confessions

fiorabella

1. nesil Jurnalci - nadide

  1. toplam entry 1462
  2. takipçi 76
  3. puan 42813

18 mart çanakkale zaferi ve şehitleri anma günü

keskin nisanci
hem insan sayısı hem de savaş teçhizatı olarak kendisinden kat be kat büyük bir gücü çanakkale'de denize döken kahraman vatan evlatlarının ruhlarının şad edildiği bayram. başta gazi mustafa kemal atatürk olmak üzere çanakkale'de ve kurtuluş savaşı'nda vatanın ve milletin bekası için canlarını siper eden bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran ve minnetle anıyoruz. ruhları şad olsun.

Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın,
Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın,
Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda,
Gördüğüm bu tümsek, Anadolu'nda,
İstiklal uğrunda, namus yolunda,
Can veren Mehmed'in yattığı yerdir.

Bu tümsek, koparken büyük zelzele,
Son vatan parçası geçerken ele,
Mehmed'in düşmanı boğduğu sele,
Mübarek kanını kattığı yerdir.

Düşün ki, hasrolan kan, kemik, etin
Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin,
Bir harbin sonunda, bütün milletin,
Hürriyet zevkini tattığı yerdir.

rte'nin istiklal marşı'nın bestesini beğenmemesi

kozmos
o değil de, rte ne dese onaylayan, bir şekilde bir kılııfa uyduranları Pek akıl almıyor.

rte değil de başkası, din güncellenmeli, Marş tekrar düzenlenmeli deseydi, atıyorum bir chp'li deseydi bunları, gene aynı tonda mı yazılıp çizilecek, konuşulacaktı bu?

mesela, chp'li bir vekil “marş yeniden düzenlenmeli” dese ya da “din güncellenmeli” dese destek verilir miydi yine?

ağzından salyalar akıta akıta bir kişi, takım veya parti holiganlığı yapanları hiç sevmedim zaten...

neyse ben şunu bırakayım şuraya...

muaviye-ali deve hikayesi;
bir gün hz. ali'nin taraftarlarının yoğun olduğu küfe'den, bir arap, devesiyle şam'a gelmiş. şam sokaklarında dolaşırken biri ona yanaşmış:
- ver o dişi deveyi bana! demiş. tartışma büyümüş, küfe'den gelen adam, "bu deve benimdir, üstelik dişi değil, erkektir" diye itiraz etmişse de anlaşamamışlar. konu muaviye'ye yansımış.
halk meydanda toplanmış... muaviye, küfe'den gelenle şam'da deveye sahip çıkan yerliyi dinledikten sonra, kararını açıklamış:
- bu dişi deve şamlınındır!
sonra toplananlara dönmüş ve sormuş:
- ey cemaat, bu dişi deve kimindir?
cemaat hep birlikte bağırmış:
- şamlınındır!
küfeli şaşkın bir vaziyette devesinin ardından bakakalırken, muaviye onu yanına çağırmış:
- ey küfeli, dinle! sen de ben de biliyoruz ki, bu deve senindir ve dişi değil, erkektir. ama sen küfe'ye dönünce gördüklerini ali'ye anlat ve de ki: "ey ali, muaviye'nin, dişi deveyi erkekten ayırt edemeyen, o ne derse evet diyen 10 bin adamı var! ayağını denk al!"

rte'nin istiklal marşı'nın bestesini beğenmemesi

keskin nisanci
her kuşu becerdik bir leylek kaldı türünde bir gelişme bu.

ülkede bu kadar sorun varken tayyip erdoğan, istiklal marşı'nın bestesine takmış ve değiştirilmesi gerektiği yönünde kelamlar ediyor. neymiş bu besteyle havaya giremiyormuş ki bana kalırsa halihazırdaki besteyle havaya girememesi besteden değil kendi fıtratından kaynaklanıyor.

akp'liler siz erdoğan'a düşmansınız o yüzden her yaptığına karşısınız diyorlar, ya şimdi gel de erdoğan'a karşı olma. 98 yıl önce kabul edilmiş ve herkesçe benimsenmiş bir marşa müdahale edilmeye çalışılıyorsa bunun altında masum bir istek yoktur. erdoğan'ın zaten kendini yeni atatürk olarak lanse etmeye çalıştığının herkes farkında, bir de yeni marş yaptırma çabası şaşırtıcı değil.

