştirildiler, öldürüldüler.
afrika kıtasına elmas uğruna devasa çukurlar açtılar. bunlardan en büyüğü ise Kimberley Çukuru denilen maden. Bu maden öylesine derin ve büyük ki yarattığı hava akımı nedeniyle üzerinden uçak bile geçemiyor. afrika halkı halen bu madenlerde zor koşullarda çalıştırılıyor. özellikle çocuklar madenlerin vazgeçilmesi haline geldi. bu bölgelerde günümüzde de bilinçli iç savaşlar çıkarılıyor ve elmas şirketleri tarafından illegal destekleniyor.

afrika tarihine baktığımızda ne zaman değerli bir madde bulunsa yerli halktan çok sayıda kişi acı içinde can vermiştir ve halen vermektedir. fildişi, kauçuk, altın, petrol, elmas gibi.

üzücü olan ölüm ve sömürü demek olan pırlantanın evlilik gibi kutsal bir kurumun simgesi haline gelmesi. tabii bunun için sistemli şekilde görsel medyanın kullanılması, yazılı platformlar, tüketim toplumu çılgınlığı vs vs diyerek bir sürü sebep sıralanabilir.

türkiye elmas tüketimi bakımından dünyanın 12. ülkesiymiş. hoş asgari ücretle kemer sıkarak ıphone alan bir toplum olduğumuz için bana şaşırtıcı gelmiyor. aslında herşey kadın popülasyonun elinde şu tek taş pırlanta tutkusundan vazgeçebilse kadınlar. arz talep meselesi olduğu için talep olmasa mesela.

tabii herkesin kendi seçimi. bazı kadınlar için tutku, simge olabilir. bazı erkekler için sevgisinin göstergesi olabilir. evlilik tekliflerinin vazgeçilmesi olabilir. ama arkasında bu kadar ölüm, acı, sömürü olan madenle yapılan bir teklifi ben kabul etmem. böyle bir hediyeyi de kabul etmem.
hem sevginin simgesi, içinde birbirinizi gördüğünüz bir çift ışıldayan göz ve birbirinle dolu kocaman bir çift yürek oldukatan sonra kim ne yapsın kristal yapılı karbonun ışıltısını.

hiroşima

fiorabella
72 yıl önce bugün 6 Ağustos 1945 sabahı, Albay Paul Tibbets'in 60 kilo uranyum-235'i aio-başi köprüsünün üzerine attığı ve halen hibakuşaların yaşadığı şehirdir.

Kapıları çalan benim, kapıları birer birer. Gözünüze görünemem, göze görünmez ölüler. Hiroşima'da öleli, oluyor bir on yıl kadar. Yedi yaşında bir kızım, büyümez ölü çocuklar. Saçlarım tutuştu önce, gözlerim yandı kavruldu. Bir avuç kül oluverdim, külüm havaya savruldu.
(nazım hikmet ran)

zeki kadın

fiorabella
aklıma şu fıkrayı getiren kadındır.
kadının biri bir gün golf oynarken topu ormana kaçmış. topunu aramaya koyulmuş ve tuzağa yakalanmış bir kurbağa görmüş.
kurbağa ona,
"beni bu tuzaktan kurtarırsan, sana 3 dilek hakkı tanıyacağım" demiş.
kadın onu kurtarmış, kurbağa da "teşekkür ederim, ama sana dileklerinle ilgili bir koşulu söylemeyi unuttum. ne dilersen dile, kocan 10 kat iyisine veya fazlasına sahip olacak!"
kadın "tamam" demiş.
ilk dilek olarak dünyadaki en güzel kadın olmak istemiş. kurbağa onu uyarmış, "bu dilek, senin kocanı da dünyanın en yakışıklı adamı yapacak ve kadınlar onun başına üşüşecek"
kadın,"bu önemli değil, çünkü ben en güzel kadın olacağım, onun gözü benden başkasını görmeyecek"
ve dünyadaki en güzel kadın olmuş.
ikinci dilek olarak, dünyadaki en zengin kadın olmak istemiş. kurbağa da,"bu kocanı dünyadaki en zengin adam yapacak, senden de 10 kat zengin olacak" demiş. kadın,
"bu da önemli değil, çünkü benim olan onun, onun olan da benimdir"
ve dünyadaki en zengin kadın oluvermiş.
kurbağa, üçüncü dileğini sorduğunda, kadın "hafif bir kalp krizi geçirmek istiyorum" demiş...
(fıkra alıntıdır)


suudi arabistan'da türk mallarına boykot çağrısı

fiorabella
ekşi sözlükte açılan başlığı görünce ki ( bu başlık ekşi sözlükten alıntıdır) ne menem bi şey miş acaba türk hacılarını mı boykot ediyorlar diyerekten başlığa bodosloma daldığım konu.
https://twitter.com/…2010/status/872616418205995008
https://twitter.com/…edya/status/872711238429573120
boykotu görüyorum ve suudi hükümetini türk hacılarını boykot etme etkinliği olarak arttırıyorum( random gülme efekti )

olası bi boykot yapacaksanız haç ve ümre organizasyonlarında yapın daha anlamlı olur. böylece arabistan rejim yetkililerine ve dünyaya sesinizi duyurmuş olursunuz.zengin itiraf

