confessions

hak yeme hell yeah

2. nesil Yazar - Alıştı gibi sanki

  1. toplam entry 509
  2. takipçi 3
  3. puan 4685

zengin itiraf

kombiwankenobi
bugün kahve içip sohbet ederken aslında bazı söylediğim şeyleri kendime itiraf ediyormuş gibi hissettim. mesela kimseye güvenmediğimi mesela kimseyi aslında tam olarak tanımadığımı bir şeyler anlatırken kendim daha yeni anladım. arkadaşlarım evliliklerini planlarken ben kendimi evlilik ile değil mutlu olarak düşündüm.
eleştirdim. eleştirmeyi bile konduramadığım kişileri eleştirdim. eleştirdim ve haklıydım. her şey için şükrediyorum ama kafamda hep herkesten uzaklaşmak herkesten kaçmak var. belki de rahatlık batıyor diyeceğim ama içim çok sıkılıyor kendime.
hayatımda ilk kez bir hedefim var. ilkbaharda harekete geçeceğim. bu sefer galiba olacak. hatta çok güzel olacak. yaza da güzel planlarım güzel turlarım güzel yollarım var bakalım.
neyse umarım bu entry silinmez de ikibinyirmi yazı buralara gelip ekrana biramı tokuştururum.

hak yeme hell yeah

azrailin regl donemi
sen yokken çok kitap okudum neredesin siper kazan yigidim, taylan'ım, aşkoom canom asdfghjm

lan? naber? okuyorsun değil mi?

sen içerdeyken ben deyu şiiri olan bir adam var. ibrahim sadri diyorlar. hah, o adamın "adam gibi adam" diye albümü var. taylan'im dinlemiştir.

naber kardo? özledik olum yeter artık lan nerelerdesin! demişken gitarını da özledim, birkaç bir şey çal da gönder imansız siper askeri seni.

öfke

alanguva
Yaşayabilecek olup yaşayamadığım ne varsa hissettiğim sikimsonik duygu. Son günlerde nedense daha da hakim. Elden gidenlere öfke daha da artıyor galiba.

Ya ben ne anlatıyorum?

hak yeme hell yeah

azrailin regl donemi
bu adam bu mekandaki en kaliteli adamdır, benim kardeşimdir. abisiyim, abimdir.

hele ki son dönemdeki zengin sözlüğü ele alacak olursak, göte hıyar sokmalı çalınç yapan veletlerin ve fedöcülerin istilası altındaki bu mekanda tek muhatap almam gereken dostumdur.

ha bu arada, bir rivayete göre sözlüğün sahibiymiş.

kayseri

turuncu gemi
savulun, cesaret, inanç ve içtenlikle öveceğim. kayseri merkez itibarıyla güzel ve düzenli bir şehirdir. baktığınız her yerden tarih fışkırır. tabii şehrin ortasına yarraktan daha çirkin şekilde dikilen hilton otelini saymazsak böyledir. yahut o hiç bir ske yaramayan travmay kenti berlin duvarı gibi ayırmasa daha iyi olacaktı.

muhteşem bir türküye de ismini veren gesi bağlarına giderseniz kendinizi sürekli reklamları yapılan alaman köylerinden daha otantik bir yerde bulursunuz. hayatımın aşkı olan kadını yıllar önce ilk orada öpmüş olmamın bu övüşümün içinde hiç bir payı yoktur. zaten şimdi artık hayatımın aşkı olan kadın mı, yıldızlar mı, gesi bağları mı daha uzak bilemiyorum.
toki gesi'nin de anasını sikti sikiyor.com zaten son yıllarda. orada otostop çekerek, kah yürüyerek köylüleri evlerini satmamaya iknaya çalışan muhteşem bir dayıyla tanışmıştım. ellerinden öperim.

ağırnas'a giderseniz kendinizi yer yüzündeki en muhteşem mimari kentte bulursunuz. mimar sinan'ın doğduğu yerdir zaten. artık sokakları çöplükten geçilmiyor.

