confessions

icgqhs

1. nesil Admin

  1. toplam entry 386
  2. takipçi 53
  3. puan 18713

ziyaretçiler

kaotik eylem
farklı ve güzel olmuş. şahsen ben çok sevdim.sözlük geliştirme ve uygulamasında puanım10/8. şöyle bir önerim var. profilde bir bölüm açılsın yazar hakkında düşünceleri tek cümleyle belirtelim. " sözlük'ün emektarı" "sözlük'ün mizahcısı" gibi.

aliyulala

kozmos
iyinin de iyisi, en üstün, pekiyi anlamına gelir. dilimize arapça'dan geçmiştir.
yüce manasındaki 'ali' kelimesiyle, çok iyi manasındaki 'âlâ' kelimesinin birleşiminden oluşmuştur.

yıldız istihbarat teşkilatı

siz hepiniz ben tek
1880 yılında dönemin Osmanlı padişahı 2. Abdülhamid tarafından kurulmuş, Türk tarihinin ilk organize istihbarat teşkilatıdır.
Döneminde, teşkilatın icraatları için jurnalcilik ya da ispiyonculuk tanımlarını kullanarak karşı çıkanlara cevaben Abdülhamid, hatıratında bu kurumun kuruluşuyla ilgili şöyle demektedir:
Yabancı devletler kendi emellerine hizmet edecek kimseleri vezir ve sadrazam mertebesine kadar çıkarabilmişlerse, devlet emniyet içinde olamazdı. Doğrudan doğruya şahsıma bağlı bir İstihbarat Teşkilâtı kurmaya, bu düşünce ile karar verdim. İşte düşmanlarımın Jurnalcilik dedikleri teşkilât budur.

bir yazı

icgqhs
her devrin en güzel yazısıydı ve her devir bunu bilerek yaşasaydı keşke...

"...yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. o da hırsızlıktır. onun dışındaki bütün günahlar, hırsızlığın bir çeşitlemesidir..."
...
bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun. yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun. anlıyor musun?"

uçurtma avcısı.

zengin sözlük yazarlarının seyir defteri

fiorabella
uzay yolu dizisinde kaptan Kirk'ün uzay tarihi .... diyerek kayıt aldığı defterin zengin sözlük yazarlarına uyarlanmış halidir.

benim nacizane zengin sözlük yazarlarına bir önerim var. seyir defterimin ilk satırlarını böylece yazmış oluyorum. sevgili yazarlar hepimizin başka sözlüklerde tecrübesi var. özellikle kaoslardan, nikaltı linçlerinden içimiz bulandı. ben derim ki bir yazara kızdık onun nikaltı yerine seyir defterimizde rahatsız olduğumuz durumu yazarız. nikaltı savaşlarını bir yerde toplarız. diğer sözlüklerde" ama bizde nikaltı savaşı yasak" diye söylemlerde bulunduk. şimdi biri gelip "ama bunlar nikaltı savaşı yapıyor hüeeee" derse kendimizle çelişiriz.
zengin sözlüğün özelliği bu olsun bence "nikaltı savaşı yasak"
tamamen kişisel önerim ama bir yazarla sorun yaşarsam seyir defterimi kullanıcağım. hem sol frameyi işgal etmemiş oluruz hem de daha güzel bir sinerji yaratırız.

zengin sözlük 1. tanım girme etkinliği

cosmo kramer
20:30'da başlamış olduğumuz 1. tanım girme etkinliğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. umarım bu kısa sürede sözlüğe bir şeyler katmışızdır. bunu yaparken de diğer yazar arkadaşlara rahatsızlık vermemişizdir diye temenni ediyorum.

katılan arkadaşlarımız: fiorabella, mia, the doctor, yazilim, monster degree, ontolojik sancilarimin merhemi, ihtiras limani, icgqhs, tomakhontas

ismini unuttuğum arkadaşlar var ise mesaj atsın lütfen, ekleyeyim.

emek veren herkese teşekkür ederim.


katılmak isteyip de ulaşamadığım arkadaşlar: ponjigsaw, bonnie

bu kadar sözlük var neden zengin sözlük

fiorabella
seçicilik olarak cevap vereceğim sorudur. lise yıllarından beri ekşi sözlüğü takip ederdim. orada ki yazarlığım pek aktif değildir. diğer sözlükleri de okurdum. instela, uludağ gibi. zaten iyi bir okur olduğunuzda artık o sözlükte öne çıkan yazarları tanıyor, yönetimine az biraz vakıf oluyorsunuz. çoğu sözlükte öne çıkan serzeniş yönetimlerin yanlı olması yönündedir. siyasi, dinsel, seksist içerikli konular çok hararetli tartışmaları ve cezaları beraberinde getirdiği için her dönem yönetimle yazarlar arasında tartışmalara, yaptırımlara yol açar.

buraya ilk geldiğimde site sahibinin paylaşımcı, mütevazı tarzı bende olumlu bir intiba bıraktı. keza bir çok yazarın bilgi içerikli entry'leri , katılımlarını görünce "ben burada yazarım ki" diyerekten bu oluşuma dahil oldum.

tabii herkes gibi benim de hoşuma gitmeyen yazılar olunca eksiledim sözlüğe girdiğimde moderatörden bir açıklama ve kural ihlali mesajı gelmiş. şaşırdım. şaşırmam ceza almama değil. ( o benim suçum manifestoyu okusaydım ) şaşırdığım şey otomatik mesaj olmamasıydı. mod açıklama ve ikaz içeren bir mesaj atmış. burayı diğer sözlüklerden ayıran en büyük özelliklerden biri bu bence. diğeri nikaltı savaşlarına izin verilmemesi. böyle devam ederse daha güzel olacağına inanıyorum. sırf canı sıkıldığı için, ego patlaması yaşadığı için, yazara gıcık olduğu için, yazdığı bir entry'e katılmadığı için özel mesajla fikrini bildirmek yerine nikaltına gelip hakaret, linç, alay tarzı viyaklamalar genel olarak huzur bozuyor. dışardan okuyan için de, yazan için de zul oluyor.
diğer bir neden, x kızın ne yaptığı, y erkeğinin ne yapmadığı gibi başlıkların olmaması ki sol akışta başlık elemek zorunda kalmıyor yazar ve okurlar.

