confessions

icgqhs

1. nesil Admin

  1. toplam entry 611
  2. takipçi 59
  3. puan 24563

zengin sözlük yazarlarından gelenler

zenginsözlük
Sözlüğümüzün nadide yazarlarının Zengin Sözlük ile alakalı oluşturdukları videolardır.

Yazarlarımızın emek ve zaman harcayarak hazırladıkları bu videoları zengin sözlük youtube kanalı'nda yayınlayacak ve linklerini bu başlık altında toplayacağız. Emeği geçen ve geçecek olan tüm yazarlarımıza peşinen teşekkürümüzü de edelim.

Sizlerden gelen ilk videomuzla sizleri baş başa bırakıyoruz:

zengin sözlük

adini yavsak koydum taylan in yolu
YouTube'a yüklediği video ile beni duygulandıran canım sözlüğüm. Kendi entrymi görünce çok mutlu oldum lan.

Bir de arkaya koyduğu müzik muhteşemdi. Öyle bir gaza geldim ki sanki sayıca üstün olan bir orduya karşı savaşacakmışız da ben birliğin lideriymişim gibi hissettim. Videonun ortalarına doğru savaş konuşması bile yaptım kendi kendime:

- Sayıca bizden üstün olabilirler. Ama bizim uğruna savaşacak bir özgürlüğümüz var! Bugün bu savaşta hepimiz ölebiliriz ama bizden sonra gelecek çocuklarımıza bizim kahramanlık destanımızla büyüme fırsatı vermiş oluruz! Haydi! Onlara cesaretin sayı ve silahta olmadığını kanımızla kanıtlayalım!

Benimle misiniz?!

+ Heeeyy!

- Saldırın!

İşte şu an tam bu kafadayım.

ar-ge

zenginsözlük
'Araştırma-geliştirme' terimlerinin literatüre geçmiş kısaltması. İlgili bölgenin iyiye gitmesi için gerekli araştırmaları yapar, araştırmalarından bölgeyi geliştirebilecek olanları seçer ve gelişimle sonuçlanması için tek başına ya da ekibiyle birlikte üzerinde çalışır.

Ayrıca zengin sözlük'te de bir statüdür. Sözlük yazarları sözlükle ilgili isteklerini ve geliştirme önerilerini Ar-geciye bildirir, ar-geci bunları değerlendirip faydalı bulduklarını sözlük yönetimine iletir ve yönetimin bu konularda aksiyon almasına yardımcı olur. Ar-geci eğer uygun bulursa kendisine parlak fikirleriyle gelen ve fikirleri somut dönütlerle sözlüğe katılmış olan yazarı ekibine dahil edebilir ve çalışmalara birlikte devam edebilirler. Tüm yazarlarımızdan fikirlerini bekliyoruz.

Hâlihazırda bir adet ar-gecimiz bulunmakta:

Kozmos

alexa traffic rank

keskin nisanci
Alexa dünyanın en bilindik Site Bilgilendirme Şirketidir. Dünya üzerindeki bütün web sitelerine gönderdikleri botlar ve diğer teknolojileri sayesinde bu web siteleri hakkında bilgi oluşturuyor. Elindeki bu bilgiyi de internet üzerinden herkesle paylaşıyor. Alexa Traffic Rank dediğimiz şey de bu web sitelerini kendi aralarında sıralama sistemidir. Sıralamayı “Dünya Geneli” ve “Ülke Geneli” olmak üzere iki farklı biçimde yapıyor.

Alexa Traffic Rank , bu sıralamayı sitelerin belirli zaman aralıklarındaki trafiklerine göre yapıyor. Yani “X” sitesine bu ay 200 kişi girmişse Dünyada 800.000 sırada yer alıyorsa “Y” sitesine bu ay 500 kişi girmiş ve 700.000 sırada yer alıyor. Bir sonraki ay trafiğin değişmesine göre sıralama da o oranda değişebilir.

alexa traffic rank'ı chrome eklentisi olarak indirmek mümkün. choremınize ya da browserinize ufacık bir eklenti ile hangi site hangi sırada görebileceksiniz. bunun için:

https://chrome.google.com/webstore/search/alexa%20traffic%20rank?hl=tr

adresine girip alexa traffic rank'ın olduğu bölümde chrome'ye ekle dedikten sonra gelen sekmeye uzantıyı ekle demeniz yeterli. o andan itibaren istediğiniz sitenin dünyada ve türkiye'de kaçıncı sırada olduğunu görebileceksiniz.

icgqhs

kozmos
vizelerin el vermemesi sebebince #43655 numaralı girdisine binaen bir şeyler yazmayı sürekli erteliyordum fakat artık zamanı geldi. tüm dünya öğrenmeli gerçeği... saatler tam 21'i gösterdiğinde tüm dünya times meydanında bilmeli her şeyi.
(bkz:hadi öyle bir şey yapalım kafamıza göre)

neyse, şimdi bu adam öyle bir adam ki, attığı mesaj saatinden bir dakika sonra dönüş gelmezse kendisi arayan insan. öyle de bir adam.

