confessions

hak yeme hell yeah

2. nesil Moderatör - Seviyor ve seviliyor

  1. toplam entry 409
  2. takipçi 5
  3. puan 3647

cuma tatilken bir numaraydık

miyesmikcih
sanki ataları devlet memuru imiş sultan palamut zamanında.
yaşadın mı, gördün mü? diye sorarlar adama. yoksa apostol'un mezecisinde, barba'nın meyhanesinde büyükannen sermaye miydi?
Ne meraklıymışınız karanlıkta yaşamaya.
hazret, "def-i hacet kapısı" demek işte iş herhalde.

*def-i hacet = hela.

recep tayyip erdoğan'ın bebek katilinin mektubuna sarılması

keskin nisanci
bebek katili apo avukatları aracılığıyla bir mektup yayınlamış ve kürtlerin ibb seçiminde tarafsız kalmalarını istemiş. bunu duyan tayyip mektubun her yerde okunması için talimat vermiş sanırım. yazıklar olsun bu ülkeye ki oy uğruna bebek katilinden medet umar hale gelenler yönetiyor ülkeyi. yaradan kimseyi makam için koltuk için şerefinden, haysiyetinden, onurundan, şahsiyetinden taviz vermeyi göze alacak hale düşürmesin.

ali ekber çiçek

turuncu gemi
bugüne kadar telli kurandan dökülen en güzel vahilerden birini besteleyen büyük ozandır. ustamız bu nefesi çalarken ayrı bir sarhoşlukla tellerin arasında 14 bin yıllık bir zaman yolculuğu yaptığınızı hissedeceksiniz.

izlanda

mızrabımda ızdırap
Emre Belözoğlu'na yapılan çirkin hareket nedeniyle şu anda çokça konuşulan ülke. Yapılan hareket küçük düşürücü olsa da aynı seviyeye düşmemek gerek. Bu bir maç öncesi hareket mi? Öyleyse güzel bir galibiyet ile ağızlarının payını vererek okunacak olan istiklal marşıyla zaferi pekiştirelim. Ama birinin yaptığı hareketle galeyana gelerek vakur duruşumuzu bozmayalım. Şahsi fikrim bu yönde...

yapay zeka

mızrabımda ızdırap
Stanford üniversitesi'nde geliştirilen uygulama ile sinema/film repliklerinde yapılan hatalara yeniden çekim yapmamak adına sahte konuşma üreten yapay zeka üretildi. Ağız kısmı teknik uygulama ile değiştirilip gerçeğinden ayırt edilemeyecek şekilde yeni sahte konuşma ile değiştiriliyor. Şimdilik her şey yolunda fakat kötü amaçlı kişilerin eline geçmesiyle yaşanacak olanlar pek de iç açıcı olmayacak.

19 mayıs 1919'un 100.yılı kutlu olsun

miyesmikcih
100 yıl önce bugün mavi gözlü bir dev anadolu'nun makus talihini yenmek için samsun'a çıktı.
7 düvel yenildi, padişah kalıntısı yobazlar içimizde hala faaliyetlerini gösteriyorlar.
hamasi nutukların atıldığı gün değil, gazi'nin tam bağımsız, laik cumhuriyeti için mücadele günü olsun.
19 mayıs 100. şeref yılı kutlu olsun.

zengin itiraf

bouii
İş yerinde sabah sabah magazin programları izlerken ünlülerin boşanırken aldıkları tazminatlar ve miktarlarıyla ilgili bir şeyler izledim. Bir çeşit aydınlanma yaşadığım o andan itibaren zengin bir adamla evlenip ardından bu aşkı bol dolarlı tazminatla cilalamak fikri kafamdan gitmiyor. İstediğim miktara ulaşmak için Beş yıl eşek gibi çalışıp didinmek yerine, kısa zamanda boşanmış, mağrur ve de mağdur olmak fikri, bir sal yakamı.

