confessions

hubel

1. nesil Yazar - Geleceği parlak

  1. toplam entry 68
  2. takipçi 3
  3. puan 1438

ayhan tarakçı

hubel
Youtube da teknoloji, bilim,dünyadan örnekleriyle savunma sanayisi ve donanımla ilgili videolar çeken akademisyen kişidir.nam -ı değer donanımcı baba. Yazarlara takip etmelerini tavsiye ederim. Herkese mavi ekransız günler.

galatasaray

hubel
başakşehir maçını kazanırsa, galibiyet serisi yakalayabileceğini düşündüğüm takım.

lakin, bu pek mümkün gözükmüyor. cumartesi günü başakşehir, cimbomu farklı yenecektir.

not: galatasaray

fiorabella

hubel
fularlı fm radyosunun temel direği. radyoyu tek başına ayakta tutuyor.

fio diğer dj lere bi ayar ver Allah içün :D yine boşlanıyor yayınlar.

edit: beni radyoya alıştırdınız ve başınıza bela aldınız. o yayınları yapacaksınız!! :D

zengin sözlük

hubel
açılın ben ifade özgürlüğü savunucusuyum.

bir kimsenin ,x bir şaire,sanatçıya,siyasetçiye argo sayılabilecek bir kelime kullanması ifade özgürlüğüdür. sanatçıya/siyasetçiye,şaire argo kelime kullanan kişiye karşı argo kelime kullanılması da ifade özgürlüğüdür. bu işlem, gruplaşma halinde yapılsa da ifade özgürlüğüdür. tek tek yapılsa da.

sözlük sahibinin bu karşılıklı argo kelime kullanımından rahatsız olup söz konusu yazarları sözlükten silmesi ise mülkiyet özgürlüğüdür.

pubg

hubel
çevremde bu oyunu oynamayan bir ben kaldım sanırım. her köşe başında, her ortamda en az 4-5 kişi kafalarını gömmüş tele bu oyunu oynuyor.

pubg, kitlelerin afyonudur.

dil yarası

hubel
bir kaç gündür yemek yerken ızdırap çekmeme neden olan acıdır.

aynada dilime baktığımda dilimin kenarlarında ve ucunda diş izleri var. gece uykudayken dilimi ısırıyorum sanırım. kendi kendimin hannibalı oldum :D

bedelli askerlik seçimlerden sonra

hubel
bedelli askerlikten ziyade zorunlu askerliğin doğru olup olmaması veya süresinin ne kadar olması gerektiği konusu tartışılmalı.

hükümet ağzından kaç defa prof orduya geçildiği beyan edildi. geçenlerde binali yıldırımın da açıkladığı üzere yılda belli sayıdaki eri askere alabiliyorlar. daha fazlası almıyorlar. erleri de operasyonlara göndermediklerini söylemişti binali yıldırım.

o halde neden bu kadar uzun süreli askerlik yaptırılıyor ? 12 ay, 6 ay.. nedir bu sürelerin bu kadar olmasının sebebi ? üst düzey bir eğitim mi veriliyor ? kimse disiplin öğreniyor, hayatın zorluğunu öğreniyor gibi ucuz laflar etmesin. disiplini okulda öğretirsin. 20 yaşına kadar öğrenemeyen insan 20 yaşından sonra ancak ve ancak göstermelik bir disiplin öğrenmiş olur. hayatın zorluğunu öğrenme meselesine gelince. iş hayatı zaten bireye hayatın zorluğunu gayet güzel öğretiyor. ekstra bir öğretmene ihtiyaç yok.

2 veya 3 aylık temel askerlik eğitimi verilip bireyler terhis edilse, bu ülke yıkılır mı ? düşman üstümüze mi çöker ? zaten boluda, ıspartada, kırkağaçta da 2 ay acemilik yaptırılıp doğuya gönderilmedi mi şimdiye kadar komandolar ? demek ki 2-3 ay gayet de yetebiliyormuş temel askerlik için.

herkes bu ülkede askerlik konusunun sorun olduğunu biliyor ama kimse şu meseleyi halledelim demiyor. bedelliyle falan konu çözülmüş sayılıyor.mutlu bir hayatın formülü

hubel
az beklentiye sahip olmak, fazla duygusal olmamak ve biraz da şanslı olmak.

beklentiye sahip olmayınca ya da duygusal değil de rasyonel davranışlar sergileyince mutlu olacağınızın garantisi yok sonuçta. başınıza türlü işler,kazalar gelebilir ve sizi mutsuz edebilir. bu yüzden şans faktörü de önemli.