çiftlik bank

sos
ne olduğu hakkında pek fikrim yok ama iyi bir şey değil. tv'ye reklam vermesi gerçekten hayret verici bir olay. bunun reklamını neye dayanarak kabul ettiler. şimdi bunların reklamını tv'de gören şüphelenmez. çünkü tv'de çıktı sonuçta der. fakat bunların hakkında binbir türlü iddia var. yani çelişki içinde çelişki...

edit: sadece reklamları kendilerinden şüphelenmek için yeterli bence...

edit: nasıl bir ülkedeyiz bilmiyorum. bir taraftan çiftlik bank'ın tv reklamları tv'de oynarken diğer taraftan da bakanlıklar çiftlik bank hakkında suç duyurusunda bulunmuşlar. saçmalığa bak. madem tv'de neden oynadı bunların reklamları?

çiftlik bank

sos
abim de 500 lira kaptırmış. (bkz:swh) aslında 2-3 bin daha yatıracakmış da o gün bir aksilikten ötürü yatıramamış... yahu tamam 500 lira ile insan batmaz. 500 değil 50.000-100.000 yatıran var. (görüyoruz twitter'da isyanlarını) fakat yemlendikçe daha çok yatıracaktı eminim. hayatımda ilk defa fırça çektim kendisine ki kendisi benden 5 yaş büyüktür. insan bana bir danışır yahu!

edit: ulan borç istesem vallaha vermez o 500'ü...

aydın'da vahşet

sos
köpeklerden biri kurtulmuş. fotoğrafında yaşadığı korku gözlerinden okunuyor. bunu yapan inşallah bulunur. gerçi bulunmasından daha önemlisi ne olacak ona? para cezasıyla kurtulacak muhtemelen. keşke ordaki halk tarafından linç edilse.

taksi

sos
özel hizmete mahsus ulaştırma aracı.

valla yaşadığım yer küçük şehir olduğu için taksi çok uzak bir kelime bu şehre. hatta çoğu büyükşehir insanının yürüyerek gitmeyi mantıklı bulduğu mesafeyi burda halk otobüsüne binerek giden var. halk otobüsleri de boş olur genelde... ki boş olması da pek önemli değil çünkü zaten 10 dakika sonra gidilecek yere ulaşılacağı için... o metrobüslerde bulunamayan boş koltuklar, burda gırla... tenezzül eden yok.

bizimkiler

sos
türk televizyon tarihinin en uzun sürmüş dizisi.

o değil de 1994 doğumlu biri olarak 2002'ye kadar sürmüş bizimkiler'i pek hatırlamazken (hatta hiç hatırlamazken) 1998'e kadar sürmüş kaygısızlar'ı çok iyi hatırlamam... (nasıl oluyor lan bu?)

nihat doğan

sos
geçmişteki söylemlerine bakılırsa, 5 dakikada bir görüş, düşünce hatta ideoloji değiştirme yeteneğine sahip, her abuk sabuk kişinin ünlü olabildiği ülkemizde bir şekilde ünlü olmuş vasat biri. sesi çok yüksek çıkıyor. bir gün biri sesini münasip bir yerine zerkedebilir. o ihtimal var.

mehmet aydın

sos
herif bütün görüntülerinde pis pis gülmüş. resmen alay etmiş. hatta birinde bu yalan haberlere inanmadığınız için sizi alkışlamak istiyorum falan diyip kendine özgün ibne gülüşüyle alkışlıyor.

cehennem

ontolojik sancilarimin merhemi
Michelangelo'nun last judgement adlı eserinde cehennemdeki işkencelerin pek iç açıcı olmadığını gösterir.

Last judgement ( son yargı) : tanrı merhametin yedi kuralına göre yaşamayanları cezalandıracaktır: sizi lanetliler, şeytan ve melekler için hazırlanmış sonsuz ateşe doğru benden ayrılın.