kanser tedavisi gören kızı bıçaklayan yiğit

miyesmikcih
nasıl bir türkiye'de yaşıyoruz?
istanbul yerel seçimlerinde ekrem imamoğlu'nu destekleyen ve sosyal medyada "her şey çok güzel olacak" tagını paylalan ve kampanyaya 20 tl yatıran, recep tayyip erdoğan'ın manevi kızım dediği ve meme kanseri tedavisi gören göknur damat'ı sosyal medyada geber diye mesajlar atanlardan sonra fanatik bir o. ç bacağından bıçaklamış.
imamoğlu geçmiş olsun dileklerini gönderirken ziyaretine gideceği mesajını vermiş.
tekirdağ odak gazetesinin haberine göre chp tekirdağ milletvekili ilhami özcan aygün olayın takipçisi olacağını ifade etmiş.
vuran kişiliksiz şerefsiz aranmaya başlamış.
bu olayın haberiydi, gelelim yoruma.
ulan şerefsiz, insanlık yoksunu, ahlaksız it.
kadına el kaldıran eksik erkektir. hele he biçaklayan, korkak şerefsiz oğlu şerefsizdir. bu yavşaklara bu cesareti verenler kesinlikle seçimlerde derslerini alacaklardır. zaten tekirdağ gibi bir şehirde akp ne alaka.
burası kadın tarafı.
gelelim kanser tarafına.
sakın hastalığımı hafife alma. kanserin ne olduğunu bilmiyorsan rabbin sana onu gösterir, sen olmazsan çocuğunda, annende, babanda, en yakınında görürsün. rab öyle diyor. ben cezeyı geciktirmem, bu dünyada veririm. sende olmayabilir, çocuklarında cezayı gösteririm.
rabbin göstermesin. git özür dile o kadından ve gece gündüz rabbine yalvar, yakar.
ben mevcut tc yasalarının senin hakkında bir yaptırım uygulayacağına inanmıyorum. ama hastaların duası ve bedduası rab nezdinde kabul görür.

13 mayıs 2014 soma faciası

mızrabımda ızdırap
Üzerinden tam 5 yılın geçtiği facia. 301 işçinin can verdiği, birçok çocuğun yetim, birçok kadının hayat arkadaşını kaybettiği, kurumun birçok yönetim görevlisi ve falan filan sorumlusunun içeri alınıp bazılarının serbest bırakıldığı, Türkiye tarihinin en büyük kayıp verdiği maden faciasının yıldönümü bugün...

(bkz:çizmelerimi çıkarayım mı sedye kirlenmesin)

Toplam 5 bin maden işçisinin çalıştığı ocakta saat 15.00 sıralarında başlayan yangın nedeniyle 420 metre derinlikteki ve 3,5 kilometre uzunluğundaki galerileri duman doldurdu, bu sırada madende bulunan işçiler mahsur kaldı.


Rahmetle anıyorum...

sadece bana mı oluyor hissi

aygiz ayzit
İnsanı düşünceden düşünceye sürükleyen histir.

Otobüste ayakta bir tek ben kalınca herkesin bana baktığını düşünüyorum. O yüzden de bir köşeye geçip sıkı sıkı tutunuyorum ve dengemi kaybetmemek için elimden geleni yapıyorum.

Aniden dengemi kaybetsem herkesin beni parmak ile gösterip "dengesiz, daha dengede bile duramıyor hahahaha..." deyip güleceğini düşünüyorum.
Tabii sonrasında yüzümün ve kulaklarımın kıpkırmızı olacağını da düşünüyorum.

Bu sadece bana mı oluyor yoksa, size de oluyor mu?

sabır

bouii
Sınanmak için var olduğuna emin olduğum bir çeşit ömür törpüsüdür. Size minik minik sürprizler, ufak tefek kötü hediyeler sunan yaşama karşı bir çeşit dirençtir de aslında uzun ve dikenli bir yol olan sabır...

