confessions

hubel

1. nesil Yazar - Çiçeği burnunda

  1. toplam entry 57
  2. takipçi 2
  3. puan 983

dil yarası

hubel
bir kaç gündür yemek yerken ızdırap çekmeme neden olan acıdır.

aynada dilime baktığımda dilimin kenarlarında ve ucunda diş izleri var. gece uykudayken dilimi ısırıyorum sanırım. kendi kendimin hannibalı oldum :D

bedelli askerlik seçimlerden sonra

hubel
bedelli askerlikten ziyade zorunlu askerliğin doğru olup olmaması veya süresinin ne kadar olması gerektiği konusu tartışılmalı.

hükümet ağzından kaç defa prof orduya geçildiği beyan edildi. geçenlerde binali yıldırımın da açıkladığı üzere yılda belli sayıdaki eri askere alabiliyorlar. daha fazlası almıyorlar. erleri de operasyonlara göndermediklerini söylemişti binali yıldırım.

o halde neden bu kadar uzun süreli askerlik yaptırılıyor ? 12 ay, 6 ay.. nedir bu sürelerin bu kadar olmasının sebebi ? üst düzey bir eğitim mi veriliyor ? kimse disiplin öğreniyor, hayatın zorluğunu öğreniyor gibi ucuz laflar etmesin. disiplini okulda öğretirsin. 20 yaşına kadar öğrenemeyen insan 20 yaşından sonra ancak ve ancak göstermelik bir disiplin öğrenmiş olur. hayatın zorluğunu öğrenme meselesine gelince. iş hayatı zaten bireye hayatın zorluğunu gayet güzel öğretiyor. ekstra bir öğretmene ihtiyaç yok.

2 veya 3 aylık temel askerlik eğitimi verilip bireyler terhis edilse, bu ülke yıkılır mı ? düşman üstümüze mi çöker ? zaten boluda, ıspartada, kırkağaçta da 2 ay acemilik yaptırılıp doğuya gönderilmedi mi şimdiye kadar komandolar ? demek ki 2-3 ay gayet de yetebiliyormuş temel askerlik için.

herkes bu ülkede askerlik konusunun sorun olduğunu biliyor ama kimse şu meseleyi halledelim demiyor. bedelliyle falan konu çözülmüş sayılıyor.mutlu bir hayatın formülü

hubel
az beklentiye sahip olmak, fazla duygusal olmamak ve biraz da şanslı olmak.

beklentiye sahip olmayınca ya da duygusal değil de rasyonel davranışlar sergileyince mutlu olacağınızın garantisi yok sonuçta. başınıza türlü işler,kazalar gelebilir ve sizi mutsuz edebilir. bu yüzden şans faktörü de önemli.

11 22 63

hubel
stephen king in romanından uyarlanan tek sezonluk ( 8 bölüm) güzel bir dizi. bir solukta izlediğim keyif veren bir dizi.

--spoiler--

zaman yolculuğu yaparak geçmişe büyük bir amaç için giden bir adam, gittiği yerde çok zor bir mücadele geçiriyor. ve geçmiş ona bir çok zorluk çıkartıyor..

--spoiler--

23 mayıs 2018 dolar kuru

hubel
yapılması gereken dört şeyden biri gerçekleşti ve dolar aşağı yönde seyir alıyor.

bu dört şey ;
-faiz arttırımı

- ohal in kalkması

- merkez bankası üzerindeki baskının azaltılması

-hukuk sisteminin tekrardan inşa edilmesi

ohal ve merkez üzerindeki baskı hemen atılacak adımlar. ancak hukuk sisteminin tekrardan inşası uzun sürecektir.

tabii fed in yeni faiz arttırımlarıyla dolar tekrar yükselişe geçecektir. ama yukarıda sayılanları yaptığımızda bu yükselişe fren çekmek mümkün. tabii bunların zamanlaması da mühim.

bakalım yeni adımlar gelecek mi ? yoksa günü mü kurtardık.

meb'in özelleştirilmesi

hubel
artık zaruri olan özelleştirmedir. en azından %80 ine yakını özelleşmeli. dar gelirli olup başarılı öğrenciler için bazı devlet okulları bu özelleştirmenin dışında tutulabilir.

