confessions

hak yeme hell yeah

2. nesil Moderatör - Tatlı

  1. toplam entry 368
  2. takipçi 4
  3. puan 3338

19 mayıs 100.yılı kutlu olsun

miyesmikcih
100 yıl önce bugün mavi gözlü bir dev anadolu'nun makus talihini yenmek için samsun'a çıktı.
7 düvel yenildi, padişah kalıntısı yobazlar içimizde hala faaliyetlerini gösteriyorlar.
hamasi nutukların atıldığı gün değil, gazi'nin tam bağımsız, laik cumhuriyeti için mücadele günü olsun.
19 mayıs 100. şeref yılı kutlu olsun.

zengin itiraf

bouii
İş yerinde sabah sabah magazin programları izlerken ünlülerin boşanırken aldıkları tazminatlar ve miktarlarıyla ilgili bir şeyler izledim. Bir çeşit aydınlanma yaşadığım o andan itibaren zengin bir adamla evlenip ardından bu aşkı bol dolarlı tazminatla cilalamak fikri kafamdan gitmiyor. İstediğim miktara ulaşmak için Beş yıl eşek gibi çalışıp didinmek yerine, kısa zamanda boşanmış, mağrur ve de mağdur olmak fikri, bir sal yakamı.

kanser tedavisi gören kızı bıçaklayan yiğit

miyesmikcih
nasıl bir türkiye'de yaşıyoruz?
istanbul yerel seçimlerinde ekrem imamoğlu'nu destekleyen ve sosyal medyada "her şey çok güzel olacak" tagını paylalan ve kampanyaya 20 tl yatıran, recep tayyip erdoğan'ın manevi kızım dediği ve meme kanseri tedavisi gören göknur damat'ı sosyal medyada geber diye mesajlar atanlardan sonra fanatik bir o. ç bacağından bıçaklamış.
imamoğlu geçmiş olsun dileklerini gönderirken ziyaretine gideceği mesajını vermiş.
tekirdağ odak gazetesinin haberine göre chp tekirdağ milletvekili ilhami özcan aygün olayın takipçisi olacağını ifade etmiş.
vuran kişiliksiz şerefsiz aranmaya başlamış.
bu olayın haberiydi, gelelim yoruma.
ulan şerefsiz, insanlık yoksunu, ahlaksız it.
kadına el kaldıran eksik erkektir. hele he biçaklayan, korkak şerefsiz oğlu şerefsizdir. bu yavşaklara bu cesareti verenler kesinlikle seçimlerde derslerini alacaklardır. zaten tekirdağ gibi bir şehirde akp ne alaka.
burası kadın tarafı.
gelelim kanser tarafına.
sakın hastalığımı hafife alma. kanserin ne olduğunu bilmiyorsan rabbin sana onu gösterir, sen olmazsan çocuğunda, annende, babanda, en yakınında görürsün. rab öyle diyor. ben cezeyı geciktirmem, bu dünyada veririm. sende olmayabilir, çocuklarında cezayı gösteririm.
rabbin göstermesin. git özür dile o kadından ve gece gündüz rabbine yalvar, yakar.
ben mevcut tc yasalarının senin hakkında bir yaptırım uygulayacağına inanmıyorum. ama hastaların duası ve bedduası rab nezdinde kabul görür.

13 mayıs 2014 soma faciası

mızrabımda ızdırap
Üzerinden tam 5 yılın geçtiği facia. 301 işçinin can verdiği, birçok çocuğun yetim, birçok kadının hayat arkadaşını kaybettiği, kurumun birçok yönetim görevlisi ve falan filan sorumlusunun içeri alınıp bazılarının serbest bırakıldığı, Türkiye tarihinin en büyük kayıp verdiği maden faciasının yıldönümü bugün...

(bkz:çizmelerimi çıkarayım mı sedye kirlenmesin)

Toplam 5 bin maden işçisinin çalıştığı ocakta saat 15.00 sıralarında başlayan yangın nedeniyle 420 metre derinlikteki ve 3,5 kilometre uzunluğundaki galerileri duman doldurdu, bu sırada madende bulunan işçiler mahsur kaldı.


Rahmetle anıyorum...

sadece bana mı oluyor hissi

acunay
İnsanı düşünceden düşünceye sürükleyen histir.