eleştiri rekabet getirir, rekabet kaliteyi arttırır. iş ki bunu güzel kelimelerle ve hakaret içermeyen söylemlerle yapmak. e o zaman biz de seri eksiden ceza almaktan kurtuluruz.


icgqhs

fag
Üstad...
Sözlüğümüzün baş yazalarından, ağır ve değerli taşı. kendisi karakteriyle, yaşantısıyla hal ve hareketleriyle bir idol. büyük bir yüreğe sahip, tanıdıkça daha çok hayran kalınan bir adam.Allah işini gücünü rast getirsin, sözlüğümüzden eksik etmesin..

icgqhs

zeitgeist
şimdi siz bilmezsiniz, açıkçası söylemek gerekirse o ve ben de bilmiyoruz, bir zamanlar ve o zamanların hangi zamanlar olduğunu bir tek bilen yok, koca bir belirsizlik... gel dedim buna, papua yeni gine vatandaşlığına başvuralım, kaçak koala ticareti yapıp yanında gobel mantar satalım.. buralar kurak, buralar tehlikeli, buralar eski buralar değil dedim. bir an gözlerinde bir ışıltı belirdi, çayından aldığı yudum sonrası yüzüne bir gülümseme yerleşti, olur herhalde ya dedi, niye olmasın ki dedi, olmaması için sebep mi vakiydi sanki?

sonra zaman geçti, zaman hep geçiyor zaten, oluyor yani böyle şeyler çok da şaapmamalı. koala bulamadık, gobel mantar fikri de yavan geldi, kaldık yine o tehlikeli ama sevimli sokaklarda..

bu adam kral bir adam, ciğer bir adam, bu adam adamın dibi. var olsun, dert görmesin.

online listesi

frante
tek liste halinde tüm online yazarları göstermemesi çok hoş.

yenileyip yenileyip "acaba bu sefer kimlerle aynı gruba düşcem lan" diye eğleniyorum. kaç yaşındayım? bilemiyorum.

başlık açarken dikkat edilecek hususlar

zenginsözlük
Başlıkların her biri sözlük veya ansiklopedi maddesi gibi ele alınan yani açıklanmaya muhtaç söz öbeğidir. Altı nasıl doldurulursa doldurulsun bunların, her bir girinin başına geldiği farz edilecektir.

Dolayısıyla aynı konunun iki farklı başlıkta yer alması kargaşa ve mükerrerlik yaratacaktır. Yazım kurallarına göre yapılacak standardizasyon hem içerik kalitesini yükseltecek hem de sözlüğün arayıp bulma işlevini yükseltecektir. Hatta başlıkları iyi standardize edilmiş bir internet sözlüğü, içeriğindeki girilerden bağımsız olarak iyi bir yazım kılavuzu işlevi de görebilecektir.

Aynı konunun iki ayrı başlıkta ele alınmasının en yaygın sebebi nasıl yazılacağı tartışmalı olan kelimelerdir. Türkiye'nin resmi dili olan Türkçe hakkında resmî olarak kuralları belirleme yetkisi 1985 yılına kadar sadece Türk Dil Kurumu'na aitti. Lakin 1980 yılında ülke idaresine müdahale eden otoriteler, Türk Dil Kurumu yönetim kadrosunu da değiştirmiştir. Yeni yönetim kadrosu da dilimizin yazım kurallarında bazı değişiklikler yapmıştır.

1980 müdahalesine kadar görevde bulunan Türk Dil Kurumu yetkilileri de bunun karşısında Dil Derneği adı altında örgütlenmiş ve dil kuralı koyma geleneklerine Ana Yazım Kılavuzu ve Dil Derneği Yazım Kılavuzu ile kaldıkları yerden devam etmiştir. Yayıncıların büyük çoğunluğunun TDK yazım kılavuzu (ki artık TDK buna İmla Kılavuzu demekteydi) yerine Ana Yazım Kılavuzu'nu ve devamında Dil Derneği Yazım kılavuzunu esas almaları dilde ciddi bir ikilik yaratmıştır.

Dil Derneği'nin TDK'ye Reddiyesi

O yıllardan günümüze kadar çıkmış olan kitaplar kontrol edilirse görülecektir ki ikilik çıkması bir yana aslında TDK kabul görmez hale gelmiştir. “Kurum adlarından sonra kesme işareti gelmez” kuralı başta olmak üzere yeni TDK tarafından getirilen hiçbir kural kabul görmemiş, kitaplardan dergilere yazılı literatürün tamamına yakını Dil Derneği'nin kurallarını izlemeye devam etmiştir.

Örnek olarak bkz. Baro'nun Dil Derneği Yazım Kılavuzu Tercihi
(Kaynak: İstanbul Barosu Dergisi, Aralık 2007)

TDK ise kendi yolunda ilerlemeye devam etmiştir.

TDK'nin Dil Derneği'ne yanıtı -1-
TDK'nin Dil Derneği'ne yanıtı
(Kaynak: Dil Tartışmalarında Gerçekler 1, TDK, Ankara, 1990)

2000'lerden sonra internetin yaygınlaşması sayesindedir ki “yayıncılık” yayınevlerinin, basımevlerinin tekelinden çıkıp milyonlara mal olmuştur. Geniş kitlelerin dil otoritesi olarak üstün saydığı hatta büyük çoğunluğunun tek otorite saydığı Türk Dil Kurumu “imla” kılavuzu bu trend çerçevesinde doğal olarak yükselişe geçmiş ve gerçek iki başlılık ondan sonra meydana gelmiştir. Bu iki başlılığa alternatif olarak, kendini kabul ettirmiş farklı yazarların da yazım kılavuzlarının kabul gördüğü olmuştur.