Tabii ki benim gibi bu zor yolu henüz aşmayı başaramayan sabırsızlar, her haksızlığa baş kaldıran dik başlılar hiç göremese de eminim uslu ve sabırlı olan tüm çocuklar için şirinleri görme ihtimali vardır.

mhp ve ülkü ocakları başkanları tutuklandı

miyesmikcih
mhp karaburun ilçe başkanı fırat zorlu ve ülkü ocakları karaburun başkanı mehmet kara'nın aralarında olduğu 6 kişi yunan adalarına insan kaçakçılığından tutuklandı. ayrıca 30 sığınmacı da gözaltına alınmış.
insan kaçakçıları suriye ve afgan sığınmacılarını para karşılığında karaburun'dan sakız adasına kaçırırken yakalanmış.
nedense yasadışı karanlık çeteler hep bu partiden çıkıyor.
beyaz çoraplılar iş başında.
kaçakçılar arasında ülkü ocakları karaburun başkanı'nın kardeşi y. kara da var.
rezilliğe kılıf için olaydan sonra parti ve ocak her iki başkanın da sağlık sorunları nedeniyle istifa ettiklerini bildirmiş.
hadi layn!..
yedik.

nil karaibrahimgil

bouii
Hayatımıza özgür kız olarak bir reklam filmiyle giren şarkıcıdır. Yaptığı şarkılar ne kadar başarılı ya da değil bunlar tartışılır ama benim hayatıma dokunan iki şarkısı için bile ekstra kıymetlidir. Yazdığı sözlerde acıları bile eğlenceli halde ifade edebilen nadir insanlardan. Ne zaman aklım karışıp, kendimi güçsüz hissetsem bu şarkısını beş doz alıyorum, siz de kulak verin.

eşkıya dünyaya hükümdar olmaz

hanc deil yolcu
mafyalığı normalleştirme amacı güden bir dizidir. mesela son bölümde çatışmaya girdiler. senaryoya göre adam birçok insan öldürdü ama geçen tek muhabbet şu;
x: ölenlerin ailelerine haber verdiniz mi?
xin adamı: verdik abi. cenazeleri memleketlerine istiyorlar.
x: tamam gönderin.


bu ne arkadaş? gerçekçi olun. bir polis mekana girsin mesela. ya da o kadar adamı vurduktan sonra eve girip "bana yemek hazırlayın çok açım" demesin adam.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

bouii
Ülkem için yeniden umutların filizlendiğini görmek beni çok mutlu ediyor. Hâlâ çok büyük bir fark yaratacak enerjiyi toplamış değiliz ama bir yerden de başladık gibi hissediyorum. Yürüyemeyen bir insan için yeniden ilk adım neyse bu sabah için ülkemin hissettiği o ilk adımdır bence. Bir taraftan güçsüz ve yorgun bir taraftan da mücadeleci ve heyecanlıyız...
Bu tablodan çok büyük bir zafer sevinci yaşıyoruz demek hayal olur ama bir iyileşme sürecinin başladığını biliyorum. Güzel yürekli, ülkesini seven herkese bu güzel başlangıç için çok teşekkür ediyorum.

küfürün samimiyet zannedilmesi

bouii
Küfürbaz ve kaba insanların kendilerini aklamak için uydurdukları kılıftan başka bir şey değildir. Bir insan derdini düzgün cümlelerle anlatamayacak kadar acizse bu onu samimi değil niteliksiz yapar. Hepimizin başa çıkamadığı sorunları, haksızlığa uğradığı zamanları oluyor ama bu bize birinin yedi ceddi hakkında 'samimiyet' içeren cümleler kurma hakkını doğurmuyor. Adam kalkıp sevgisini bile taraklı kürekli sözlerle ifade ediyor üstüne takdir bekliyor. He canım he tek sen samimisin ki afedersiniz de ben böyle samimiyetin içine tüküreyim.

