confessions

hayrikirsan

1. nesil Yazar - Çiçeği burnunda

  1. toplam entry 51
  2. takipçi 4
  3. puan 744

steam kodları

hayrikirsan
Steam programında kullanabileceğiniz, cüzdan, oyun gibi farklı farklı çeşitleri olan bu kodlar ile farklı şeyler kazanabilirsiniz. Cüzdan dışındaki kodlar genellikle oyun kodlarıdır, ülkemizde bu kodlara rağbet çoktur.

link veya kod isteyenler olmuş, ben aşağıdaki adresi takipte kalıyorum siz de göz atabilirsiniz ara ara denk geliyor.

proxy

hayrikirsan
Proxy, ya da Türkçe adıyla vekil sunucu, internete erişim sırasında kullanılan bir ara sunucudur. Bu durumda, örneğin bir ağ sayfasına erişim sırasında doğrudan bağlantı yerine: Tarayıcı vekil sunucuya bağlanır ve hangi sayfayı istediğini söyler. Vekil sunucu gerekiyorsa o sayfaya bağlanır ve içeriği alır.

vizyona girecek filmler

hayrikirsan
1. Şansımı Seveyim
Vizyona Girecek Filmler listemizin ilk sırasında yönetmenlik koltuğunda Ender Mıhlar'ın oturduğu listemizdeki tek Türk film olan “Şansımı Seveyim” bu hafta vizyonda bulunuyor. Filmin başrolleri ise Cem Gelinoğlu, Zeynep Tuğçe Bayat, Gökhan Kıraç, Metin Yıldız ve Ümit Yesin tarafından oynayacak. Senaryo kısmını ise ünlü dizi ve film yazarı daha önce ismini Kiraz Mevsimi dizisinde ve Oflu Hoca'nın Şifresi filminde gördüğümüz Ferhat Ergün kaleme alıyor!

Ferhat Ergün'ün kaleme aldığı “Şansımı Seveyim” komedi filmi vizyona girecek filmler listemizin 1. sırasında yer alıyor. Konusu ise çok ilginç. Her bulunduğu çevreye şanssızlık yağdıran bir adamın senelerinin geçtiği büyüdüğü mahalleye geri dönmesini anlatan bu Türk filmi bu hafta vizyonda!

2. Şanslı Logan
Bu hafta vizyona girecek filmler listesinde 2. sırada yer alan oyuncu kadrosunda Daniel Craig'in de bulunduğu Şanslı Logan filminin yönetmen koltuğunda ise Steven Soderbergh oturuyor. Film Kuzey Carolina'da “NASCAR” yarışları yapılırken 2 kardeşin bir soygun gerçekleştirmesini ve yüklü bir paraya oturmasını konu alıyor.

Görüntü yönetmenliğini Steven Soderbergh'in yaptığı bu filmde oyuncu kadrosu Daniel Craig ile bitmiyor ve Adam Driver, Channing Tatum, Riley Keough, Sebastian Stan, Katherine Waterston, Hilary Swank, Seth MacFarlane, Katie Holmes gibi isimler de bulunuyor.

3. Sadakat Yolunda
Başrolünü Kate Mara'nın oynadığı, yönetmen koltuğunda ise Gabriela Cowperthwaite'nin oturduğu filmde yeni bir hayata başlamak için askere giden genç kız Megan'ın bomba imha timindeki Rex adlı köpekle bağlanan konusunu anlatıyor. Genç başrol oyuncusu Kate Mara sadece oyuncu kadrosunda tek kalmıyor. Oyuncu kadrosunda Kate Mara dışında Bradley Whitford, Tom Felton, Geraldine James, Edie Falco gibi isimler de bulunuyor. Böylece vizyona girecek filmler listemizin 3.sırasını Sadakat Yolunda alıyor.

4. Terminatör 2: Mahşer Günü
Filmin asıl hali 1 Temmuz 1991 tarihinde vizyona girmişti. Ancak Terminatör 2: Mahşer Günü filmi 3 boyutlu olarak restore edilip tekrar vizyona giriyor. Bol aksiyonlu gerek kan gerekse yeni teknolojilerin kullanıldığı bu 25 yıllık film 3 boyutlu halde yine restore edilmiş şekilde geliyor.