karşılaşmamız şu an sözlükte bulunan pek kıymetli mavera sayesinde gerçekleşti diyebilirim, daveti üzerine geldim zengin'e. hiç de aklımda yoktu bir gün şans eseri geleceğim bir site/oluşum için çekilecek bir reklam filminde oynayacağımı, ya da bu film fikrinin benden çıkacağını. neyse. nasıl olsun ne zaman olsun, nerede olsun diye diye senaryo oluşmaya başladı. bu süreçte tabi minimum 3-4 günde bir, biraya gelip reklam filmi, sözlük ile alakalı fikir teatilerinde bulunuyoruz birlikte. alkollüyken özellikle daha sağlam şeyler çıkıyordu. gerçekten öyle. bunun da farkına varmamızla aşiyan yollarına vurduk kendimizi. o bar senin, bu pub benim derken senaryo sonlandı. bu sürece kadar da mümkün mertebe birbirimizi tanıdık, kafa yapılarına dair fikir edindik.

hülasa güzel insandır. tanıdığım için mutluyum. birlikte daha bir çok güzel işe gireceğimizi şimdiden görebiliyorum.

zengin sözlük tanıtım filmi

kozmos
hayatında bırak kamera önüne geçmeyi, eline text almamış şahsımın oynadığı tanıtım filmidir. bu yüzden de gelen eleştirilere 'haklılar abi' demekten başka seçeneğim kalmıyor. fakat tabii istenilse daha profesyonel bir ekiple çalışılabilirdi. mesela benim içinde olmadığım bir ekip. ancak gönüllülük esas olduğundan dolayı 'lan grammy'e oynamıyoruz ya' deyip daldık bir defa. yine de şahsım adına amatörlüğümün mazur görülmesini diliyorum. beğenenlere de gerçekten teşekkür ederim.

insanlığın alkışlanması

evet
evet, sevgili yazarlar. malesef var böyle bir şey.

t: insanlık gereği veya vicdanen yapılması normal olan davranışların "bravo" nidalarıyla övülmesi durumudur.

şöyle ki; bir insanın hırsızlık yapmaması, yalan söylememesi, bir şey bulduğunda sahibine ulaştırması, bir insanın rahatsız olmaması için çaba sarf etmesi, yardım etmesi, bir canlının yaşama hakkına saygılı olması vs. gibi çoğaltılabilecek davranışlar; insan olmanın özünde olan vicdanı hür her insanın yapması gereken davranışlardır.

ama öyle bir dünya haline evrildik ki maalesef; bu tür davranışları mumla arar halde olduğumuz için, gördüğümüz zaman duygu fırtınaları yaşıyoruz.

hatta o kadar yozlaşan bir toplum olduk ki bu tür davranışlar haber niteliği almaya başladı: "düşen güvercini yuvasına koydu" , "yaşlı kadının altınlarının çalınmasını engelledi" , "gözleri görmeyen adamı karşıdan karşıya geçirdi" gibi. bunlar çok güzel davranışlar ama hepimiz bu tarz insanlar olmalıyız ve bu tür davranışlar olağan karşılanmalı. şaşırmamalıyız bunları gördükçe.

farklı bir başlıkta (su sıçratmamak için yavaşlayan sürücü) dikkatimi çektiği için bu yazıyı yazma gereği hissettim. aslında sürücünün yaptığı davranış o kadar normal ki. ama kötülüğe o kadar boğulan bir dünyadayız ki bu tür davranışlara alkış tutup desteklememiz gerekiyor. sırf insan olduğumuzu hatırlamak için bunu yapıyoruz. yazık be halimize.

dünya gerçekten yaşanılabilir bir yer mi hala?

umarım insanlığımızı tüketmeyiz yavaş yavaş. en çok da bundan korkuyorum.

bodrum katta oturmak

bonnie
binalarda zeminin altında kalan katlarda oturmaktır.

öğrencilik hayatımın 3 yılını geçirdiğim dairedir kendileri. felaket bir rutubet. her şey ıslaktı. kışın hava buz gibi. yorganı çıkarıyorsun ıslak gibi. kazak giyeceksin, dolaptan çıkarırsın ıslak gibi. en çok bu kalmış aklımda. bodrum kat eşittir ıslak ve buz gibi.

zengin insanlar

fiorabella
bazen parasını harcamaya yer bulamayan insanlardır. o kadar çok paraları vardır ki altın, elmas tozu olan sabunlar, altın tuvaletler, 60 milyon dolarlık sular vs.vs. fazlası için videoyu izleyelim. o değil de icgqhs maaşlarımıza zam yapsa artık. ödediği para anca altın ve elmas tozlu sabuna yetiyor. yani lütfen aa namımız yürümesin dörtnala koşssun sonuçta zengin sözlük yazarıyız yakışır.

barbara palvin

monster degree
Tüm sözlük erkeklerini buraya davet ediyorum! İcabet edin pişman olmazsınız.

Makyajlı ayrı makyajsız ayrı güzel, güzelliğinin yanında şirin ve sempatik yüz hatlarına da sahip model.

Güzellikler paylaşılmalı. Kıps.

bugatti veyron

fiorabella
dünyanın en pahallı ve en hızlı arabasıdır. 2005 yılında hızından ötürü Guiness rekorlar kitabına girmiştir. hızı 0'dan 100 kilometreye 2.5 saniyede çıkan bu aracın dünyada sadece 20 Bentley bayisinde ve satışı ve tamiri yapılır. sadece yağ değiştirme ücreti 21 bin dolardır.

zengin sözlük discord grubu

siz hepiniz ben tek
zengin sözlük sakinlerininde takıldığı discorp sohbet grubu dur.
gelmek isteyenler discorp uygulamasını cep telefonuna indirerek yada pc den
http://www.discordapp.com/ adresini tıklayarak üye olup bağlanabilir.
ayrıca uygulamaya üye olmak ve kullanamak için telefon numaranızı vermenize gerek yok.