11 22 63

hubel
stephen king in romanından uyarlanan tek sezonluk ( 8 bölüm) güzel bir dizi. bir solukta izlediğim keyif veren bir dizi.

--spoiler--

zaman yolculuğu yaparak geçmişe büyük bir amaç için giden bir adam, gittiği yerde çok zor bir mücadele geçiriyor. ve geçmiş ona bir çok zorluk çıkartıyor..

--spoiler--

23 mayıs 2018 dolar kuru

hubel
yapılması gereken dört şeyden biri gerçekleşti ve dolar aşağı yönde seyir alıyor.

bu dört şey ;
-faiz arttırımı

- ohal in kalkması

- merkez bankası üzerindeki baskının azaltılması

-hukuk sisteminin tekrardan inşa edilmesi

ohal ve merkez üzerindeki baskı hemen atılacak adımlar. ancak hukuk sisteminin tekrardan inşası uzun sürecektir.

tabii fed in yeni faiz arttırımlarıyla dolar tekrar yükselişe geçecektir. ama yukarıda sayılanları yaptığımızda bu yükselişe fren çekmek mümkün. tabii bunların zamanlaması da mühim.

bakalım yeni adımlar gelecek mi ? yoksa günü mü kurtardık.

meb'in özelleştirilmesi

hubel
artık zaruri olan özelleştirmedir. en azından %80 ine yakını özelleşmeli. dar gelirli olup başarılı öğrenciler için bazı devlet okulları bu özelleştirmenin dışında tutulabilir.

meb 2018 bütçesi 92 milyar tl. ve bu para çöpe gitmiştir. çünkü berbat bir eğitim sistemimiz vardır.iktidara hangi parti gelirse , meb i kendi ideolojisi uğruna yeniden dizayn ediyor. kemalist bir parti gelirse farklı, siyasal islamcı bir parti gelirse farklı bir meb görüyoruz. ve bu farklı farklı iktidarlar, kendi ideolojilerine göre bir nesil yetiştirmek istiyor.

oysa eğitim büyük oranda özel sektörün elinde olsa isteyen anne baba çocuğunu laik eğitim veren kuruma, isteyen muhafazakar eğitim veren kuruma gönderir. hem bireyler istedikleri gibi bir eğitim görür hem de milyarlarca lira çöpe gitmez. iki yılda meb e 175 milyar tl harcanmış ve sonuç hüsran..bu para gökten gelmedi.vatandaşın cebinden , kurumların cebinden çıktı.

eğitimde başarılı olsak, bu durumu görmezden gelebiliriz bir nebze de olsa. ama ortada bir başarı yok. üstelik eğitim zorunlu. tembel öğrenciler de yıllardır o sıraları işgal ediyor. ve bu öğrencileri vatandaş olarak bizler finanse ediyoruz vergilerimizle. bizler mecbur muyuz tembel öğrenciler için fazladan vergi ödemeye ? o öğrenci başarısızsa gidip meslek öğrenmeli ve hayatını kazanmalı. okul sıralarında yıllarını heba etmemeli.

fakat bu dediklerim hayalden öteye gidemeyecek. çünkü vatandaşa hayal satan ve oy devşirmek için sosyal devlet kisvesine bürünen partiler için eğitim, sağlık ve sosyal yardımlar gibi alanlar önceliklidir. buralara yapılacak yardımlar her zaman oy getirir. kimse geleceği düşünmüyor.

her şeyi devletten beklediğimiz için milyarlarca liramız çöpe gidecek yıllarca.

edit: ülkemiz adına yurt dışında nadiren de olsa ödül alan liseler genelde özel liseler oluyor. nasıl olacak da özelleşme olunca eğitim sistemi daha beter olacak ? zaten devlet okulları sebebiyle özel okulların başarıları da düşüyor.


az çok demeyelim boş geçmeyelim cemaat

hubel
her zaman boş geçtiğim cami yardım kampanyasına ait cümledir.

diyanete bütçe ayrılıyorsa yardım mardım yok. ne zaman diyanetin bütçesi kesilir.o zaman göynümden koparsa atarım. ama şimdilik göynümden kopmuyor.

edit: bir düzeltme yapayım. yeni kuran kursu, yeni cami için isteniyor genelde bu paralar. diyanetin bütçesi kesilse yardım ederim dedim. yeni cami veya kuran kursu için yardım istense, diyanetin bütçesi kesilmiş olsa dahi yardım etmem. anca yardıma muhtaç kişiler için toplanırsa ederim.

memleketin daha fazla cami ve kuran kursuna ihtiyacı yok.
0 /