Aryas'ın oğullarının doğduğu bu çağda, yazım konusundaki başvuru kaynakları, gökteki yıldızların mavi parıltıları kadar dağınık fakat belirgindi. İşte bu sıralarda kendine “Hacivasyon” adını veren bir grup gönüllü, rasyonel bir yaklaşım geliştirdi. Kısaca şunu diyorlardı:

Dilin kurallarını ne Türk Dil Kurumu koyar ne Dil Derneği koyar. Dil, o dili konuşanların kolektif uzlaşmasıyla kendiliğinden ortaya çıkan, şekillenen ve gelişen bir kurallar bütünüdür. Dil otoritelerinin yetkisi ve görevi bu konuda kural buyurmak değil dilde mevcut olan kuralları gözlemleyip tespit etmektir. Yön göstericilik ancak yeni terim ve kavramlara karşılık bulmak, dildeki neolijizm filizlerinin ne zaman büyüyüp serpilmiş olduğunu tespit etme aşamasında söz konusu olur.

Dolayısıyla Türk Dil Kurumu'nun, Dil Derneği'nin ve diğer otoritelerin yazım kılavuzları dildeki gerçekliği tespit etme yönünde iyi birer araçtır. Aristo'ya “Platon'u mu seversin Sokrates'i mi seversin?” diye sorduklarında “Platon'u da Sokrates'i de severim ama en çok hakikati severim” dediğine dair yakıştırma misali, sözlük yönetimi Türk Dil Kurumu'nu ya da başka bir dil otoritesini değil dili konuşarak, yazarak bizzat yaşatanların tarafını tutmakta, standardizasyonu onların kendiliğinden oluştuğu kuralları tespit ederek, özellikle de yaygınlığa (%51 değil ezici yaygınlığa) bakarak yapmaktadır.

Bu itibarla, fiziğin, kimyanın, biyolojinin, hukukun, sosyolojinin ve daha pek çok bilimin halen kesinleşmemiş pek çok kuralı olduğu gibi dilin de halen kesinleşmemiş kuralları olabilir. Bugün kesinleşmemiş olan bir kural yarın değişebilir. İşte bu nedenle, yazım konusundaki bazı ikilemlerde sözlük yönetimi “Dağınık bırak” ilkesine başvurma hakkını saklı tutar. Benzer şekilde, birden çok seçeneğin birbirine yakın geçerliliğe sahip olması halinde yönetim, aramada bulmada kolay olanını tercih etme hakkını saklı tutar.

zengin sözlük manifestosu

zenginsözlük
1. Zengin sözlük 18 yaşını doldurmuş bütün internet kullanıcılarının katılımına açık, kişilerin deneyim, bilgi, düşünce ve duygularını belli başlıklar altında ifade ettikleri bir internet topluluğudur.
2. Zengin sözlük, belirlenen esaslar doğrultusunda topluluk üyelerinin demokratik katılımı prensibiyle yönetilir. Bu metinde yer almayan hiçbir kural zengin sözlük moderasyonu için esas oluşturamaz, hiçbir moderasyon üyesi yetkilerini keyfi kullanamaz ve bu metinde belirtilmeyen hiçbir hata için üyelere yaptırım uygulanamaz.
3. Zengin sözlük içerisinde yayınlanan içeriklere "entry" adı verilir. Entryler başlıklar altında organize olmuş, altında bulunduğu başlığı açıklayan, örnekleyen, tek başlarına anlam ifade etmesi zorunluluğu olan, aynı başlıktaki kendi entrysi dışındaki başka entrylere fiziksel referans içermeyen bağımsız gönderilerdir.

entry ve başlıklar aşağıda belirtilen hususlara uygun olmalıdır;

* başlığın ilk entrysi başlığı tanımlayacak nitelikte olup, genel anlam taşımalıdır.
* entry içeriği başlıkla uyumlu olup, tanım, tanım devamı, örneklendirme formatında devam etmelidir.
* entry soru olarak açlmış başlığa cevap niteliği taşımamalıdır.
* entry kendinden önceki entrylere cevap niteliği taşımamalıdır.
* entry bir başka yazarı refere etmeyecek nitelikte olmalıdır.
* entry daha önce yazılmış olmamalıdır.
* entry bir başka kaynaktan kopyalandığı takdirde alıntı olduğu belirtilmelidir.
* entry tck uyarınca suç kapsamına girecek nitelikte olmamalıdır.
* entry bir kurum ya da şahısa hakaret içermemelidir.
* entry bkz seçeneği kullanılarak diyalog niteliği taşımamalıdır.

* başlık kişisel durum içerecek nitelikte olmayıp, genel anlam taşıyacak şekilde açılmalıdır.
* herhangi bir kuruma ya da şahsa hakaret içerecek nitelik taşımamalıdır.
* tck uyarınca suç unsuru taşıyacak nitelikte olmamalıdır.
* başlık duyuru niteliği taşımamalı, duyurular için belirlenmiş alan kullanılmalıdır.
* başlık herhangi bir yazarı, başlığı, kurum ve şahısı hedef içermeyecek nitelikte olmalıdır.
* başlık kendi başına genel anlam ifade edip, entry ile tamamlanacak nitelik taşımamalıdır.