fiorabella
8 ay bitti ve 9.cu aya girdim. zor ve sancılı bir hukuk sürecinin içindeyim. sabahlara kadar uykum yok. babam bu olay yüzünden büyük sağlık sorunu yaşıyor. ben çıldırmakla sabır arasında bıçak sırtında bir noktadayım.
rahmetli annem bir doktor hatasına kurban gitti. kalp sorunu olduğunu anladım ve acil serviste pratisyen hekime yüzlerce kere ekg çekilmesi lazım dedim." tansiyonu düşük işime karışmayın diye" bir kızıl yakut yumurtladı. "bakın bende sektörün içindeyim çekin şu şu ekg yi ya da verin hastamı üniversite hastanesine nakledeyim"dedim. anneme yanlış müdahalede bulundu. o hastaneden çıkarıp üniversite hastanesine götürene kadar 6 saat kaybettik. üniversite hastanesinde tüm müdahalelere rağmen annem kurtulamadı. "geç kalınmış dedi prof. yanlış tedavi uygulanmış erken gelseydi kurtulurdu" dedi. annemi toprağa verdiğim gün savcılığa suç duyurusunda bulundum güvenlik kamera kayıtlarını, epikriz raporlarını aldırdım. cimer, sağlık bakanlığı, tabip odası ne varsa müracat ettim. hastane sürekli istenen evrağı yasal sürenin sonuna kadar bekletti. valilik makamının soruşturma izni verilmesi beklendi. bizzat gittim vali beyle konuştum. neyse soruşturma izni çıktı. sağlık hukuku alanında uzman bir avukat buldum.
evraklar hep gecikti. dedektif gibi iz sürdüm. iş çevremi kullandım. kilitli her kapıya girmeye çalıştım. neden evraklar hep günlerce bekletiliyor diye.
savcılığa gelse savcı iddianemesini yazıp davayı acacak. kanunlara uyan bir vatandaş olarak hakkımı yasal yollardan aramaya çalıştım ve bilindik bir gerçek beni bugün yerle bir etti. doktorun abisi yükseklerden birinin ( ki partisinde bile kimse ona laf geçiremiyor ) arkadaşı ve dostuymuş. ben sade vatandaş. biliyorum o doktor ceza almayacak, biliyorum annem öldüğünle kalacak, biliyorum yaşadığım sürece hukukun üstünlüğü değil, üstünlerin hukuku gerçeği acı br tokat gibi yüzüme çarpacak.
tek umudum dava açılması. davayı da bir şekil etkilerlerse de danıştay ve sonrası insan hakları mahkemesi olacak. sonrasında o doktoru ve uğradığımız adaletsizliği belgelerinle birlikte basına vereceğm. bir şey çıkmaz ama olsun.
kendimi haçlı ordusunun karşısında tek kalmış gibi hissediyorum. hiç bu kadar çaresiz kaldığımı hissetmemiştim. adalet herkese lazım. umudumu kaybetmemeye çalışsam bile kendimi bu haksızlığa hazırlıyorum.
nice masumlar gibi annemin davası da ahirete kalırsa artık her şeye karşı inancım bitecek bilemiyorum şimdi. bildiğim tek şey annem o zaman bir kere daha ölecek ve ben bir kere daha yıkılacağım.

veda

fiorabella
sözlük anlamı ayrılık olan insanı her hücresine kadar donduran kelime. bir hoşca kal ya da allahaısmarladık gibi değil. daha acı, daha keskin, dönülmez, tarifi yok.
vedaları sevmem ben, bu yüzden gidenlerle hep sessizce vedalaştım. dilsizdi vedalarım. gidenler de dilsiz değil miydi zaten? dünyaya nasıl karanlık, dar bir karından konuşmayı, düşünmeyi, bilmeden geldilerse, aynı şekilde penceresi, kapısı olmayan dar karanlık bir yere gitmediler mi? 28 aralık 2016 tarihine kadar veda denen kelime bu kadar canımı yakmamıştı.

zaman ne kadar hızlı akıyor. annemin beni, bizi bıraktığı koskoca 6 ayı devirmişim. zamanı geri çevirebilsem 6 ay öncesi 28 aralık tarihine gidebilsem ve zamanı orada durdurabilsem. imkansızı bu kadar isteyeceğimi hiç düşünmemiştim. oysa o sabah her şey aynıydı. annem kahvaltı hazırlamış evcek kahvaltı sofrasına oturup son kahvaltımız olduğunu bilmeden son kez güle konuşa kahvaltımızı yapıp işlerimize gitmiştik.

öğleden sonra gelen telefon üzerine hastaneye koştum. "tansiyonu çıkmış" dedi babam." resüsitasyon odasına aldılar" dedi. konduramadım anneme ölümü, o odaya girenlerin çoğu malesef ex olup çıkıyor bunu biliyorum ama konduramadım. üniversite hastanesine sevk edilmesi lazımmış. sonrası ambulans sirenleri. ambulans sirenlerini duyunca hep içim acırdı. bu sefer içim yandı. insanın içinin yanması böyle bir şeymiş.

ve annem getirildiği üniversite hastanesinde hayata veda etti. doktor" başınız sağolsun kalbe stend taktık ama malesef kaybettik" dediğinde dünya başıma yıkıldı. koşmaya başladım. insanlara çarpa çarpa, düşe kalka koştum. kaçıyordum aslında. annemi resüsitasyon odasından çıkarırlarken görmek istemiyordum. "ölmeye hakkın yokkkkkkkkk beni bırakamazsınnnn buna hakkın yok yokkkk" diye koştum, tek isteğim uzaklara, başka boyutlara, başka evrenlere gitmek ve bu acıyı yaşamamaktı.

gerçek ne kadar kaçsanda yüzleşmek zorunda kaldığın bir durum. cenaze işlemleri başladı. morgun kapısında annemi bekledim. çıkartırlarken gene kaçtım. onu öyle görmek istemiyordum. yıkama işlemleri başladı. "gel kızım annene su dök son görevini yap "dedi yıkayan kadın. hayır dedim. seyyar gasilhane arabasının tekerinin yanına bir kedi gibi çöktüm. o içeride yıkanırken yağan karın altında donup ölmek istedim. "tabutu getirin" dedi biri. annemi görmemek için gene kaçtım. kabristana gidildi "cenaze arabasına erkekler binermiş" diye cenaze aracından indirmeye kalktılar beni. inmedim. hoca geldi" kızım günah onun artık bu dünyayla ilgisi yok hadi sen in arabadan ölüye eziyet olmasın " deyince "o benim annem anlıyor musun annem başlatmayın günahınıza" diyerek inmedim araçtan. bir gece önce yatağında yatan annemi o kar yağışının altında toprağa vermek fikri beni boğuyordu. nefes alamıyordum kalbim sanki kulaklarımda atıyor, beynimde şimşekler çakıyordu.