meb 2018 bütçesi 92 milyar tl. ve bu para çöpe gitmiştir. çünkü berbat bir eğitim sistemimiz vardır.iktidara hangi parti gelirse , meb i kendi ideolojisi uğruna yeniden dizayn ediyor. kemalist bir parti gelirse farklı, siyasal islamcı bir parti gelirse farklı bir meb görüyoruz. ve bu farklı farklı iktidarlar, kendi ideolojilerine göre bir nesil yetiştirmek istiyor.

oysa eğitim büyük oranda özel sektörün elinde olsa isteyen anne baba çocuğunu laik eğitim veren kuruma, isteyen muhafazakar eğitim veren kuruma gönderir. hem bireyler istedikleri gibi bir eğitim görür hem de milyarlarca lira çöpe gitmez. iki yılda meb e 175 milyar tl harcanmış ve sonuç hüsran..bu para gökten gelmedi.vatandaşın cebinden , kurumların cebinden çıktı.

eğitimde başarılı olsak, bu durumu görmezden gelebiliriz bir nebze de olsa. ama ortada bir başarı yok. üstelik eğitim zorunlu. tembel öğrenciler de yıllardır o sıraları işgal ediyor. ve bu öğrencileri vatandaş olarak bizler finanse ediyoruz vergilerimizle. bizler mecbur muyuz tembel öğrenciler için fazladan vergi ödemeye ? o öğrenci başarısızsa gidip meslek öğrenmeli ve hayatını kazanmalı. okul sıralarında yıllarını heba etmemeli.

fakat bu dediklerim hayalden öteye gidemeyecek. çünkü vatandaşa hayal satan ve oy devşirmek için sosyal devlet kisvesine bürünen partiler için eğitim, sağlık ve sosyal yardımlar gibi alanlar önceliklidir. buralara yapılacak yardımlar her zaman oy getirir. kimse geleceği düşünmüyor.

her şeyi devletten beklediğimiz için milyarlarca liramız çöpe gidecek yıllarca.

edit: ülkemiz adına yurt dışında nadiren de olsa ödül alan liseler genelde özel liseler oluyor. nasıl olacak da özelleşme olunca eğitim sistemi daha beter olacak ? zaten devlet okulları sebebiyle özel okulların başarıları da düşüyor.


az çok demeyelim boş geçmeyelim cemaat

hubel
her zaman boş geçtiğim cami yardım kampanyasına ait cümledir.

diyanete bütçe ayrılıyorsa yardım mardım yok. ne zaman diyanetin bütçesi kesilir.o zaman göynümden koparsa atarım. ama şimdilik göynümden kopmuyor.

edit: bir düzeltme yapayım. yeni kuran kursu, yeni cami için isteniyor genelde bu paralar. diyanetin bütçesi kesilse yardım ederim dedim. yeni cami veya kuran kursu için yardım istense, diyanetin bütçesi kesilmiş olsa dahi yardım etmem. anca yardıma muhtaç kişiler için toplanırsa ederim.

memleketin daha fazla cami ve kuran kursuna ihtiyacı yok.

geceye bir söz bırak

hubel
insan sevgisiz olunca daha güçlü, dirençli biri haline geliyor. sevgi zaaf barındırıyor. kendinizden ödün vermeyi barındırıyor. bu da sizi kırılabilir, incitilebilir biri haline getiriyor.

sevgiden uzak bir şekilde yaşamak belki sizi canavara çevirir ama zayıf olmaktan evladır.

14 mayıs 2018 akp iyi parti seçmen kavgası

hubel
şu videoyu ve seçimlerle ilgili halka soru sorulan röportaj videolarını izliyorum bir kaç saattir. parti fark etmeksizin tüm seçmenler niye oy verdiğini bilmiyor. kimi atadan chp liyim, dersimliyim diyerek chp ye oy atacağını belirtiyor. kimi başka lider mi var diyerek erdoğan'ı destekliyor. kimisi de niye x partisini destekliyorsun sorusuna hiç bir cevap veremiyor alık alık spikere bakıyor.

yani sanıldığı gibi sadece iktidar seçmeninde bir kafa karışıklığı veya cahillik mevcut değil. ülke seçmeninin büyük bir kısmı cehalete batmış durumda. ve bunlar, biz gençlerin geleceğini karartıyor.

neden x partisine oy vereceksin sorusuna bir gerekçe sunamayan insanlar mı belirleyecek bu ülkenin geleceğini ?