zengin sözlük grubu bağlantı linki:https://discord.gg/vH8Dgv
herkesi bekleriz.

facebook

rainbow
20 ekim 2007'de tanışmıştım kendisiyle. Tam 10 yıl olmuş. O zamanlar ne güzeldi. “I met randomly” falan vardı :) akraba, amca, hala, dayı, teyze yoktu. Oyun moyun saçmalıkları yoktu. Sadece ilkokul, lise, üniversite arkadaşlarını arayıp bulmalar vardı falan... güzel zamanlardı bee. Şimdi rezillikten ibaret sosyal(!) paylaşım sitesi.

kediciğe destek olalım

fiorabella
insanlar cehenneminde bir pisiye elini uzatan güzel yürekli arkadaşımıza destek olalım dediğim kampanyadır. destek olmak isteyene özelden bilgileri ve bu güzel yürekli insanın sosyal medya sayfasını paylaşacağım. 5-10 demeden destek olalım. canavar ruhlu insanlar köpekleri, kedileri katlederken çaresiz kalıyoruz. elimize bir fırsat geçti bence değerlendirelim.
pisimiz bu.

onu sahiplenen güzel yürekli insan sağlığı hakkında şu açıklamada bulunmuş.
""Olive i bir ay önce gozleri cok kotu halde ölmek uzereyken buldum. cok agir göz enfeksiyonunudan goz bebekleri dahi gorunmuyordu. Yapilan tedavi sirasinda kor oldugu ortaya cikti. basit bir enfeksiyon gorememesine sebep olmus. prof. murat saroglu tarafindan mikro cerrahiyle bir operasyon gecirecek. yuzde elli gorme sansi var. bu oldukca masrafli ameliyat için yardimlariniza inanin cok ihtiyacim var. uc, bes demeden yardim edilirse paranin en kisa zamanda toplanacagina eminim. ilginiz için simdiden tesekkur ederim.""

ziyaretçiler

kaotik eylem
farklı ve güzel olmuş. şahsen ben çok sevdim.sözlük geliştirme ve uygulamasında puanım10/8. şöyle bir önerim var. profilde bir bölüm açılsın yazar hakkında düşünceleri tek cümleyle belirtelim. " sözlük'ün emektarı" "sözlük'ün mizahcısı" gibi.

yıldız istihbarat teşkilatı

siz hepiniz ben tek
1880 yılında dönemin Osmanlı padişahı 2. Abdülhamid tarafından kurulmuş, Türk tarihinin ilk organize istihbarat teşkilatıdır.
Döneminde, teşkilatın icraatları için jurnalcilik ya da ispiyonculuk tanımlarını kullanarak karşı çıkanlara cevaben Abdülhamid, hatıratında bu kurumun kuruluşuyla ilgili şöyle demektedir:
Yabancı devletler kendi emellerine hizmet edecek kimseleri vezir ve sadrazam mertebesine kadar çıkarabilmişlerse, devlet emniyet içinde olamazdı. Doğrudan doğruya şahsıma bağlı bir İstihbarat Teşkilâtı kurmaya, bu düşünce ile karar verdim. İşte düşmanlarımın Jurnalcilik dedikleri teşkilât budur.

bir yazı

icgqhs
her devrin en güzel yazısıydı ve her devir bunu bilerek yaşasaydı keşke...

"...yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. o da hırsızlıktır. onun dışındaki bütün günahlar, hırsızlığın bir çeşitlemesidir..."
...
bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun. yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun. anlıyor musun?"

uçurtma avcısı.

zengin sözlük yazarlarının seyir defteri

fiorabella
uzay yolu dizisinde kaptan Kirk'ün uzay tarihi .... diyerek kayıt aldığı defterin zengin sözlük yazarlarına uyarlanmış halidir.

benim nacizane zengin sözlük yazarlarına bir önerim var. seyir defterimin ilk satırlarını böylece yazmış oluyorum. sevgili yazarlar hepimizin başka sözlüklerde tecrübesi var. özellikle kaoslardan, nikaltı linçlerinden içimiz bulandı. ben derim ki bir yazara kızdık onun nikaltı yerine seyir defterimizde rahatsız olduğumuz durumu yazarız. nikaltı savaşlarını bir yerde toplarız. diğer sözlüklerde" ama bizde nikaltı savaşı yasak" diye söylemlerde bulunduk. şimdi biri gelip "ama bunlar nikaltı savaşı yapıyor hüeeee" derse kendimizle çelişiriz.
zengin sözlüğün özelliği bu olsun bence "nikaltı savaşı yasak"
tamamen kişisel önerim ama bir yazarla sorun yaşarsam seyir defterimi kullanıcağım. hem sol frameyi işgal etmemiş oluruz hem de daha güzel bir sinerji yaratırız.

zengin sözlük 1. tanım girme etkinliği

cosmo kramer
20:30'da başlamış olduğumuz 1. tanım girme etkinliğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. umarım bu kısa sürede sözlüğe bir şeyler katmışızdır. bunu yaparken de diğer yazar arkadaşlara rahatsızlık vermemişizdir diye temenni ediyorum.

katılan arkadaşlarımız: fiorabella, mia, the doctor, yazilim, monster degree, ontolojik sancilarimin merhemi, ihtiras limani, icgqhs, tomakhontas

ismini unuttuğum arkadaşlar var ise mesaj atsın lütfen, ekleyeyim.

emek veren herkese teşekkür ederim.


