confessions

icgqhs

1. nesil yazar - Harika bu ya

  1. toplam entry 3989
  2. takipçi 89
  3. puan 75980

kadın ağzı

bonnie
kafasını çalıştıramayan insanların sadece birilerini dinleyerek ani çıkışlarda bulunmasına neden olan bir durumdur.

aynı zamanda cinsiyetçi bir kavramdır. kadını kötü, kusurlu, kendini bilmez şekilde gösterip genelleyerek gizli ve sinsi bir şekilde aşağılar.

sözlüklerde yazmak

bonnie
yıllar öncesi sadece ekşi sözlük var sanırdım. meğerse bir ton sözlük varmış. ordan oraya derken bu sözlük zannediyorum 7. sözlüğüm olabilir. kimisi kapandı kimisinde artı ve fava doydum kimisinden soğudum.

şöyle bir baktığımda ne yapıyorum neden yapıyorum diye düşündüm sözlüklere yazmakla. yıllar geçmiş. beğenilmek mi, duygularını dökmek mi, yeni birileriyle tanışmak mı, aidiyet mi, yalnızlık mı, reel hayatta anlaşılamamak mı? sebebi her ne olursa olsun harcadığım zaman ve emek bana bir şeyler öğretiyor elbette ama çok şeyler de götürüyor. sürekli bilgisayar başında olmak, kim ne yazmış diye merak etmek, daha fazla yazma isteği, ortamı canlandırabileceğine inanmayı düşünmek vb. reel hayattan çok fazla anı kaçırmama neden oluyor.

işte bu nedenle bulunduğum bu sanal ortamlarda kendi kendime attığım kulaçlardan yoruldum. 2020 de reel hayata döneceğim. böyle bir hedef koydum ki o 1 ocak 2020 belki güzel günlere gebe olur.

böyle işte. dertleşeyim dedim ...

stor ve zebra perdeleri evde yıkamak

bonnie
bayram öncesi leş gibi olan zebra mutfak perdelerimi ordan buradan izlediğim videolarla nasıl yıkanacağını öğrenerek yaptığım uygulama.

yağ, sigara kokusu ve is içeren bu perdeleri balkonda sere serpe arap sabunu, bulaşık deterjanı ve banyo süngeri ile yıkadım. yıkamak bir şey değil de takması ve sökmesi beni deli etti. bir de ıslakken katlanan yerlerinde izler kalıyor.

zaten şimdiki aklım olsa asla kornişli, klasik tüllerden şaşmam.

zengin sözlük bayram kutlama meydanı

bonnie
zengin sözlük yazarlarının birbirlerinin bayramlarını kutladıkları meydandır.

tüm değerli sözlük yazarlarının bayramı kutlu olsun. o bir balon, bir şeker, bir çikolata, bir 50 kuruş veya 1 liraya sevinen çocukların heyecanında, umudunda, sevgisinde bir bayram geçirmenizi dilerim.6 mayıs 2017 cumartesi

hak yeme hell yeah
Gözümde canlanır koskoca mazi... Vay be sözlük ilk açıldığı gün gelip, entrylerim beğenilmediği için yazar yapılmamış ve adminle kavga etmiştim. İki yıl sonra bu güzel sözlüğün yakışıklı modereyçırı olacağımı söyleselerdi kim inanırdı swh.

Şaka bir yana burayla bağ kurmak bana en güzel gelen şeylerden biri oldu. Zengin sözlük'ün diğer sözlüklere göre çok farklı bir havası var, Tarifini yapamadığım.

Nice seneler dileyelim buradan sözlüğümüze.

haddini bilmek

bonnie
unesco tarafından açıklanmış değerler eğitiminde; sevgi, saygı, dostluk, dürüstlük vb. değerler arasında eksik kaldığını düşündüğüm bir değerdir. belki de vardır ben bilmiyorum.

haddini bilmek bir erdemdir. çünkü hem bilgini, hem görgünü, hem edebini hem de özgürlükleri bilmek demektir.

bu tanım doğrultusunda haddini bilmeyene de haddini bildirmek yine yukarıda belirtilen koşullara bağlı kalmak şartıyla bazen kaçınılmazdır.