Bu yargıdaki cehennem her zaman kompozisyonun sağ alıntında bulunur. Çünkü isa'nın solunda olmak zorundadır cehennem. Böylece iyiler onun sevdiği sağ tarafından yükselebilirler. Cehennemin girişi dev bir deniz canavarı olan ve genellikle bir timsah, bir balina veya deniz yılanı şeklini alan livyatan'ın açık çenesi olarak gösterilir. El greco'nun allegory of the holy league ( kutsal fersahın alegorisi) adlı eserde livyatan; cehenneme inişi temsil eder.


venedik taciri

hamlet
Güzel bir William shakespeare oyunu.

Okuması oldukça keyifli ve sürükleyici.
Önsözden edindiğim bilgiye göre, shakespeare bu oyunu yazarken başka bazı eserlerden ve mitolojiden oldukça etkilenmiş. Birkaçını harmanlayarak kendi yorumunu okuyucuya sunmuş ve güzel bir eser ortaya çıkarmış.

taliplerinden biri, genç ve dünya güzeli bir kadının babasının vasiyeti üzerine damat adaylarına uygulayacağı teste katılmaya gitmek için paraya ihtiyaç duyar. Bir tüccar olan dostundan rica eder ve dostunu can düşmanı olan bir yahudiye senet karşılığı borçlanmak durumunda bırakır. (Bahsedilen tarihlerde yahudilerden nefret ediliyor.) Yahudi, tüccarla tuhaf bir senet hazırlar ve olaylar gelişir.

kitabın konusu oldukça geniş ve çok şey anlatıyor.

Fakat benim takıldığım nokta bassanio'nun yüzüğü doktora vermesi. Yani günümüzde kim verirdi ki? Ne bileyim. Adam işini yapıyor sonuçta. Onur, gurur haysiyet, insanlık gibi kavramlarla ve dönemin bu gibi değerlere bakışıyla alakalı müthiş bir ikilem. Fakat günümüzde o yüzüğü verecek pek fazla insan olduğunu düşünmüyorum. Hem zaten vermek gerekmezdi de. Fakat benzeri bir olay yaşansa doğru olanın yüzüğü vermek mi yoksa vermemek mi olduğuna karar vermekte zorlanıyorum. Zorlanıyorum ama sikseler vermezdim.

garibin garip türküsü

keskin nisanci
ruhu şad olsun abdurrahim karakoç usta'nın güzel bir şiir.

Sılada sılasız kaldım;
Suyum garip, aşım garip.
Ben kendime gurbet oldum;
İçim garip, dışım garip.

Bayram diye insem düze,
Düşman olur astar yüze.
Kattım geceyi gündüze;
Uykum garip, düşüm garip.

Temmuzda üşür gezerim,
Zemheride akar terim;
Dört mevsimde derbederim...
Yazım garip, kışım garip.

Felek bir gün rahat koymaz;
Çağırsam kaderim duymaz
Ayağım aklıma uymaz...
Gövdem garip, başım garip.

Parasız kesem suç olur.
Acıkıp yesem suç olur.
Sözüm var, desem suç olur.
Dilim garip, dişim garip.

Ben bu devre nerden geldim..
Kırk parçayı bire böldüm.
Bugün doğdum, dünden öldüm..
Vaktim garip, yaşım garip.

Koştum hakikat ardına,
Yandım ayrılık derdine,
Git, bak, ölüler yurduna;
Kabrim garip, taşım garip.

12. gece

yevgeni onegin
William Shakespeare'in en iyi üç oyunu hangisidir sorusuna en başta verilecek cevaplardan biri olan, iki kardeşin trajikomik hikayesini anlatan, bazan gülmekten öldüren bazan da duygu seli yaşatan mükemmel oyundur.

Oyunu İstanbul şehir tiyatrolarında izleme şansı bulmuştum. Orijinal hikayeye bağlı kalarak güzel bir çeviri ve yönetmenlik başarısı ile izleyiciye sunulmuştur.