her köyünde harkulade ermeni mimarisi kliseler bulabilirsiniz. nerede şimdi o ermeni kardeşlerimiz? wallah billah soykırım neyin yapmamışmışız.

bütün içtenliğim ve samimiyetimle söylüyorum ki iç anadolu'yu bir defa ön yargısız ve gönül gözüyle gezin. bence seveceksiniz.

not: antakyalıyım.

hafta sonu boşluğu

kombiwankenobi
yapılabilecek her şeyi yaptıktan sonraki gelen rehavet durumu. sabah sıcak ekmek ile yapılan açık havada kahvaltıdan sonra biraz yorulduk. eve vardım. dünden beri başına uğrayamadığım bilgisayarım ile hal hatır şarkı, türkü derken papatya çayım için suyumun kaynamasını bekliyorum. öyle bir boşluk doldu ki içime sanki her şey tamam bir eksik var. yıldım.

cuma tatilken bir numaraydık

miyesmikcih
sanki ataları devlet memuru imiş sultan palamut zamanında.
yaşadın mı, gördün mü? diye sorarlar adama. yoksa apostol'un mezecisinde, barba'nın meyhanesinde büyükannen sermaye miydi?
Ne meraklıymışınız karanlıkta yaşamaya.
hazret, "def-i hacet kapısı" demek işte iş herhalde.

*def-i hacet = hela.

recep tayyip erdoğan'ın bebek katilinin mektubuna sarılması

keskin nisanci
bebek katili apo avukatları aracılığıyla bir mektup yayınlamış ve kürtlerin ibb seçiminde tarafsız kalmalarını istemiş. bunu duyan tayyip mektubun her yerde okunması için talimat vermiş sanırım. yazıklar olsun bu ülkeye ki oy uğruna bebek katilinden medet umar hale gelenler yönetiyor ülkeyi. yaradan kimseyi makam için koltuk için şerefinden, haysiyetinden, onurundan, şahsiyetinden taviz vermeyi göze alacak hale düşürmesin.

ali ekber çiçek

turuncu gemi
bugüne kadar telli kurandan dökülen en güzel vahilerden birini besteleyen büyük ozandır. ustamız bu nefesi çalarken ayrı bir sarhoşlukla tellerin arasında 14 bin yıllık bir zaman yolculuğu yaptığınızı hissedeceksiniz.

izlanda

mızrabımda ızdırap
Emre Belözoğlu'na yapılan çirkin hareket nedeniyle şu anda çokça konuşulan ülke. Yapılan hareket küçük düşürücü olsa da aynı seviyeye düşmemek gerek. Bu bir maç öncesi hareket mi? Öyleyse güzel bir galibiyet ile ağızlarının payını vererek okunacak olan istiklal marşıyla zaferi pekiştirelim. Ama birinin yaptığı hareketle galeyana gelerek vakur duruşumuzu bozmayalım. Şahsi fikrim bu yönde...

yapay zeka

mızrabımda ızdırap
Stanford üniversitesi'nde geliştirilen uygulama ile sinema/film repliklerinde yapılan hatalara yeniden çekim yapmamak adına sahte konuşma üreten yapay zeka üretildi. Ağız kısmı teknik uygulama ile değiştirilip gerçeğinden ayırt edilemeyecek şekilde yeni sahte konuşma ile değiştiriliyor. Şimdilik her şey yolunda fakat kötü amaçlı kişilerin eline geçmesiyle yaşanacak olanlar pek de iç açıcı olmayacak.