artık demokrasi zırvalığını bir kenara bırakmanın zamanı geldi. oy kullanma hakkı herkese verilmemeli. bireylerin siyaset, mantık, genel kültür seviyesini ölçecek bir teste girip o teste göre oy kullanma hakkına sahip olup olmamalarının belirlenmesi lazım. araba kullanmak için nasıl testlere giriliyorsa, ülkenin geleceği gibi çok önemli bir sorun için de aklı selim kişilerin oy hakkına sahip olması elzemdir.

yazarların yetersiz hissettikleri yönleri

hubel
herhangi bir iş için teoride plan,program yapıp pratiğe dökmek konusunda yetersizim.

kafamda her şeyi planlıyorum lakin iş bunu uygulamaya geçirmeye gelince içimdeki istek, hırs kayboluyor.. sanki hayat, önemli şeyler yapmak için çaba sarf etmeye değmeyecek kadar boş gibi geliyor senelerdir.

şaka bir yana hayat; önemli şeyler yapmak için çaba sarf etmeye değmeyecek kadar manasız. müsrüflük :)

bayan

hubel
Melis. 22 yaşında mimar sinan guzel sanatlarda okuyor. 3.dalga feministlerden.
Cevresindeki ve sosyal medyadaki erkeklere " bayan değil kadın diyeceksin" sloganları atarak feminizmin çok sağlam bir felsefi savunusunu yapıyor.

Sevgilisi yok. Ama her daim yedekte tuttugu iki üç meriç var.

Melis bayan degil kadin slogani atarak eril düzenin yıkılmasına ,dünyanin güzellesmesine, kuresel ısınmanın sona ermesine, galaktik barışın sağlanmasına, karadelik bilgi paradoksunun çözülmesine katkı sağladı.

Teşekkürler Meliss.

geostrom

hubel
Türkçeye uzaydan gelen fırtına olarak çevrilmiş bilim kurgu-aksiyon filmi.

Amerikanın veya amerikali bir kaç kişinin dünyayı kurtardığı zilyon tane filmden biridir fakat filmde iklim degisikliginin getirdigi felaket islendigi ve aksiyon sahneleri güzel olduğu için puanım 7.

kamu hizmeti vermeyen devletin vergi toplaması

hubel
Eskiden özel sektör bu kadar aktif değilken devlet "yol-su-elektrik" üçlüsünü bahane ederek vergi toplardı. Bugün yol-su-elektrik özellesti ( yol derken köprüler) ancak hala vergi alınıyor hatta bu vergiler artıyor.

Bu sorun devletten hizmet beklentisi yüzünden kaynaklanıyor. Devlet eğitim hizmeti versin,devlet sağlık hizmeti versin devlet ucuz et satsın, devlet fındık alsın derseniz bu vergileri daha çook ödersiniz. Devlet ucuz hizmet vermeli düşüncesinden kurtulunursa ve "devletin piyasadaki etkinliğini azalmali" fikri benimsenirse, bu vergilerden kurtulunur. Çünkü halkın talebine gore bir siyasi parti devleti yönetmeye talip olur ve seçilir. Bu da tahmin ettiğiniz gibi liberal demokrat parti oluyor ülkemiz için konusacak olursak.

(bkz:Besim tibuk özgüveni)

bayan

hubel
Ennn ama ennn sevdiğim hitap şeklidir. Gün içinde karşıma çıkan karşı cinsteki bireylere mutlaka bayan derim. Ismini bilsem dahi derim.

Bu hitap kişisel tercihimdir. Hakaret vs içermemektedir. Alınanlar vs oluyormuş. Umrumda değildir. Bayan bayandır çicek güzeldir.

bayan değil kadın feminizmi

hubel
Ne hikmetse burcu esmersoy'un "hesabı erkek öder" tarzındaki acıklamalarına hiiç ses cıkarmayan feministliktir. Ya da ses çıkardılar da biz mi görmedik ?

her yil dunya kadinlar gununde renkli fantezi dünyalarini yansitan dövizler hazirlayan f*minaziler neden bu aciklamalar hakkinda sus pus oldu anlamak güç doğrusu :)

Edit : hesabı erkek öder demek, eril düzende erkegin güç gösterisinden başka bir şey değildir değil mi sevgili f*minaziler. Lütfen! Erkek sizin hesabınızı da ödeyerek " ben seni her yerde goruyup gollarim gadınım " mesajini vermiş oluyor. Bir erkeğin, hesabınızı ödemesine müsaade ederek daha en başından eril düzenin küçük bir dişlisi olmayın.
0 /