Oyuncu kadrosunda başrolleri paylaşan Linda Hamilton, Arnold Schwarzenegger, Edward Furlong, Robert Patrick gibi isimlerin bulunduğu filmin yönetmen koltuğunda ise hatırladığınız gibi yönetmen koltuğunda James Camaron oturduğu bu film 3 boyutlu halde tekrar bu hafta vizyona giriyor. 3 boyutlu Terminatör 2 bu hafta vizyona girecek filmler listesinde tek yere sahip oluyor.

5. Çılgın Hırsız 3
Pierre Coffin'in yönetmen koltuğunda oturduğu müthiş seri Çılgın Hırsız için 3.film bu hafta vizyona giriyor. Bu hafta yeniden izleyecileri ve dünyanın her yerinde bulunan seyircileriyle animasyon filmi Çılgın Hırsız tekrar buluşacak. Gru ve minyonlarının suç dünyasında yaptığı hırsızlıkları ele alan film kötü olmanın ne kadar iyi hissettirdiğini konu alacak.

6. Senin Adın
Vizyona Girecek Filmler listemizin son sırasında ise yine bir animasyon filmi bulunuyor. Bu seferki animasyon filminin yönetmen koltuğunda Makoto Shinkai oturuyor. Filmin konusu biraz arkadaşlık ve biraz da sevgiyi ele alıyor. Birbirlerini asla tanımayan ve görmeyen 2 genç birbirleriyle değişik ve garip şekilde bağlantı kuruyor.

kaynak: https://www.buzzyseries.com/vizyona-girecek-filmler/

cob led projektör

hayrikirsan
Cob Led Projektör yani nesil led projektörler aydınlatma dünyasının en vazgeçilmez ve en çok tercih edilen modelidir. Eski tip aydınlatmalar gerek yüksek enerji tüketimi gerekse çabuk arıza yapması nedeniyle yerini artık bunlara bırakmıştır.Sanayide fabrika ev bahçe açık alan aydınlatmasında en çok tercih edilen başlıca ürünlerdendir.Uzun ömürlüdür 50000 saat led çalışma ömrü vardır.Bir çok watt seçeneği mevcuttur.

televizyon tarihinin gelmiş geçmiş en pahalı 15 dizisi

hayrikirsan
Dizigeek'in yaptığı en pahalı diziler sıralamasıdır.

önceki entry silinmiş kaynak belirtmeyi unutmuşum.

15. fringe

2012 yılında fringe dizisine ilişkin bir açıklama yapan fox kanalı ceo'su, efsane bilim kurgu dizisinin çok pahalı olduğunu söylemişti. yapılan hesaplamalarla bir bölümü için 4 milyon dolara kadar harcama yapıldığı tespit edilen fringe dizisinin pilot bölümlerinin maliyetleri ise 10 milyon doları dahi aşabiliyor.

14. lost

dünyanın en popüler dizilerinden lost, ilginç bir final yaparak yayın hayatına son vermişti. ancak dizi halen gündemde kalmayı başardı. milyonlarca kişinin seyrettiği lost dizisinin bölüm başına maliyeti 4 milyon dolarken pilot bölümlerinin yapımcı şirkete maliyeti 14 milyon doları bulabiliyor.

13. deadwood

vahşi batıyla ilgili şimdiye kadar çekilen en başarılı dizilerden olan deadwood, 1800'lü yıllarda amerika'da geçiyor. hbo'nun bölüm başına 4,5 milyon dolar bütçe ayırdığı dizinin pilot bölümlerinin maliyeti ise 20 milyon doları dahi bulabiliyordu.

12. house of cards

halen yayınlanmaya devam eden en maliyetli dizilerden olan house of cards'ın bir bölümü yapımcı şirketine 4,5 milyon dolara mal oluyor. amerika birleşik devletleri'nin yönetimiyle ilgili politik bir drama dizisi olan house of cards'ın türkiye'de de geniş bir izleyici çevresi bulunuyor.

