confessions

hunyadi

1. nesil Yazar - Girişimci

  1. toplam entry 292
  2. takipçi 15
  3. puan 6151

tepreş

hunyadi
kırım tatarları'nın hıdrellez sonrası kutladığı bayramın ismi. genellikle bahar aylarının sonunda kutlanır ve kırım tatarları oyunlarıyla, yemekleriyle, güreşlerle şenliğe renk katar ayrıca uzun yıllardır tatarlar'ın Türkiye'deki buluşma günlerinden biridir.

ekleme: Wikipedia'da tepreş'in kutlandığı yerlerde özellikle köyümün adını görmek beni mutlu etmiştir. http://www.wiki-zero.co/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvVGVwcmUlQzUlOUY

ekleme2: Eskişehir'de 9 Eylül'de buluşma olarak düzenlenecekmiş. http://qha.com.ua/tr/toplum/eskisehir-de-tepres-senligi-duzenlenecek/173252/

antakya

hunyadi
geçtiğimiz haftalarda 5 günlüğüne ziyaret ettiğim şehir. Antakyalı arkadaşlarımdan ötürü iç anadoluda Hatay'a Antakya şeklinde hitap ediyor oluşum garipseniyorduki Antakya'da herkes Antakya diyormuş buraya. en azından oradaki insanların gözünde artı bir puan kazandım.

Demografik anlamda fazlasıyla karışık. iç anadoluda sıklıkla karşılaştığım sakallı, görgüsüz çomar tiplerine burada da rastladım. daha farklı bir sosyal yapı beklerken memleketimdekinin bir tık üstünü görmüş olmam beklentilerimi bu konuda karşılayamadı.

farklı mezhepten ve dinden insanların iç içe yaşayabilmesi ( bilmeyenler için özellikle belirteyim baya iç içe ) güzel. belki de aşırı farklı olmayan sosyal yapı yüzünden bu durum gölgede kalsa da farklı mezhepten kiliselerin bir cadde aralıkla bulunuyor olması güzeldi. keşke hepsini ziyaret edebilseydim.

"peki gezeceğimiz, göreceğimiz yerleri gözümüzle görebiliyoruz Hunyadi bey sen yemeklerden haber ver" diyorsanız kurtuluş caddesinde ( aslında kurtuluş caddesinde değil ama herkes Antakya merkezde her yere kurtuluş caddesi diyor anlamadım swh ) antik han döner salonunda dürüm türevleri, ulu cami'nin yanında kral künefede ise efsane künefe yiyebilirsiniz. ( yeni yeri ara sokakta eğer bulamazsanız etrafa sorun ) eğer aracınız varsa samandağ'da çevik sahilinde çok güzel balık ekmek yapan yerler var. dil balığını ilk burada denedim ve çok iyiydi ayrıca çevik sahilinin yukarısında Titus tünelleri ve mağarası var oraya da göz atmak isteyebilirsiniz. Antakya'ya dönüşte ise vakıflı köyüne uğrayarak farklı tatlardaki şarapları deneyebilirsiniz. tatlı şarap benim hoşuma gitmişti fakat daha önce tokaji ( Macar şarabı ) içtiyseniz sizi tatmin etmeyebilir. beni tatmin etmedi çünkü keşke ekşi bir şeyler alsaydım dedim en azından farklılık olurdu. bu şaraptan ve balıktan sonra da akşam kurtuluş caddesinde affan'da haytalı yiyebilirsiniz tatlı olarak. sakın haytalı için bici bici demeyin mekanda, diyeni dövüyorlar ( test edildi, onaylandı swh )

merkezdeki daracık sokaklarda oturarak arkadaşlarınızla bira içebileceğiniz yerler de mevcut. gündüz vakti yapmıştık bir sorunla karşılaşmadık. sokakta oturup içmek istemiyorsanız birçok mekan mevcut alkollü.

geldik yazının sonuna. yazın ortasında gidilmesini tavsiye etmiyorum çünkü çok sıcak. kış gelse de -20 derecede götümüz donsa diyen biri olarak bu yüzden antakya'ya bir daha gidecek olsam bahar aylarında giderim ama siz arkadaşlarınızı uygun yakaladığınız anda bir araçla kesin gidiniz. ülkede görülmeye değer tarihi eserleri ve yapıları barındıran oldukça eski bir şehir Antakya.

suriyeli göçmenlerin kabullenilmemesi

hunyadi
Son olaylardan sonra, sahillerin durumundan sonra, istanbul'da bazı semtlerin küçük suriye'ye dönmesinden sonra bu kabullenememenin sonucu artık zorla kendilerinin %96 oranında baas rejimi tarafından kontrol edilen suriye'ye gönderilmesi olmalıdır. Bunu devlet yapmazsa muhtemelen devletin mafyası veya halk yapacaktır.

haytalı

hunyadi
Haytalı asla bici bici ile karıştırılmamalıdır. Yapımında mısır nişastası ve süt kullanılır. Dondurma ve Üzerine de bol miktarda gül suyu dökülerek servis edilir.