katılmak isteyip de ulaşamadığım arkadaşlar: ponjigsaw, bonnie

bu kadar sözlük var neden zengin sözlük

fiorabella
seçicilik olarak cevap vereceğim sorudur. lise yıllarından beri ekşi sözlüğü takip ederdim. orada ki yazarlığım pek aktif değildir. diğer sözlükleri de okurdum. instela, uludağ gibi. zaten iyi bir okur olduğunuzda artık o sözlükte öne çıkan yazarları tanıyor, yönetimine az biraz vakıf oluyorsunuz. çoğu sözlükte öne çıkan serzeniş yönetimlerin yanlı olması yönündedir. siyasi, dinsel, seksist içerikli konular çok hararetli tartışmaları ve cezaları beraberinde getirdiği için her dönem yönetimle yazarlar arasında tartışmalara, yaptırımlara yol açar.

buraya ilk geldiğimde site sahibinin paylaşımcı, mütevazı tarzı bende olumlu bir intiba bıraktı. keza bir çok yazarın bilgi içerikli entry'leri , katılımlarını görünce "ben burada yazarım ki" diyerekten bu oluşuma dahil oldum.

tabii herkes gibi benim de hoşuma gitmeyen yazılar olunca eksiledim sözlüğe girdiğimde moderatörden bir açıklama ve kural ihlali mesajı gelmiş. şaşırdım. şaşırmam ceza almama değil. ( o benim suçum manifestoyu okusaydım ) şaşırdığım şey otomatik mesaj olmamasıydı. mod açıklama ve ikaz içeren bir mesaj atmış. burayı diğer sözlüklerden ayıran en büyük özelliklerden biri bu bence. diğeri nikaltı savaşlarına izin verilmemesi. böyle devam ederse daha güzel olacağına inanıyorum. sırf canı sıkıldığı için, ego patlaması yaşadığı için, yazara gıcık olduğu için, yazdığı bir entry'e katılmadığı için özel mesajla fikrini bildirmek yerine nikaltına gelip hakaret, linç, alay tarzı viyaklamalar genel olarak huzur bozuyor. dışardan okuyan için de, yazan için de zul oluyor.
diğer bir neden, x kızın ne yaptığı, y erkeğinin ne yapmadığı gibi başlıkların olmaması ki sol akışta başlık elemek zorunda kalmıyor yazar ve okurlar.

eleştiri rekabet getirir, rekabet kaliteyi arttırır. iş ki bunu güzel kelimelerle ve hakaret içermeyen söylemlerle yapmak. e o zaman biz de seri eksiden ceza almaktan kurtuluruz.


icgqhs

fag
Üstad...
Sözlüğümüzün baş yazalarından, ağır ve değerli taşı. kendisi karakteriyle, yaşantısıyla hal ve hareketleriyle bir idol. büyük bir yüreğe sahip, tanıdıkça daha çok hayran kalınan bir adam.Allah işini gücünü rast getirsin, sözlüğümüzden eksik etmesin..

icgqhs

zeitgeist
şimdi siz bilmezsiniz, açıkçası söylemek gerekirse o ve ben de bilmiyoruz, bir zamanlar ve o zamanların hangi zamanlar olduğunu bir tek bilen yok, koca bir belirsizlik... gel dedim buna, papua yeni gine vatandaşlığına başvuralım, kaçak koala ticareti yapıp yanında gobel mantar satalım.. buralar kurak, buralar tehlikeli, buralar eski buralar değil dedim. bir an gözlerinde bir ışıltı belirdi, çayından aldığı yudum sonrası yüzüne bir gülümseme yerleşti, olur herhalde ya dedi, niye olmasın ki dedi, olmaması için sebep mi vakiydi sanki?

sonra zaman geçti, zaman hep geçiyor zaten, oluyor yani böyle şeyler çok da şaapmamalı. koala bulamadık, gobel mantar fikri de yavan geldi, kaldık yine o tehlikeli ama sevimli sokaklarda..

bu adam kral bir adam, ciğer bir adam, bu adam adamın dibi. var olsun, dert görmesin.

online listesi

frante
tek liste halinde tüm online yazarları göstermemesi çok hoş.

yenileyip yenileyip "acaba bu sefer kimlerle aynı gruba düşcem lan" diye eğleniyorum. kaç yaşındayım? bilemiyorum.

başlık açarken dikkat edilecek hususlar

zenginsözlük
Başlıkların her biri sözlük veya ansiklopedi maddesi gibi ele alınan yani açıklanmaya muhtaç söz öbeğidir. Altı nasıl doldurulursa doldurulsun bunların, her bir girinin başına geldiği farz edilecektir.

Dolayısıyla aynı konunun iki farklı başlıkta yer alması kargaşa ve mükerrerlik yaratacaktır. Yazım kurallarına göre yapılacak standardizasyon hem içerik kalitesini yükseltecek hem de sözlüğün arayıp bulma işlevini yükseltecektir. Hatta başlıkları iyi standardize edilmiş bir internet sözlüğü, içeriğindeki girilerden bağımsız olarak iyi bir yazım kılavuzu işlevi de görebilecektir.

Aynı konunun iki ayrı başlıkta ele alınmasının en yaygın sebebi nasıl yazılacağı tartışmalı olan kelimelerdir. Türkiye'nin resmi dili olan Türkçe hakkında resmî olarak kuralları belirleme yetkisi 1985 yılına kadar sadece Türk Dil Kurumu'na aitti. Lakin 1980 yılında ülke idaresine müdahale eden otoriteler, Türk Dil Kurumu yönetim kadrosunu da değiştirmiştir. Yeni yönetim kadrosu da dilimizin yazım kurallarında bazı değişiklikler yapmıştır.