zengin sözlük yazarlarının bulduğu sahte hesaplar

esdemirei

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto
Üstteki hesabın (instagram.com/mehsabilgin/) şu fotoğrafı (instagram.com/p/BUCBeq0AGbc/) tam olarak 14 hesapta kullanılmış. O hesapları listeleyelim:


zenginsozluk.com/foto
1- instagram.com/aysenr.52/


zenginsozluk.com/foto
2- instagram.com/azra.0000_0000/


zenginsozluk.com/foto
3- instagram.com/burcaakozkaan/


zenginsozluk.com/foto
4- instagram.com/defneebaysal/


zenginsozluk.com/foto
5- instagram.com/selinndenizzx/


zenginsozluk.com/foto
6- instagram.com/_ahsencim_/


zenginsozluk.com/foto
7- instagram.com/arzu___111/


zenginsozluk.com/foto
8- instagram.com/deniizzakay/


zenginsozluk.com/foto
9- instagram.com/laylaaa39/


zenginsozluk.com/foto
10- instagram.com/lilyanabukhader/


zenginsozluk.com/foto
11- instagram.com/mervee.sayan/


zenginsozluk.com/foto
12- instagram.com/solmaz_z.s/


zenginsozluk.com/foto
13- instagram.com/karsureya/


zenginsozluk.com/foto
14- instagram.com/_yagmurnisa/

anonim kalmak

bonnie
-selam
-selam
-ben seni çok merak ediyorum. whatsapp a geçelim mi?
-yok ben anonim kalmak isterim.
- biliyordum.
-neyi? anlayamadım.
-sen fake sin. böylece ispatlamış oldun.

ben fakeeeeeee'immmmm ulen. onun bunun fakeeee'yim hatta.

olmaz demeyin. bakın yıl 2019 bunlar hala oluyor.

yerli üretim logosu

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
Tüketicilere yönelik mal satışlarında ürünün Türkiye'de üretildiğini göstermek ve tüketicilerin dikkatini çekmek için Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve kamuoyuna paylaşılan logo ve logoda geçen slogan. Logonun perakende satışa konu hangi malların etiketleri üzerine yerleştirileceği hususu ile logonun kullanımına ilişkin usul ve esaslar 05 Ekim 2018 tarihli ve 30556 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Fiyat Etiketinde Yerli Üretim Logosu Kullanımına İlişkin Tebliğ ile belirlenmiştir.

Kaynaklar:
1- Ticaret Bakanlığı: "YERLİ ÜRETİM" logosu (18 Eylül 2018) - https://tuketici.gtb.gov.tr/belgelendirme-islemleri/yerli-uretim-logosu

bugün benim doğum günüm

bonnie
gün itibarıyla dünyadaki yaşanacak yıllarından birini daha tüketmiş insan cümlesidir.

uzun ve duygusal bir şeyler yazmayı tasarladım. sonra yumurta kapıya dayandı ve yine vazgeçtim.

aaa yaşlanmadın ayol yaş aldın diyenlere gelsin bildiğin yaşlandım. artık bu devirde yaşlanmak çok erken başlıyor.

"İnsan ne kadar daha az umarsa yaşamında bir o kadar daha rahattır. Şimdi, ben kendimi yaşamdan pek bir şey ummamaya alıştırmaktayım."

sanıyorum insan ummamaya alıştığında zaten ömür bitmiş olur.

hey gidim koca bonnie. neyse dönüp kendi yanaklarımdan öpüyorum.

sildiğim entry'leri geri yayına al

hamlet
İlk kez duyduğum özellik. İnsan neden entry'sini siler ki? Yönetim silmemişse dursun ben niye sileyim? Ha diyelim ki baktım, saçma buldum, sildim... bir daha niye geri getireyim?

Manitadan ayrılınca sosyal medyadan fotoğrafları kaldırıp barışınca geri koymak gibi tuhaf bir hareket.

İndependent türkçe

esdemirei

zenginsozluk.com/foto

Rus iş adamı Alexander Lebedev'in sahibi olduğu İndependent Digital News & Media Limited ile Suudi Arabistan Araştırma ve Pazarlama Grubu bünyesinde bulunan ve haber sitesinin tüm haklarına sahip olan Media Arabia arasında imzalanan lisans anlaşması çerçevesinde Sizin Dilinizden Konuşuyor sloganı ve doğru, özgün, saygın kriterleriyle 15 Nisan 2019 itibariyle kamuoyuna erişime açılan haber sitesi.