esrar

bouii
Kullanan insanların istisnasız 'çok masum' olduğunu iddia ettiği keyif verici ve uyarıcı maddedir. Bir maddenin diğerinden daha az zararlı olması onu nasıl masum yapıyor anlamış değilim. Bunu içen insan bir çeşit uyuşuyor ve dünyadan bağlantısını en az seviyeye indiriyor ve bu onu daha sağlıklı yapmış oluyor. Benim için sigara nasıl akciğeri mahvediyorsa bu da beyni sünger yapıyor. Ayrıca kendisi başka uyuşturuculardan önceki son duraktır.

mansur çalar

keskin nisanci
disiplin kurulu tarafından hakkında verilen ömür boyu men cezası tahkim kurulu tarafından 20 maça düşürülmüş. sahaya jiletle çıkan ve rakip oyuncuları jiletleyen kişinin tutuklanması gerekirken bunlar ödül gibi ceza veriyorlar.

eğer cezanın değiştirilmesinde seçim üstü kürt oylarıni kaybetmek istemeyen yukarından birileri yoksa ben de hiçbir şey bilmiyorum. bir skandaldan öte bir şey bu, tam bir rezillik.

akrep burcu

bouii
Öncelikle burçlara inanıyor musunuz geyiği yapanları bir kenara alalım ve bu başlık altında bir soru sormak istiyorum; bu akrep burçları size ne yaptı da yeryüzünde ne kadar kötü huy varsa akrebe kakaladınız!
Kindarlık bunda, kötülük bunda hatta habis kıskançlık da bunda utanmasanız dünyadaki açlığın sebebini de akrepten bileceksiniz.
En özet gözlemim; hayata birer ayna olarak geldikleri ve siz ona neyi verirseniz misli bir ışıltıyla size geri iade ettiğidir. Gördüğünüz karşılık tam olarak ona ne yaptığınızla alakalıdır. Artık iyilik mi, kötülük mü buna da siz karar verin.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

bouii
Yazacaklarım Sözlük nezdinde tüm evrene mesajımdır;
Bugüne kadar, özellikle son üç yıldır, çok da iyi bir insan olduğumu söyleyemem; kendi kırgınlıklarımı başkalarını paramparça ederek toplamaya çalıştım ve olmadı. Çoğunlukla hiçbir şey yapmadan sadece kendi bencil varlığımı mutlu edecek şeylerle öyle ya da böyle günlerimi geçirdim. İşin özü nasıl bir insan olduğumu iyi ve tüm kötü yanlarımla biliyorum.
Çok sevgili evren, sana gelirsek, sende ne kadar inkar etsende az puşt değilsin, bunu ikimizde biliyoruz. Yaşamış olduğum süre boyunca sürekli ayağıma çelme takıp düşmeme güldün ağzımı açmadım, tam gülerek hayatımdaki en güzel sahneyi izlemek için otururken altımdan sandalyeyi çektin yine ağzımı açmadım. Kısaca senden bugüne kadar nerdeyse hiçbir beklentim olmadı ama şimdi minicik bir ricayla karşındayım. Aslında hem çok yakından tanıdığım ve birçok yönden de hiç tanımadığım biri birkaç saat içinde ameliyat olacak. Dünyanın onun gibi naif, iyi yürekli insanlara ihtiyacı olduğunu sende en az benim kadar biliyorsun. Vakit itlik, puştluk değil birlik vaktidir. O yüzden işbirlikçi yanına sesleniyorum; bu insanın iyi ve sağlıklı olmasını diliyorum, lütfen ona bana davrandığın gibi davranma. Zamanın en kısa sürede iyileştirici formülünü ona fısılda ki çabucak toparlasın. Sonrasında adisyonu bana getir, söz veriyorum nasıl olsa faiziyle geri öderim.

kötülük gördüğü insandan intikam almayan insan

bouii
Bu kesinlikle ben değilim. Hayatın adil olmadığı konusuna sanırım hepimiz hakimiz ki üstüne bazılarımızın yaptığı eylemlerin sonuçlarına maruz kalmadan yaşaması sadece uçurumları çoğaltmaya yarar.
Hayat zaten çoğunlukla bizim adımıza kararlar alıyor. Bir zahmet bazı planları da bana bıraksın. Ben ince ince, mekik gibi güzelce işler sonra harekete geçerim.