kabristana geldik. araçtan indim. annemi öyle görmeyecektim. mezarlığın başka bir noktasına koştum. annemi en son canlı halinle hatırlamak istedim. veda etmedim anneme. annemin mezarının başında tüm çocuk bencilliğimle "kalk artık kalk karnım acıktı anne kalk saçlarımı tara, çocuk yapıp bu acıyı bırakmaya hakkın yok anne" diye avaz avaz bağırdım.

annemle vedalaşmadım. hangi veda erken değildir ki? onunla birlikte bir yanım da yok oldu. hayatımın önemli dönemeçlerinde yanımda olamayacak. ben evlenip giderken arkamdan ağlayamayacak, anne olduğumu göremeyecek, üzüldüğümde beni teselli edemeyecek. yalnız bıraktı annem beni.

anne sana veda edemiyorum, veda etmek istemiyorum. veda etmeyeceğim asla etmeyeceğim. ne kadar kaçabilirsem o kadar kacacağım seninle vedalaşmaktan.

aleyna tilki

fiorabella
abartılmış balondur. küçük ceylan, küçük emrah versiyonudur. yaşıtları okula giderken, çocukluklarını yaşarken kendisi sahne hayatını seçerek bence hayatının hatasını yapmıştır. şimdi olaya şu yönden bakmak gerekiyor. her şeye çok erken ulaşan ve hayatı hep alkışlardan, beğenilerden ibaret sanan tilki kızımız tehlikeli sularda yüzüyor. kendi yaşını yaşayamadan en az 20 yaş büyümek, geçici olduğunu bilmeden önemli olduğunu zannetmek, şöhret ve kazancının her daim süreceğini düşünmek gibi duygu durumlarına girmesi belli bir yaşa gelince psikolojik tatminsizlik yaşamasına sebep olacaktır. gece ve sahne hayatı kurtlarla dolu olduğundan bu kızın tilkiliği sadece soyadında kalacak.
aslında en büyük suçlu ailesidir. nasıl bir ebeveyn düşünceniz var? tamam kızınız şarkı söylesin hobi olarak gene söylesin ama ufacık yaşta sahnelere çıkarmaya ne gerek var? madem kızınızın yeteneği var, madem sesinin güzel olduğunu düşünüyorsunuz konservatuara gönderirdiniz. madem sahne hayatını layık gördünüz kızınıza önce eline bir meslek verip hayata hazırlasaydınız daha doğru olurdu. şişirilmiş şöhretin pençesine atmak bence büyük sorumsuzluk ve çocuk ziyanlığı başka bir şey değil.

baobab ağacı

fiorabella
maymun ekmeği de denilen anavatanı madagaskar olan Asya ve Afrika'da yetişen farklı bir ağaçtır. gölgesi olmayan ağacın dalları kök gibidir. katmanlı bir gövdeye sahip olduğu için ağaç sanayisinde kullanılmaz. meyveleri portakal büyüklüğündedir. meyvelerindeki unlu ve etli kısmı eczacılıkta, yağı ise kozmetik sanayisinde kullanılır.
afrika'lılar bu ağacı kutsal sayarlar. efsaneye göre baobab ağacı isa'nın doğumundan önce dikilen bir ağaçtır. isa doğduğunda şeytan çok kızar ve ağacı yerinden söküp ters diker.

annenin ölmesi

fiorabella
yaşarken ölmektir. acıların en büyüğüdür ki katlanamaz insan. zaman falan ilacı değildir. yürekteki ateş yanar ha yanar. sönmek bilmez.
şimdi sen yoksun. hatalarımı kim temize çekecek? kimin göğsüne başımı koyup huzur bulacağım? yaramaz bir çocuktum anne biliyorsun. senin tabak takımlarını kıran, gözün gibi sakladığın gelinliğinin çiçeklerini, dantellerini kesip oyuncak bebeklerine elbiseler yapan, yeni badana yaptırdığın duvarlarına manzara resimleri çizen, gece uyurken senin upuzun saçlarını kesen bir çocuktum ben. yaptığım her şey için çok özür diliyorum. hep afettin beni anne. hep sevdin. ama neden gittin anne nedeenn? seni benden alan o doktor bozuntusuna lanet olsun anne. hakkını yerde bırakmayacağım anne. gerekirse bu yolda canımı vereceğim ama senin davanı ahirete bırakmayacağım.
bana her kızdığında koca kazık olmama rağmen sana o şiiri okurdum ve sen hep bana sarılır afederdin. ışıklar içinde uyu anne. sen sonsuz uykuna yattığın gün benim yarım da o uykuya yattı. seninle bir parçam mezara girdi. bundan sonra hep eksik yaşayacağım. sen öldün ben büyüdüm anne. meğerse sen varken ben cocukmuşum. sana defalarca sevinerek okuduğum bu şiiri gözyaşalrı arasında yazacağım hiç aklıma gelmezdi anne.

anneciğim seni ben çiçeklerden yemişten ,

sarı saçlı bebekten canımdan çok severim.

gitme hep yanımda kal beni kollarına al,

taze gülden daha al yanağından öperim.