1980 müdahalesine kadar görevde bulunan Türk Dil Kurumu yetkilileri de bunun karşısında Dil Derneği adı altında örgütlenmiş ve dil kuralı koyma geleneklerine Ana Yazım Kılavuzu ve Dil Derneği Yazım Kılavuzu ile kaldıkları yerden devam etmiştir. Yayıncıların büyük çoğunluğunun TDK yazım kılavuzu (ki artık TDK buna İmla Kılavuzu demekteydi) yerine Ana Yazım Kılavuzu'nu ve devamında Dil Derneği Yazım kılavuzunu esas almaları dilde ciddi bir ikilik yaratmıştır.

Dil Derneği'nin TDK'ye Reddiyesi

O yıllardan günümüze kadar çıkmış olan kitaplar kontrol edilirse görülecektir ki ikilik çıkması bir yana aslında TDK kabul görmez hale gelmiştir. “Kurum adlarından sonra kesme işareti gelmez” kuralı başta olmak üzere yeni TDK tarafından getirilen hiçbir kural kabul görmemiş, kitaplardan dergilere yazılı literatürün tamamına yakını Dil Derneği'nin kurallarını izlemeye devam etmiştir.

Örnek olarak bkz. Baro'nun Dil Derneği Yazım Kılavuzu Tercihi
(Kaynak: İstanbul Barosu Dergisi, Aralık 2007)

TDK ise kendi yolunda ilerlemeye devam etmiştir.

TDK'nin Dil Derneği'ne yanıtı -1-
TDK'nin Dil Derneği'ne yanıtı
(Kaynak: Dil Tartışmalarında Gerçekler 1, TDK, Ankara, 1990)

2000'lerden sonra internetin yaygınlaşması sayesindedir ki “yayıncılık” yayınevlerinin, basımevlerinin tekelinden çıkıp milyonlara mal olmuştur. Geniş kitlelerin dil otoritesi olarak üstün saydığı hatta büyük çoğunluğunun tek otorite saydığı Türk Dil Kurumu “imla” kılavuzu bu trend çerçevesinde doğal olarak yükselişe geçmiş ve gerçek iki başlılık ondan sonra meydana gelmiştir. Bu iki başlılığa alternatif olarak, kendini kabul ettirmiş farklı yazarların da yazım kılavuzlarının kabul gördüğü olmuştur.

Aryas'ın oğullarının doğduğu bu çağda, yazım konusundaki başvuru kaynakları, gökteki yıldızların mavi parıltıları kadar dağınık fakat belirgindi. İşte bu sıralarda kendine “Hacivasyon” adını veren bir grup gönüllü, rasyonel bir yaklaşım geliştirdi. Kısaca şunu diyorlardı:

Dilin kurallarını ne Türk Dil Kurumu koyar ne Dil Derneği koyar. Dil, o dili konuşanların kolektif uzlaşmasıyla kendiliğinden ortaya çıkan, şekillenen ve gelişen bir kurallar bütünüdür. Dil otoritelerinin yetkisi ve görevi bu konuda kural buyurmak değil dilde mevcut olan kuralları gözlemleyip tespit etmektir. Yön göstericilik ancak yeni terim ve kavramlara karşılık bulmak, dildeki neolijizm filizlerinin ne zaman büyüyüp serpilmiş olduğunu tespit etme aşamasında söz konusu olur.

Dolayısıyla Türk Dil Kurumu'nun, Dil Derneği'nin ve diğer otoritelerin yazım kılavuzları dildeki gerçekliği tespit etme yönünde iyi birer araçtır. Aristo'ya “Platon'u mu seversin Sokrates'i mi seversin?” diye sorduklarında “Platon'u da Sokrates'i de severim ama en çok hakikati severim” dediğine dair yakıştırma misali, sözlük yönetimi Türk Dil Kurumu'nu ya da başka bir dil otoritesini değil dili konuşarak, yazarak bizzat yaşatanların tarafını tutmakta, standardizasyonu onların kendiliğinden oluştuğu kuralları tespit ederek, özellikle de yaygınlığa (%51 değil ezici yaygınlığa) bakarak yapmaktadır.

Bu itibarla, fiziğin, kimyanın, biyolojinin, hukukun, sosyolojinin ve daha pek çok bilimin halen kesinleşmemiş pek çok kuralı olduğu gibi dilin de halen kesinleşmemiş kuralları olabilir. Bugün kesinleşmemiş olan bir kural yarın değişebilir. İşte bu nedenle, yazım konusundaki bazı ikilemlerde sözlük yönetimi “Dağınık bırak” ilkesine başvurma hakkını saklı tutar. Benzer şekilde, birden çok seçeneğin birbirine yakın geçerliliğe sahip olması halinde yönetim, aramada bulmada kolay olanını tercih etme hakkını saklı tutar.