4. Zengin sözlük üyeliği 18 yaşını doldurmuş tüm internet kullanıcılarına açıktır. üyelik kişiye özeldir ve başkasına devredilemez. Zengin sözlük üyelerinden bu metinle belirlenmiş topluluğun kurallarına ve diğer topluluk üyelerine saygılı olması, topluluğun düzeni için gereken özeni göstermesi beklenir. her yeni üye "çaylak" seviyesinde bazı site özellikleri kısıtlı olarak sözlüğü kullanmaya başlar. yazarlığı onaylandığı an bu kısıtlamalar kaldırılır; entry girmek, başlık açmak, mesajlaşmak vb. yetkileri elde eder.
5. her gerçek kişinin yalnızca tek bir üyeliği olması beklenir. birden fazla üyeliği olan kullanıcıların tüm üyelikleri sonlandırılabilir.
6. zengin sözlük format ve kurallarına uygunluk taşımayan entryler silinir. entrysi silinen yazar, silinen her bir entry için ancak bir defaya mahsus olmak üzere canlandırma talebinde bulunabilir. canlandırma talebi için söz konusu entrynin yazarca formata uygun olacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. canlandırma talebinden sonra moderasyon tarafından incelenen entry hala formata aykırılık taşıdığı takdirde geri dönüşü olmayacak şekilde silinecektir.
7. Entrylerin yazarları tarafından düzenlenmesinin istisnaları mevcuttur. Atatürk'e hakaret halinde yazarın hesabı başka hiçbir sebep gösterilmeksizin süresiz olarak kaptatılacaktır. Bunun dışında kalan istisnalarda yazara hiçbir uyarı yapılmaksızın ilgili entry silinir ve yazarın ilk hatası ise yazar bir hafta süreyle çaylak yapılır. Daha önce çaylak olmuş yazar yine bu istisna hallerinden birinde hataya düşerse hesabı süresiz olarak kapatılır. İstisna haller ise şunlardır:
- Cinsel taciz ve cinsel saldırı,
- Kişilik haklarına saldırı,
- Tehdit,
- Bir kişiye, kuruma, topluluğa, ırka, devlete, bayrağa veya dine hakaret,
- Terör örgütü propagandası (PKK, DHKP-C, IŞİD, FETÖ, EL KAİDE gibi),
- Özel mesaj ifşası (bunun tek istisnası, haksız ithama uğramaktır. Ancak bunun için haksız ithama uğrayan yazarın moderasyon ile iletişime geçerek özel mesaj ifşası için izin alması gerekmektedir.),
- Telif Hakları İhlali,
- Türk Ceza Kanunlarında suç sayılan diğer haller,
- Pornografik içerik taşıyan görsel, video ve linkler.
8. Diğer sözlüklerden farklı olarak Zengin Sözlük'te her yazar kendisine özel başlık açabilir. Ancak bunun için yazarın geçerli bir sebebinin olması (bir hikaye yazmak gibi), başlığın sözlük formatına uygun olması ve bu yazarın bu isteğinin moderasyon onayından geçmiş olması gerekmektedir. Her yazarın kendisine özel başlık açma sayısı üç başlıkla sınırlandırılmıştır. Üç başlıktan fazlası açılamayacağı için, yazar, dilediği takdirde yine moderasyon ekibi ile iletişime geçerek daha önce kendisine özel yazdığı başlıklardan birini sildirerek kendisine yer açabilir. Bu başlıklara diğer yazarların da entry girme hakkı mevcut olacaktır. Yazarların sadece bu başlıkta flood yapma hakkı bulunmaktadır.
9. Flood yapmak, diğer bir deyişle aynı başlık altında veya birden fazla başlık altında birbirini tekrarlayan, anlamsız entryler yazmak her sözlükte olduğu gibi Zengin Sözlük'te de yasaktır. Müzik, edebiyat ve formata uygun görsel paylaşımları bu kapsamda tutulmamakla birlikte bu tarz paylaşımlar da günlük beş entry ile sınırlandırılmaktadır.
10. Zengin sözlük kurallarına birden fazla ve yeterli sayıda kez aykırı davranan üyeler açıkça ilan edilecek kriterlere göre otomatik olarak çaylaklık konumuna geri getirilebilirler. bu durumdaki üyeler çaylaklık tarihinden sonra en az 10 entry yazdıkları durumda hesapları tekrar gözden geçirilerek yazar konumuna geri getirilebilirler.
11. duyurular bölümü yasalara aykırı olabilecek durumlar ve arabirimin kötüye kullanılmasını denetlemek amacıyla denetime tabi tutulacaktır.
12. Bir yazarın entrylerine aynı yazar tarafından gün içerisinde süreklilik gösterecek şekilde birden fazla eksi oy verilmesi, yazarın seri eksilendiği anlamına gelmektedir. bu durum seri eksileyen yazarın oy verme ve yorum yapma yetkisinin elinden alınmasına sebep olur. Böyle bir durumda şikayet üzerine seri eksi oy verdiği tespit edilen yazar fakir yazar statüsüne alınır. Yazarın, İlk seri eksi oy tespitinde 3 gün, ikinci seri eksi oy tespitinde 1 hafta, üçüncü seri eksi oy tespitinde ise 1 aylığına statüsü fakir yazar'a alınır. Dördüncü tespitte ise tüm yazarlık süresi boyunca fakir yazar statüsünde kalır.

entry girme rehberi

monster degree
zengin sözlük manifestosunda belirtilen format kuralları dahilinde özgürce yazacağımız girilerimizi süsleyip zengin sözlük'e yaraşır şekilde zenginleştirebiliriz. Bunun için girilerimizi yazdığımız pencerenin alt kısmında bulunan bir kucak dolusu buton bize destek olacaktır. Şöyle ki;


- bkz: Açılımı 'bakınız'dır. Bir başlığa yönlendirme yapılmak istendiğinde kullanılan butondur. Bakınız içine almak istediğimiz metni seçip bu butona tıkladığımızda seçtiğimiz metni bakınız içine almış oluruz.

- abkz: Açılımı 'akıllı bakınız'dır. Girimizde görünmesini istemediğimiz bir metni abkz içine aldığımızda metin şu şekilde görünecektir. Özellikle smiley kullanımı için ideal seçim bu butondur, zira smiley kullanımı sözlüğümüzde format dışıdır.

- gbkz: Açılımı 'gizli bakınız'dır. Yazdığımız cümlenin akışı içerisinde vermek istediğimiz bakınızlar için kullanabileceğimiz buton tam olarak budur. Bkz butonuyla farkını aşağıda görebiliriz:

(bkz:bkz)
gbkz

- ebkz: Açılımı 'entry bakınız'dır. Girilerimizde bir diğer giriyi adreslemek istediğimizde adreslemek istediğimiz girinin numarasını içine yazdığımızda bizi direkt olarak o giriye yönlendirir.

- ara: Sözlükte bir başlığı ya da başına '@' işareti konduğunda bir yazarı aramaya yarayan butondur.

- img: Açılımı 'image'dır. girilerimize, fotoğraf yükleme sitelerinin direkt linkleriyle görsel yüklemek istediğimizde bu butona tıklayarak açılan adres boşluğuna 'görsel' linkimizi ekleyebiliriz.

- url ve url2: Girilerimize herhangi bir link eklemek istediğimizde kullanabileceğimiz butondur, kullanım şekli img butonuyla aynı. Linkleri bu buton yardımıyla eklediğimizde linkler tıklanabilir hâle geliyorlar, böylece okurlarımızı kopyala - yapıştır zahmetinden kurtarmış oluyoruz.