insan

fiorabella
karanlıkların efendisi, lucifer'in dünya şubesi. en tehlikeli canlı türü. renk, ırk, cinsiyet farketmeden her canlıya her kötülüğü gözünü kırpmadan yapabilen, istediği olmadığı zaman yakıp, yıkan, yok eden yaratık.
çok azı insan kalabilmeyi becerebilen bu ırk "ez - parçala - öldür" komutunla hareket eder. yüzyıllar boyu önce birbirine düşman olmuştur, sonra hayvanlara, sonra doğaya kısaca güzel olan her şeye bir nefret besler. aslında insanımsı demek daha doğrudur. bazen hayvan denir ya, bu yalnştır bence. hangi hayvan canavarca hisle tasarlayarak adam öldürür? (insan için kıta avrupasından aldığımız hukuk kurallarında bu madde vardır. )
hangi hayvan bir bebeğe tecavüz eder?
hangi hayvan kürkü için bir insanı öldürür?
hangi hayvan ırk kıyımı ve soykırım yapar?
hangi hayvan silahlanır?
hangi hayvan insan sürülerini zehirler?
bu sorular uzar gider.
kendini sözüm ona güçlü gören insanımsılar insan kalmayı başarabilmişlere ve hayvanlara cehennem hayatı yaşatırlar. peh güç mü? insan gücünü zekasıyla desteklerse, olumlu işler yaparsa güçlüdür. kendinden güçsüzü ezerek, öldürerek değil. bunları yapan insan aşşağılıktır.
insan olmak ile insan kalabilmek arasındaki farkı kaç insan ayırt eder? sanırım insan olmanın erdemi de bu farkta saklı.

bağışlamak

fiorabella
affetmek olarak da kullanılan kelime.
tüm inanç sistemleri, kutsal kitaplar, mistik öğretiler, insan denen canlının doğasına ne kadar da ters olsa bağışlayıcı olmayı öğütlüyor. buna uyan insan sayısı çok az. bağışlamak büyük emek ve uğraş istiyor. üstelik insan doğası kin ve intikam almaya meyilliyken, bunu ne kadarımız başarıyor?

"ben nazi jozeph mengele'yi çoktan bağışladım" der eva mozes kor. eva mozes ve ikiz kardeşi, nazi doktor mengelenin auschwitz toplama kampında denekleri olmuş ve eva canlı olarak kurtulmayı başarmıştır.

cani doktor, rengini beğenmeyince, gözlerine mavi boya şırınga etmiş, bedenlerindeki tüm kanı boşaltıp ölüm sınırına geldiklerinde geri vermiş. gece boyunca çırılçıplak buz kalıpları üstünde yatırmış. tırnaklarını söküp, kemiklerini kırdıktan sonra yeniden kaynatmak için uğraşmış. ve canice bir çok deney daha. bunlardan canlı kurtulan eva mozes aradan geçen uzun yıllardan sonra mengele'yi bağışladığını söylüyor, çünki diyor

"ben mengele'yi, bir katili bağışladım, bunu yapmasaydım, bu kinle, bu duyguyla yaşayamazdım. yaşamak için bağışladım. onu tarih yargılasın!"

her nedense en küçücük bir hatayı büyütmek, tepki ve düşmanlığımızı, kin duygumuzu sürdürmek için elimizden geleni yapıyoruz. kinimiz, öfkemiz, sinirimiz büyüdükce hepsi kemirgen fareler gibi beynimizi, düşünce sistemimizi kemiriyor ve affetmediğimiz insanlar daha çok beynimizde var oluyor.

küçük ya da büyük hataları affetmek evet erdemdir, duruştur kolay değildir tam tersine çok zordur. "bu seni affettim ayy gel canım ciğerim " anlamnda değildir." seni afettim çünkü artık senin için, kin ve nefret dahil kötü duygular beslemeyecek kadar yoksun. seni affettim çünkü ruhumu kemirgen farelerden kurtardım. affettim seni artık vijdanın yargılasın ben ruhumu özgür kıldım, seni kendi hapishanene ve oradaki kemirgenlere bıraktım. beni saran kin ve öfke duygularımın beni esir almaması, ruh ve fiziksel sağlığımı bozmaması için seni affettim" demektir.

afetmenin ruhsal ve fiziksel yararları üzerine araştırmalar yapılıyor psikiyatrlar, sosyologlar bu konu üzerinde yıllardır çalışıyorlar. kendi araştırmasını yapan harvard üniversitesi'nden psikiyatrist dr. edward m. hallowell "eğer yaşamınız boyunca intikam peşinde koşarsanız, iki mezar kazmanız gerekir." der.
araştırmacılar, doktorlar evet affedin diyor ama sanırım en güzelini eva mozes kor söylüyor.
"yaşamak için bağışladım"

fugu

fiorabella
japon mutfağının tehlikeli yemeğidir. balon balığı, diğer ismiyle kirpi balığının karaciğerinden yapılır. balon balıkları, altın zehirli kurbağalardan sonra dünyanın ikinci ölümcül canlısıdır ve karaciğerlerinde tetrodotoksin maddesi bulunur. bu madde siyanürden daha güçlü bir zehirdir. önce kasları felç eder daha sonra solunumu durdurur.
fugu ölümcül olduğu için fugu şefleri 3 yıl eğitimden sonra ahçı olurlar ve diploma alırlar. fugu'lar pişirildikten sonra krizantem şeklinde dilimlenir ve öyle servis edilir. krizantem çiçeği japon kültüründe ölümü sembolize eder. japonya'da her yıl fugu yediği için yüzlerce kişi ölür. yüzlerce kişi hastanelik olur.
bu japonlar biraz garip düşünün kim zehirli bir yiyeceği ölümü sembolize eden sunumu ile yer?

yat sat tat ksanikam

fiorabella
"her şeyin süresi göz kırpmak kadar kısadır" anlamına gelen hintçe bir cümle kalıbı. budist öğretilerinin kurallarından biri.
melih cevdet anday'ın " troya önünde atlar" şiirinde geçen bir söz.