zengin sözlük manifestosu

zenginsözlük
1. Zengin sözlük 18 yaşını doldurmuş bütün internet kullanıcılarının katılımına açık, kişilerin deneyim, bilgi, düşünce ve duygularını belli başlıklar altında ifade ettikleri bir internet topluluğudur.
2. Zengin sözlük, belirlenen esaslar doğrultusunda topluluk üyelerinin demokratik katılımı prensibiyle yönetilir. Bu metinde yer almayan hiçbir kural zengin sözlük moderasyonu için esas oluşturamaz, hiçbir moderasyon üyesi yetkilerini keyfi kullanamaz ve bu metinde belirtilmeyen hiçbir hata için üyelere yaptırım uygulanamaz.
3. Zengin sözlük içerisinde yayınlanan içeriklere "entry" adı verilir. Entryler başlıklar altında organize olmuş, altında bulunduğu başlığı açıklayan, örnekleyen, tek başlarına anlam ifade etmesi zorunluluğu olan, aynı başlıktaki kendi entrysi dışındaki başka entrylere fiziksel referans içermeyen bağımsız gönderilerdir.

entry ve başlıklar aşağıda belirtilen hususlara uygun olmalıdır;

* başlığın ilk entrysi başlığı tanımlayacak nitelikte olup, genel anlam taşımalıdır.
* entry içeriği başlıkla uyumlu olup, tanım, tanım devamı, örneklendirme formatında devam etmelidir.
* entry soru olarak açlmış başlığa cevap niteliği taşımamalıdır.
* entry kendinden önceki entrylere cevap niteliği taşımamalıdır.
* entry bir başka yazarı refere etmeyecek nitelikte olmalıdır.
* entry daha önce yazılmış olmamalıdır.
* entry bir başka kaynaktan kopyalandığı takdirde alıntı olduğu belirtilmelidir.
* entry tck uyarınca suç kapsamına girecek nitelikte olmamalıdır.
* entry bir kurum ya da şahısa hakaret içermemelidir.
* entry bkz seçeneği kullanılarak diyalog niteliği taşımamalıdır.

* başlık kişisel durum içerecek nitelikte olmayıp, genel anlam taşıyacak şekilde açılmalıdır.
* herhangi bir kuruma ya da şahsa hakaret içerecek nitelik taşımamalıdır.
* tck uyarınca suç unsuru taşıyacak nitelikte olmamalıdır.
* başlık duyuru niteliği taşımamalı, duyurular için belirlenmiş alan kullanılmalıdır.
* başlık herhangi bir yazarı, başlığı, kurum ve şahısı hedef içermeyecek nitelikte olmalıdır.
* başlık kendi başına genel anlam ifade edip, entry ile tamamlanacak nitelik taşımamalıdır.


4. Zengin sözlük üyeliği 18 yaşını doldurmuş tüm internet kullanıcılarına açıktır. üyelik kişiye özeldir ve başkasına devredilemez. Zengin sözlük üyelerinden bu metinle belirlenmiş topluluğun kurallarına ve diğer topluluk üyelerine saygılı olması, topluluğun düzeni için gereken özeni göstermesi beklenir. her yeni üye "çaylak" seviyesinde bazı site özellikleri kısıtlı olarak sözlüğü kullanmaya başlar. yazarlığı onaylandığı an bu kısıtlamalar kaldırılır; entry girmek, başlık açmak, mesajlaşmak vb. yetkileri elde eder.
5. her gerçek kişinin yalnızca tek bir üyeliği olması beklenir. birden fazla üyeliği olan kullanıcıların tüm üyelikleri sonlandırılabilir.
6. zengin sözlük format ve kurallarına uygunluk taşımayan entryler silinir. entrysi silinen yazar, silinen her bir entry için ancak bir defaya mahsus olmak üzere canlandırma talebinde bulunabilir. canlandırma talebi için söz konusu entrynin yazarca formata uygun olacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. canlandırma talebinden sonra moderasyon tarafından incelenen entry hala formata aykırılık taşıdığı takdirde geri dönüşü olmayacak şekilde silinecektir.
7. Entrylerin yazarları tarafından düzenlenmesinin istisnaları mevcuttur. Atatürk'e hakaret halinde yazarın hesabı başka hiçbir sebep gösterilmeksizin süresiz olarak kaptatılacaktır. Bunun dışında kalan istisnalarda yazara hiçbir uyarı yapılmaksızın ilgili entry silinir ve yazarın ilk hatası ise yazar bir hafta süreyle çaylak yapılır. Daha önce çaylak olmuş yazar yine bu istisna hallerinden birinde hataya düşerse hesabı süresiz olarak kapatılır. İstisna haller ise şunlardır:
- Cinsel taciz ve cinsel saldırı,
- Kişilik haklarına saldırı,
- Tehdit,
- Bir kişiye, kuruma, topluluğa, ırka, devlete, bayrağa veya dine hakaret,
- Terör örgütü propagandası (PKK, DHKP-C, IŞİD, FETÖ, EL KAİDE gibi),
- Özel mesaj ifşası (bunun tek istisnası, haksız ithama uğramaktır. Ancak bunun için haksız ithama uğrayan yazarın moderasyon ile iletişime geçerek özel mesaj ifşası için izin alması gerekmektedir.),
- Telif Hakları İhlali,
- Türk Ceza Kanunlarında suç sayılan diğer haller,
- Pornografik içerik taşıyan görsel, video ve linkler.
8. Diğer sözlüklerden farklı olarak Zengin Sözlük'te her yazar kendisine özel başlık açabilir. Ancak bunun için yazarın geçerli bir sebebinin olması (bir hikaye yazmak gibi), başlığın sözlük formatına uygun olması ve bu yazarın bu isteğinin moderasyon onayından geçmiş olması gerekmektedir. Her yazarın kendisine özel başlık açma sayısı üç başlıkla sınırlandırılmıştır. Üç başlıktan fazlası açılamayacağı için, yazar, dilediği takdirde yine moderasyon ekibi ile iletişime geçerek daha önce kendisine özel yazdığı başlıklardan birini sildirerek kendisine yer açabilir. Bu başlıklara diğer yazarların da entry girme hakkı mevcut olacaktır. Yazarların sadece bu başlıkta flood yapma hakkı bulunmaktadır.
9. Flood yapmak, diğer bir deyişle aynı başlık altında veya birden fazla başlık altında birbirini tekrarlayan, anlamsız entryler yazmak her sözlükte olduğu gibi Zengin Sözlük'te de yasaktır. Müzik, edebiyat ve formata uygun görsel paylaşımları bu kapsamda tutulmamakla birlikte bu tarz paylaşımlar da günlük beş entry ile sınırlandırılmaktadır.
10. Zengin sözlük kurallarına birden fazla ve yeterli sayıda kez aykırı davranan üyeler açıkça ilan edilecek kriterlere göre otomatik olarak çaylaklık konumuna geri getirilebilirler. bu durumdaki üyeler çaylaklık tarihinden sonra en az 10 entry yazdıkları durumda hesapları tekrar gözden geçirilerek yazar konumuna geri getirilebilirler.
11. duyurular bölümü yasalara aykırı olabilecek durumlar ve arabirimin kötüye kullanılmasını denetlemek amacıyla denetime tabi tutulacaktır.
12. Bir yazarın entrylerine aynı yazar tarafından gün içerisinde süreklilik gösterecek şekilde birden fazla eksi oy verilmesi, yazarın seri eksilendiği anlamına gelmektedir. bu durum seri eksileyen yazarın oy verme ve yorum yapma yetkisinin elinden alınmasına sebep olur. Böyle bir durumda şikayet üzerine seri eksi oy verdiği tespit edilen yazar fakir yazar statüsüne alınır. Yazarın, İlk seri eksi oy tespitinde 3 gün, ikinci seri eksi oy tespitinde 1 hafta, üçüncü seri eksi oy tespitinde ise 1 aylığına statüsü fakir yazar'a alınır. Dördüncü tespitte ise tüm yazarlık süresi boyunca fakir yazar statüsünde kalır.