19 mayıs 1919'la 100. yıl kutlu olsun

miyesmikcih
100 yıl önce bugün mavi gözlü bir dev anadolu'nun makus talihini yenmek için samsun'a çıktı.
7 düvel yenildi, padişah kalıntısı yobazlar içimizde hala faaliyetlerini gösteriyorlar.
hamasi nutukların atıldığı gün değil, gazi'nin tam bağımsız, laik cumhuriyeti için mücadele günü olsun.
19 mayıs 100. şeref yılı kutlu olsun.

zengin itiraf

bouii
İş yerinde sabah sabah magazin programları izlerken ünlülerin boşanırken aldıkları tazminatlar ve miktarlarıyla ilgili bir şeyler izledim. Bir çeşit aydınlanma yaşadığım o andan itibaren zengin bir adamla evlenip ardından bu aşkı bol dolarlı tazminatla cilalamak fikri kafamdan gitmiyor. İstediğim miktara ulaşmak için Beş yıl eşek gibi çalışıp didinmek yerine, kısa zamanda boşanmış, mağrur ve de mağdur olmak fikri, bir sal yakamı.

kanser tedavisi gören kızı bıçaklayan yiğit

miyesmikcih
nasıl bir türkiye'de yaşıyoruz?
istanbul yerel seçimlerinde ekrem imamoğlu'nu destekleyen ve sosyal medyada "her şey çok güzel olacak" tagını paylalan ve kampanyaya 20 tl yatıran, recep tayyip erdoğan'ın manevi kızım dediği ve meme kanseri tedavisi gören göknur damat'ı sosyal medyada geber diye mesajlar atanlardan sonra fanatik bir o. ç bacağından bıçaklamış.
imamoğlu geçmiş olsun dileklerini gönderirken ziyaretine gideceği mesajını vermiş.
tekirdağ odak gazetesinin haberine göre chp tekirdağ milletvekili ilhami özcan aygün olayın takipçisi olacağını ifade etmiş.
vuran kişiliksiz şerefsiz aranmaya başlamış.
bu olayın haberiydi, gelelim yoruma.
ulan şerefsiz, insanlık yoksunu, ahlaksız it.
kadına el kaldıran eksik erkektir. hele he biçaklayan, korkak şerefsiz oğlu şerefsizdir. bu yavşaklara bu cesareti verenler kesinlikle seçimlerde derslerini alacaklardır. zaten tekirdağ gibi bir şehirde akp ne alaka.
burası kadın tarafı.
gelelim kanser tarafına.
sakın hastalığımı hafife alma. kanserin ne olduğunu bilmiyorsan rabbin sana onu gösterir, sen olmazsan çocuğunda, annende, babanda, en yakınında görürsün. rab öyle diyor. ben cezeyı geciktirmem, bu dünyada veririm. sende olmayabilir, çocuklarında cezayı gösteririm.
rabbin göstermesin. git özür dile o kadından ve gece gündüz rabbine yalvar, yakar.
ben mevcut tc yasalarının senin hakkında bir yaptırım uygulayacağına inanmıyorum. ama hastaların duası ve bedduası rab nezdinde kabul görür.

13 mayıs 2014 soma faciası

mızrabımda ızdırap
Üzerinden tam 5 yılın geçtiği facia. 301 işçinin can verdiği, birçok çocuğun yetim, birçok kadının hayat arkadaşını kaybettiği, kurumun birçok yönetim görevlisi ve falan filan sorumlusunun içeri alınıp bazılarının serbest bırakıldığı, Türkiye tarihinin en büyük kayıp verdiği maden faciasının yıldönümü bugün...

(bkz:çizmelerimi çıkarayım mı sedye kirlenmesin)

Toplam 5 bin maden işçisinin çalıştığı ocakta saat 15.00 sıralarında başlayan yangın nedeniyle 420 metre derinlikteki ve 3,5 kilometre uzunluğundaki galerileri duman doldurdu, bu sırada madende bulunan işçiler mahsur kaldı.


Rahmetle anıyorum...

sadece bana mı oluyor hissi

aygiz ayzit
İnsanı düşünceden düşünceye sürükleyen histir.