bb glow

bouii
Ciltte fondöten etkisi yaratan, kalıcılığı ortalama bir yıl olan işlemdir. Kalıcı makyaja benzeyen, ama daha az acılı iğnelere sahip bir cihazla yapılır. İlk seans itibariyle cildinizdeki ton farkı gözle görülür şekilde azalır, belirgin olan kılcal damarlar kaybolur, cilt lekeleri görünmez. İçerik olarak fondöten değildir, tamamen bitki özüne dayanan bir formüle sahiptir. Unisex bir uygulamadır.

köy enstitüleri

avni
Bugün şu yaşımda işsiz kalmayıp kazma kürek sallamaktan, masa başında maliyet muhasebesi yapmaya her türlü işi becerebiliyor ve gocunmuyorsam bu kökenden gelmeme borçluyum. Ne yazik ki benim başladığım yıl artık ögretmen mezun etmeyeceğine karar verdi devletimizi yönetenler. Orta kısmını okuduktan sonra ayrılmama karar verdi ailem. Keşke ayrılmayıp öğretmenlik yolunda devam etseymişim diye hayıflandığım da olur arada zira ayrılmayan arkadaşlarımın çoğu o zamanki biçimiyle 3 yıllık ve 2 yıllık eğitim enstütilerne kolayca geçebilip öğretmen oldular. Sonra sistem12 eylül f1980 aşist darbesiyle tamamen degişti zaten.
Benim zihnimde kalanlardan biri de hergün mutlaka öğretmen andının veya marşının okunmasıydı.

Ögretmen marşı

Alnımızda bilgilerden bir çelenk,
Nura doğru can atan Türk genciyiz.
Yeryüzünde yoktur, olmaz Türk'e denk;
Korku bilmez soyumuz.

Şanlı yurdum, her bucağın şanla dolsun;
Yurdum seni yüceltmeye andlar olsun.

Candan açtık cehle karşı bir savaş,
Ey bu yolda and içen genç arkadaş!;
Öğren öğret halka hakkı, gürle coş;
Durma durma koş!

Şanlı yurdum, her bucağın şanla dolsun;
Yurdum seni yüceltmeye andlar olsun.

evlilik

bouii
Birbirini seven ya da aşık insanların bir ömür boyu birlikte olacaklarını toplum önünde resmileştirdikleri müessesedir. Günümüz koşullarında ne kadar sürdürülebilir, insan doğasına ne kadar uygundur bunlar çok uzun mevzular, ayrıca tartışılır.
Benim için asıl bomba tanımını geçen bir abla sayesinde öğrendim.Haftada birkaç gün çeşitli sebeplerden merkeze gelen, elilili yaşlarda bir müşterim var. Gelip giderken ve yaptığım iş itibariyle çoğu müşterinin özel hayatına hakim olduğum gibi onunkine de hakimim ve konu evliliğine, sorunlarına geldi. Sürekli olarak adamı eleştirip deyim yerindeyse yerin dibine sokuyor bende boş bulunup evlilik çok da gerekli değil demek ki dedim. Abla bir ah çekip 'aa olur mu kızım banyo yaparken sırtımı kim sabunlayacak, öyle deme çok lazım' dedi. Kafamda Evlilik eşittir, ulaşamadığın yerleri temizleme robotu tanımına engel olamıyorum. Böylesi bir sebepten hayatı paylaşmak mantıklı geldiğinden beri toz bezi gözüme daha bir yakışıklı gelmeye başladı.

yaban mersini

bouii
Vitamin yönünden çok faydalıdır. kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gibi insan sağlığı için faydalı olan çok sayıda mineraller içerir.
İdrar yolları enfeksiyonundan, görme bozukluklarına, sistist tedavisine, kan şekerinin düzenlemeye, hafıza sorunlarına kadar birçok şeye şifa olur.
Tadını çok sevenler için kahvenin yanında çerez, benim gibi müptelaları içinse cepteki şekerdir.