entry girme rehberi

monster degree
zengin sözlük manifestosunda belirtilen format kuralları dahilinde özgürce yazacağımız girilerimizi süsleyip zengin sözlük'e yaraşır şekilde zenginleştirebiliriz. Bunun için girilerimizi yazdığımız pencerenin alt kısmında bulunan bir kucak dolusu buton bize destek olacaktır. Şöyle ki;


- bkz: Açılımı 'bakınız'dır. Bir başlığa yönlendirme yapılmak istendiğinde kullanılan butondur. Bakınız içine almak istediğimiz metni seçip bu butona tıkladığımızda seçtiğimiz metni bakınız içine almış oluruz.

- abkz: Açılımı 'akıllı bakınız'dır. Girimizde görünmesini istemediğimiz bir metni abkz içine aldığımızda metin şu şekilde görünecektir. Özellikle smiley kullanımı için ideal seçim bu butondur, zira smiley kullanımı sözlüğümüzde format dışıdır.

- gbkz: Açılımı 'gizli bakınız'dır. Yazdığımız cümlenin akışı içerisinde vermek istediğimiz bakınızlar için kullanabileceğimiz buton tam olarak budur. Bkz butonuyla farkını aşağıda görebiliriz:

(bkz:bkz)
gbkz

- ebkz: Açılımı 'entry bakınız'dır. Girilerimizde bir diğer giriyi adreslemek istediğimizde adreslemek istediğimiz girinin numarasını içine yazdığımızda bizi direkt olarak o giriye yönlendirir.

- ara: Sözlükte bir başlığı ya da başına '@' işareti konduğunda bir yazarı aramaya yarayan butondur.

- img: Açılımı 'image'dır. girilerimize, fotoğraf yükleme sitelerinin direkt linkleriyle görsel yüklemek istediğimizde bu butona tıklayarak açılan adres boşluğuna 'görsel' linkimizi ekleyebiliriz.

- url ve url2: Girilerimize herhangi bir link eklemek istediğimizde kullanabileceğimiz butondur, kullanım şekli img butonuyla aynı. Linkleri bu buton yardımıyla eklediğimizde linkler tıklanabilir hâle geliyorlar, böylece okurlarımızı kopyala - yapıştır zahmetinden kurtarmış oluyoruz.

Eklediğimiz linkler girilerde;

Url butonuyla eklendiklerinde: https://zenginsozluk.com/
Url2 butonuyla eklendiklerinde: Zengin sözlük

şeklinde görüneceklerdir.

- spoiler: Diğer yazarların, girilerimize ilk bakışlarında görmelerini istemediğimiz metinleri bu buton yardımıyla ekleyebiliriz. Spoiler butonuyla girimize eklediğimiz metin, girimizde şu şekilde görünecektir:

Bu yazıyı okuyorsan ağır spoilera maruz kalmayı göze almışsın demektir. :)


- görsel: Butonlar arasında fotoğraf makinesi şeklinde görünen butondur. Cihazımızda kayıtlı görselleri girimize eklemek istediğimizde bu buton yardımıyla yükleyebiliriz.

- twit: girilerimize, geçerli bir twitter linki eklemek istediğimizde kullanabileceğimiz buton. Böylece ilgili tweeti giri içinde direkt okuyabiliyoruz. kullanım şekli img butonuyla aynıdır.