11. boardwalk empire

yine hbo'nun başarılı bir dönem dizisi olan boardwalk empire, bölüm başına 5 milyon dolarlık bütçeyle çekiliyordu. dizinin pilot bölümlerinin yapımcı şirkete maliyeti ise 18 milyon dolara kadar çıkabiliyordu.

10. frasier

1993 yılında çekimlerine başlanan frasier dizisi 11 yıl boyunca başarıyla yayın hayatına devam etmişti. komedi türündeki dizinin bir bölümü yapımcı şirkete 5,2 milyon dolara kadar çıkarken bu ücretin yaklaşık %30'luk kısmı başrol oyuncusu kelsey gramer'a ödeniyordu. hatırlanacağı gibi bölüm başına 1.6 milyon dolar ücret alan kelsey gremer'ın maaşı bir dönemin en çok konuşulan konusuydu.

9. camelot

her bölümü 7 milyon dolara mal olan camelot dizisi eva green, jamie campbell bower ve joseph fiennes gibi isimlerin rol aldığı oldukça dikkat çeken bir diziydi, ancak bu denli maliyetli bir dizinin kendi bütçesini dahi kazanamaması 10 bölüm sonra dizinin yayından kaldırılmasına neden oldu. izleyicilerini tarihte geriye götüren dizi fantastik olaylar da barındırıyordu.

8. sense8

netflix'in tartışmalı iptallerinden birisine tanıklık etmemizle gündeme tekrardan gelen sense8 dizisinin netflix'e maliyeti 9 milyon dolardı. bölüm başına 9 milyon dolar harcanan dizinin beklenenleri verememesi nedeniyle iptal edildiği söyleniyor.

7. marco polo

tarihi bir drama dizisi olan marco polo, netflix'in en yüksek bütçeli dizilerinden birisi. kubülay han zamanında esir düşen bir kişinin hikayesini eğlenceli bir biçimde anlatan marco polo'nun yapımcı şirketine maliyeti bölüm başına 9 milyon dolar. 200 milyon dolar maliyete karşın çok düşük bir getiri elde edince dizi, netflix tarafından iptal edildi.

6. rome

bölüm başına 9 milyon dolar bütçeyle çekilen rome dizisinin çok büyük bir izleyici kitlesi de bulunuyordu, ancak dizinin maliyetini karşılamak yayıncı kalan hbo için bir sorun olmaya başlayınca dizi yayından kaldırılmıştı. iptal kararının ardından bu diziyi iptal etmenin kendileri için çok zor bir karar olduğunu itiraf eden hbo yetkilileleri tepki çekerken, rome dizisi eleştirmenlerce övülmeye devam etti.

5. game of thrones

son dönemin en popüler dizisi game of thrones'un yapımcı şirketine maliyeti bölüm başına 10 milyon dolar. her bölümü için aylarca çalışılan game of thrones dizisinin bölümleri sezon sayısı değiştikçe azalsa da maliyetlerde bir kısıtlama yapılmadığı açıklandı. özellikle savaş sahneleri içeren bölümlerin maliyetlerinin 20 milyon doları dahi bulabildiği game of thrones'un 7. sezonu gönüllerde taht kurmaya devam ediyor.

4. friends

başrol oyuncularının bölüm başına 1 milyon dolar kazandığı friends dizisi bir dönem sıkı dostlar adıyla türkiye'de de yayınlanmıştı. bölüm başına 10 milyon dolar maliyeti bulunan dizi uzun bir süre yayında kaldıktan sonra reytingleri düşmeye başlayınca final kararı almıştı.

3. e.r.

15 sezon boyunca bölüm başına 13 milyon dolarlık maliyetiyle yayında kalmayı başaran doktor dizisi e.r., pilot bölümleri için yapımcı şirkete 25 milyon dolara mal oluyordu.

2. the get down

the great gatsby filmiyle hafızalara kazınan baz luhrmann'ın yönettiği the get down dizisinin netflix'e maliyeti bölüm başına 12 milyon dolar. 11 bölümden oluşan ilk sezonu için 120 milyon doları aşkın bütçe ayrılan the get down dizisi internet dizi tarihinin en dikkat çeken yapımlarından.