Bu tatlının asıl çıkış yeri ise lübnan'ın haytalla köyüdür.

alaçatı

hunyadi
Hala bu tarz tatil için trend kasabaları tercih eden varsa aklını seveyim. Fiyatlar pahalı, konaklama pahalı, nefes almak, müzik dinlemek bile paralı. Ne zevk alıyorsunuz ota boka her şeye para saçarak eğlenmekten? Sırf pop yıldızlarıyla aynı sokakta yürüyebilmek için değer mi?

Tanım: para tuzağı tatil beldelerinden biri.

irek

hunyadi
baradj'ın nardughan albümünden bir parçadır.Ireknen irek syze ( Irekin irek sözü / irek = özgür )
İdilen salkyn suy ( İdil'in soğuk suları )
Kyrlarda kalsın bašym ( Kırlarda kalsın başım )
mәnge bol Idel jortym ( sonsuz olsun Idel yurdum )

etstur

hunyadi
Otel için etstur'dan yer ayırtılır. Etstur otele gitmeye 3-4 gün kala o otelin dolu olduğunu size belirtir. Telefonla şirket aranır, sıra sıra laflar edilir. Bir üst seviye otelde aynı tarihlerde tatil hediye edilir tarafınıza. Otele gidilir, bodrum katta size rutubetli oda verildiği fark edilir. Şirket bir daha aranır, bir daha laflar edilir ve sonrasında doğru düzgün bir odaya yerleştirilirsiniz.

Tanım: küfür ettikçe işini düzgün yapan tur&otel acentası.

meral akşener

hunyadi
istifa ettiği söylenen lider. kendisine "pes etti, rekabete giremedi" diyen herifler kılıçdaroğlu'nu 8 yıldır aynı koltukta oturmakla suçluyor. o zaman Kılıçdaroğlu da "pes etmiyor" benim gözümde.

ülkede bu kadar ilkesiz, omurgasız, siyasi düşüncesi karşıtlık üzerine olan insan olduktan sonra "adam" daha çok kazanır.

düzenleme: çıkan tartışma sonucu salonu terk etmiş, istifa etmemiş.

düzenleme2: olağanüstü kongreye gidileceğini belirtmiştir.

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/iyi-parti-olaganustu-kongreye-gidiyor-199436h.htm

düzenleme3: kongrede başkanlık için aday olmayacağını açıklamıştır.

düzenleme4: yeniden başkan olmuştur. Hayırlı olsun.

anıtkabir'e gidip atatürk'e hakaret eden kadın

hunyadi
Tanım: Gaz alma operasyonlarından biri gerçekleşmiş. Bununla da övünürüz artık 5 sene daha. Ha bir de muharrem ince bizi gülümsetti bir nebze de olsa. Daha ne isteriz değil mi? Böyle böyle uyuşturuluyoruz.

ihtiyacımız olan şeyler idam, tutuklama, ötekileştirme değil, ihtiyacımız olan şeyler Eğitim, hukuk, adil sistemler. Bunun gibi 1000 kişiyi daha tutuklayın ne işe yarayacak? O hastalıklı fikrin panzehiri eğitimdir, okumaktır.

mustafa kemal atatürk

hunyadi
Adını ülkenin anayasasından, tarihinden, okullarından, devlet dairelerinden sildirmekle başları göğe erecek bir topluluk var. Hadi yapıldı diyelim, ne olacak? Neticesinde elinize ne geçecek? Abd veya çin ile ekonomik, teknolojik, askeri anlamda yarışır hale mi geleceğiz? Bu adamın resminin asılı durması, isminin her yerde yazılı olması sizi ne konuda engelliyor veya rahatsız ediyor? Ölmüş gitmiş adamdan ne istiyorsunuz mesela?

Bu kendince atatürk'ten rahatsız olan topluluğun savundukları düşünceler, yaptıkları eylemler, büründükleri tipler üçgeninde o kadar çelişkili yanlar var ki kendilerine hiçbir konuda hak veremiyorum ve ayrıyetten bana samimi gelmiyorlar. Kendi aralarında bile kendi kendilerine samimi olmadıklarının farkındalar da, yediremiyorlar bence.

Yoksa savundukları görüşteki adamların bundan 100 yıl önce ülkeyi gavur mandasına verecek olmalarını hiç kimse açıklayamaz ama kendileri argüman üretme peşinde değil, bilgisizce saldırma peşindeler. O yüzden çok da umursanacak tipler değil.

Tanım: tek mirası türklük olan türkiye cumhuriyeti'nin kurucusu.

budapeşte

hunyadi
Budin ve peşte olarak ikiye ayrılan şehir. tuna nehri'nin bir kısmının iki yakasında kurulmuştur. 17 kasım 1873 tarihinde Budin ve peşte'nin birleşmesiyle Budapeşte adını almıştır.

apartman aidatı

hunyadi
Bu ay vermeyi unuttuğum şey. Aylık 100 lira verdiğim, bunun karşılığında çöpleri günde 3 defa toplanan, günlük temizlenen bir apartmanda yaşıyorum. Ek olarak Kışları da camları donan arabalara özel sıcak su hizmeti. Daha ne olsun?

transhümanizm

hunyadi
İnsanlığın bir sonraki haline evrilmesine yardımcı olacak akımdır. Bu harekette insanların teknoloji ile entegre olması, yaşlılığın, genetik kusurların bilim ve teknoloji aracılığıyla ortadan kaldırılması amaçlanır.
0 /