“zamanı uzatmak da elimde değil,
kısaltmak da. yat sat tat ksanikam.
bak, gözümü kırptım, her şey geçti gitti,
yarın dündür, dünse daha gelmedi.”

insanın kendisine yolculuk yapmasını sağlayan bir cümle kalıbı. koca bir ömrü bir göz kırpma süresi içinde görebiliyoruz. yine bu birkaç saliselik sürede şu koca dünyada kim bilir kaç kişi doğuyor, kaç kişi ölüyor?
dün, bugün, yarından ibarettir hayat. dün yaşandı bitti. bugün yaşanıyor. yarın ise meçhul. hep birlikte göz kırpıyoruz. aslında işin gerçeği o ki, birimizin düşünün sürdüğü yerde, bir diğerimizin gerçeği başlıyor.

bunca insan yalnızken neden bunca insan yalnız

fiorabella
kaybedenler kulübü filmden nejat işler'in sorgulatan repliği.
güven duygusunun yok olması, önyargıyla yaklaşım yalnızılığı bir tercih sebebi yapıyor.
duyguların hızlı tüketimi, sosyal medya, yazılı ve görsel basınla reklamlarla yapılan sahte şeylere benzeme çabalarının verdiği sıkışmışlık yalnızlık olarak anlamlandırılıyor. e doğal olarak herkes kendi yalnızlığının derdine düştüğünden diğer yalnızlardan habersiz olamama durumuna geliniyor.

kol saati

fiorabella
zaman göstergesine daha kolay ulaşabilmek için bileğe takılandır. cep telefonlarının ortaya çıkmasıyla sadece aksesuar olarak kalmıştır. ne cep telefonumun saatine ne de bilgisayarımın saatine bakarım. kolumdaki saatten bakarım zamana. ayrılmaz bir parçam gibidir. öyle rolex olsun, seiko olsun takıntım yoktur. hoşuma giden her modeli alırım. aksesuar işlevselliğinin dışında bana zaman kavramını hatılatır.

murathan mungan
“her şeyi zaman varken yapmak gerek. geciktirilmiş sözler, askıya alınmış hayaller, ertelenmiş itiraflar, gerçekleştirilmeyen buluşmalar; bir gün hepsi size pişmanlık olarak geri dönmeden önce, henüz vakit varken" der ya. her baktıkça periyodik zamandan ötesini gösterir bana.

kol saatinin argo jargonda da bir anlamı vardır neyse orasını karıştırmayayım. (swh)

leonardo da vinci - son akşam yemeği

fiorabella
leonardo'nun en büyük eseri olarak kabul edilir. hz. isa ve havarilerinin son akşam yemeğini tasvir eden ressam, resimdeki her yüz için milano sokaklarında model aramış ve resmi 3 yılda tamamlamıştır. da vinci bu tablosunda da diğer yapıtlarında olduğu gibi matematiksel ve geometrik teknikleri kullanmıştır. resimdekilerin tek tek duygularını yansıtmayı başaran ressamın bu tablosu hakkında özellikle hiristiyan dünyasında tartışmalar halen sürmektedir.

kutsal kitaba göre son akşam yemeğinde hz. isa ve havarilerinin kutsal kaseden şarap içip ekmek yemişlerdi. ancak da vinci'nin resminde ne kase, ne şarap ne de ekmek görülmez. ayrıca hz. isa'nın solunda olan kişinin genç yuhanna mı yoksa magdalalı meryem mi? olduğu tartışmalar arasındadır.

zengin itiraf

fiorabella
hayvanlara ve çocuklara zarar veren insanlardan nefret ediyorum sözlük. bir sineği bile öldürmemek için dakikalarca camdan çıkarmaya uğraşan ben, bu tip canileri görünce öldüresim geliyor. parçalamak istiyorum onları. dün akşam o köpeği keyfi için ezen aşşağılık insanın telefon numarasını yayınlamışlar. whatsapına köpek resimleri yollayıp, katil olduğunu yazıyorum. sinirim geçmiyor. üzüntüm geçmiyor. facebook hesabını buılmuşlar gördüğüm her resmin altına öfkemi yazıyorum. dayanamıyorum ya gerçekten içim acıyor. başıma ağrılar giriyor. hayvan sevmeyen insan da sevmez. o hayvanlar kendilerini savunamıyorlar diye onları canice öldürmek nedir? aşşağılıklar ya yeminle ölmeleri gerek bu insanların. dünya biraz hava alsın. o katilin telefonuna son bir mesaj attım "git kendini öldür" yazdım. eğer intihar edip geberirse çok sevineceğim.
bunları yazarken utanmıyorum kötü insanlar ölmeli, can alan her insan kötüdür ve kötülük yapmaya devam edecektir. zevk için hayvan öldüren zevk için insan da öldürecektir.

zengin itiraf

fiorabella
unutmak istediğim ve unuttuğumu sandığım bir yaşanmışlığım doğrusu yanlışı nedir bilemediğim bir hatıra öylece çıkıverdi günyüzüne. unutulmaya terkedilmiş bir anı sadece yakın bir dostuma anlattığım olay. yaşadığım 3 aylık bir süreç. ( şimdi herkes öğrenecek )

başka bir platformda sevgi üzerine bir entry yazdım. bir kullanıcıdan "bahsedilen kitabı nasıl bulabilirim" minvalinde bir mesaj geldi. cevap verip mesajlaşmayı uzatmadım. derken bir mesaj daha geldi "kendimi iyi hissetmiyoum erkek arkadaşımla sorunlarım var" dedi böylece başladı arkadaşlığımız.

artık sözlüğe girince önce birbirimize yazmaya başladık nasılsın, günün nasıl geçti diye. artık arkadaş olmuştuk. onun erkek ardaşına çok kızyordum kızı çok üzüyordu o derece samimiyet kurmuştuk. sonra sosyal medya hesaplarından ekledik birbirimizi. bir iki tane fotoğrafı vardı. kendi halinde bir kızcağız. sonra telefon numaramı istedi whatsaptan yazışmaya başladık. "konuşma özürlüyüm kekemeyim takılıyorum konuşurken kuzum bu yüzden yalnızım" falan yazdı. hiç aramadım onu. o da beni. konuşurken takılacak ve stres olacaktı. konuşma engelinden dolayı iş yeri de dahil kimse onunla iletişim kurmadığını yazardı. artık iki ayrı şehirde yaşayan, iki sıkı arkdaş olmuştuk. her yaptığımızı, her şeyimizi ama her şeyimizi birbirimize anlatır olmuştuk.
artık reel çevremdeki en yakın arkadaşlarım bile onu tanıyor olmuştu. adı özlem'di.