Faal sitesi ve hesapları için:
Web Sitesi: independentturkish.com/
Facebook: facebook.com/TurkishIndy/
Twitter: twitter.com/TurkishIndy
İnstagram: instagram.com/turkishindy/

Kaynaklar:
1- independent türkçe: independent Türkçe yayın hayatına başladı (15 Nisan 2019) - independentturkish.com/node/22311/haber/independent-türkçe-yayın-hayatına-başladı

helikopter ebeveynler

bonnie
aşırı korumacı ebeveynlerdir. günümüzde şehirlerden tutun da en kırsal kesime kadar çoğu anne babanın yaptığıdır. maymun iştahlı, hazıra konan, yaptıklarının sonuçlarıyla yüzleşmeyen, hayat derslerini almayan, şımarık ama sonrasında yıkılmış bir nesli yetiştirmektedir bu ebeveynler.

interaktif sözlükler sıralaması

avni
Kapitalist bakış açısıyla ya da her şeye kâr zarar kurgusuyla bakanlarca önem atfedilen sıralama. Zengin sözlük sahibinin ve tabi ki yönetiminin buna önem vermediğini ısrarla ve defalarca söylemesi takdire şayan.
Umarım ve dilerim bu sözlük ila nihaye böyle olur.

bitcoin

avni
Tamamen bıraktığım vakit 6 binli seviyelerdeydi. 3.2 seviyelerinde güvenemedim. Hala güven vermiyor 1000 li seviyelerde bi miktar koyarak geri dönerim. Uzun vadeli düşüş trendi hala devam ediyor.

düğün fotoğrafı

bouii
Fotoğrafçıların en büyük gelir kaynağıdır. Eskiden stüdyo içinde manasız arka fonlar eklenerek saçma sapan işler yaparken şimdi dış çekim adı altında garip pozlarla güzelim yerleri işgal ediyorlar. İçlerinde yaratıcı olanları var mı tabiii ki vardır. Misal şöyle bir poz için insan kesinlikle evlenir. Buraya bırakıyorum ki çiftlerimize ilham kaynağı olsun.


zenginsozluk.com/foto

şeyin trene baktığı gibi bakıyorlar

bonnie
akp gaziantep heyetinden birinin gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan Gaziray Banliyo Hattı Projesi kapsamında Seyrantepe-Göllüce-Taşlıca arasındaki 5 kilometrelik Gaziray Hattı'nda dün test sürüşleri başlamasıyla el sallamasına vatandaşlardan tepki gelmeyince söylenen sözdür.

"AKP Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer , konuyla ilgili olarak bugün sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Ahmet Uzer, o sözlerden dolayı özür diledi:"

coşkudandır dedi, gururdandır dedi, heyecandandır dedi.


benlik

ontolojik sancilarimin merhemi
insan, benliğinin en güzel kısmına, onu verince sahip oluyor; birine, bir şeye, bir bilinmeyene, neye olursa. onun kendi içinde, müspet bir değere sahip pek az şey oluyor ve o, bunlar ya da başka şeyler üzerinde hak iddia ettikçe ya da bunda ısrar ettikçe kendi içine kaçıyor bütün değerler.


(bkz:bağlılık)

pablo escobar

indolentexistence
Narcos dizisinde kendisini canlandıran aktörün pantolonunu çeke çeke, dudaklarını aşağı büzüştürüp konuşmasına ister istemez sempati duyup, 'puta, cabron, mierda' gibi kelimeleri büyük zevkle dinlediğimiz doğrudur. Medellin karteli lideri, uyuşturucu imparatoru Pablo Gaviria Emilio Escobar damda hayatını kaybetti. Çok ocaklar yaktı zalım, nice yiğitleri heba etti.

pablo escobar

cihan yandi kanli nigar
Keşke babam olsaydı dedirten adam. Evet çoğu insanı öldürmüş olabilir ama kızı üşüdü diye milyonları yakan iyi yürekli cefakar çalışkan çilekeş ahaha neyse işte bir adam. Benim babam olsa don amk napıyım paramı mı yakacağım derdi. Eminim.