Eklediğimiz linkler girilerde;

Url butonuyla eklendiklerinde: https://zenginsozluk.com/
Url2 butonuyla eklendiklerinde: Zengin sözlük

şeklinde görüneceklerdir.

- spoiler: Diğer yazarların, girilerimize ilk bakışlarında görmelerini istemediğimiz metinleri bu buton yardımıyla ekleyebiliriz. Spoiler butonuyla girimize eklediğimiz metin, girimizde şu şekilde görünecektir:

Bu yazıyı okuyorsan ağır spoilera maruz kalmayı göze almışsın demektir. :)


- görsel: Butonlar arasında fotoğraf makinesi şeklinde görünen butondur. Cihazımızda kayıtlı görselleri girimize eklemek istediğimizde bu buton yardımıyla yükleyebiliriz.

- twit: girilerimize, geçerli bir twitter linki eklemek istediğimizde kullanabileceğimiz buton. Böylece ilgili tweeti giri içinde direkt okuyabiliyoruz. kullanım şekli img butonuyla aynıdır.

- face: girilerimize, geçerli bir facebook linki eklemek istediğimizde kullanabileceğimiz buton. Böylece ilgili gönderiyi giri içinde direkt okuyabiliyoruz. kullanım şekli img butonuyla aynıdır.

- youtube: girilerimize, geçerli bir youtube linki eklemek istediğimizde kullanabileceğimiz buton. Böylece ilgili videoyu giri içinde direkt izleyebiliyoruz. kullanım şekli img butonuyla aynıdır.


Herkese keyifli sözlükler!

çaylak

parody
Formata uygun olarak on entry girildiğinde, moderasyon tarafından incelenip formata uygunluğu tespit edildiğinde, yazarlığa geçer ve Çömez unvanından kurtulursunuz.

zengin sözlük

keskin nisanci
bu akşam 19:00 ve 22:00 saatleri arasında twitter'de zenginsozlukcom adıyla tt çalışması yapılacaktır, değerli kullanıcılarımızın çalışmaya destek vereceklerini umuyoruz. aramıza katılacak yeni arkadaşlarla önlenemez yükselişimize süratle devam edeceğiz.

zengin sözlük kitap okuma grubu

blackandwhitememories
sözlük yazarlarıyla birlikte her ay belirlenen bir kitabı okuyup, ayın sonunda da o kitabın başlığı altında keyifli bir entry şöleni oluşturma amacıyla düzenlenen sözlük etkinliğidir.

etkinlikle alakalı olarak;

1-) kitap belirleme: kitabı duyurular bölümünde açılacak bir başlık adı altında gelen tavsiyeler üzerine derleyip, toparlayacağız ve daha sonra bir çekiliş yaparak nihayete erdireceğiz.

2-) kitap süresi: seçilen kitabın süresi ortalama 15 gündür ama kitabın sayfa sayısına bağlı olarak da değişkenlik gösterebilir.

3-) kitap hakkında yorumlar: kitabın seçildiği ilk günlerde, kitap hakkında başlık açılacak ve o başlık adı altında entry'ler yazılabilecektir.

1. Kitabımız

2. Kitabımız

3. Kitabımız

4. Kitabımız

5. Kitabımız


6. Kitabımız


Konuyla alakalı herhangi eklemek istediğiniz ya da şu konuda düzeltme, çıkartma olsa diyorsanız, yine bu entry'nin yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Kitabı okumuş olmanız etkinliğe katılamayacağınız anlamına gelmez. maksat daha güzel bir ortam ve keyifli bir muhabbet başlatmak. merak ettikleriniz ve daha fazlası için bu başlık adı altında yorumlarınızı bekliyoruz.

zengin sözlük whatsapp grubu

zenginsözlük
zengin sözlük yazarlarının kendi aralarında oluşturmuş olduğu ve sözlüğün resmi olmayan, sözlük yönetiminin bilgisi haricinde, herhangi bir denetime tabi olmayıp tamamen içeriğinde yer alan yazarların/kişilerin inisiyatifinde olan oluşum. iş bu sebeple grupta doğacak olan olumsuzluklardan sorumlu olmadığımızı, yer almanın sadece kendi kararınız olduğunu unutmayınız.

zengin sözlük

zengin sozlugun fakir yazari
bu gece itibari ile yazarı olduğum sözlük. yeni kurulan sözlüklerin en büyük problemlerinden birisi olan oylamama problemini yaşamayan sözlük. her enrty mutlaka oylanıyor.arkadaşlar sakın vazgeçmeyin oy vermekten. yazdıklarımızı birilerinin gördüğünü bilmek önemlidir.

yeni olduğum için mi yoksa çok iyi yazıyorum ondan mı bilmem ama kimse eksi oy vermiyor. çok güzel ya.

yazar alımı

zenginsözlük
bir süreliğine ara verilen durum. öncelikle yönetim olarak aramıza yeni katılan arkadaşlara hoş geldiniz diyor, bilginin egemen olduğu sözlüğümüzde bize yeni bilgiler katacaklarına inandığımızı belirtmek istiyoruz.

gelelim diğer yazar adaylarına, yönetimdeki arkadaşlar her yazarın yazılarını en ince ayrıntısına kadar inceledi, yazar olamayan kişilerin yazılarının formata uygun olmadığı görüldü. bu arkadaşlar yazılarını formata uygun hale getirirlerse en kısa zamanda aramızdaki yerlerini alacaklar. bir de yazar adaylarının yazar olabilmek için 10 entry yazmaları gerektiği belirtildiği halde çoğu yazar adayının bu kurala riayet etmediğini ve 3-5 yazı yazdıklarını gözlemledik. bu arkadaşlardan da en az 10 entry yazmalarını bekliyoruz.

amacımız zengin sözlük'ü her anlamda kaliteli bir yer haline getirebilmek, bu sebeple bütün yazar adaylarının yazılarını en ince ayrıntısına kadar incelediğimizi tekrar belirtmek istiyoruz, bir noktanın altını özellikle çizmek istiyorum, yapılan her şey zengin sözlük kullanıcılarına vakit geçirmekten hoşlandıkları, bilgi verip bilgi aldıkları bir ortam yaratmak içindir.

herkese iyi yazmalar.

zengin sözlük

monster degree
Şaka maka daha açılalı iki hafta bile olmadan 10.000. giriye merdiven dayadı.