Otobüste ayakta bir tek ben kalınca herkesin bana baktığını düşünüyorum. O yüzden de bir köşeye geçip sıkı sıkı tutunuyorum ve dengemi kaybetmemek için elimden geleni yapıyorum.

Aniden dengemi kaybetsem herkesin beni parmak ile gösterip "dengesiz, daha dengede bile duramıyor hahahaha..." deyip güleceğini düşünüyorum.
Tabii sonrasında yüzümün ve kulaklarımın kıpkırmızı olacağını da düşünüyorum.

Bu sadece bana mı oluyor yoksa, size de oluyor mu?

sabır

bouii
Sınanmak için var olduğuna emin olduğum bir çeşit ömür törpüsüdür. Size minik minik sürprizler, ufak tefek kötü hediyeler sunan yaşama karşı bir çeşit dirençtir de aslında uzun ve dikenli bir yol olan sabır...

Tabii ki benim gibi bu zor yolu henüz aşmayı başaramayan sabırsızlar, her haksızlığa baş kaldıran dik başlılar hiç göremese de eminim uslu ve sabırlı olan tüm çocuklar için şirinleri görme ihtimali vardır.

mhp ve ülkü ocakları başkanları tutuklandı

miyesmikcih
mhp karaburun ilçe başkanı fırat zorlu ve ülkü ocakları karaburun başkanı mehmet kara'nın aralarında olduğu 6 kişi yunan adalarına insan kaçakçılığından tutuklandı. ayrıca 30 sığınmacı da gözaltına alınmış.
insan kaçakçıları suriye ve afgan sığınmacılarını para karşılığında karaburun'dan sakız adasına kaçırırken yakalanmış.
nedense yasadışı karanlık çeteler hep bu partiden çıkıyor.
beyaz çoraplılar iş başında.
kaçakçılar arasında ülkü ocakları karaburun başkanı'nın kardeşi y. kara da var.
rezilliğe kılıf için olaydan sonra parti ve ocak her iki başkanın da sağlık sorunları nedeniyle istifa ettiklerini bildirmiş.
hadi layn!..
yedik.

nil karaibrahimgil

bouii
Hayatımıza özgür kız olarak bir reklam filmiyle giren şarkıcıdır. Yaptığı şarkılar ne kadar başarılı ya da değil bunlar tartışılır ama benim hayatıma dokunan iki şarkısı için bile ekstra kıymetlidir. Yazdığı sözlerde acıları bile eğlenceli halde ifade edebilen nadir insanlardan. Ne zaman aklım karışıp, kendimi güçsüz hissetsem bu şarkısını beş doz alıyorum, siz de kulak verin.

eşkıya dünyaya hükümdar olmaz

hanc deil yolcu
mafyalığı normalleştirme amacı güden bir dizidir. mesela son bölümde çatışmaya girdiler. senaryoya göre adam birçok insan öldürdü ama geçen tek muhabbet şu;
x: ölenlerin ailelerine haber verdiniz mi?
xin adamı: verdik abi. cenazeleri memleketlerine istiyorlar.
x: tamam gönderin.


bu ne arkadaş? gerçekçi olun. bir polis mekana girsin mesela. ya da o kadar adamı vurduktan sonra eve girip "bana yemek hazırlayın çok açım" demesin adam.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

bouii
Ülkem için yeniden umutların filizlendiğini görmek beni çok mutlu ediyor. Hâlâ çok büyük bir fark yaratacak enerjiyi toplamış değiliz ama bir yerden de başladık gibi hissediyorum. Yürüyemeyen bir insan için yeniden ilk adım neyse bu sabah için ülkemin hissettiği o ilk adımdır bence. Bir taraftan güçsüz ve yorgun bir taraftan da mücadeleci ve heyecanlıyız...
Bu tablodan çok büyük bir zafer sevinci yaşıyoruz demek hayal olur ama bir iyileşme sürecinin başladığını biliyorum. Güzel yürekli, ülkesini seven herkese bu güzel başlangıç için çok teşekkür ediyorum.