çok güzel yemek tarifleri veriyordu. "kuzum bunu yap çok lezzetli olacak" ya da"kuzum kendine bir pembe gömlek almalısın" ' bu gün saçlarını toplamalısın" tarzı önerileri olurdu. bir erkek arkadaşı vardı. ona sürekli giyim tarzında hediyeler alırdı avm ye gittiğinde bana fotoğraf atardı. "kuzum eniştene hangisini alayım" diye. "şu olsun, bu renk gömlek olsun, ya da şu pantolon güzel " diye öneri sunardım benim önerdiklerimi alırdı.

kızsal her türlü konuyu konuşur olduk. işlerimizi, ailelerimizi, her şeyimizi paylaşır olmuştuk. klasik müzik dinlerdi maria callas'a hayrandı. "kuzum bak bu aryayı" dinle diye bana maria callas aryaları yollardı. kitap konusunda bilgiliydi öyle böyle değildi. elinde çok değerli orjinal kitapları vardı. resimlerinden görmüştüm. onlardan bir tanesini doğum günümde hediye etmek istediğini söyledi şiddetle karşı çıktım. "öyle değerli bir hediye kabul edemem dedim."

neyse doğum günümde ki o tarihte izindeydim köye gitmiştik. köyün kasabanın adını biliyor adıma şubeye kargo gelmiş. telefon ettiler gidip aldım. baktım özlem bir kitap bir de müzik kutusu yollamış. açınca bir balerin dönüyor beethoven'dan fur elise müziği eşliğinde.

özlem en yakın arkadaşım olmuştu ki ben rasyonel biriyim sanaldan kimseye değil, reelden kimseye bile kolay güvenemem. ama özlem bu duvarları yıktı. kendi izninde bulunduğum şehire gelecekti. can arkadaşımla sırdaşımla daha çok vakit geçirecektim.

bir gün işyerinden güvenlikten aradılar. "fiorabella hanım biri sizi soruyor kolluk kimliğini aldı aşağı gelseniz iyi olur" dediler. iş yerine ziyaretci ya da kargo kabul edilmiyor bizde." yanlış olmasın ben tanımıyorum verdiğiniz ismi" dedim neyse izin aldım indim bahçeye çıktım güvenlik kulübesinde kolluğun yanında biri var. tanımadığım bir erkek. "fiorabella dedi özlemle ilgili bir konu var" aklıma bin türlü şey geliyor. orada banka oturduk.

ben" özleme bir şey mi oldu daha 2 saat önce yazıştık" dedim. yok dedi. telefonunu uzattı. özlemle whatsap konuşmalarımız , mesajlarımız. anlayamıyordum" ya özleme bir şey mi oldu? siz erkek arkadaşı mısınız diyorum?" sadece bakıyor "özlem yok hiç var olmadı "nasıl yani" dediğimi hatırlıyorum.

"erkek olduğumu söyleseydim benle yazışmazdın. sonra da söyleyemedim" dedi. boğazıma bir yumru oturdu. yutkunuyorum gitmiyor. sanki biri boğazıma ip geçirdi sıkıyor ha sıkıyor. beynime bir şey oldu uyuştu elektirk çarpmış gibi her tarafım karıncalandı. o bir şeyler anlatıyor ben duymuyorum algım kapandı kalktım yanından işyerine geri döndüm. ama halen şoktayım. ellerim ayaklarım titriyor. telefonumu aldım." şaka olduğunu söyle" yazdım.

sonra uzun uzun yazdı anlatmış her şeyi. daha cevap vermedim ve engelledim. o suçluydu harun abi olduğunu söylemedi. ben suçluydum çok kolay güvenmiştim. bu olayı olabildiğince çabuk unutmaya çalıştım. özlem ah özlem sanal bir figürdün ama beni en iyi sen anlıyordun. sonrası bunun yaşanmamış olduğunu düşünmeye çalıştım. o kitabı ve müzik kutusunu atmadım para ve emek harcanan hiç bir şeyi çöpe yollama hakkını kendimde bulmam özellikle hediye ise. onları bir kutuya koydum ve dolabımın çok sık kullanmadığım bölümüne bir yerlere sakladım. ne yapacağıma sonra karar veririm diye. öyle unutmuş gitmişim.

üç küçümen yeğenimin dolabımın o bölümünü karıştırasıları tutmuş. bir baktım ortancasının elinde o kutu. kutuyu halen ne yapacağıma karar veremedim. sadece anıları tozlu raflardan çıkardı. çabucak yerine kilitlemeli.

yoo hayır paranoyak olmadım ama daha temkinli yaklaşıyorum. yazılarından erkek olduğunu anlamadım. güvendiğim için irdelemek de aklıma gelmedi. bir gün biri size kekemeyim konuşamıyorum yazarsa mutlaka ve mutlaka teyid edin. skype imiş, whatsap imiş bunlar hikaye.

kedi tırnağı kesmek

fiorabella
alışana kadar çok atraksiyonlu olan eylemdir. ben çözümü buldum. matruşkaları çok seviyor. onunla oynarken kesiyorum. alıştırmak 1 yılımı aldı. steril olsun, oğluşum elimden mikrop kapmasın, elim terler oğlum rahatsız olur diye eldiven kullanıyorum. adamlar çatır çatır pisilere işkence edip zarar veriyorlar. allah kahretsin onları. kurban olsunlar tüm kedilerin kuma bıraktıkları gömülerine.

zengin sözlük projesinin battığı gerçeği

fiorabella
sözlüklerin sol akışları yazarların kendi zevklerine, bilgi ve ilgi alanlarına göre şekillenir bu bağlamda belki biz boş konularla ilgilenmiyoruzdur. aşk hezeyanları görmek istemiyoruzdur. belki de x kız y erkek konularına ilgi duymuyoruzdur. sakinliği seviyoruzdur belki de kime ne? kaos ve polemik istemiyor olamaz mıyız?