Hikayemiz ise ; kızkardeşlerin birbirini öldü zannetmesinden sonra başlıyor. izleyince türk filmi mı bu diye düşündürtüyor. Kız kardeşin biri erkek kılığına girer, diğeri de ona aşık olur bla bla bla. Güzel yönetim, iyi oyunculuk performansları, güzel bir oyun; fazla söze gerek yok .

kapıcılar kralı

sos
kemal sunal'ın başrolde olduğu 1976 yapımı kapıcılar kralı filminin geçtiği apartmandaki karakterler ve bu karakterlerin o apartmanda oturma sırası türkiye'yi gerçekten de çok iyi bir şekilde yansıtıyor.

en üst katta tefeci-sermaye yani kapitalist oturur. kapıyı açması için güzel bir sebep lazımdır.

onun altında asker oturur ki kısa zamanda yönetimi ele geçirecektir. baskıcı yönetimi işçi sınıfına yeni çözümleri, fikirleri hayata geçirmesi için fırsat tanır.

onun altında seçilmiş yönetici oturur ki kısa zamanda baskılara dayanamayarak yönetimi seçimsiz devredecektir.

onun altında memur oturur ki yönetimle çekişmeyle işi yoktur. tek derdi artan masrafları sineye çekip, geçimini sağlamaktır.

en altta işçi-köylü oturur ki şark kurnazıdır. çalışkanlığı, uyanıklığı ve cesareti ile kısa zamanda zengin olacaktır.


lakin ne kadına ne de eğitime saygısı vardır. varsa yoksa kazıklanacak adam, varsa yoksa karaborsadır.

film, türkiye'nin fotoğrafını mükemmel bir şekilde çekmiştir.

ercan yazgan

keskin nisanci
yeşilçam emekçilerinden usta oyuncu ercan yazgan organ yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetti. yaradan taksiratını affetsin, ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun.

72 yaşında hayatını kaybeden usta oyuncuyu birçok kişi bizimkiler dizisindeki kapıcı cafer karekteriyle tanımış ve sevmişti.

ateş bulunmadan önce insanlar nasıl ısınıyorlardı

sos
az önce aklıma gelen mik-kem-mel soru. hadi gece falan aydınlanamamayı geçtim ama ısınmak en temel ihtiyaçlardan birisi...

zaten azıcık insansın. o devrin insanlarına acıyorum lan... dünyanın acemiliğini onlar çekti. kafalarında "burası neresi? ben kimim? biz ne yapıyoruz?" sorularıyla göç ettiler dünyadan. belki bu sorular bile dönemedi kafalarında bilemem. gerçi şu an dünya çok yaşanılacak bir yermiş gibi konuştum... yine arif v 216'daki replik geldi aklıma:
- insan olmaya geldim arif.
+ tam yerine geldin amk...

reyting

sos
ing. rating.
oran, izlenme oranı anlamına gelen kelime.

analog dönemde sadece belli bir pilot bölgede özel bir sistem ile reyting ölçümü yapılıyormuş.

günümüzde reyting ölçümü çok kolay. sadece hala karasal yayınla tv izleyenler ölçülemez. karasal yayından izleyen sayısı da azaldığı için artık hemen hemen bütün reytingler kabak gibi ortada.

öncelikle iptv kullanan (kablo tv, tivibu vb.) herkesin ne izlediği, ne kadar süre izlediği anbean kayıt altında. digiturk'ün, d-smart'ın ve her türlü web tv'nin de reyting analizleri alınıyor.

youtube, netflix vb. video, film sitelerinde zaten reyting verileri önceden beri var.

bunlardan daha önemlisi, artık kullanıcıların hangi web sitelerinde gezdiği de kaydediliyor. ilgi alanlarına dayalı olarak kullanıcılara özel reklamlar sunulabiliyor bu sayede. bu verilere dayalı olarak her türlü istatistik de otomatik olarak ortaya çıkmış oluyor. yahu öyle bir hale geldi ki bu olaylar, her şey ortada artık, gizli hiçbir şey yok.

edit: uydu sistemlerinin ölçülüp ölçülemediğini bilmiyorum. hele ki özel yayın hizmetlerinde reyting ölçümü yapıldığı ihtimali çok yüksek.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

sos
yıl olmuş 2018 hala video başlığına "full hd tek parça" yazan var. 4k videoların yaygınlaştığı çağda artık mümkünse bir zahmet full hd ve tek parça olsun. bu bir lüks değil. bir videonun tek parça olması önceden lükstü. (youtube'a maksimum 10 dakika uzunluğunda videolar yüklenebildiği zamanlar)

kahveci başı

sos
osmanlı zamanında sarayda kahve pişirmeden sorumlu görevli.