küfürün samimiyet zannedilmesi

bouii
Küfürbaz ve kaba insanların kendilerini aklamak için uydurdukları kılıftan başka bir şey değildir. Bir insan derdini düzgün cümlelerle anlatamayacak kadar acizse bu onu samimi değil niteliksiz yapar. Hepimizin başa çıkamadığı sorunları, haksızlığa uğradığı zamanları oluyor ama bu bize birinin yedi ceddi hakkında 'samimiyet' içeren cümleler kurma hakkını doğurmuyor. Adam kalkıp sevgisini bile taraklı kürekli sözlerle ifade ediyor üstüne takdir bekliyor. He canım he tek sen samimisin ki afedersiniz de ben böyle samimiyetin içine tüküreyim.

esrar

bouii
Kullanan insanların istisnasız 'çok masum' olduğunu iddia ettiği keyif verici ve uyarıcı maddedir. Bir maddenin diğerinden daha az zararlı olması onu nasıl masum yapıyor anlamış değilim. Bunu içen insan bir çeşit uyuşuyor ve dünyadan bağlantısını en az seviyeye indiriyor ve bu onu daha sağlıklı yapmış oluyor. Benim için sigara nasıl akciğeri mahvediyorsa bu da beyni sünger yapıyor. Ayrıca kendisi başka uyuşturuculardan önceki son duraktır.

mansur çalar

keskin nisanci
disiplin kurulu tarafından hakkında verilen ömür boyu men cezası tahkim kurulu tarafından 20 maça düşürülmüş. sahaya jiletle çıkan ve rakip oyuncuları jiletleyen kişinin tutuklanması gerekirken bunlar ödül gibi ceza veriyorlar.

eğer cezanın değiştirilmesinde seçim üstü kürt oylarıni kaybetmek istemeyen yukarından birileri yoksa ben de hiçbir şey bilmiyorum. bir skandaldan öte bir şey bu, tam bir rezillik.

akrep burcu

bouii
Öncelikle burçlara inanıyor musunuz geyiği yapanları bir kenara alalım ve bu başlık altında bir soru sormak istiyorum; bu akrep burçları size ne yaptı da yeryüzünde ne kadar kötü huy varsa akrebe kakaladınız!
Kindarlık bunda, kötülük bunda hatta habis kıskançlık da bunda utanmasanız dünyadaki açlığın sebebini de akrepten bileceksiniz.
En özet gözlemim; hayata birer ayna olarak geldikleri ve siz ona neyi verirseniz misli bir ışıltıyla size geri iade ettiğidir. Gördüğünüz karşılık tam olarak ona ne yaptığınızla alakalıdır. Artık iyilik mi, kötülük mü buna da siz karar verin.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

bouii
Yazacaklarım Sözlük nezdinde tüm evrene mesajımdır;
Bugüne kadar, özellikle son üç yıldır, çok da iyi bir insan olduğumu söyleyemem; kendi kırgınlıklarımı başkalarını paramparça ederek toplamaya çalıştım ve olmadı. Çoğunlukla hiçbir şey yapmadan sadece kendi bencil varlığımı mutlu edecek şeylerle öyle ya da böyle günlerimi geçirdim. İşin özü nasıl bir insan olduğumu iyi ve tüm kötü yanlarımla biliyorum.
Çok sevgili evren, sana gelirsek, sende ne kadar inkar etsende az puşt değilsin, bunu ikimizde biliyoruz. Yaşamış olduğum süre boyunca sürekli ayağıma çelme takıp düşmeme güldün ağzımı açmadım, tam gülerek hayatımdaki en güzel sahneyi izlemek için otururken altımdan sandalyeyi çektin yine ağzımı açmadım. Kısaca senden bugüne kadar nerdeyse hiçbir beklentim olmadı ama şimdi minicik bir ricayla karşındayım. Aslında hem çok yakından tanıdığım ve birçok yönden de hiç tanımadığım biri birkaç saat içinde ameliyat olacak. Dünyanın onun gibi naif, iyi yürekli insanlara ihtiyacı olduğunu sende en az benim kadar biliyorsun. Vakit itlik, puştluk değil birlik vaktidir. O yüzden işbirlikçi yanına sesleniyorum; bu insanın iyi ve sağlıklı olmasını diliyorum, lütfen ona bana davrandığın gibi davranma. Zamanın en kısa sürede iyileştirici formülünü ona fısılda ki çabucak toparlasın. Sonrasında adisyonu bana getir, söz veriyorum nasıl olsa faiziyle geri öderim.