obduction

fiorabella
otopsi. şüpheli ölüm, intihar, cinayet, trafik kazası gibi adli vakalarda ilgili kanunların 79, 80, 81, 82'nci maddelerine göre, ölüm sebebini, zamanını tespit etmek için ceset üzerinde yapılan işlemdir.

ağlatan kafe

fiorabella
orjinal adı "ğhira kafe" olan bir adige ezgisidir. eski dönem rusyasında çok güzel bir kızın hüzünlü öyküsüdür. kızın güzelliği rusya topraklarında yayılmaya başlayınca rus çarı kızla evlenmek ister. kızı aynı anda yoksul bir delikanlı da sevmektedir ve güzel kız da bu sevgiye karşılık verir. rus çarı kızla evlenmek istediğini söyler ve kızı ailesinde ister. kızın babası köy büyüklerine danışır. köy büyükleri kızı sevdiği delikanlıya vermeyi uygun görürler ve rus çarına kızı vermeyecekleri haberini yollarlar.
haberi alan çar çok kızar ve yanına ordusunu alarak kızı kaçırmaya gider. köyde ise kızın ve sevdiğinin düğün şenlikleri yapılmaktadır. çar askerleriyle kızı kaçırır. köy halkı ve kızın sevdiği peşlerinden giderler. bir uçurumun yanından geçerken kız kendini uçurumdan aşağı atar ve ölür. sevdiği ve köylüler kızın ölü bedenini alıp köylerine götürürler. delikanlı mızıka ile bu melodiyi çalar ve ortadan kaybolur. kimse bir daha delikanlıyı görmez.
işte bu melodi sevdalıların karşılıklı oynadıkları oyunda "biz sevdalıyız, haberiniz olsun" manasına gelir ve her oynandığında ölen iki sevgilinin ruhlarının kavuştuğuna inanılır.

yeşilçam filmleri

fiorabella
ismini beyoğlunda istiklal caddesinde bir zamanlar türk sinemasının merkezi olan sokaktan alan filmlerdir. film şirketlerinin hepsi burada bulunduğu için yeşilcam sokağı o zamanlarda ünlü olmak hayali ile bir çok kişinin umudu, figüranların ekmek kapısı, bazıları için şöhrete giden basamağın ilk adımı olmuştur.
günümüzde izlediğimizde mantık hataları yapılan, senaryolarını, sahnelerini saçma bulduğumuz filmleri eleştirsekte o zamanın koşulları, imkanları dahilinde her konuda film yapılmış. kadın, köy, temalı filmler, melodramlar, kostümlü tarihi filmler, salon filmleri, komedi filmleri, yabancı film uyarlamaları, yerli westernler gibi bir çok çeşitlemeler izleyiciye sunulmuştur.

tabii ozamanın film bütçeleri şimdiki gibi geniş olmadığı için hep aynı mekanlarda çekilmiş ve aynı figüranlar kullanılmış. münir özkul bir söyleyişisinde. " iki karton sigaraya film çekiyordum" demişti. şimdikiler gibi öyle astronomik meblağlar da yokmuş.

halen televizyonda zaping yaparken rastladığımızda hangimiz izlemiyor ki? eh madem yeşilçam dedik biraz nostalji yapalım. üzen, güldüren, düşündüren sahneleri tekrar hatırlayalım.

sadri alışık'ın kendisini terk eden sevgilisine ithafen efsane tiradı.


sevginin anlamını bulduğu en anlamlı sahne


bu sahnede hangimizin boğazına yumru oturmadı? gözü dolmadı?


yeşilçamın en romantik ve yaratıcı erkeği vecihi


cüneyt abimizin tersi pistir kızdırmaya gelmez.


kemal sunal sinemanın gülen yüzü

sentinel kabilesi

fiorabella
hindistanın kuzey sentinel adasında yaşayan dünyanın en izole kabilesidir. 60 bin yıllık geçmişe sahip oldukları düşünelen kabilenin nüfusu konusunda kesin bir rakam bulunmamaktadır. 50 ile 500 arası diye tahmin edilen yerliler, geçmişten günümüze kadar dış dünya ile iletişime girmemiştir.

adaya en yakın kara parçası binlerce mil uzaktadır ve adaya giriş kesinlikle yasaktır. havadan yapılan çekimlerde yerlilerin avcılık ve toplayıcılık yaptıkları görülmüştür. ateş kültürleri olmadığı için avladıkları her şeyi çiğ yemektedirler.

araştırma ya da merak ettikleri için adaya her yaklaşan gemi ve helikoptere oklarla saldıran yerlilerin en yakın görüntülerini nasa çekmiştir. 2006 yılında iki balıkcı balık avlamak üzere gece denize açılır. içtikleri alkolun etkisiyle uyuyakalırlar. dalagalar tekneyi adaya sürükler. yerliler iki balıkcıyı öldürüp yerler. bu olay üzerine adanın karasularına gemi ve teknelerin yaklaşması yasaklanır.

günaydın

fiorabella
Günaydın gül yüzlü sevdiğime
Günaydın yeryüzünü aydınlatan yeni güne
Günaydın gün görmek için bekleyene
Günaydın, günaydın, günaydın

nazım hikmet.

tanım: içinde güzel umutlar barındıran kelime.

aynı anda iki kişiyi sevmek

fiorabella
sevgi duygusunun tek olduğunu kabul edersek hoşlantı olayıdır. kalpteki gerçek sevgi ise zaten karşıdaki ne yaparsa yapsın o kalbe giremez.iki kişi aynı anda sevilmez. ikisinde birbirinde olmayan yönler cazip gelmiş olabilir ama hoşlantıdan ödeye gitmez.

ı-ıh olmaz abicim olmaz. bir kalpte iki kişi olmaz.

yedi numara

fiorabella
izleyen herkesin kendisinden bir şeyler bulduğu, içtenliği, sevginin salt anlamını birebir izleyiciye ileten ender dizilerden biriydi. replikleri hayat dersleriyle doluydu. özellikle haydar'ın efsane repliği sevgiyi ne güzel anlatır.