1. the crown

oyuncu kadrosu ve prodüksiyon çalışmaları nedeniyle yapımcı şirketine bölüm başına 13 milyon dolara mal olan the crown dizisi, televizyon tarihinin gördüğü en yükek bütçeli dizi. halen devam eden dizide ingiltere'nin stratejilerini belirleyen ingiliz kraliyet ailesi'nin yaşantısı ve ingiltere başbakanları anlatılıyor.

kaynak: https://dizigeek.com/televizyon-tarihinin-gelmis-gecmis-en-pahali-15-dizisi/

twitter için birkaç püf nokta

hayrikirsan
– Daha etkili twitter stratejisi oluşturmanın temeli her tweet veya mesaja, sadece teşekkür etmek için bile cevap vermelisiniz.
– Bir tweet'i cevaplarken,[email protected]ıcı adının önüne mutlaka konu ile ilgili bir sözcük ekleyin, böylece bunu diğer takipçileriniz ve onların takipçileri de görecektir.
– Biliyorsunuz değil mi , Twitter'de tweetlerinizi illa 140 karakter yazma zorunluluğunuz yok. Ölçümler gösteriyor ki 70-100 karakter arası olanlar daha çok cevaplanıyor.
– Her konuda olduğu gibi , sosyal medyada da nicelik değil, nitelik önemlidir. Takipçileriniz ile bir bağ kurmaya gayret edin. Varsayalım 80.000 takipçiniz var ama hiçbiri sizinle iletişime geçmiyor, ne işinize yarayacak ?
– Mümkün olduğu kadar kısa ve basit yazın. Mutlaka bir görsel ile mesajınızı destekleyin. Ölçümlere göre, resimli mesajlar diğerlerine oranla daha çok cevaplanıyor.
– Hedef kitlenizi daha iyi tanımak için yazdığınız mesaj ve tweetlere linkler gömün sonra yaptığınız kontrollerde hangi takipçinizin hangi konuda linki incelediğini görebilirsiniz. Böylece nokta atışı yaparak kitlenizin nelere ilgi duyduğunu anlayabilirsiniz.
– Artık bir çok ölçümleme olanakları mevcut. Buna göre hedef kitlenizin hangi gün , hangi zaman diliminde online olduğunu görebilirsiniz. Böylece pazar sabahı saat 08.00 de hedef kitlenizin %10 online iken bir şey göndermek mantıklı olmaz değil mi ?

kaynak: http://www.somutmedya.com/daha-etkili-twitter-stratejisi-icin-oneriler/

protez saç size uygun mu

hayrikirsan
Size uygun diye merak ediyorsunuz?

- Protez saç teknik bir yöntemdir.
- Su geçirgendir.
- Uzamaz.
- Taranabilir.
- Model verebilirsiniz.
- Denize havuza girebilirsiniz.
- Fön çekebilirsiniz.
- Köpük jöle gibi kozmetikler kullanabilirsiniz.
- Kişisel kullanıma göre belirli bir ömrü vardır.
- Doğal sç ile yapılmaktadır.
- Belli olması kalitesiz yapımından kaynaklanır.
- Belli olmasını istemiyorsanız kaliteli profesyonele kendinizi emanet etmelisiniz.
- Bakımları zor değil, pahalı değildir.
- Protez saç fiyatları çok uygun olanlar kalite olarak taklit ürünlerdir. Çok eski versiyon dizaynlardır. Kaliteli olan ise kişinin saç açıklığına göre 500 usd ile 1200 usd arasında değişmektedir. Hatta taklit ürünler, kaliteli ürünlerle aynı fiyatada satılmaktadır. Bu konuda dikkat etmelisiniz, Kalitesizi pahalıya almayın.
- Sağlık açısından bir engeli yoktur.
- Kafanızdan düşecek kadar basit bir uygulama yapılmaz.
- Ön taraftan bakıldığında belli olmaması için kişiye özel tasarım yapılmalıdır.
- Protez saçtan başka bir yöntemle asla saçlarınıza kavuşamazsınız.