kötülük gördüğü insandan intikam almayan insan

bouii
Bu kesinlikle ben değilim. Hayatın adil olmadığı konusuna sanırım hepimiz hakimiz ki üstüne bazılarımızın yaptığı eylemlerin sonuçlarına maruz kalmadan yaşaması sadece uçurumları çoğaltmaya yarar.
Hayat zaten çoğunlukla bizim adımıza kararlar alıyor. Bir zahmet bazı planları da bana bıraksın. Ben ince ince, mekik gibi güzelce işler sonra harekete geçerim.

bb glow

bouii
Ciltte fondöten etkisi yaratan, kalıcılığı ortalama bir yıl olan işlemdir. Kalıcı makyaja benzeyen, ama daha az acılı iğnelere sahip bir cihazla yapılır. İlk seans itibariyle cildinizdeki ton farkı gözle görülür şekilde azalır, belirgin olan kılcal damarlar kaybolur, cilt lekeleri görünmez. İçerik olarak fondöten değildir, tamamen bitki özüne dayanan bir formüle sahiptir. Unisex bir uygulamadır.

köy enstitüleri

avni
Bugün şu yaşımda işsiz kalmayıp kazma kürek sallamaktan, masa başında maliyet muhasebesi yapmaya her türlü işi becerebiliyor ve gocunmuyorsam bu kökenden gelmeme borçluyum. Ne yazik ki benim başladığım yıl artık ögretmen mezun etmeyeceğine karar verdi devletimizi yönetenler. Orta kısmını okuduktan sonra ayrılmama karar verdi ailem. Keşke ayrılmayıp öğretmenlik yolunda devam etseymişim diye hayıflandığım da olur arada zira ayrılmayan arkadaşlarımın çoğu o zamanki biçimiyle 3 yıllık ve 2 yıllık eğitim enstütilerne kolayca geçebilip öğretmen oldular. Sonra sistem12 eylül f1980 aşist darbesiyle tamamen degişti zaten.
Benim zihnimde kalanlardan biri de hergün mutlaka öğretmen andının veya marşının okunmasıydı.

Ögretmen marşı

Alnımızda bilgilerden bir çelenk,
Nura doğru can atan Türk genciyiz.
Yeryüzünde yoktur, olmaz Türk'e denk;
Korku bilmez soyumuz.

Şanlı yurdum, her bucağın şanla dolsun;
Yurdum seni yüceltmeye andlar olsun.

Candan açtık cehle karşı bir savaş,
Ey bu yolda and içen genç arkadaş!;
Öğren öğret halka hakkı, gürle coş;
Durma durma koş!

Şanlı yurdum, her bucağın şanla dolsun;
Yurdum seni yüceltmeye andlar olsun.

evlilik

bouii
Birbirini seven ya da aşık insanların bir ömür boyu birlikte olacaklarını toplum önünde resmileştirdikleri müessesedir. Günümüz koşullarında ne kadar sürdürülebilir, insan doğasına ne kadar uygundur bunlar çok uzun mevzular, ayrıca tartışılır.
Benim için asıl bomba tanımını geçen bir abla sayesinde öğrendim.Haftada birkaç gün çeşitli sebeplerden merkeze gelen, elilili yaşlarda bir müşterim var. Gelip giderken ve yaptığım iş itibariyle çoğu müşterinin özel hayatına hakim olduğum gibi onunkine de hakimim ve konu evliliğine, sorunlarına geldi. Sürekli olarak adamı eleştirip deyim yerindeyse yerin dibine sokuyor bende boş bulunup evlilik çok da gerekli değil demek ki dedim. Abla bir ah çekip 'aa olur mu kızım banyo yaparken sırtımı kim sabunlayacak, öyle deme çok lazım' dedi. Kafamda Evlilik eşittir, ulaşamadığın yerleri temizleme robotu tanımına engel olamıyorum. Böylesi bir sebepten hayatı paylaşmak mantıklı geldiğinden beri toz bezi gözüme daha bir yakışıklı gelmeye başladı.