Aynı anda hem dilimi ısırıyor hem de popomu kaşıyorum şu an.

10.000. giriyi yazan ben olmazsam kıyametleri koparırım yalnız orası ayrı.

zengin sözlük

number eleven
Yazar alımının durdurulması bana sorarsanız gayet isabetli olmuştur. Toplam yazar sayısını bilmiyorum ancak bunun hiç önemi yok. Zira, şu an sol frame gayet kaliteli durumda ve dolayısıyla mevcut yazar kalitesinin iyi durumda olduğu net olarak belli. Dolayısıyla eğer yazar sayısı azsa bile bazen az çoktan fazladır. Yeter ki mevcut yazarlar kaliteyi hiç bozmasın.

Diğer bir husus ise ekonomik bir terim olan "pareto ilkesi"dir. Diğer bir adı "80/20 ilkesi olan" bu ilke İtalyan ekonomist vilfredo pareto tarafından bulunmuştur. Pareto, ülkesi italya'da toplam paranın yüzde sekseninin, nüfusun yüzde yirmisinde bukubdugunu keşfetmiştir ve bu ilkeyi ortaya atmıştır. Bu ilke hemen her alanda kullanılabilir ve faydalanılabilir. Örneğin, bir işletmeye gelen paranın yüzde sekseni, müşterinin yüzde yirmisinden geliyorsa, yapılması gereken şey bu yüzde yirmilik dilimi tespit edip kaybetmemektir. Haliyle aynısı sözlükte de uygulanabilir ve dediğim gibi, mevcut yazarlar zaten sol frame'yi kaliteli başlıklarla doldurduğu için, yeni yazar alımına şu an için gerek yok. Mevcut durum aynı şekilde sürdürülürse hiçbir sorun olmayacaktır. Tekrar yeni yazar alınacağı zaman da, diğer sözlüklerde olduğu gibi ipini koparanın yazar yapılmasındansa, seçici davranarak yazar almak daha doğru olacaktır.

Sözlüğün geleceği gayet açık görülüyor bana göre. Ki hak ediyor da...

zengin sözlük twitter hesabı

zenginsözlük
Resmi, güzide, harikulade bir zengin sözlük atraksiyondur.

Peki bu sayfada ne var?

1) Güzide zengin sözlük yazarlarından başyapıt olan seçmece tweetler

2) İleride videolu gündemle ilgili tweetler

3) Komikli, şakalı güzide ve harikulade tweetler'lerden seçmeceler

Not: 2 ve 3 ilerde olacaktır. Şimdilik taptaze olduğu için 1 ile idare edin!

https://twitter.com/zenginsozlukcom

zengin sözlük

icgqhs
Bilgi En büyük Zenginliktir sloganı ile yola çıkıp, bünyesindeki yazarlara değer veren ve onların istekleri doğrultusunda şekil alan ve alacak olan sözlüktür.zira sözlüğü sözlük yapanın, yazarlar olduğunu benimseyen bir anlayışı asla unutmayacaktır.

gakkoş düğünü

o bir zengin
Elazığ yöresine ait eşi emsali bulunmayan gırnata denilen enstruman gereksiz gürültülü ve keyifsiz eğlence anlayışı...
Muhtemelen gırnata denilen merek bir tek bu düğün için üretiliyordur.
Ha bide düğünlerde bazen kendileri bile sıkılıp Ankara havaları ve bilimum pop muziğe anında 180 derece dönülebilinmektedir.

13 mayıs 2017 kozmopolitik zengin sözlük röportajı

icgqhs
sözlük açıldığı günden bugüne yoğun bir ilgi gördü, henüz tüm hazırlıklarımız bitmemiş ve kendimizi tanıtma fırsatı bile bulamamışken neredeyse hiç reklamsız olmamıza rağmen oldukça yoğun ilgi gördük.
bu bizi oldukça mutlu etti, böyle bir ilgiyi elbette bekliyorduk zira 'sözlüğü sözlük yapan yazara verdiğimiz değer' ilkemizden ötürü.
fakat bu ilginin bu kadar yoğun ve hızlıca olması bizi zor duruma sokmadı dersem yalan söylemiş olurum. söz konusu zor durum diye bahsettiğim, sizlere en kaliteli yazılım ve yönetimle karşılamak.
bu sebepten ötürü geçen gün @zenginsozluk kullanıcı adı ile yaptığımız duyuruda yazar alımına bir sürer ara verdiğimizi açıkladık.bu süreyi elimizden geldiğince kısa tutmak niyetindeyiz zira şuan 330 adet yazar çömez olarak beklemekte, onları en kısa sürede inceleyip bünyemize katmayı isteriz.


diğer sözlüklerden büyük oranda yazar arkadaşlarımız geldiler bu oranı bu kadar fazla beklemiyorduk inanın fakat o sözlüklerdeki eksikleri görmüyor değildik.
biz bu konuda dersimizi çok iyi çalıştığımızı ve diğer sözlüklerdeki yazarların neler hissettiklerini ne gibi sıkıntılardan müzdarip olduklarını çok iyi gözlemleyerek bu girişime kalkıştık.

Zaman içerisinde göreceksiniz sözlüğümüzü daha elverişli hâle getirecek ve sizlere kolaylıklar sağlayan eklentiler ekleyeceğiz. Ayrıca bunları çok kısa bir zaman dilimi içerisinde yapacağız.