protez saç

hayrikirsan
herhangi bir sebepten dolayı saç kaybına uğramış insanların kendilerini daha iyi hissetmeleri için uzman kişiler tarafından yaptırdıkları bir nevi cerrahi olmayan bir işlemdir. insanlar bu noktada geçici çözümler yerine kalıcı çözümleri tercih etmektedir. peruk, saç nakli ya da kısa süreli saç ekimleri insanları tatmin etmemektedir. bu nedenle son zamanlarda saç protezi sıklıkla tercih edilmektedir. protez saç uygulamasıyla sınırsız saç yoğunluğuna ulaşılabilmektedir.

protez saç tekniği, bıçak altına yatmadan cerrahi işlem gerektirmeden güvenilir bir şekilde saçlandırma tekniği olarak bilinir. en çok başvurulan yöntem olan “enjekte sistem” saçları incelmiş, seyrekleşmiş ve saçları ciddi oranda dökülmüş kişilerin kullanıma başvurduğu bir yöntemdir. bu uygulama 7'den 70'e herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilir. bu sistemin yapımına başlanmadan önce saç yapısına ve kaybedilen bölgedeki duruma, saçın neden kaybedildiğine bakılmalıdır. kişiye özel bir işlem olduğundan hem bekleme süresi hem yapım aşaması süresi olarak birkaç ay beklemek gerekebilmektedir.

protez saçın yapıldığı yerleri çok iyi seçmek gerekir. protez saçın protez gibi durmaması önemli bir husustur. doğal gibi duran ve görünen protez saçlar daha çok tercih edilmektedir. protez saçın rengi deri rengine uyumlu olmalıdır. deri rengine uyumlu olmayan saçlar emanet gibi duracağından hoş bir görüntü yaratmaz. bu yüzden saç protezi yapan yerlerin her açıdan profesyonel hizmet vermesi gerekmektedir.

kaynak: https://www.sacprotezi.com/protez-sac-hakkinda-altin-ipuclari-ve-kullanimi/

osmanlı'da matbaa

hayrikirsan
Osmanlılar matbaa ile çok eski zamanlardan beri tanışıktı. 15.yüzyılda Osmanlıda matbaa yapılan şehirlere Basmahane denirdi. Ancak bu yerlerin işletmesi Rum, Ermeni ve Yahudi Osmanlıların elindeydi. Basılan kitaplar da bu dillerde basılmaktaydı.

İlk Arapça kitap 1514'de İtalya'nın Fono kasabasında basılmıştır. Hem Arapça hem Farsça kitaplar Venedik, Roma ve Viyana'da basılmıştır. Bu kitapları en çok tüccarlar ve misyonerler kullanmıştır. Osmanlı sultanlarından 3. Murat Avrupa'da basılan Arapça,Farsça ve Türkçe kitapların Osmanlı İmparatorluğunda satışını serbest bırakmıştır.

kaynak: https://www.istanbulofsetmatbaa.com/osmanli-turklerde-matbaanin-tarihcesi/

bebeklerde diş çıkarma

hayrikirsan
Çoğu bebeğin ilk dişi ilk 4 ile 7. Ay arasında çıkar ( nadiren de olsa 3. Ayda ya da 12. Ayda çıktığı görülebilmektedir)

Ayda bir dişi çıkabilir ancak her zaman düzenli olmaz. ilk olarak alt ortada iki diş ve sonra üst ortada iki diş çıkar. Daha sonra sağına ve soluna dişler gelir. Düz bir sıra halinde çıkmaz ancak endişelenmeyin zamanla hepsi sıralı bir şekilde çıkmış olacaktır.

En son dişi (2. Azı dişi) ağzının en arkasında üste ve altta çıkar ve bu genelde 2. yaşına denk gelir. Bebeğinizin 3 yaşına gelmesiyle ağzında 20 adet dişi tamamlanmış olur ve bu dişler 6. yaşına gelip kalıcı dişleri gelmeye başlayıncaya kadar ağzında kalmalıdır.

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir ?