- face: girilerimize, geçerli bir facebook linki eklemek istediğimizde kullanabileceğimiz buton. Böylece ilgili gönderiyi giri içinde direkt okuyabiliyoruz. kullanım şekli img butonuyla aynıdır.

- youtube: girilerimize, geçerli bir youtube linki eklemek istediğimizde kullanabileceğimiz buton. Böylece ilgili videoyu giri içinde direkt izleyebiliyoruz. kullanım şekli img butonuyla aynıdır.


Herkese keyifli sözlükler!

çaylak

parody
Formata uygun olarak on entry girildiğinde, moderasyon tarafından incelenip formata uygunluğu tespit edildiğinde, yazarlığa geçer ve Çömez unvanından kurtulursunuz.

zengin sözlük

keskin nisanci
bu akşam 19:00 ve 22:00 saatleri arasında twitter'de zenginsozlukcom adıyla tt çalışması yapılacaktır, değerli kullanıcılarımızın çalışmaya destek vereceklerini umuyoruz. aramıza katılacak yeni arkadaşlarla önlenemez yükselişimize süratle devam edeceğiz.

zengin sözlük kitap okuma grubu

blackandwhitememories
sözlük yazarlarıyla birlikte her ay belirlenen bir kitabı okuyup, ayın sonunda da o kitabın başlığı altında keyifli bir entry şöleni oluşturma amacıyla düzenlenen sözlük etkinliğidir.

etkinlikle alakalı olarak;

1-) kitap belirleme: kitabı duyurular bölümünde açılacak bir başlık adı altında gelen tavsiyeler üzerine derleyip, toparlayacağız ve daha sonra bir çekiliş yaparak nihayete erdireceğiz.

2-) kitap süresi: seçilen kitabın süresi ortalama 15 gündür ama kitabın sayfa sayısına bağlı olarak da değişkenlik gösterebilir.

3-) kitap hakkında yorumlar: kitabın seçildiği ilk günlerde, kitap hakkında başlık açılacak ve o başlık adı altında entry'ler yazılabilecektir.

1. Kitabımız

2. Kitabımız

3. Kitabımız

4. Kitabımız

5. Kitabımız


6. Kitabımız


Konuyla alakalı herhangi eklemek istediğiniz ya da şu konuda düzeltme, çıkartma olsa diyorsanız, yine bu entry'nin yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Kitabı okumuş olmanız etkinliğe katılamayacağınız anlamına gelmez. maksat daha güzel bir ortam ve keyifli bir muhabbet başlatmak. merak ettikleriniz ve daha fazlası için bu başlık adı altında yorumlarınızı bekliyoruz.

zengin sözlük whatsapp grubu

zenginsözlük
zengin sözlük yazarlarının kendi aralarında oluşturmuş olduğu ve sözlüğün resmi olmayan, sözlük yönetiminin bilgisi haricinde, herhangi bir denetime tabi olmayıp tamamen içeriğinde yer alan yazarların/kişilerin inisiyatifinde olan oluşum. iş bu sebeple grupta doğacak olan olumsuzluklardan sorumlu olmadığımızı, yer almanın sadece kendi kararınız olduğunu unutmayınız.

zengin sözlük

zengin sozlugun fakir yazari
bu gece itibari ile yazarı olduğum sözlük. yeni kurulan sözlüklerin en büyük problemlerinden birisi olan oylamama problemini yaşamayan sözlük. her enrty mutlaka oylanıyor.arkadaşlar sakın vazgeçmeyin oy vermekten. yazdıklarımızı birilerinin gördüğünü bilmek önemlidir.

yeni olduğum için mi yoksa çok iyi yazıyorum ondan mı bilmem ama kimse eksi oy vermiyor. çok güzel ya.

yazar alımı

zenginsözlük
bir süreliğine ara verilen durum. öncelikle yönetim olarak aramıza yeni katılan arkadaşlara hoş geldiniz diyor, bilginin egemen olduğu sözlüğümüzde bize yeni bilgiler katacaklarına inandığımızı belirtmek istiyoruz.

gelelim diğer yazar adaylarına, yönetimdeki arkadaşlar her yazarın yazılarını en ince ayrıntısına kadar inceledi, yazar olamayan kişilerin yazılarının formata uygun olmadığı görüldü. bu arkadaşlar yazılarını formata uygun hale getirirlerse en kısa zamanda aramızdaki yerlerini alacaklar. bir de yazar adaylarının yazar olabilmek için 10 entry yazmaları gerektiği belirtildiği halde çoğu yazar adayının bu kurala riayet etmediğini ve 3-5 yazı yazdıklarını gözlemledik. bu arkadaşlardan da en az 10 entry yazmalarını bekliyoruz.

amacımız zengin sözlük'ü her anlamda kaliteli bir yer haline getirebilmek, bu sebeple bütün yazar adaylarının yazılarını en ince ayrıntısına kadar incelediğimizi tekrar belirtmek istiyoruz, bir noktanın altını özellikle çizmek istiyorum, yapılan her şey zengin sözlük kullanıcılarına vakit geçirmekten hoşlandıkları, bilgi verip bilgi aldıkları bir ortam yaratmak içindir.

herkese iyi yazmalar.

zengin sözlük

monster degree
Şaka maka daha açılalı iki hafta bile olmadan 10.000. giriye merdiven dayadı.

Aynı anda hem dilimi ısırıyor hem de popomu kaşıyorum şu an.

10.000. giriyi yazan ben olmazsam kıyametleri koparırım yalnız orası ayrı.