Aşağıdaki İngiliz müzesinde sergilenen Kahveci Başı resmi. İngilizce'den bir sürü kelime geçmiş bize. Mesela en basidinden doctor > doktor diye geçmiş. kimi revize edilerek kimi aynen (problem > problem) geçmiş. binlerce örnek var böyle.

Halbuki adamlar hiç kasmış mı? gidip kahveci basi diye yazmamış. cavehdgi bachi diye yazıp geçmiş. Doğrudan kendi diline uyarlamış. Yani tek bir dil rejimi ile senin özel ismini dahi hiç etmiş.kaynak: barış özcan'ın dünkü videosu.

seks

ontolojik sancilarimin merhemi
Bir eylem mi, zevk veren hayaller mi, düşünce mi, içerdiği anılar mı ? Yoksa sadece biyolojik bir gerçek mi ? Tartışıla dursun biz kelimeyi yozlaştırmadan kullanırsak; bence fiziksel, biyolojik gerçeği anlamak gerek. Bu işin bir yanı. Bir kişinin ötekine beslediği tüm romantizm, heyecan ve duygular, bir ilişki içinde birbirleriyle bütünleşmek, devamlılık ve tatmin hissi de diğer yanı. Tutku ve ihtiyaç üzerine yoğunlaştığımızda seksin buradaki rolü ne olur ? Bu bir ruhsal gereksinme olabilir veyahut biyolojik bir gereksinme ? Seks bir çok şeyi içerir sadece bir eylem değildir. Bir başkasının içinde kendini unutma arzusu, ilişkinin devamını arzulamak, çocuklar, çocuklar ve eşler aracılığıyla sonsuzluğa erişmek, kendilerini birbirlerine vermektir. Eğer seks; bilincin derinliklerinde tüm yalınlığı ile kavranamazsa yaşamımızı cehenneme çevirir.

Seksi anlayınız.

nautilus

ontolojik sancilarimin merhemi
kafadan bacaklılar sınıfına dahil familyalardan Nautilidae'nin üyesi olan deniz canlıSı. Çocukken ansiklopedide görüp aşık olmuştum. O gün bugündür gittiğim her yerden nautilus bulmaya çalışırım. Kendisine dair geniş bir koleksiyonum var. Dekor amaçlı kullanma fikrini de ilk edinenlerdenim (:

kürdistan

ontolojik sancilarimin merhemi
Bütün dünyanın tanıdığı bir devletin içinde devlet kurmaya kalkanların hayali devleti. Bir tatar olarak; türkiye sınırları içinde ille de tataristan diye tutmuyor, dilini, bayrağını kutsalım sayıyorsam elbette zoruma gider. Eğer bir toprak üstünde insanlar bir arada yaşamıyor, saflarımızı belirleyelim diye tutturuluyorsa bu da ademin suçu değil; Havva'ya bakalım.


Edit: havva ironiden ibarettir.

yüzyıllık yalnızlık

ontolojik sancilarimin merhemi
Garcia Marquez'in çılgın attığı kitap. Bu kadarı içine alıp, aynı şiddetle dışarı fırlatan başka bir kitap yoktur. Betimlemeler öldürür.

Şuraya kitaptan bir pasaj bırakalım; Yüreğin o giderilemez unutkanlığıyla değil, çok daha amansız ve hiç dönüşü olmayan bir başka çeşit unutkanlıkla unutulmuş olduğunu anladı. Bu unutkanlığı iyi bilirdi, çünkü ölümün unutkanlığıyla bu. İşte o zaman ayıldı.

insanın anlam arayışı

ontolojik sancilarimin merhemi
Varlığının amacı. Hikayeye göre; Sisyphus'dan insanları ve tanrıları aldattığı, çevirdiği dolaplar ve ihanetler yüzünden ona, koskocaman bir kayayı tepenin başına çıkarak öte tarafa yuvarlanması istenir. Ancak o, her defasında dağın doruğuna çıktığında takati kesilir ve doğru dağın eteğine yuvarlanır. Fakat o, usanmadan yılmadan doruğa çıkar. İşte; O böyle yapmakla insanın bitip tükenmek bilmeyen anlam arayışını temsil etmektedir.