” sıfır bir değer değildir. bi sayı bile degildir. ancak başka bir sayının yanına gelince değer yaratır, tıpkı sevda gibi. sevdanın da tek başına değeri yok. ille de biri olmalı. sıfır ne kadar çoksa sayı o kadar çoğalır. sevda ne kadar çoksa insan o kadar çoğalır, büyür. “


sivrisinek

fiorabella
vampirlerin eklem bacaklı versiyonu.
bunlar gurmedir. beslendikleri kan gruplarını seçerler. bilimsel araştırmalara göre "0 rh " kan grubu iştahlarını kabartıyor. insan vücudun salgıladığı bazı maddeler aracılığı ile kan grubunu tespit edebiliyorlar.

bilim adamı bart knols yaptığı araştırmada ayak kokusunun sinekleri cezbettiğini, ayaklar yıkanıp koku giderildiğinde sineklerin bedenin diğer bölgelerine yöneldiğini kanıtlamış.
bir de kadınların hamilelik dönemlerinde daha sık nefes almaları ve nefeslerindeki nem ve karbondioksitin sivri sinekleri çektiğini ve ovülasyon dönemlerinde salgıladıkları maddelerin ter yoluyla atılması sivrisinekler tarafından lezzetli bir av olarak keşfedilmesini sağlladığı tespit edilmiş. ( ben demiyorum florida üniversitesinden dr. koehler diyor.)

japon bilim adamları da yaptıkları araştırmalarda dolunay zamanında sivrisineklerin daha saldırgan olduklarını belirtmiş. (kurt adamların sinek versiyonu olarak dolunayda daha fazla ısırıyorlarmış.)

bilmselliği bir yana bırakırsak, ısırmadan avına işkence uygulayan başka bir canlı var mıdır? ya her türlü ısıracaksın sinek efendi. kulağımın dibinde vıyk vıyk o irite edici şarkıyı niye söylüyorsun? elimle kovalıyorum daha beter çemkirip vıııyykk vızzzzz diye agresifleşiyorsun. tamam kan grubum sebebiyle iştahını açan bir av konumundayım ama bari kulağımı rahat bırak.

adnan oktar

fiorabella
kendini mehdi ilan eden, üç adet ruh sağlığından muaf raporu bulunan kişi. meczup mu? değil tabiki. tehlikeli bir adam çünkü cehaleti pazarlıyor.
kedicikleri ve ellerine kastanyet takıp ritim tutan erkek müridlerinle amacı belli olmayan bir program yapıyor. kedicikler oynuyor. şarkılı , oyunlu dini program sunuyor.

o değil de adamın nasıl bir kadın anlayışı var? silikonlu, botokslu, ful makyaj ve abartı göğüs dekolteleriyle oradaki fonksiyonları nedir? kedicik olmak nedir ya? nasıl bir beyin yıkanmasıdır bu?
o istiyor diye bir yığın estetik ameliyat ol, slikon taktır, kadınlığını değil, seksapelliğini ön plana çıkarttır. sonra karşına geçen pis bakışlı birinin sana sarkmasına geh geh gülerek müsade et. kadınlık onuru nerede acaba? sanırım slikon takarken bu kızların beyinlerinden bir bölümünü aldırıyor adnan hoca.

-adnan hocanı ne kadar seviyorsun bakiim sen?
-inşallah maşallah ruhum, efendim, hebele hübele zap zup
-kedi canını senin.

mutluluk

fiorabella
bulunduğu zaman değil, aramakla geçen süre içindeki farklı anlarda yaşanandır.

ünlü şair walt whitman'nın dediği gibi "mutluluk başka yerde değil, burada. bir saatliğine daha değil, bu saatte.

dental işkence

fiorabella
illegal örgütlerin kullandığı işkence yöntemlerinden biridir.
diş çekme, kırma, elektrik verme biçiminde olandır. korkunç işkence yöntemlerinden biridir. diş ve diş minelerinde şişme, kanama, ağrı, gingivit, stomatit, ile sonuçlanabilir.

yüze alınan darbeler ve verilen elektrik akımına bağlı kas spazmları nedeniyle temporomandibular eklemde ağrı, çene hareketlerinde kısıtlılık ve bazı durumlarda bu eklemde luksasyonla kendini gösterir.
elektrik akımı uygulaması sırasında dil, gingiva ve dudakların ısırılmasına veya bu bölgeye direkt elektodun uygulanmasına bağlı lezyonlar oluşur.

cumali ceber

fiorabella
izlenme sayısını görünce aziz nesin'i bir kere daha saygıyla andığım film. renkler ve zevkler tartışılmaz durumu da değil. recep ivedik tarzı filmler sevildi mi? sevildi. gişe rekorları kırdı mı? kırdı. bunu uzaylılar seyretmedi. bu gerçek cepte. korkutucu da olsa gerçek bu ve bu tip insanlar sığ ve cahil yığınlar oluşturuyor ve o yığınların dediği olduğu için ülke olarak durumumuz ortada. "bro yea adam ne güzel sövüyormuş leaann" diyeni duydu bu kulaklar. bir deyim vardır kaba olacak ama " öküzünün kokladığı torbayı boynuna asacaksın" diye, madem bundan hoşlanıyorlar sanat anlayışları bu, kültürel doyum noktalarının limiti bu. işte bunlar yüzünden türkiye''de ne sanat, ne bilim, ne refah hiç bir şey ge-li-şe-mez.

seni seviyorum

fiorabella
iki kelime, altı hece ama üzerine zilyon tane yazı yazılır. "seni seviyorum" derken yüreği titremeli insanın, kalbi sıkışmalı, başı dönmeli bazen, ağızdan çıkarken boğazda yumruk olmalı. hissederek söylenmeli. sırf söylemiş olmak için kalbin desteklemediğini dil söylüyorsa ne anlamı var ki seni seviyorumların?