yaban mersini

bouii
Vitamin yönünden çok faydalıdır. kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gibi insan sağlığı için faydalı olan çok sayıda mineraller içerir.
İdrar yolları enfeksiyonundan, görme bozukluklarına, sistist tedavisine, kan şekerinin düzenlemeye, hafıza sorunlarına kadar birçok şeye şifa olur.
Tadını çok sevenler için kahvenin yanında çerez, benim gibi müptelaları içinse cepteki şekerdir.

zengin sözlük

icgqhs
net olarak fark ettiğim bir şey oldu, kaliteyi kaybetmeyince ya da ödün vermeyince ve üstelik bunları yaparken "kimse vazgeçilmez değildir" ya da "entry'lerimi silerseniz giderim" diyenlere taviz vermediğimiz için kalite hep stabil kaldı.
Zengin sözlük burada yazan kaliteli sözlük yazarlarının olacak daima. çok olan, kalabalık olan gereksiz bir güruh olacağına böyle kaliteli nadir insanlarla doldu burası.
entry yarışına girmeden kaliteli içerik iyi oluyor.
zaten kalitesiz ve çöp entry dediklerimiz kısa zamanda kendini belli edip kimsesiz kalıyor ya da barınamıyor.

ben buraya neden çıktım, niye çıktım?!

burayı gerçekten sahiplenen kemik kaliteli ciddi bir kitle var, ben girmesem bile burada olan.
onlara ince bir teşekkür etmek ve yönetim olarak kalite, kalite diye yırtınmamızın karşılığını almış olmanın haklı gururu ve sevinci var.
Teşekkürler Zengin Sözlük müdavimleri.
ha bu arada 100bin entry geçilmiş.
Alkış!

indolentexistence

kozmos
tam da sen bilir kişi misin sen uzman mısın sen kimsin lan diye afakanların bastığı sırada aklıma geldi girdilerini google'da aratmak.. bir de ne göreyim..
Senelerdir sözlüklerde, forumlarda ve bloglarda yazarlık yaptım, renk renk, çeşit çeşit insan gördüm, gördük hepimiz ama, böyle bir kişilik nadir gelir dostlarım. Zira kendisi Kamu spotu kıvamında bir kişilik.(bu kavram yazının sonunda değişecektir)
yarattığı intihale ekşi'den 2-3 kişide rastlamıştım sadece. Arakladığı girdilerle yarattığı persona bütününe işlemiş. Uzatmayayım Doluşun.
*
10.01.2019 tarihinde yazdığı klasik müzik girdisini de, doğan günay'ın aynı günde yazdığı bir yazıdan çalmıştır.

''şu son günlerdeki tartışmaları duyunca yıllar önce okuduğum bir kitabı anımsadım. cezayir'in fransızlardan kurtarılmasında önemli bir işlev gören ahmed ben bella diye zat-ı muhterem var.

onun anıları türkçeye çevrilmişti. kütüphanemde bulamadım. bulsaydım ilgili yeri sizin için yazacaktım. o kişi diyor ki, "her müslüman mutlaka john sebastian bach dinlemeli, mutlaka güzel sanatlarda kendini yetiştirmeli". yani müslümanın belli bir güzelduyusu (fr. esthétique) olmalı diyor.''
*
19.03.2019 tarihinde yazdığı yatırım aracı olarak filantropi girdisinin tümü 05.09.2016 tarihinde bülent tanju adlı biri tarafından manifold'da yazılmış ve kaynak gösterilmeden kaynağından çalınmıştır.

''Kullanım değerinin öngörülemeyen sonucu olarak ortaya çıkan “öteki”ne ya da öteki türlere yönelik bir diğerkâmlık, asla gündeme gelmemeli. Buna karşılık, meta pazarının serbest akışkanlığını çoğaltacak, bu sıvıya yeni malzeme —yani yeni meta— katma potansiyeli olan ve fakat gelişmek için sermayeye gereksinen her inovatif girişime yapılması yüreklendirilen “yardım”, bu türün filantropi anlayışıdır: Filantropik yatırım. bir yandan teknoloji ve yapay zekânın gelişimine, öte yandan ise söz konusu gelişimin ulaşacağı varsayılan geri dönüşü olmayan teknolojik noktadan [technological singularity] sonra ortaya çıkacak insan-sonrası [posthuman] varoluşa yapılan bir yatırım.''
*
18.03.2019 tarihinde yazdığı reality tv girdisini, 16.01.2019 tarihinde şebnem baran adlı biri tarafından manifold'da yazılmış ve kaynak gösterilmeden kaynağından çalınmıştır.