şunu unutmayın ki, sözlük yazarı bu mecraya gelince ne istiyor, nelere önem veriyor, ne gibi beklentileri var bunların hepsini biliyoruz. yıllarca bu gözlemleri çok yaptım ve bu sözlüğü açmaya karar vermekteki en büyük etken bu diyebilirim.
gerek ben, gerekse yönetimdeki gammazdan tutun da moderatör'e kadar bütün yetkili arkadaşlar sizlere bunu her zaman hissettirecektir.
sözlüğü sözlük yapan yazarın kıymetini her zaman bileceklerdir, bu konu bizim en hassas konumuz olacaktır.
zengin sözlük anayasası birinci ve asla değişmeyen madde olarak duracaktır.
sizlerden ricam bize her zaman destek olmanız ve bizim tanıtımımızı doğru yapmanız, biz yazara değer veriyoruz, şahsi hesaplaşmalar adına bir hareketliliğin içinde değiliz.
bu sözlükte yapılacak olan tüm yenilikler ve değişikliklerde sizlerden fikirler alacağız.

diğer interaktif sözlüklerde hakkımızda yazılanları çok dikkate almıyoruz, biz sizlere hizmet sunmayı hedefliyoruz bu hedef doğrultusuna bize isteyen istediği kadar taş atabilir. röportajda da söylediğim gibi kimseyi rakip görmüyoruz.
bütün interaktif sözlüklere eşit mesafedeyiz.

ruşeym

o bir zengin
Ruşeym buğdayin öğütülüp un haline dönüşümü esnasında acığa (buğdayın özü) nadide bir üründür.
Faydaları;
E vitaminince zengin kalp dostudur.
Lif kaynağı olduğundan sindirime ve metabolizmaya iyi gelir,düzenler.
Dogaldir ve folik asit demir bakımından zengindir.
Son olarak kan şekerini düzenler..
Tansiyon hastalarına duyrulur!
Bunlar bildiklerimdir.
Tüketim ;
1 kase yoğurtla karıştırılarak yemek
1 bardak sütle çalkalayıp içmek
Veyahut 100de 10 oraninda ekmeklik buğday unuyla beraber yoğurup pişirmek.
Sağlıkla kalın

kötü sözlük

klm
on yıllık sözlük serüvenim boyunca bir defa olsun kötü sözlük'e girip entry okumamış bir insan olarak ve zengin sözlük yazarlarının yorumlarından yola çıkarak reklamın iyisi kötüsü olmaz diyorum.

kanımca bu sözlük doğru yolda ilerliyor ki bok atılmalar had safhada o yüzden şuna açıklık getirelim.

1- ekşi,instela,iyi,kötü,inci,zengin vs. vs. bu tarz sözlüklerin temelleri urban dictionary'e dayanmaktadır. O yüzden yok o bunun çakması yok o şunu örnek alarak yapıldı gibi cümlelerin sarf eden yazar ve kısmi yazarlar hem internet hemde sözlük tarihi hakkında bihaberler.

2- günümüzde üretilen tüm malların ikame dediğimiz ( biri ötekinin yerine geçebilen, kullanılabilen mallar. ) alternatifleri mevcuttur. sonuçta bir kızı 100 kişi sevebilir ama bir erkek alır.

3- instela, kötü ve ekşi sözlüklerden gelen yazarların burada yazmalarını çekemeyen yönetimleri neden eldekileri de tutma endişesi içine girmeyip bok atmak gibi bir eylem içinde yazarları kışkırtıyor?

4- son olarak benim ve buradaki birçok yazarın ekşi ve instela sözlüklerinde yazarlıkları mevcut ve ben her ikisinde de aktif olarak yazmaktayım. Zengin sözlük bu duruma bu kadar takılmamışken diğer sözlüklerin buna bu kadar takılması zengin sözlük'ün doğru yolda olduğunu işaret ediyor.

"havlayan köpek ısırmaz."

Not: bu kadar ciddiyet yeter.

zengin sözlük

number eleven
Başlıklara baktığımda gözümün gönlümün açıldığı ve tertemiz başlıkların bulunduğu sözlük. Sade ve temiz. Tam da tanıtılırken bahsedildiği gibi. Demek ki laf olsun torba dolsun diye yazılmamış tanıtım yazısı, gerçekten öyle olduğu için yazılmış. Hiç bozulmaması dileğiyle.

bilal çoban

yeni nesil
1969 yılında Elazığ'da doğmuştur.lise de dahil olmak üzere temel eğitimini elazığ'da
tamamlamıştır. 1986 yılında gazi üniversitesi eğitim fakültesi beden eğitimi ve spor
bölümünü 1990 yılında tamamlayarak bitirmiştir.

1991'de Beden eğitimi öğretmeni olarak mesleğini yapmaya başlamıştır.
1993 yılında fırat üniversitesi beden eğitimi ve spor bölümünde araştırma
görevlisi oldu.

1996 yılında, “Fırat Havzasındaki Mahalli İdarelerin Spora Yaklaşımlarının Analizi” adlı yüksek lisans çalışmasını bitirdi.

1998'de, Gazi Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalında Doktora eğitimine başladı.

2002 yılında "Spor Hizmetleri Konusunda Halkın Belediyelerden Beklentileri" adlı çalışma ile doktorasını bitirdi.

2002 yılından beri Fırat Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda Yardımcı Doçent kadrosunda görev yaptı hâlâ doçent olarak görevine devam etmektedir.

başarılı bilim insanı olmasının yanı sıra mhp'den Elazığ Belediye başkan adayıdır.zengin itiraf

neptune
zengin sözlüğün istatistikler bölümündeki puan sıralaması olayına hastayım. benim gibi istatistik sever bir insan için adeta bir armağan olmuş. kim düşünmüş ise sağ olsun, var olsun.

ara ara bakıyorum böyle, sanki lig puan cetvelini inceler gibi. hep orta sıralardayım. bu açıdan kendimi hep gençlerbirliği takımı gibi görüyorum. yani şampiyonluğa oynamam ama küme de kolay kolay düşmem gibi. şimdi sözlük çok yeni tabii ama ilk 3 için kafamda belirlediğim isimler bile mevcut. o derece sevimli o derece tatlı bir sıralama. dur bir daha bakayım, yine heves ettim.

zengin sözlük

trolicela
İyi ki var, hep olsun...
aklımıza gelen her şeyi yazıyoruz ne güzel...

teeee sözlükler öncesinden yani baya eskiden öyle miydi, aha da buraya yazıyorum diye önce parmağımızı yalayıp, sonra duvara sürüp iz bırakıp, sağa sola yazardık ve silinirdi...