Otobüste ayakta bir tek ben kalınca herkesin bana baktığını düşünüyorum. O yüzden de bir köşeye geçip sıkı sıkı tutunuyorum ve dengemi kaybetmemek için elimden geleni yapıyorum.

Aniden dengemi kaybetsem herkesin beni parmak ile gösterip "dengesiz, daha dengede bile duramıyor hahahaha..." deyip güleceğini düşünüyorum.
Tabii sonrasında yüzümün ve kulaklarımın kıpkırmızı olacağını da düşünüyorum.

Bu sadece bana mı oluyor yoksa, size de oluyor mu?

sabır

bouii
Sınanmak için var olduğuna emin olduğum bir çeşit ömür törpüsüdür. Size minik minik sürprizler, ufak tefek kötü hediyeler sunan yaşama karşı bir çeşit dirençtir de aslında uzun ve dikenli bir yol olan sabır...

Tabii ki benim gibi bu zor yolu henüz aşmayı başaramayan sabırsızlar, her haksızlığa baş kaldıran dik başlılar hiç göremese de eminim uslu ve sabırlı olan tüm çocuklar için şirinleri görme ihtimali vardır.

mhp ve ülkü ocakları başkanlarının tutuklanması

miyesmikcih
mhp karaburun ilçe başkanı fırat zorlu ve ülkü ocakları karaburun başkanı mehmet kara'nın aralarında olduğu 6 kişi yunan adalarına insan kaçakçılığından tutuklandı. ayrıca 30 sığınmacı da gözaltına alınmış.
insan kaçakçıları suriye ve afgan sığınmacılarını para karşılığında karaburun'dan sakız adasına kaçırırken yakalanmış.
nedense yasadışı karanlık çeteler hep bu partiden çıkıyor.
beyaz çoraplılar iş başında.
kaçakçılar arasında ülkü ocakları karaburun başkanı'nın kardeşi y. kara da var.
rezilliğe kılıf için olaydan sonra parti ve ocak her iki başkanın da sağlık sorunları nedeniyle istifa ettiklerini bildirmiş.
hadi layn!..
yedik.

nil karaibrahimgil

bouii
Hayatımıza özgür kız olarak bir reklam filmiyle giren şarkıcıdır. Yaptığı şarkılar ne kadar başarılı ya da değil bunlar tartışılır ama benim hayatıma dokunan iki şarkısı için bile ekstra kıymetlidir. Yazdığı sözlerde acıları bile eğlenceli halde ifade edebilen nadir insanlardan. Ne zaman aklım karışıp, kendimi güçsüz hissetsem bu şarkısını beş doz alıyorum, siz de kulak verin.

eşkıya dünyaya hükümdar olmaz

hanc deil yolcu
mafyalığı normalleştirme amacı güden bir dizidir. mesela son bölümde çatışmaya girdiler. senaryoya göre adam birçok insan öldürdü ama geçen tek muhabbet şu;
x: ölenlerin ailelerine haber verdiniz mi?
xin adamı: verdik abi. cenazeleri memleketlerine istiyorlar.
x: tamam gönderin.


bu ne arkadaş? gerçekçi olun. bir polis mekana girsin mesela. ya da o kadar adamı vurduktan sonra eve girip "bana yemek hazırlayın çok açım" demesin adam.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

bouii
Ülkem için yeniden umutların filizlendiğini görmek beni çok mutlu ediyor. Hâlâ çok büyük bir fark yaratacak enerjiyi toplamış değiliz ama bir yerden de başladık gibi hissediyorum. Yürüyemeyen bir insan için yeniden ilk adım neyse bu sabah için ülkemin hissettiği o ilk adımdır bence. Bir taraftan güçsüz ve yorgun bir taraftan da mücadeleci ve heyecanlıyız...
Bu tablodan çok büyük bir zafer sevinci yaşıyoruz demek hayal olur ama bir iyileşme sürecinin başladığını biliyorum. Güzel yürekli, ülkesini seven herkese bu güzel başlangıç için çok teşekkür ediyorum.