'Gerçeklik' kavramına atıfla ismini alan bu tür 1960 ve 1970'lerde popülerlik kazanan belgesel gerçekçilik dalgasıyla ilişkilendirilebilir. Kaliforniyalı bir ailenin, ABD'ye yayılan hayatını izleyen An American Family belgeseli bu bağlamda akla ilk gelen örneklerden. Fakat, günümüzdeki şekliyle reality TV, 1990'ların sonunda artan özel kanalların ucuz içerik arayışına cevap olan bir program türü. Özellikle Hollanda ve İngiltere menşeli formatların başarısıyla tanınan ve küresel popülerlik kazanan reality TV programları, profesyonel oyuncu ve yazarların kullanılmadığı düşük bütçeli yapımlar. Az masrafa çok izleyici kazanan Pop Idol ve Big Brother —bizde uyarlanan isimleriyle Pop Star ve Biri Bizi Gözetliyor— ile başlayan bu furya pek çok benzer formatla tüm dünyaya yayıldı.
*
11.03.2019 tarihinde yazdığı delilik girdisi, 08.09.2017 tarihinde aysu arıcan adlı biri tarafından manifold'da yazlmış ve kaynak gösterilmeden kaynağından çalınmıştır.

Deliliğin, biz adını koydukça, sınırlarını çizdikçe, kategorize ettikçe kaçan bir yanı olduğunu düşünüyorum. Öte yandan toplumların delilik ve deliler üzerine geliştirdiği söylemler ve pratikler daha rahat analiz edilebilir. Michel Foucault'nun ipuçlarını takip ederek güzide memleketimizin kolektif belleğinde delilerin izini sürmem bu sebeptendir.2 'Deli kimdir?' gibi basit bir sorudan yola çıktığımda aklıma ilk düşen çocukluğumdaki sokaklardan hayal meyal hatırladığım 'mahallenin delisi' figürüydü.
*
20.03.2019 tarihinde yazdığı yemek girdisi, 25.08.2016 tarihinde ezgi tuncer adlı kişi tarafından manifold'da yazlmış, ancak kaynak gösterilmeden kaynağından çalınmıştır.


“hem kullanım değeri olan bir nesne, hem de fetiş değeri olan bir meta olarak yemeğin de gösteri üretebileceği keşfedildi; bir başka deyişle, meta-fetişizmin sürekliliğini arzulayan kapitalizm, bu sefer de tüketiminin bitmeyeceği bu nesneyi başrole çıkarttı ve parlattı.
özellikle medya üzerinden —tv kanalları, yemek programları, bloglar, instagram hesapları, sosyal medya grupları, gazete ve dergiler vs.” https://www.academia.edu/…a_spectacle_and_foodwaste
*
20.03.2019 tarihinde oruç hakkında yazdığı girdi, 30.01.2017 tarihinde ezgi tuncer adlı kişi tarafından manifold'da yazlmış ancak kaynağı gösterilmeden çalınmıştır.

“açın halinden anlamak amacıyla tutulan oruç, açlıkla nefsi terbiye etmeyi ve istemli olarak bedenin açlıkla çilekeş biçimde yüzleşmesini sağlar. ancak bu eylem, bedeni bile isteye teolojik yasaların iktidarına maruz bırakması, bedeni üzerinde kendi tahakkümünü uygulaması ve onu aç bırakarak disipline etmesi bakımından aynı zamanda politik bir tercihtir.” manifold sitesinden alıntı: https://manifold.press/…ir-eylem-alani-olarak-yemek
*
20.03.2019 tarihinde yazdığı diyet girdisi, 30.10.2017 tarihinde ezgi tuncer adlı kişi tarafından manifold'da yazılmış, ancak kaynağından çalınmıştır.

“yemeğin miktarının ve çeşitlerinin sınırlandırılması yoluyla uygulanan geçici bir açlık hâli. belirli kurallara göre bedeni beslemeyi gerektirir. i•stemli olarak bedeni zayıflatmayı bir kısmımız denemiş olsak da, bir başka güç tarafından mutlak biçimde aç bırakılmak büyük çoğunluğumuzun bilmediği bir tanıklık biçimi.”
*
20.03.2019 tarihinde yazdığı masalsı muğlaklık the witness girisi, 09.02.2017 tarihinde çağıl ömerbaş adlı kişi tarafından manifold'da yazlmış ancak kaynak göstermeden alıntılanmış, çalınmıştır.