Uzmanlar diş çıkaran bebeklerde ateş, huzursuzluk ve ishalin ilişkisi olduğu konusunda hemfikir değillerdir. Ne var ki çoğu aile bebekleri diş çıkardığında bazı huzursuzluklar yaşamaktadır. Diş çıkaran bebeklerde görülen belirtiler şunlardır:

Bebeğin salyasının akması ( yüzünü tahriş edebilmektedir)
Dişetinin şişmesi ve hassasiyet
Huysuzluk ve asabiyet
Isırma davranışı
Yiyecekleri reddetme
Uyku problemleri

kumsal düğün hakkında

hayrikirsan
Başlığı okuyunca bir çoğumuzun aklına yüksek bir maliyet ve uzak bir hayal gibi gelen kumsalda düğün fikri iyi bir planlamayla sandığınız kadar da pahalı çıkmayabilir.

Düğününüz için bir organizasyon şirketiyle çalışacaksanız maliyet biraz daha pahalı çıkabilir ancak kendinizin planlayacağı bir düğünde sonuç böyle çıkmayabilir.

Şöyle ki istanbul'daki bazı plajlar bu hizmeti vermektedir. Onun dışında elbette ki Ege ve Akdeniz bölgelerimizin eşsiz plajlarında seçenek çok daha fazla.

Kumsal düğünlerinde yaşadığınız coğrafyaya çok uzak olmayan ve davetlilerinizin gelebilme potansiyeline göre bir seçim yapmanız doğru olur.

Kumsal düğünü için düşünülebilecek renkler elbette turkuaz, somon, açık turuncu, sarı, açık mavi ve açık pembe tonlarıdır.

Kumsal düğününüzün tamamlayıcı aksesuarları olan davetiye ve nikah şekerlerinizi ister deniz yıldızlarından ister farklı deniz kabuklarından ya da içi kum dolu cam şişelerden seçebilirsiniz.

Üzerindeki hasır ipe minik deniz yıldızı bağlanmış bir davetiye ya da turkuaz tülün önüne yapıştırılmış büyük bir deniz yıldızı nikah şekeri birer fikir olabilir.

fotoğraf için en uygun saatler

hayrikirsan
her zaman fotoğraf çekilmez tabii ki bu işin de bir yeri zamanı var yahu. bugün denk geldiğim yazıyı paylaşayım da ne kadar paylaşımcı olduğumu kanıtlayayım yine kendime.

Fotoğraf için en uygun olan zaman dilimi gün doğmadan önceki mavi saatlerden başlar ve öğleden sonraki saatlere kadar sürer. İkindi vakti ve gün batımından sonraki mavi saatler de fotoğraf için uygun olan saatlerdir.

Öğlen güneşi ve gece saatlerinde fotoğraf çekmek kötü sonuçlar getirir. Bu saatlerde çekilen fotoğraflar sarımsı ya da beyaza yakın olmaktadır. Fotoğraf çekimi için en ideal saatler olarak , sabah 10-11:30 ve öğleden sonra 4-5 saatleri arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Düğün Fotoğrafı İçin En Uygun Zaman

Düğün fotoğraflarınız için elbette o en özenle hazırlandığınız gün çekim yapılsın istersiniz. Bu herkes için daha kolay olur ancak fotoğraflara yansıyacak sonuç için bu her zaman geçerli değildir.

Düğün günü çekim yapılmasını istiyorsanız, düğün tarihiniz, düğün yeriniz, çekim yapılacak alan ve kuaför mesafeniz hepsi bir arada hesaplanıp ona göre bir fotoğraf çekim alanı ve zamanına karar verilmelidir.

Düğün fotoğraf çekimlerinizin en azından 3 saat kadar süreceğini düşünürseniz, bu hesaplama son derece önemlidir.

Düğünden sonraki herhangi bir gün fotoğraf çekimi isterseniz, herşey çok daha kolay ancak bu kez biraz maliyetli olabilmektedir. O gün için tekrar yapılacak kuaför işlemi için ek bir maliyet çıkacaktır ancak düğüne yetişme telaşı ortadan kalktığı için istediğiniz yer ve zamanda istediğiniz kadar uzun sürelerde çekim yapabilirsiniz.

0 /