insanları kategorileştirmek ayrımcılığı doğurur mu sorunsalı

neptune
durun! şurada "derdini ile" başlayan bir buton olacaktı demeyin hemen. kabul ediyorum ki öznel bir başlık açmış bulunmaktayım. lakin niyetim gerçekten yazarların az sonra izah etmeye çalışacağım ve beni bazı düşüncelere gark eden bu sorunsal hakkında, fikirlerini öğrenmekten ibaret. yani dert edindiğim filan yok aslında. hem yanılmıyorsam sözlüklerin olmaz ise olmazı "sorunsalı" ile biten başlıklardan sözlüğümüzde şu an bulunmamakta. yoksa başlığı daha farklı açmam, elbette mümkündü.

her neyse; sık sık yaptığım eylemlerden biridir bu. herhangi bir ortama girdiğimde söz konusu kategorileştirmeyi daha belirgin yaptığımı fark ettim. istemsiz bir şekilde, (buraya dikkat!) insanları "düşünceleri" dolayısıyla bir takım gruplandırmalar içine sokuyorum evet. yani bahsettiğim kategori fiziksel özellikleri içermiyor. geniş bir şekilde ifade edecek olursam, tamamen dünyaya bakış açıları üzerinden bir tür grup içine sokuyorum insanları. beyin dediğimiz organ, gerçekten muhteşem. hele ki insan beyni. bireyler arasında farklılıklar gösterse de, çalışma prensiplerinin aşağı yukarı aynı olduğunu düşünüyorum. biraz da bu nedenle,yazarların bu konu hakkındaki düşüncelerini merak ediyorum.

şimdi bu kategorileştirme hadisesini biraz daha açmak istiyorum. malumunuz hepimiz yaş alıyoruz. ve bu süreçte farklı insanlar ile etkileşim içine giriyoruz ki, sıra dışı bir yaşamı olmadığı sürece söz konusu bu etkileşim her insan için geçerli. doğrudan hayatımızın içine girmese de, neredeyse hemen her gün yeni bir insan ile karşılaşıyor veya iletişim içine giriyoruz. bu süreç doğal olarak her birimize, bir deneyim kazandırıyor. işte şahsımın kategorileştirme olarak bahsettiğim olayı da, genelde kazanılmış bu deneyimlerin etkilerinin tetiklemesi sonucu başlıyor.

minimize hale getirip, sözlüğümüzden örnek verecek olursam. sözlükte yazarların girmiş olduğu entryleri okumaya başlayınca, bir süre sonra x bir yazar için, aklımda bir profil beliriyor. dediğim gibi bu profil fiziksel özellikleri içermiyor. onun dünya görüşü, olaylara yaklaşımları, kendini ifade ediş biçimi vs. gibi. hatta zaman ilerledikçe, genel ruhsal yapısı hakkında dahi bazı veriler elde ettiğimi düşünerek, kategorileştirme boyutunu genişletiyorum. agresif, sakin, sempatik, antipatik, yumuşak başlı, sabit fikirli vs. gibi. bu noktada tıpkı bilgisayarlardaki dosyalama mantığı gibi, benzerlikler gördüğüm özellikteki insanları, beynimde açtığım klasörlere yerleştiriyorum. şayet etkileşimim artarsa ve söz konusu yazarın, önceden gözlemlediğim davranışlarından farklı bir tavır görüyorsam, onu mevcut klasöründen alıp, başka bir klasöre yerleştiriyorum.

işin sorunsal kısmına gelince. bu kategorileştirme veya gruplandırma sürecinin, mevcut kişilere karşı bakış açımda veya tavrımda bir değişkenlik yaratıp yaratmadığını henüz tam olarak bildiğimden emin değilim. yani x bir klasör içine dahil ettiğim yazarlara, y klasörüne dahil ettiğim insanlardan farklı davranıyor muyum ? işte orası biraz muallakta kalmış durumda. gayem tavırlarımın değişkenlik veya bir ayrımcılık taşımaması yönünde ondan eminim. ama olumlu veya olumsuz bazı önyargılarım, şüphesiz ki tavırlarım üzerinde de etkili oluyordur gibime geliyor.

uzun entry oldu farkındayım, ancak kendimi iyi ve açık ifade ettiğimi düşünüyorum. umarım en azından bir kaç yazar ve dışarıdan sözlüğe takip edenler bu entrymi okur ve yazarlar içinden bu konu hakkındaki düşüncelerini açıklayan da olur. sabırsızlıkla bekliyorum efendim...

zengin sözlük

keskin nisanci
bilgi en büyük zenginliktir mottosuyla yola çıktığımız ve yazar arkadaşların desteğiyle bilgi yuvası haline getireceğimize inandığımız sözlüğümüz. umuyorum her daim burada yazmaktan keyif alan insanlarla birlikte olur ve öğrenmenin yaşı yoktur sözüne uyarak her gün yeni bir şeyler öğrenmeye devam ederiz.

çaylak

zeitgeist
zengin sözlük bünyesine yeni katılan yazar adaylarının aldığı ünvan, 10 entry giren her çömez incelendikten sonra formata uygunluk görüldüğü takdirde yazar olarak devam eder. bu süreçte girilen entryler sadece moderasyon tarafından görülüp, yazarlık onaylandığında herkes tarafından görülür hale gelmektedir.

seri eksi oy vermek

keskin nisanci
sözlükteki her kullanıcının oy (artı, eksi, fav) verme hakkı vardır ve herkes bu hakkı kullanmakta özgürdür. yalnız seri eksi oy vermek yasak. seri eksi oy verdiği anlaşılan kullanıcıların oylama hakkı bir süre ellerinden alınacaktır. seri eksi oy verme yüzünden oylama hakkını kaybeden kullanıcı, cezası bittikten sonra tekrar seri eksi oy verme eylemini gerçekleştirirse oylama hakkı zaman belirtilmeksizin elinden alınacaktır.

bilginin öne çıkarılmaya çalışıldığı bir yerde bu tür şeylerin yaşanacağını düşünmüyoruz ama kuralları bilme açısından açıklamak da fayda var.