“2016 yılında yayınlanan oyunlar arasında en çok dikkat çekenlerden biri, jonathan blow'un kurduğu thekla inc. şirketinin hazırladığı puzzle/adventure türündeki the witness oldu.

uyarmam gerekiyor: oyundaki bazı bulmacalar gerçekten zor. oyunu oynarken, tahta kalemiyle denemeler yapabilmem için ekrana yapıştırılmış bir asetat kâğıdı ve neredeyse tamamı denemelerle doldurulmuş, bir ortalı kareli bir defter önümde duruyordu.”
*
*
ve diğerleri.
site yetkilileri veya doğan günay ile iletişime geçmeyi düşünüyorum, kendileri nasıl bir yol çizmek isterse indolentexistence'yi de haberdar ederler. insanlar bir girdiyi, bir metni yazabilmek için bazen günlerini veriyor. yok öyle kolay lokma.

diyet

bouii
İrade ve büyük bir motivasyon isteyen, acılı bir süreçtir. Kilo vermek, sağlık sorunları yüzünden belirli bir beslenme programı takip etmek, yağ - kas oranını dengelemek gibi farklı sebeplerden yapılır.

insanlara laf anlatmak

bouii
Boşuna olduğunu fark ettiğimden beri bıraktığım alışkanlıktır. Birine bir şeyleri anlatıp, ikna etmeye çalışıyorsam bana göre o zaten kafasında çoktan bir yargıya varmıştır. Bunu değiştirmek için çabaladıkça kendi bildiğine daha çok tutunacak o yüzden neden kendimi yorayım ki? İnsan bir zaman sonra bir saniyesini bile daha değerli görüyor ve hiç kimse için o anları heder etmiyor.

beni beni

bouii
Herkes ne güzel harika eserler paylaşmış. Benimse bu söz öbeğiyle ilgili tek çağrışımım 'beni, beni, bihter'ini' repliği. Neyse zaten uzun zamandır izlemiyordum gideyim de yad edip geleyim.

sibel can

bouii
Tek bana mı fazla samimiyetsiz ve yapmacık geliyor. Hareketleri, konuşmaları sanki evde üstüne çalışılmış gibi hep. İnsanları olduğu gibi kabul eden bünyeme bile her zayıflamasının ardından hep yakalanması da itici geliyor. Bir bu kadın bir de gülben ergen neden ve nasıl sempatik bulunur aklım almıyor.

ilkokul çocuğu

pasaklikontes
ilkokul 3.sınıf öğrencisi koridorda beni görüp deli gibi üstüme koşmaya başladı. şaşkın bakışları beni korkutmuş olacak ki geri geri gitmeye çalıştım. aynen konuşmayı aktarıyorum :
hiiii arkadaşlar gördünüz müüü ? az kalmış ki abla bizim boyumuza gelsiiinnn . hayatımda ilk defa boyum böylesine şeker şerbet bir konuşma konusu olmuştu. hala aklıma geldikçe aynı şaşkın bakışlar oturuyor gözlerime. garip..

aşk

bouii
Bir çeşit hastalık halidir. Her hastalık gibi kendine has belirtileri vardır. Onlardan bazıları ;
Virüsün bulaştığı kişiyi gözünde kusursuzlaştırmaya yol açan şiddetli halisülasyonlar, varlığıyla hissedilen mutluluğun en küçük hasrette yoksunluk krizine yol açması, beyne giden tüm yolların tıkanması sebebiyle idrakta sorun, nadir de olsa dile vuran aşktan helak olan arkadaş grubudur.
Şifası onda zannetseniz de hem yara hem de yâr olmadıkça derin ve kanamalı bir yara olarak kalır. Ama korkmayın genelde süründürse de öldürmüyor. Yarayı saçma sapan ilişkiler yaşayarak iltihap kaptırmaz, Üstüne temiz tutarsanız zamanla kabuk bağlar ve hızla iyileşirsiniz. Bunu Yaşayacak olan tüm hastalarımıza şimdiden acil şifalar diliyorum.