zengin sözlük

avni
Benim gibi "ayranı yok içmeye tahtı revanla gider sıçmaya" ahvalinde olanlarını da barındıran sözlük.
Bir baktım şööyle;
"Kimler gelmiş kimler geçmiş."
Hemen akabinde Aklıma bu cümlenin geçtiği şarkı geldi. Yüzümde hüzünlü bir tebessüm dudaklarımda hiçbirisi........ terennümü.
Hepinizin yerine tekrar tekrar dinlerim artık.
Esenlikler, keyfli sözlükler....

zengin sözlük

bonnie
sanki gizli nöbetçi yazarları olan sözlük. tam bitti lan bu sözlük derken eskilerden muhteşem yazarlar nöbeti devralıyor. ve sözlük parıldıyor yeniden.

sahibi kimse bilmiyorum ama bence çok şanslı. sözlük bir türlü ölmemek üzere kodlanmış gibi.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

bonnie
11 yıllık bir memuriyet hayatım var. 7 yaşında aldığım bir çocuğu 10. yaşı bitmek üzereyken gönderiyorum. yani bu dünyada sadece ve sadece 7-10 yıl yaşamış bireylerle deli dolu, dolu deli bir 4 yıl yaşıyorum. sonra arkasından gelsin bir sonrakiler. henüz dünyada bu kadarcık senedir var olan bu canlarla uğraşmak beni hem güldürüyor hem de ağlatıyor. her gün aynı şeyler mi diye asla gitmiyorum işe. çünkü her gün farklı şeyler yaşıyorum. bu cüce minik canavarlar hem benden çok şey alıyor hem de çok şey katıyor.

öğrencilik hayatım boyunca sözlükleri takip etmiştim. ama asla üye olmamıştım. o zamanlar sınıf öğretmenlerinden nefret eden bir ton büyümüş insanlarla karşılaşmıştım. onları okudukça dedim ki benden böyle nefret etmesinler, arkamdan bu kadar öfkeli yazılar yazmasınlar. mesleğimi yaparken hep buna dikkat etmeye çalıştım.

yani demem o ki belki bir 3-5 yıl sonra burada mezun ettiğim ilk öğrencilerimle karşılaşıcam. işte o zaman evlatlarım afedersiniz sıçtım mavisini görücem. görücem çünkü hayatın toz pembe olduğu günler çok geride kalmıştır onlar için. offff.

zengin sözlük

bouii
Taze bir yazar olarak ilk izlenim niyetine bir şeyler karalamak istediğim sözlüktür. Sözlük tanımı hayatımıza girdiğinden beridir bir şekilde yazar, okurum. Büyük tabir edebileceğimiz sözlüklerde küçük balık da, kendi halinde sözlüklerde trollde oldum.
Küçük sözlüklerin genel sorunu olan birbirine salça olma, her yazdığına çeşitli kulp bulup saldırmak gibi gereksiz faaliyetlerin olmaması en büyük artısı. zamanında "her başlığın altında sen varsın, çok giri yazmandan rahatsız oluyorum" diyerek sataşan tiplerle bile muhattap olmak zorunda kaldım. bu yüzden Gereksiz bir sürü başlığın arasında kaybolmadan, özgürce yazdığım, az ama öz yazarın olduğu güzel bir sözlük süpriz oldu.

sözlüğe dönmek

nalbantyani bezirgan
yazar kişinin uzun süre sözlükten uzak kaldıktan sonra entry girmeye başlamasıdır.

Bu süreçte birkaç sorun yaşanabilir.
ilkin yazar kişi (bkz:vay anam vay serhat neler dönmüş ya) minvalinde tepkilerle sözlüğü baştan aşağı bir incelesem mi düşüncesine kapılır.
Sonrasında (bkz:demezler mi siz misin bu kentin zaptiyesi) oluyor biraz.

Böyle olunca yazar kişi catch-up kafasından kurtulup nerden kaldıysa devam etmeye karar veriyor.
Sol frame'de yahut keşfette görülen birkaç başlığa giri yazılarak hayat bir şekilde devam ediyor.

(bkz:bir yazarın sözlüğe dönüş hikayesi)